ЗГУРТАВАНЬНЕ БЕЛАРУСКАЙ ШЛЯХТЫ

ASSOCIATION OF THE BELARUSIAN NOBILITY

СОБРАНИЕ БЕЛОРУССКОЙ ШЛЯХТЫ


Правілы форумаў (па-беларуску)Правила форумов (по-русски)

Бел.: Калі вы ўводзіце свой лагін і пароль, часта здараецца, што вас не пускае і піша пра памылку. Пры гэтым адкрываецца старонка для ўвахода на форум. Ваш лагін ужо запомніўся. Набярыце яшчэ раз пароль і націскайце "ўвайсьці". Павінна спрацаваць.

Рус.: Когда вы вводите свой логин и пароль, часто случается, что вас не пускает и пишет об ошибке. При этом открывается страница для входа на форум. Ваш логин уже запомнился. Наберите пароль ещё раз и нажимайте "войти". Должно сработать.

Автор Тема: Янкоўскі / Jankowski / Янковский  (Прочитано 11513 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

Янкоўскі

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 1
Янкоўскі / Jankowski / Янковский
« : 28 Июля 2009, 00:32:29 »
Маё прозвішча Янкоўскі. зараз збіраю радавод сваёй сям'і, і знайшоў даволі шмат. але маю шмат пытанняў, таму што дзядуля сам не памятае (85 год), ён расказваў легенду, што прыкладна ў 1650-1750 гады на тэрыторыі сучаснай Беларусі пасяліліся 3 браты Янкоўскія. ад аднаго пайшоў наш род, а род двух іншых не вядомы. яны пасяліліся ў вёсках Забалаць, Шлавенцы, Якубаўцы зараз Воранаўскага раёна Гродзенскай вобласці.
можа хто ведае, падскажа, як лепей пашукаць і дзе.
і дарэчы, тут ёсць Янкоўскія? цікава было б пачуць пра вас.
« Последнее редактирование: 28 Июля 2009, 07:59:36 от Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта »

В.В. Грычык

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 21
Re: Янкоўскі / Jankowski / Янковский
« Ответ #1 : 28 Июля 2009, 09:57:37 »
 Сярод шляхты у 19 стагодзi на Беларусi вядомы некалькi родау Янкоускiх. З iх маю некаторую iнфармацыю аб Янкоускiх гербу "Навiна":
 Мiхал, сын Яна, нарадзiуся у г. Тыкоцiн (усх. Польшча)(метрыка есць у НГА РБ). Будучы студэнтам Горы-Горыцкай вышэйшай с-гасп. школы, брау удзел у паустаннi 1863 г. Сасланы за Байкал, на катаргу. Пасля жыу ля Уладзiвастока, захапiуся даследваннем флоры i фауны Далекага Усхода. Памер у 1911 г. Меу некалькi сыноу, з iх Юрый загiнуу у лагеры ля Магадана. Сын Юрыя, Валерый, таксама прайшоу сталiнскiя лагеры, аднак выжыу i жыве па сенешнi дзень у г. Уладзiмiр. У свае 96 год захавау ясны розум...
Па сямейных "чутках", нехта з братоу Мiхала Янкоускага (а магчыма, i бацька) перасялiлiся на Беларусь i "пусцiлi каранi"... Нейкiя Янкоускiя гербу "Навiна" упамiнаюцца у Гербарах i нiбыта жыли на Гродзеншчыне... Аднак з названай мной лiнiяй роду пакуль што не звязваюцца. Калi хто мае што паведамiць пра гэтых Янкоускiх - буду вельмi удзячны. Збiраю матэрыял для артыкулу - не толькi Мiхал, але i Юрый, i Валерый прычынiлiся да прыродазнаучай навукi...

Васiль Юрша

  • Старожил
  • ****
  • Сообщений: 414
Re: Янкоўскі / Jankowski / Янковский
« Ответ #2 : 16 Августа 2009, 16:22:35 »
Ашмянская шляхта Янкоўскія гэрбу ? праходзілі рэгістрацыю ў АГС у 1817, 1819 і 1822гг.
У 18-19 ст. жылі ў Палянах, Піктушы...

