ЗГУРТАВАНЬНЕ БЕЛАРУСКАЙ ШЛЯХТЫ

ASSOCIATION OF THE BELARUSIAN NOBILITY

СОБРАНИЕ БЕЛОРУССКОЙ ШЛЯХТЫ


Правілы форумаў (па-беларуску)Правила форумов (по-русски)

Бел.: Калі вы ўводзіце свой лагін і пароль, часта здараецца, што вас не пускае і піша пра памылку. Пры гэтым адкрываецца старонка для ўвахода на форум. Ваш лагін ужо запомніўся. Набярыце яшчэ раз пароль і націскайце "ўвайсьці". Павінна спрацаваць.

Рус.: Когда вы вводите свой логин и пароль, часто случается, что вас не пускает и пишет об ошибке. При этом открывается страница для входа на форум. Ваш логин уже запомнился. Наберите пароль ещё раз и нажимайте "войти". Должно сработать.

Автор Тема: Паведамленьні са старога форуму. 2002.06-2002.12.  (Прочитано 9074 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Гость
2002-08-17 13:12:15' 'Сергей','Re: Пра шляхецкія роды, прозьвішчы якіх пачынаюцца на "Б"','sergey_efimov@mailru.com';
'Есть ли инфо про фамилию Бабич?';

2002-08-16 17:51:58' 'Барташэвiч','Re: Пра шляхецкія роды, прозьвішчы якіх пачынаюцца на "Б"','dibart@tut.by';
'Интересует фамилия Барташевич, Борташевич, Линевич';

2002-08-19 13:42:12' 'Борейко','Пра шляхецкія роды, прозьвішчы якіх пачынаюцца на "Б"','promex@gtp.by';
'Есть ли информация относительно фамилии Борейко?';

2002-08-19 18:33:35' 'Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта','Правілы форумаў','v-sh@nobility.by';
'Правілы форумаў, п. 3.';

2002-08-23 17:14:51' 'Taciana','пошук інфармацыі','tacciana@tut.by';
'паважанае спадарства!
Звяртаюся з просбаю скантактавацца са мной нашчадкаў Барычэўскіх з Дубая, Піншчыны, ды ўвогуле з Палесся. Магчыма ў каго-небудзь ёсць інфармацыя па гэтым родзе.
Калі ласка дасылайце свае лісты на электронную пошту.
Тацяна Аляксеева-Барычэўская';

2002-09-12 17:08:42' 'Jakub Brodacki','пошук інфармацыі','alchymista@tenbit.pl';
'Jest li informacija otnositielno familii Brodackij gierbu sliepowron?';

2002-09-20 16:50:48' 'Рыгор','Re: пошук інфармацыі','ryhor-gr@newmail.ru';
'Мяне цікавіць інфармацыя па прозьвішчу Будзько. Дапамажыце, калі ласка, ці парайце, як лепш шукаць.';

2002-09-15 01:31:54' 'Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта','Re: пошук інфармацыі','v-sh@nobility.by';
'U mnie nie zafiksowane, ze taka rodzina mieszkala w Wielkim Ksiestwie Litewskim.';

2002-10-12 20:30:13' 'Міхась','Re: пошук інфармацыі','mismi@ukr.net';
'Мяне цікавіць інфармацыя па прозвішчу Бялыніцкі - Біруля, Вітольд Каятанавіч.
Дапамажыце, калі ласка!';

2002-11-01 23:21:37' 'Роман Косаренко','Богуцкие (Климовичский уезд)','poetry@uazone.net';
'Ищу Богуцких (а также Мышковских, Зеньковичей и Кашуро) из околиц сел Сидоровка и Судзилы (Судилы) в Климовичском уезде Могилевской губернии.
Ответ из Национального исторического архива пришёл очень скудный, почти никакой информации, кроме исправленных отчеств двух прадедов моего деда: Богуцкий Мартин Михайлович и Мышковский Иван Захарович. Оба значатся в списках землевладельцев 1908 года и другого списка без дати (но примерно того же времени). Судя по датам рождения детей, оба родились не позднее 1880 г.';

2002-11-12 14:24:37' 'Алег Белік','Віцебск, 19 стагоддзе, Бароўскі','boazb@tut.by';
'Паважаны Ўладзіслаў, паважанае спадарства.
Не ведаю, як будзе лепей спытаць, таму паспрабую пачаць з прадмовы.
Мой дзед (нажаль памер) казаў, што ў 5-м ад мяне калене быў польскі (можа і не польскі) пан. Найбольш верагодна, што яго прозвішча было Бароўскi. Я не ведаю дакладнага месца знаходжання яго маентку (альбо месца жыхарства), але гледзячы па тым, дзе ўладкавалicя маладзейшыя пакаленнi, гэта было недзе памiж Віцебскам і Лёзна - вескі Кавалева, Вароны, Стасева, Войтава, Уна). Таксама дакладна невядома, калі ён там жыў, але прыкладна на пачатку-сярэдзіне 19 стагоддзя, мабыць 1810 - 1850гг.
Становішча ўскладняецца тым, што яго дзіця, ад якога пайшоў мой род, было незаконным - нарадзілася ад гэтага пана і яго служанкi - але мела прозвiшча Бароўская (менавiта адсюль я вырашыў, што пан таксама быў Бароўскi).
Я быў бы вельмі ўдзячны, калі бы Вы растлумачылі некалькі пытанняў.
Па-першае, цi скасуецца тытул у незаконна народжаных дзяцей, калі іх бацька гэты тытул мае?
Па-другое, цi ёсць нейкiя звесткi аб Бароўскiм, якi магчыма жыў у 19 стагоддзi каля Вiцебска (цi быў такі увогулле, адкуль ён паходзiць, яго тытул i г.д.)?
Калi атрымаецца, чаго я вельмi жадаю, што ўсе ж нейкiя звесткі ёсць, то дзе, Ўладзіслаў, мне шукаць далей?
Вялікі дзякуй.
Алег Белiк.';

2002-12-01 03:46:48' 'IRENA','Bialecki','i.adamczyk@wp.pl';
'Jest li informacja otnositielno famili Biaіecki Stefan, Michaі z goroda Postavy, Bielawino?';

2002-12-12 19:18:19' 'Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта','Бароўскі','v-sh@nobility.by';
'Бароўскіх на Віцебшчыне шмат.
Пра тытул не зусім зразумела. Калі маецца на ўвазе, ці зьяўляецца шляхцічам пазашлюбнае дзіця - дык не.
Пашукаць можна ў Нацыянальным Гістарычным архіве (Менск), але калі вы нават ня ведаеце дзе дылі тыя Бароўскія - дык гэта вельмі складана. Прыдзецца патраціць вельмі шмат часу.';