ЗГУРТАВАНЬНЕ БЕЛАРУСКАЙ ШЛЯХТЫ

ASSOCIATION OF THE BELARUSIAN NOBILITY

СОБРАНИЕ БЕЛОРУССКОЙ ШЛЯХТЫ


Правілы форумаў (па-беларуску)Правила форумов (по-русски)

Бел.: Калі вы ўводзіце свой лагін і пароль, часта здараецца, што вас не пускае і піша пра памылку. Пры гэтым адкрываецца старонка для ўвахода на форум. Ваш лагін ужо запомніўся. Набярыце яшчэ раз пароль і націскайце "ўвайсьці". Павінна спрацаваць.

Рус.: Когда вы вводите свой логин и пароль, часто случается, что вас не пускает и пишет об ошибке. При этом открывается страница для входа на форум. Ваш логин уже запомнился. Наберите пароль ещё раз и нажимайте "войти". Должно сработать.

Автор Тема: Некрашэвіч / Niekraševič / Niekraszewicz / Некрашевич, Некрошевич  (Прочитано 14593 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

Васiль Юрша

  • Старожил
  • ****
  • Сообщений: 414
Ашмянская шляхта гэрбу ?, праходзіла рэгістрацыю у АГС у 1825г.
У некаторых дакументах прозьвішча Некрашэвіч падаецца як Некраш /Niekrasz/

У 18-м  ст. жылі ў Маствілішках, Мэрлішках, Юршанах, Маслоўшчыне і пад Жупранамі...

Зацікаўлены ў новых зьвестках.
« Последнее редактирование: 30 Июля 2009, 21:59:45 от Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта »

Ирина Владимировна

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 3
Здравствуйте!.Я из рода Некрашевичей .Мой пра-прадед-Некрашевич Николай имел несколько детей,точного числа я не знаю.Могу назвать только :Климентия,Николая,Василия и Марию.У прадеда Климентия ( г. р.1877или1876) были дети:Степан(1902-1948),Борис(1904,пропал без вести в ВОВ1941-45) ,Федора(1910),Максим(1911),Пётр(1913,живёт в Сибирском селе Поперечное,Юргинского района,Кемеровской обл.),Мария(1923),Ева(1925),Константин(1927). Удеда Степана были дети:Василий(1925-2000),Пётр(1929-?),Александра(1927-1998), Владимир(1934-2000),Прасковья(1937-2009).Борис(1952-2004), Дмитрий(1940-1992),Вера(1946,живёт в г.Юрга,Кемеровской обл.) У моего отца Владимира две дочери:Ирина(1962г.р.) и Татьяна(1967г.р.) Из истории семьи известно что она принадлежит шляхетскому роду.Дед СтепанКлиментьевич родился в Белоруссии,где до1905-6 года проживала семья.Место рождения деда-д.Средние Печи,более точных сведений нет.Во времена Столыпинских реформ переехали в Сибирь,где получили землю.Но после революции1917 г. снова всё потеряли.Мне бы хотелось как можно дальше продвинуться в поисках своих корней.Если кто-нибудь поделится информацией,буду очень рада и благодарна.

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2027
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Да рэвалюцыі Сярэднія Печы — гэта хутары ў Лельчыцкай воласьці Мазырскага павету Менскай губ. Па гэтай тэрыторыі ёсьць ёсьць вельмі добрая кніга — "Хроніка Убарцкага Палесся" (Гл.: Атнагулаў А. Хроніка Убарцкага Палесся. Мінск: Тэхналогія, 2001. 496 с.). Яна яшчэ ёсьць у продажы. Гэтыя Сярэднія Печы ўтварыліся позна (пасьля 1880-х?), відаць, часткі распрадаванага маёнт. Сіманічы. Раіў-бы пракансультавацца з аўтарам-укладальнікам кнігі Анатолем Атнагулавым.

Шляхцічы Некрашэвічы ў Мазырскім пав. сустракаюцца. Можа-быць, там было 2 рода. Адныя мелі вывад у Менскім ДДС, іншыя — ў Магілёўскім. Пры тым, што магілёўскі вывад датычыў роду Покладаў з прыдомкам Некрашэвіч. Прыдомак яны скарыстоўвалі ў якасьці асноўнага прозьвішча, канечне, калі прыняць, што яны маюць дачыненьне да тых Некаршэвічаў-Покладаў. Увогуле, усе мазырскія Некрашэвічы вельмі блыталі даты вывадаў, што ў Менску, што ў Магілёве.

