ЗГУРТАВАНЬНЕ БЕЛАРУСКАЙ ШЛЯХТЫ

ASSOCIATION OF THE BELARUSIAN NOBILITY

СОБРАНИЕ БЕЛОРУССКОЙ ШЛЯХТЫ


Правілы форумаў (па-беларуску)Правила форумов (по-русски)

Бел.: Калі вы ўводзіце свой лагін і пароль, часта здараецца, што вас не пускае і піша пра памылку. Пры гэтым адкрываецца старонка для ўвахода на форум. Ваш лагін ужо запомніўся. Набярыце яшчэ раз пароль і націскайце "ўвайсьці". Павінна спрацаваць.

Рус.: Когда вы вводите свой логин и пароль, часто случается, что вас не пускает и пишет об ошибке. При этом открывается страница для входа на форум. Ваш логин уже запомнился. Наберите пароль ещё раз и нажимайте "войти". Должно сработать.

Автор Тема: Трыгубовіч / Tryhubovič / Tryhubowicz / Тригубович, Трегубович  (Прочитано 13818 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

Калечыц

  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 1059
Аб паходжанні Трыгубовічаў ёсць у Я. Глінскага ў артыкуле "Мядовая даніна як баярская павіннасць: прыклад маёнтка Старыца Капыльскага княства ў XVII–XVIII стст.". Ёсьць дзьве гіпотэзы паходжаньня роду. Згодна зь першай, Трыгубовічы паходзяць ад Андрэя Банакевіча, путнага баярына зь вёскі Шылаўшчына, які жыў у 1646 г. Паводле другой, продкамі Трыгубовічаў зьяўляліся чыншавыя сяляне Пырашаўскай Слабады Цыбульчэні, згаданыя ў 1646 г. Адпаведныя звесткі дапоўнены ў артыкул аб Трыгубовічах у беларускай вікіпедыі https://be-tarask.m.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1%80%D1%8B%D0%B3%D1%83%D0%B1%D0%BE%D0%B2%D1%96%D1%87%D1%8B
« Последнее редактирование: 29 Мая 2021, 16:13:34 от Калечыц »
In hoc signo vinces

want_to_know

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 2
Приветствую.

Родители моей бабушки:
Оттон Лаврентьевич Тригубович
и Анна Иосифовна Тригубович (фамилия после замужества)

Место рождения всех их детей - деревня Яновичи, [Рудниковский с/с], Дзержинский р-н, Минской области (название района указано современное) .

Имя Оттон / Отон необычное, при советской власти отчество записывали со слов и оно у родных братьев/сестер записано по разному.
Ниже дети Оттона перечислены в порядке рождения.

Бронислав Антонович Тригубович 1894гр (год рождения с сайта память народа), умер на войне в 1944
Антонина Антоновна Тригубович примерно 1905-1910гр (год неточный, по воспоминаниям была старше человека 1912гр)
Ядвига Оттовна Тригубович - родилась 07 июля 1922 (есть восстановленное в 1945году свидетельство о рождении. Там дата рождения указана "вторая половина 1922г". Училась где-то в польской школе, хорошо разговаривала на польском и на русском языках.
Эдуард (Эдварт) Антонович Тригубович (младший) - на сайте Память народа написано, что родился в 1922. Но в этом же году родилась Ядвига, а по рассказам - близнецов в  семье не было. Эдуард умер на войне в 1941г.
Теоретически у кого-то год рождения может быть неточный.

По рассказам Оттон Лавреньтевич умер в возрасте 57лет, когда происходило раскулачивание и у них из дома забрали корову.
Я прикинул, что, если учитывать год рождения ребенка и упоминание раскулачивания, то год смерти Оттона мог быть примерно 1922-1930.
Следовательно год рождения Оттона Лавреньевича Тригубовича - примерно 1860-1873.

Год рождения Анны Иосифовны неизвестен, но прожила она до начала 1950х годов.

В 1940году семья проживала в дер. Заболотье, Дзержинского р-на, Минской области. Когда именно они туда переехали из дер. Яновичи, я не знаю. Но не раньше 1922года.

