ЗГУРТАВАНЬНЕ БЕЛАРУСКАЙ ШЛЯХТЫ

ASSOCIATION OF THE BELARUSIAN NOBILITY

СОБРАНИЕ БЕЛОРУССКОЙ ШЛЯХТЫ


Правілы форумаў (па-беларуску)Правила форумов (по-русски)

Бел.: Калі вы ўводзіце свой лагін і пароль, часта здараецца, што вас не пускае і піша пра памылку. Пры гэтым адкрываецца старонка для ўвахода на форум. Ваш лагін ужо запомніўся. Набярыце яшчэ раз пароль і націскайце "ўвайсьці". Павінна спрацаваць.

Рус.: Когда вы вводите свой логин и пароль, часто случается, что вас не пускает и пишет об ошибке. При этом открывается страница для входа на форум. Ваш логин уже запомнился. Наберите пароль ещё раз и нажимайте "войти". Должно сработать.

Автор Тема: Захарэўскі, Захаржэўскі / Zacharewski, Zacharžewski / Zacharzewski / Захаржевский, Захаревский  (Прочитано 9666 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

Васiль Юрша

  • Старожил
  • ****
  • Сообщений: 414
Ашмянская шляхта гэрбу «Doliwa», вывад у АГС у 1828г.
Жылі ў Бярындзішках, Паляніках, Мэрлішках...
Былі ў сваяцкіх адносінах у тым ліку з шляхтай Барткевічамі, Міхалоўскімі, Яновічамі, Аймуцянскімі, Коўзанамі...
« Последнее редактирование: 25 Июня 2009, 17:34:08 от Васiль Юрша »

zaharevskii

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 1
Дзень добры, спадарства!
Маё прозьвішча - Захарэўскі (Zacharzewski). Як я магу зразумець яно шляхецкага паходжаньня гербу Даліва (ці не?).
Мой дзед, Іосіф Канстацінавіч, яго родны брат Антось, а таксама мой прадзед пахаваныя у вёсцы Забор'е Вілейскага раёну Мінскай вобласьці (за польскім часам - фальварак Забор'е (Zaborze) Вілейскага павету гміна Хаценчыцы). Дзед з братам тут жа і жылі, тут нарадзіўся і вырас мой бацька і ягоныя браты і сёстры. Пра прадзеда інфармацыі амаль не маю.

Можа ёсць якія дадзеныя пра гэту галіну Захарэўскіх?
Наколькі старадаўні род Захарэўскіх?

Буду ўдзячны за хоць-якую інфармацыю.

P.S. Побач з Забор'ем - в.Карпавічы. Гэта трэба ўдакладніць, таму што Забор'е ў Вілейскім раёне дакладна не адзінае.

Andrei Bagushevich

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 1
У меня бабушка Ольга Владимировна Захаревская (девичья фамилия), родилась и жила в Логойском районе д.М.Гаяны.

Васiль Юрша

  • Старожил
  • ****
  • Сообщений: 414
Дорогие мои Захаревские,
сама по себе ваша замечательная фамилия никоим образом не может указывать на ваше шляхетское или ваше пролетарское происхождение. И уж тем более, за редким исключением, неправильно было бы только по фамилии пытаться вычислить собственный герб. Шляхетство давалось вовсе не за красивые глаза и потомки шляхты не должны питать иллюзии на счет того, что можно подтвердить свою принадлежность к старинному роду ценою усилий в 5 копеек.
Постройте свои генеалогические деревья - папа-мама, 2 дедушки, 2 бабушки, 4 прадедушки, 4 прабабушки и т. д., походите в ЗАГСы (не только с целью бракосочетания), прозондируйте архивы - вложите труд и насладитесь его плодами!
И тогда вы сможете с чистой совестью гордиться своими предками, а ваши предки - вами.