Найперш трэба глядзець мэтрычныя кнігі, цэркваў ці касьцёлаў, у адпаведнасьці зь веравызнаньнем.

Праўда, інфармацыя даволі глыбокая і ёсьць сэнс глянуць справы Некрашэвічаў па Менскай губ. па зацьверджваньню ў расейскім шляхецтве. Можа там будуць вашыя продкі. Справы ў архіве ў Менску не даюць, трэба глядзець справы ў фондзе Гэрольдыі ў Санкт-Пецярбургу.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Ирина Владимировна

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 3
Владислав,огромное спасибо за внимание к моему сообщению и за информацию к размышлению,которую Вы мне дали.В моей семье вскользь упоминалось,что наш род из-под Минска. Беларусь, к сожалению, очень далеко от места,где я живу.Заниматься самостоятельным поиском непосредственно на месте у меня нет возможности.Хотелось бы узнать  существует ли возможность получать необходимые сведения на коммерческой основе.И можно ли заказать почтой книгу,которую Вы мне рекомендовали? Я делаю первые шаги

Ирина Владимировна

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 3
в своих поисках и любая подсказка для меня  на вес золота.Спасибо!

Николай Зампо

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 1
Меня зовут Николай Некрашевич. Я из рода  по дедовской линии Леонтия Григорьевича Некрашевича  1888 г.рожд. (далее, по восходящей: Григорий Семёнович - Семён Яковлевич 1834 г.рожд., -Яков Евмениевич 1810 г.рожд., - и т.д.  до 1528 г., где родоначальником является Иван (Ян) Некрашевич и его брат Остафий. Надеюсь на помощь специалистов в этом деле. Меня интересуют так же фамилии Булыга, Яроцкие, Вереничи. По Вереничам  у меня есть материал, который я скачал с форумов и сайтов Владислава Верёвкина-Шелюты и Вадима Веренича, за что им огромное человеческое спасибо. Меня интересует родословная Булыги Михаила Григорьевича уроженца д. Дубой Столинского Района Пинской области (так в похоронке), которую получила моя мать 26.03.1945 г. Он погиб 10.03.1945 г. и похоронен в с. Пруст Хожийцкого повета Поморского воеводства. Михаил Григорьевич - первый муж моей мамы Некрашевич (в девичестве) Ольги по паспорту  (при крещении - Олеси) Леонтьевны. У Михаила Григорьевича ещё жива его первая дочь Мария Михайловна, которая живёт со своими детьми в г. Тольятти. У неё два сына: Пётр и Вячеслав, 6 внуков, 3 правнука.
 Мне 54 года, я от третьего брака, но ношу фамилию деда - Леонтия Григорьевича Некрашевича. Моя цель: собрать как можно больше материала по родству наших фамилий и оставить потомкам, чтобы помнили свои корни, своих прадедов, свою  исконную Родину.
С уважением Николай Некрашевич.

Таццяна А.-Б.

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 28
    • Блог пра радавод
Мая прабабуля Фекла Стефанова Некрашевичъ, нарадзілася прыкладна ў 1876 г. у Стахава (Столінскі р-н), 26/01/1897 выйшла замуж за майго прадзеда (Алексей Іульяновъ Боричевскій, 11/03/1877-1948). Жылі яны ў Дубаі і мелі як мінімум 11 дзяцей, па 4-х з іх у мяне ёсць якая-ніякая інфармацыя па нашчадках.

Можа атрымаецца з'яднаць нашу інфармацыю? :)
Пашуковыя прозвішчы
Піншчына і Століншчына: Барычэўскі, Некрашэвіч, Вярэніч-Стахоўскі, Шпакоўскі, Бокша, Казлякоўскі, Радцэвіч-Плотніцкі, Качаноўскі
Барысаўшчына: Лукашэвіч, Хер, Мельнік, Абрамовіч, Мазоль, Юдзіонак, Кобан
Уласны блог: http://radavod.info

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2027
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Мая прабабуля Фекла Стефанова Некрашевичъ, нарадзілася прыкладна ў 1876 г. у Стахава (Столінскі р-н), 26/01/1897 выйшла замуж за майго прадзеда (Алексей Іульяновъ Боричевскій, 11/03/1877-1948). Жылі яны ў Дубаі і мелі як мінімум 11 дзяцей, па 4-х з іх у мяне ёсць якая-ніякая інфармацыя па нашчадках.