Vandrouny

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 4
Re: Янкоўскі / Jankowski / Янковский
« Ответ #3 : 24 Октября 2009, 16:35:19 »
Вітаю!
Я таксама актыўна вышукваю Янкоўскіх.
Распавяду гісторыю сваіх Янкоўскіх - мо хто чаго падкажа?
Згодна з сямейнай легендай, Янкоўскія прыехалі з Кракава. Калі гэта здарылася, дакладна невядома, з пакалення ў пакаленне перадаецца так, што палкоўнік альбо генерал (у розных версіях) рускай арміі Міхал Янкоўскі пасля вайны атрымаў за сваю службу землі каля Рубяжэвічаў. Але чамусьці раздаў зямлю сваім братам. Гэты Міхал Янкоўскі - дзядзька майго прапрапрадзядулі. Па маіх разліках, вайна была, хутчэй за ўсё, 1812 году, з Напалеонам. Мой прапрапрадзядуля Антон Францавіч Янкоўскі нарадзіўся ў 1834\1836 годзе ў вёсцы Камейшы недалёка ад Рубяжэвічаў, але жыў у фальварку Ручын амаль там жа, бо фальварак быў пасагам - ажаніўся ён на Ёзэфе Фабіянне з роду Гадыцкіх-Цвіркаў 1845 г.н.
Было ў іх 9 дзяцей, але мне вядома пра лёс толькі 3 - Юзафа, Станіслава і Баляслава (майго прапрадзядулі). Пасля вайны пачалося ссяленне хутароў, амаль усе з Ручына з'ехалі. У 1961 годзе там застаўся толькі Стась - сын Баляслава. У 1963 з'ехаў і ён, перавёзшы дом у вёску Даўнары. Назва "Ручын" не знікла, яна перайшла да вёскі паблізу (да 1949 году - Нішота, радзіма маці Янкі Купалы).
Вось. Можа, хто-небудзь можа чым-небудзь дапамагчы мне ў далейшых пошуках каранёў роду Янкоўскіх?

AnFran

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 20
Re: Янкоўскі / Jankowski / Янковский
« Ответ #4 : 23 Октября 2012, 23:18:10 »
Ці траплялася каму-небудзь што па Янкоўскіх у Рагачоўскім, блізу Доўска?

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2034
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Янкоўскі / Jankowski / Янковский
« Ответ #5 : 24 Октября 2012, 00:02:01 »
Ці траплялася каму-небудзь што па Янкоўскіх у Рагачоўскім, блізу Доўска?

Мне не вядома, каб у тых мясьцінах была шляхта з такім прозьвіўчам. Гладзіце царкоўныя мэтрыкі.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

AnFran

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 20
Re: Янкоўскі / Jankowski / Янковский
« Ответ #6 : 24 Октября 2012, 00:23:04 »
Мне не вядома, каб у тых мясьцінах была шляхта з такім прозьвіўчам. Гладзіце царкоўныя мэтрыкі.

Я бачыў вашыя выпіскі; яны па 1860х, я так разумею, а апошняя вядомая мне згадка тамтэйшага Янкоўскага - 1859, і ў прынцыпе не выключана, што каротка па тым ён беспатомна памёр. Не ведаю дакладна, ці быў ён шляхцічам, але выглядае хутчэй на тое. Давядзецца глядзець метрыкі, так.

vap.mail

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 1
Re: Янкоўскі / Jankowski / Янковский
« Ответ #7 : 14 Мая 2013, 15:26:29 »
Я бачыў вашыя выпіскі; яны па 1860х, я так разумею, а апошняя вядомая мне згадка тамтэйшага Янкоўскага - 1859, і ў прынцыпе не выключана, што каротка па тым ён беспатомна памёр. Не ведаю дакладна, ці быў ён шляхцічам, але выглядае хутчэй на тое. Давядзецца глядзець метрыкі, так.

