ЗГУРТАВАНЬНЕ БЕЛАРУСКАЙ ШЛЯХТЫ

ASSOCIATION OF THE BELARUSIAN NOBILITY

СОБРАНИЕ БЕЛОРУССКОЙ ШЛЯХТЫ


Правілы форумаў (па-беларуску)Правила форумов (по-русски)

Бел.: Калі вы ўводзіце свой лагін і пароль, часта здараецца, што вас не пускае і піша пра памылку. Пры гэтым адкрываецца старонка для ўвахода на форум. Ваш лагін ужо запомніўся. Набярыце яшчэ раз пароль і націскайце "ўвайсьці". Павінна спрацаваць.

Рус.: Когда вы вводите свой логин и пароль, часто случается, что вас не пускает и пишет об ошибке. При этом открывается страница для входа на форум. Ваш логин уже запомнился. Наберите пароль ещё раз и нажимайте "войти". Должно сработать.

Автор Тема: Бараноўскі / Baranowski / Барановский  (Прочитано 15832 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

Valentyn Przyłutski

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 12
Re: Бараноўскі / Baranowski / Барановский
« Ответ #30 : 17 Июля 2018, 17:50:06 »
Спасибо, жаль что остальные года МК не оцифрованы, нужно в Минск ехать, пока этот клубок тайн сложно разгадать. Если Вы будете в историческом архиве может глянете 1911 год. В семье Барановских родилась девочка Ольга Максимовна

SRG

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 14
Re: Бараноўскі / Baranowski / Барановский
« Ответ #31 : 17 Июля 2018, 18:22:50 »
Если я Вас правильно понял, то задача такая -- посмотреть в церковной книге запись о рождении в Рубле в 1911 г. Барановской Ольги Максимовны. Что-то еще?
Потом она вышла замуж за Зелинского, в Рубле венчание было? И в каком году? Зелинские, кстати, большей частью жили в Столине.
Но, как писал раньше, в НИАБ я собираюсь только в октябре с.г.

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2034
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Бараноўскі / Baranowski / Барановский
« Ответ #32 : 19 Июля 2018, 02:57:11 »
Нешта зачапілі мяне гэтыя Бараноўскія :), вырашыў разабрацца і парыцца ў залежах.

Па рэвізыі 1795 Давід-Гарадоцкага пав. казак Рубля мне не патрапілася.

У 1795 у аколіцы Белагушы таго-ж Давід-Гарадоцкага пав. жывуць шляхцічы Барановічы і Бараны.

У 1816 у ак. Белагушы Пінскага пав. жывуць шляхцічы Бараноўскія.

У сьпісе 1818 арэнднай, чыншавай і служылай шляхты Мазырскага пав. Бараноўскія ёсьць.

У сьпісах мазырскай шляхты, сярод запісаных у 1816, але не прадставіўшых законных відаў на запіс па рэвізіі 1795, у аколіцы Рублю жывуць Баран-Барановічы, адзначана, што ў іх быў вывад 1802.12.19.

І мой запыт (відаць, што дзіўны, канечне) ці жылі шляхцічы ў Рублю знаходзіць адказ — жылі. На 1816 тамака зазначаюцца: Апановіч, Баран-Барановіч, Будкевіч / Буткевіч, Вабішчэвіч-Плотніцкі, Ваўчковіч, Жэліґоўскі, Зялінскі, Пушкін-Кажаноўскі, Цюхай-Ліпскі, Ляшкевіч, Машляк, Пашкевіч, Разановіч, Бруцкі-Стампкоўскі, Шпакоўскі, Яновіч.

Гэтыя Барановічы мадыфікавалі сабе прозьвішча ў больш "прыгажэйшае", у Белагушы трохі раней, а ў Рублю пазьней
« Последнее редактирование: 19 Июля 2018, 03:05:54 от Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта »
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Valentyn Przyłutski

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 12
Re: Бараноўскі / Baranowski / Барановский
« Ответ #33 : 19 Июля 2018, 19:31:52 »
Уважаемый Владислав, Ваш рассказ очень интересен, спасибо за ценную информацию. И я хотел у Вас спросить, Вы случайно не знаете к какому гербу принадлежали Баран (Барановские) с. Рубля. По рассказам прабабушки у них на гербе был баран? Буду рад любой информации.

