ЗГУРТАВАНЬНЕ БЕЛАРУСКАЙ ШЛЯХТЫ

ASSOCIATION OF THE BELARUSIAN NOBILITY

СОБРАНИЕ БЕЛОРУССКОЙ ШЛЯХТЫ


Правілы форумаў (па-беларуску)Правила форумов (по-русски)

Бел.: Калі вы ўводзіце свой лагін і пароль, часта здараецца, што вас не пускае і піша пра памылку. Пры гэтым адкрываецца старонка для ўвахода на форум. Ваш лагін ужо запомніўся. Набярыце яшчэ раз пароль і націскайце "ўвайсьці". Павінна спрацаваць.

Рус.: Когда вы вводите свой логин и пароль, часто случается, что вас не пускает и пишет об ошибке. При этом открывается страница для входа на форум. Ваш логин уже запомнился. Наберите пароль ещё раз и нажимайте "войти". Должно сработать.

Автор Тема: Бурскі / Burski / Бурский  (Прочитано 10946 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

Вольга

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 0
Бурскі / Burski / Бурский
« : 23 Августа 2004, 13:35:29 »
Дзень добры, шаноўнае спадарства. Iмя маё Вольга, нарадзiлася я ў слаўным горадзе Магiлёве, а цiкавiць мяне паходжанне майго роду, не, нават, двух радоў. Справа ў тым, што сама я маю вельмi мала iнфармацыi аб iх, амаль нiякай, а ў вашых спiсах я знайшла запiсы пра iх.
Гаворка iдзе пра род Бурскiх. Аб iх у мяне амаль нiякiх звестак няма зусiм. Як яны апынулiся на Магiлёўшчыне (засталiся ж i ў Брэсцкай вобласцi), хто быў продкам Бранiслава Бурскага?… Ведаю толькi, што не з самых бедных была сям'я, нават пасля рэвалюцыi. Вельмi б хацелася аднавiць радавод. Тым больш, што рады вядомыя i паважаныя. Спадзяюся на вашу дапамогу. Можа i я што змагу дабавiць да вашых звестак, калi гэта будзе цiкава.

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Бурскі / Burski / Бурский
« Ответ #1 : 27 Августа 2004, 19:41:38 »
Метрычныя кнігі магілёўскіх касьцёлаў захаваліся вельмі нядрэнна. Знаходзяцца ў Нацыянальным Гістарычным архіве Беларусі (г.Менск).
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Вольга

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 0
Бурскі / Burski / Бурский
« Ответ #2 : 31 Августа 2004, 12:56:52 »
Спасибо, конечно, за гостеприимство. :) Может когда-нибудь и доберёмся до Минска...

Вітальд Ханецкі

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 111
  • гэрбу "Вэнда"
Бурскі / Burski / Бурский
« Ответ #3 : 24 Ноября 2011, 00:31:00 »
Бурскія - герб пакуль невядомы.

Уладальнікі невялікіх маенткаў у Аршанскім павеце:

 Гараны (Horany)  і Даўжаніца (Dołżenice) (Аршанскаф парафія);

Няронкі (Nieronki) (Старасельская парафія, недалека ад Коханава).

Род зьявіўся ў гэтых мясьцінах у апошняй чвэрці XVIII ст.

Недалека ад Няронак (зараз не існуюць), каля вёскі Праровіна (таксама зьнікае) ёсьць старыя могілкі, дзе захавалася некалькі магіл Бурскіх. Быў там з гады тры таму, але не было фотаапарату каб зрабіць здымкі. Да могілак не пад'едзеш, трэба ісьці пешшу з 1,5км.

Шукаю дадатковых звестак  і нашчадкаў.
« Последнее редактирование: 24 Ноября 2011, 01:18:37 от Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта »
Dic, duc, fac, fer!

Дарья Шкарупина

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 2
Re: Бурскі / Burski / Бурский
« Ответ #4 : 18 Декабря 2018, 10:48:09 »
Бурскія - герб пакуль невядомы.

Уладальнікі невялікіх маенткаў у Аршанскім павеце:

 Гараны (Horany)  і Даўжаніца (Dołżenice) (Аршанскаф парафія);

Няронкі (Nieronki) (Старасельская парафія, недалека ад Коханава).

Род зьявіўся ў гэтых мясьцінах у апошняй чвэрці XVIII ст.

Недалека ад Няронак (зараз не існуюць), каля вёскі Праровіна (таксама зьнікае) ёсьць старыя могілкі, дзе захавалася некалькі магіл Бурскіх. Быў там з гады тры таму, але не было фотаапарату каб зрабіць здымкі. Да могілак не пад'едзеш, трэба ісьці пешшу з 1,5км.

Шукаю дадатковых звестак  і нашчадкаў.

Добрый день, Вітальд!
Я являюсь потомком рода Бурских из имения Долженицы под Оршей по материнской линии. Моя бабушка Евгения Ильинична Бурская. Ее отец Илья Петрович Бурский. Его отец Бурский Петр Станиславович. У Ильи Петровича было несколько братьев: нашей семье известны Александр и Михаил, однако связь с их потомками утеряна. Известно по рассказам Ильи Петровича, что предки участвовали в Польском восстании 1863-64, были сосланы в Вятку. В дальнейшем жили в Москве. К сожалению, информации совсем мало, в советское время даже своим детям боялись что-то рассказывать о дворянской родословной.

Буду рада любой дополнительной информации, а также хотелось бы найти своих родственников :)

Элла

  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 1024
Re: Бурскі / Burski / Бурский
« Ответ #5 : 19 Декабря 2018, 01:07:06 »
В генеральном пописе шляхты Оршанского повета  от 30.09.1765 г. есть  Гурские Базилий и Ян.  В списке участников восстания 1863 - 1864 г. есть Бурский Альберт. По сведениям от 1910 г.  ст. сов. Гурскому, прав. принадлежало имение  Долженицы ( 1 дом, 5 чел.) в Мошковской волости Оршанского уезда, относилось к  Грязинскому  прав. приходу. В Минском архиве НИАБ есть метрические книги  этого прихода  за годы 1841 - 1917, фонд/опись 2363/1. По сведениям  от 1884 г. Бурской Елизавете Петровне, вдова капит., прав. , принадлежало имение  Долженицы 250 дес..  Бурским Ивану Осипову, губ. секр., рим. кат, и Осипу Осипову, двор., рим. кат., принадлежало имение Неронки 117 дес. в Оршанском уезде.

Дарья Шкарупина

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 2
Re: Бурскі / Burski / Бурский
« Ответ #6 : 20 Декабря 2018, 16:35:36 »
В генеральном пописе шляхты Оршанского повета  от 30.09.1765 г. есть  Гурские Базилий и Ян.  В списке участников восстания 1863 - 1864 г. есть Бурский Альберт. По сведениям от 1910 г.  ст. сов. Гурскому, прав. принадлежало имение  Долженицы ( 1 дом, 5 чел.) в Мошковской волости Оршанского уезда, относилось к  Грязинскому  прав. приходу. В Минском архиве НИАБ есть метрические книги  этого прихода  за годы 1841 - 1917, фонд/опись 2363/1. По сведениям  от 1884 г. Бурской Елизавете Петровне, вдова капит., прав. , принадлежало имение  Долженицы 250 дес..  Бурским Ивану Осипову, губ. секр., рим. кат, и Осипу Осипову, двор., рим. кат., принадлежало имение Неронки 117 дес. в Оршанском уезде.

Элла, благодарю!