Я посмотрел, на текущий момент и раньше, Яновичи - это небольшая деревня. На начало 20века там было всего около 10 домов. По рассказам семья не относилась к бедным (жили "крепенько"), но в то же время с учетом упоминания отобранной коровы и небольшого размера деревни, я бы предположил, что Оттон Лаврентьевич относился к крестьянам, а не к потомкам шляхты. Но никаких документов о его происхождении у меня нет.

Год рождения отца Оттона - Лаврентия Тригубовича не известен, но примерно может быть около 1840 (где-то в диапазоне 1830 -1850).

Если вдруг окажется, что корни идут в Польшу, то польский аналог имени Лаврентий - Wawrzryniec.
Как может быть по-другому записано имя Оттон и есть ли у него польский аналог, я не знаю.

Подскажите, что думаете о происхождении этой семьи? Вроде бы примерно тот же район, где и остальные рассматриваемые вами Тригубовичи проживали.
Какие документы сохранились, которые могут в этом случае помочь раскрутить историю?
Например, для начала можно было бы в метрических книгах за 1894год поискать, как там родители указаны.
Метрические книги сохранились? Как найти номера дел?
Название прихода я не знаю. С вероятностью ~90% он был католическим.

На каком языке могут быть записи в документах за 1800-1900гг?

P.S. Проживаю не в Белоруссии.



Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
/.../ Если вдруг окажется, что корни идут в Польшу /.../
Не ідуць. Усе Трыгубовічы — беларусы.

Подскажите, что думаете о происхождении этой семьи? Вроде бы примерно тот же район, где и остальные рассматриваемые вами Тригубовичи проживали.
Вельмі высокая верагоднасьць, што паходзяць з дробнай беларускай шляхты — зямянаў.

Какие документы сохранились, которые могут в этом случае помочь раскрутить историю?
Например, для начала можно было бы в метрических книгах за 1894год поискать, как там родители указаны.
Метрические книги сохранились? Как найти номера дел?
Название прихода я не знаю. С вероятностью ~90% он был католическим.

На каком языке могут быть записи в документах за 1800-1900гг?

P.S. Проживаю не в Белоруссии.
Гэтая галінка Трыгубовічаў, калі меркаваць па імёнах, была каталікамі. Вёска ў прыходзе Койданаўскага касьцёлу. Мэтрычныя кнігі захаваліся фрагмэнтарна, але больш-менш. Нараджэньняў за 1894 няма, ёсьць за 1904-1908, 1912-1919; таксама ёсьць кнігі запісаў шлюбаўза ранейшы час і сьмерцяў.

Трэба праглядзець мэтрыкі Койданаўскага касьцёлу, потым рэвіскія казкі.

Да 1826 каталіцкія мэтрыкі па-латыні, з 1827 — па-польску, з 1849 мэтрыкі па-расейску. Рэвіскія казкі 1795 паралельна па-польску і па-расейску, 1811 і пазьней — па-расейску.

Усе матар'ялы ў Нацыянальным Гістарычным архіве Беларусі.
« Последнее редактирование: 15 Июля 2022, 03:08:25 от Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта »
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

want_to_know

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 2
Спасибо большое за комментарий!

Гэтая галінка Трыгубовічаў, калі меркаваць па імёнах, была каталікамі. Вёска ў прыходзе Койданаўскага касьцёлу. Мэтрычныя кнігі захаваліся фрагмэнтарна, але больш-менш. Нараджэньняў за 1894 няма, ёсьць за 1904-1908, 1912-1919; таксама ёсьць кнігі запісаў шлюбаўза ранейшы час і сьмерцяў.

Трэба праглядзець мэтрыкі Койданаўскага касьцёлу, потым рэвіскія казкі.

Да 1826 каталіцкія мэтрыкі па-латыні, з 1827 — па-польску, з 1849 мэтрыкі па-расейску. Рэвіскія казкі 1795 паралельна па-польску і па-расейску, 1811 і пазьней — па-расейску.