С Уважением
Валентин

SRG

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 14
Re: Бараноўскі / Baranowski / Барановский
« Ответ #34 : 19 Июля 2018, 21:13:34 »
1. Выява барана выкарыстоўвалася у гербах Юноша i Бем, а можа i яшчэ у якiх, пан Уладзiслау ведае лепей.
2. Тут яшчэ такое непростае пытанне -- а цi усе Бараноўскiя у Рублi (якiх там многа) малi агульных продкаў (то бок былi родзiчамi памiж сабой) i цi усе належылi да шляхты?
Вашыя Баранoўскiя напэўна былi шляхтай, калi з iмi бралi шлюб другiя шляхцiчы.
3. Але я знаю прыклады, калi у вёсцы частка людзей з аднолькавым прозвiшчам належылa да шляхты, а другая частка -- не. I гэта не залежыла наўпрасткi ад маёмаснага стану,
колькасцi зямлi и г.д. Прычыны такога становiшча былi не зусiм на вачавiдку. Было, што мужыкi былi i больш багатыя за аднафамiльцаў са шляхты.
4. Цiкава таксама, з якiмi вынiкамi рубельская шляхта прайшла разбор у РИ пасля 1830, цi дабiўся хтосьцi афiцыйнага дваранства у той час.
Здаецца, дзесьцi чытаў, што некаторыя альпенскiя i велямiчскiя гэтага здолелi дасягнуць.
« Последнее редактирование: 19 Июля 2018, 21:32:36 от SRG »

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2034
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Бараноўскі / Baranowski / Барановский
« Ответ #35 : 19 Июля 2018, 23:07:57 »
Паглядзеў рэестры вывадаў, аказваецца, з гэтага рэгіёну іх было тры:
Барановіч (Пінскі пав.) 1802.12.19,
Баран-Барановіч (былы Давід-Гарадоцкі, потым Мазырскі пав.) 1802.12.19,
Баран-Бараноўскі (Пінскі пав.) 1824.02.22.

Усе назвалі сваім гэрбам "Юношу".

Няма пакуль падставаў меркаваць, што ў адной ваколіцы жылі прадстаўнікі розных родаў з адным прозьвішчам.

Баран-Барановічы, якія дзесьці пасьля 1830-х (?) сталі называцца Бараноўскімі ў расейскім дваранстве зацьверджаныя не былі. Запісалі іх у падатныя станы, думаю, спачатку ў аднадворцы, а потым ужо ў сяляне.

Відавочна, што шмат рознага незразумелага, патрэбна добра аналізаваць дакумэнты, каб скласьці радавод.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Valentyn Przyłutski

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 12
Re: Бараноўскі / Baranowski / Барановский
« Ответ #36 : 19 Июля 2018, 23:49:40 »
Спасибо Вам большое, постараюсь узнать истину и составить родовод. Хорошо, что почти все документы сохранились и есть в архиве, а то по одной ветви, когда искал документов почти не было удалось только до 7-го колена дойти. Надеюсь тут улыбнётся удача и что-то да узнаю. Во всяком случае спасибо Вам огромное, Ваши познания вызывают восхищение и восторг. Спасибо за Ваши ответы.

С уважением
Валентин

Iryna Lanko

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 3
Re: Бараноўскі / Baranowski / Барановский
« Ответ #37 : 13 Февраля 2020, 06:35:40 »
Добры дзень!