Моего прадеда звали Янковский Антон (Антоний). Отчество начинается на В, но какое конкретно не известно. И он как раз 1859 года рождения. Жил в д.Волма Дзержинского района Минской области. По семейным приданиям происходил из шляхетской семьи.

Что касается метрик, то не удалось найти документов даже на деда, не говоря уже о прадеде. Архивы были утрачены во время ВОВ и во время перехода той местности от Польши к БССР.

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2034
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Янкоўскі / Jankowski / Янковский
« Ответ #8 : 14 Мая 2013, 15:58:18 »
Моего прадеда звали Янковский Антон (Антоний). Отчество начинается на В, но какое конкретно не известно. И он как раз 1859 года рождения. Жил в д.Волма Дзержинского района Минской области. По семейным приданиям происходил из шляхетской семьи.

Что касается метрик, то не удалось найти документов даже на деда, не говоря уже о прадеде. Архивы были утрачены во время ВОВ и во время перехода той местности от Польши к БССР.

Мэтрычныя кнігі Койданаўскага касьцёлу добра захаваліся. Знаходзяцца ў Нацыянальным Гістарычным архіве Беларусі. Трэба іх пераглядзець і выпісаць адтуль усіх Янкоўскіх.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Igormensk

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 38
Re: Янкоўскі / Jankowski / Янковский
« Ответ #9 : 15 Июля 2017, 09:43:35 »
Здравствуйте! Ищу сведения о Зигфриде Янковском. Зигфрид Янковский проживал в хуторе Луки Старосельской волости Минского уезда Минской губернии. Дочь - Дашкевич (Янковская) Эмилия Зигфридовна (*1867 - †1947) проживала до выселения в 1930г. в том же хуторе. Была замужем за Дашкевичем Антоном Матвеевичем (*1866 - †после 26.02.1930).

Элла

  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 1024
Re: Янкоўскі / Jankowski / Янковский
« Ответ #10 : 16 Июля 2017, 16:43:33 »
Хутор Луки , возможно относился к Королищевичскому католическому  приходу , как и деревня Дегтяревка из Старосельской волости Минского уезда. В НИАБ есть списки прихожан и метрические книги этого прихода за годы 1760 - 1931. Это костел Опеки Божьей Матери при котором было кладбище . Привожу ссылку захоронения семьи Янковских на этом клабище http://by-mohilki.livejournal.com/51630.html.И еще ссылка - информация о Навроцкой (Дашкевич) Валентине Антоновне, дочери Эмилии Зигфридовны Янковской ,есть фото  https://ru.openlist.wiki/index.php/%D0%9D%D0%B0%D0%B2%D1%80%D0%BE%D1%86%D0%BA%D0%B0%D1%8F_%D0%92%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F_%D0%90%D0%BD%D1%82%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B0_(1898).

Igormensk

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 38
Re: Янкоўскі / Jankowski / Янковский
« Ответ #11 : 16 Июля 2017, 16:54:58 »
Спасибо большое, Элла! Что касается сайта "Открытый список жертв политических репрессий в СССР", то данная информация и фото размещены там мною.

Igormensk

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 38
Re: Янкоўскі / Jankowski / Янковский
« Ответ #12 : 16 Июля 2017, 17:15:05 »
Элла! Деревня Королищевичи Минского района находится очень далеко от х.Луки. х.Луки находился рядом с хуторами Воловщина и Самусевщина Заславльского р-на Минской обл.

Элла

  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 1024
Re: Янкоўскі / Jankowski / Янковский
« Ответ #13 : 17 Июля 2017, 15:12:19 »
В Минском архиве НИАБ есть метрические книги Заславльского костела за годы 1793 - 1847, фонд/опись 937/4.

Igormensk

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 38
Re: Янкоўскі / Jankowski / Янковский
« Ответ #14 : 17 Июля 2017, 15:27:54 »
Вот это уже серьёзно! Благодарю, Элла!