Можа атрымаецца з'яднаць нашу інфармацыю? :)

Некрашэвічаў шмат розных. Згаданыя вамі — Некрашэвічы-Стахоўскія. Пры вывадзе назвалі сваім гэрбам "Любіч". У расейскім шляхецтве не зацьверджаны.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Таццяна А.-Б.

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 28
    • Блог пра радавод
Спадар Уладзіслаў, дзякуй за ўдакладненне.

Мяне аднак хутчэй цікавіць ці нехта з наведвальнікаў форму вёў пошукі менавіта па Некрашэвічах (Стахоўскіх).

Я тым часам адшукала запіс аб шлюбе яшчэ адной прабабулі з маім прадзедам:
Параскеія Стэфанава Некрашэвіч (Стахава, 1877) пабралася шлюбам з Аляксандрам Іосіфавым Барычэўскім (Дубай, 5/3/1867) 9 чэрвеня 1899 г. у Стахава.

Цяпер давядзецца шукаць запісы аб нараджэнні, как пераканацца, што дзве прабабулі не былі сёстарамі. 
Пашуковыя прозвішчы
Піншчына і Століншчына: Барычэўскі, Некрашэвіч, Вярэніч-Стахоўскі, Шпакоўскі, Бокша, Казлякоўскі, Радцэвіч-Плотніцкі, Качаноўскі
Барысаўшчына: Лукашэвіч, Хер, Мельнік, Абрамовіч, Мазоль, Юдзіонак, Кобан
Уласны блог: http://radavod.info

Таццяна А.-Б.

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 28
    • Блог пра радавод
Меня зовут Николай Некрашевич. Я из рода  по дедовской линии Леонтия Григорьевича Некрашевича  1888 г.рожд. (далее, по восходящей: Григорий Семёнович - Семён Яковлевич 1834 г.рожд., -Яков Евмениевич 1810 г.рожд., - и т.д.  до 1528 г., где родоначальником является Иван (Ян) Некрашевич и его брат Остафий. Надеюсь на помощь специалистов в этом деле. Меня интересуют так же фамилии Булыга, Яроцкие, Вереничи. По Вереничам  у меня есть материал, который я скачал с форумов и сайтов Владислава Верёвкина-Шелюты и Вадима Веренича, за что им огромное человеческое спасибо. Меня интересует родословная Булыги Михаила Григорьевича уроженца д. Дубой Столинского Района Пинской области (так в похоронке), которую получила моя мать 26.03.1945 г. Он погиб 10.03.1945 г. и похоронен в с. Пруст Хожийцкого повета Поморского воеводства. Михаил Григорьевич - первый муж моей мамы Некрашевич (в девичестве) Ольги по паспорту  (при крещении - Олеси) Леонтьевны. У Михаила Григорьевича ещё жива его первая дочь Мария Михайловна, которая живёт со своими детьми в г. Тольятти. У неё два сына: Пётр и Вячеслав, 6 внуков, 3 правнука.
 Мне 54 года, я от третьего брака, но ношу фамилию деда - Леонтия Григорьевича Некрашевича. Моя цель: собрать как можно больше материала по родству наших фамилий и оставить потомкам, чтобы помнили свои корни, своих прадедов, свою  исконную Родину.
С уважением Николай Некрашевич.

Мікалай, я знайшла больш падрабязную інфармацыю пра сваю прабабулю, яе бацька быў Стэфан, далей Фёдар, далей Яўмен, Пётар і г.д. да Яна. Так што ў нейкай ступені мы з Вамі сваякі :) Фёдар Яўменіеў (запіс аб нараджэнні яшчэ не знайшла) і Якаў Яўменіеў былі браты :)

Пашуковыя прозвішчы
Піншчына і Століншчына: Барычэўскі, Некрашэвіч, Вярэніч-Стахоўскі, Шпакоўскі, Бокша, Казлякоўскі, Радцэвіч-Плотніцкі, Качаноўскі
Барысаўшчына: Лукашэвіч, Хер, Мельнік, Абрамовіч, Мазоль, Юдзіонак, Кобан
Уласны блог: http://radavod.info

fatso

  • Старожил
  • ****
  • Сообщений: 277
    • Rodzina Robakow w Charkowie 1906
http://www.sb.by/post/150497/