Таксама зацікаўлена ў прозьвішчы Бараноўскія, тыя, што жылі пад Халопенічамі.
Мая прабабуля Адэля (1891 г.н.) і дзьве яе сястры Марціся і Антося нарадзіліся ў (А)Мхерына, што пад Халопенічамі.
Іх бацька - Іван Бараноўскі, маці - Ганна Іванаўна Бараноўская (памерла недзе ў 1935 годзе, пражыла 70 гадоў; ня ведаю дзявочае прозьвішча, а было б надта добра даведацца).
Ганна Іванаўна і яе дачка Адэля Іванаўна - пахаваныя на Кальварыі пад г.Барысавам.

Нядаўна знайшла ў інтэрнеце "Малы гербоўнік Халопеніцкай шляхты" Зьміцера Яцкевіча.
Там маецца такая інфармацыя пра адзіных мясцовых Бараноўскіх:

9. БАРАНОУСК1Я гербу*
Прадставілі дэкрэт аб шляхецтве, зафіксаваны у Беларускім
правінцыяльным судзе (25.01.1773 г.).
Рг. — Мацей, меў трох сыноў. У яго сына Юзафа быу сын Юры і ўнукі: Стэфан, Мацей i Бенедыкт. Anoшнi пакінуў шэсць сыноў: Паўла, Сымона, Яна, Базыля, Рыгора i Зміцера. Выводзіліся таксама сыны Паўла — Міхал, Фeлiкc i Геранім з сынамі: Тадэўшам, Францам i Касперам.
Прызнаны ў дваранстве 11.07.1795 г.

* Бараноўскія гербу «Астоя» ёсць i у Арш. г. i Biц. г., але атаясаміць ix пакуль немагчыма.

Дык вось некалі я вечарамі сядзела у Нацянальным Архіве РБ у свой час, але мне казалі, што вакол Халопеніч няма касьцёлаў - і не было дзе шукаць. Калі я там нешта і праглядала, тое вынікаў нейкіх пэўных не прынесла.

Можа, хто дасьведчаны, падкажа, як тут за што зноўку брацца, як да тых Бараноўскіх падступіцца і ці вялік шанец, что гэныя з гербоўніка нейкім чынам даводзяцца продкамі.

Дзякуй вялікі загадзя.




З павагай,
Ірына Ланько

Калечыц

  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 1059
Re: Бараноўскі / Baranowski / Барановский
« Ответ #38 : 03 Марта 2021, 18:52:29 »
Пад Уселюбам у Наваградзкім павеце жылі сяляне Бараны ў сяле Загор'е Дзяляціцкай воласці (1652 год). У 18 ст. у Загор'е Бараны- ужо зямяне, пазней яны Бараноўскія. Пад тымі ж Дзяляцічамі зямяне Бараноўскія ў засценку Пліса, 1778 г.
In hoc signo vinces

Калечыц

  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 1059
Re: Бараноўскі / Baranowski / Барановский
« Ответ #39 : 13 Марта 2021, 13:06:58 »
Пад Уселюбам у Наваградзкім павеце жылі сяляне Бараны ў сяле Загор'е Дзяляціцкай воласці (1652 год). У 18 ст. у Загор'е Бараны- ужо зямяне, пазней яны Бараноўскія. Пад тымі ж Дзяляцічамі зямяне Бараноўскія ў засценку Пліса, 1778 г.

Гэтыя Бараноўскія, паходзячыя ад сялян Баранаў з сяла Загор'я, у 1816 г. запісаны ў шляхецкіх рс у Загор'і. Выводзіліся з гербам "Гжымала", продкам паказвалі мурзу Туганоўскага Ждана Бараноўскага, прызнаныя ў дваранстве 31.01.1806 г., Сенатам не зацьверджаныя 29.01.1861 г.
In hoc signo vinces

Калечыц

  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 1059
Re: Бараноўскі / Baranowski / Барановский
« Ответ #40 : 02 Сентября 2021, 23:58:40 »
З дзяляціцкіх Бараноў-Бараноўскіх:

У Занёманскай харугві князя Караля Станіслава Радзівіла, 1768 г. Тэадор Бараноўскі з Забалацця, Ян і Даніэль Бараноўскія з Загор'я.
In hoc signo vinces