Lubie czytac szmatlawiec on-line pt Sovietskaya Bielarus. Czuje sie mlody wtedy, swiat jest prosty i zrozumialy jak artykuly w Prawdzie i Izvestiach, jakie czytywalem 45 lat temu. Otoz wlasnie znalazlem w moim ulubionym organie cos dziwnego: opis zycia i smierci Lubicz Niekraszewicza, bialoruskiego akademika a takze szlachcica co wybral pozostanie za kordonem, po pokoju ryskim z Sowietami.
Z tekstu powyzszego mozna wysnuc przekonanie, ze lepiej bylo pod okupacja bialo-Polakow na Zachodniej Ukrainie niz w sowieckim raju na ziemi, tam nawet uzywanie na codzien jezyka bialoruskiego nie chronilo inteligenta przed kulka w glowe. Ja mysle, ze towarzysze Gamarnik i spolka chyba mieli wielki plan, plan odbialorusienia Bialorusi. Miejmy nadzieje, ze im sie to nie udalo. >:(
"Nie pozwol aby Cham gownem prychal miast je sam polykac"
- Hr Mendewesz

fatso

  • Старожил
  • ****
  • Сообщений: 277
    • Rodzina Robakow w Charkowie 1906
Mysle, ze lepiej nie narazac tego szacownego gremium na gniew wladzy.  Niech ci co rozumieja po polsku przeniosa swoje zainteresowanie akademikiem Niekraszewiczem na polska emigrancka grupe,
tzw sciepe, gdzie pisuje rozne chamstwo a takze profesorowie uniwersytetow na Zachodzie.
Ot tam: https://groups.google.com/forum/#!topic/soc.culture.polish/cEedZviQQtE
"Nie pozwol aby Cham gownem prychal miast je sam polykac"
- Hr Mendewesz

Григорий

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 1
Здравствуйте. Я из рода Некрашевич. Мой прапрапрадед Некрашевич Иван проживал в Мозырском уезде Скороднянской волости х. Ивановка. У него были два сына Семен мой пропрадед и Григорий. По Григорию информацией не владею. Семен имел 60 десятин земли, имение Некрашевка и х. Ивановка. У семена были дети, Тимофей, Купрей, Григорий,Николай, Иван. В 1805 г., дядя моего прапрапрадеда Ивана, дворянин поручик Некрашевич Андрей Куприянович выкупил пол имения Кузьмичи в Мозырском уезде. Хочу установить дальше ветвь. Буду рад любой информации.

EEV

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 9
Фонд 139, опись 33, дело 20.
29 мая 1905г. бракосочетание:
Мещанин Николай Семенов Цивончик и околицы Моисеевки дворянка Матрона Васильева Некрашевич первым браком.
Свидетели: по жениху крестьяне Марк Михайлов Трацевский и Яков Андрей Рябцов
                    по невесте крестьяне Петр Максимов Белый и Макарий Ефимов Барановский.

nekrashevych

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 7
Доброго дня!

Мій пра-пра-пра-прадід Михайло Некрашевич (1738?-1811) здається був легітимований у Мінському ДДС. Є такий запис у фамільному списку від 1834 його сина Ігнатія Некрашевича (1792-1865):

Какіе имѣетъ документы на Дворянство: Опредѣленія Волынскаго Дворянскаго Депутатскаго Собранія 1804 года Іюля 24 дня состоявшеесь изъ коего видно что отецъ его признанъ въ Миньскомъ дворянскомъ депутатскомъ собраніи и вписанъ въ родословную книгу 1ю часть.

Вони жили в селі Завадовка, біля містечка Володарки, тоді Сквирського повіту Київської губернії. Були греко-католиками, і записи про них є як у тоді греко-католицькій церкві Завадівки, так і в католицькому костелі Володарки, і у православній церкві Володарки.

У католицьких записах (на польській і латині) вони як правило писалися Nikraszewicz. (На російській теж часто через ять після Н.) На приклад, першу дочку Ігнатій хрестив у римо-католицькому костелі:

Roku Pańskiego tysiącznego osiemsetnego dwadziestego dziewątego Marzca dnia dwadziestego osmego ochrzezone z SS. Olejow niemowle imieniem Marjanna przezemnie Xiędza Piotra Konopke Proboszcza Koscioła Wołodaskiego
Urodzonych Ignaugo po Michale i Zofii z Ilnickich Nikraszewiczow, slubnych małżonków córka roku 1829 miesąca marca dnia 27 w tujże parafii we wsi Zawadowce narodzona
Trzymali do Chrztu Urodzony Bazyli Łaszewski z Marjanną Tarnawską. Asystowali Grzegorz Michaleski z Apolonią Lipską.

Чи є в кого ідеї звідки Михайло Некрашевич (чи його предки) були в Білорусі? Я ще запис із Волинського ДДС не дивився.