Усе матар'ялы ў Нацыянальным Гістарычным архіве Беларусі.

Подскажите, а за 1920-1922-1924гг где записи велись? В ЗАГС в Минске? Или где-то еще? Записи из ЗАГС сохранились? Где они могут храниться?
Подозреваю, что за 1922г записи не сохранились, если даже в 1945 году при восстановлении свидетельства о рождении не смогли вписать полную дату рождения, а указали "вторая половина 1922г".

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Подскажите, а за 1920-1922-1924гг где записи велись?
У сельсаветах.

Матар'ялы могуць быць у Дзярж. архіве Менскай вобласьці, у фондах сельсаветаў і райвыканкамаў.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

SergeMinsk

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 6
Вітаю! Да вашага спісу Трыгубовічаў далучаецца яшчэ адзін - я! :) Серж (Сяргей) Трыгубовіч.
Мой дзед Іосіф Адольфавіч Трыгубовіч нарадзіўся ў 1900-м годзе магчыма ў Мінску. Ягоны малодшы брат Эдуард Іосіфавіч 1903 г.н. ужо дакладна быў народжаны ў Мінску паводле запісаў пра ягоны арышт падчас вялікага тэрору. Дзед Юзік жыў у Мінску на вул. Беламорскай. У дзеда была старэйшая сястра Ядвіга і яшчэ адзін малодшы брат Віктар, усе жылі ў Мінску. Але ёсць нюанс. Нейкім цудам застаўся стары сямейны фотаздымак на картонцы, зроблены прыблізна ў 1901-02-м годзе, калі мой дзед быў малы (1-2 года) і па фатографу Е. Грыгор'еву я вызначыў, што фота было зроблена ў Баранавічах. Чаму яны паехалі фатаграфавацца ў Баранавічы мне незразумела, бо пра нейкіх сваякоў там ніколі не чуў. Але думаю, што можна ўключыць Баранавічы ў кола пошукаў. Спрабую знайсці імя маці дзеда Юзіка - жонкі Адольфа Трыгубовіча і імя Адольфа па-бацьку, каб працягваць доследы. Мне раілі заняцца пераглядам мяшчанскіх спісаў па Мінску, але пакуль не дабраўся да гэтага. Можа некаму з даследчыкаў Трыгубовічаў трапляў Адольф Трыгубовіч народжаны прыблізна ў 1865-1875-м годзе?
Дзякуй за увагу,
Серж Трыгубовіч

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Мне раілі заняцца пераглядам мяшчанскіх спісаў па Мінску, але пакуль не дабраўся да гэтага. Можа некаму з даследчыкаў Трыгубовічаў трапляў Адольф Трыгубовіч народжаны прыблізна ў 1865-1875-м годзе?
Іван Флярыянавіч зь сям'ёю, у т.л. сынам Адольфам, у сьпісах менскіх мяшчанаў 1894, жылі ў Вязынцы.

Шукайце ў гэтай справе: 330-1-559.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
По рассказам Оттон Лавреньтевич умер в возрасте 57лет, когда происходило раскулачивание и у них из дома забрали корову.
Я прикинул, что, если учитывать год рождения ребенка и упоминание раскулачивания, то год смерти Оттона мог быть примерно 1922-1930.
Следовательно год рождения Оттона Лавреньевича Тригубовича - примерно 1860-1873.
Пасямейны сьпіс прылічаных да менскіх мяшчанаў Трыгубовічаў 1882, якія жылі ў Янавічах, у тым ліку Лаўрэнція з сынам Атонам -- у гэтай справе 330-1-280. Мусіць быць і пазьнейшы больш падрабязны сьпіс 1894, але ня ведаю ў якой справе.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

SergeMinsk

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 6
Мне раілі заняцца пераглядам мяшчанскіх спісаў па Мінску, але пакуль не дабраўся да гэтага. Можа некаму з даследчыкаў Трыгубовічаў трапляў Адольф Трыгубовіч народжаны прыблізна ў 1865-1875-м годзе?
Іван Флярыянавіч зь сям'ёю, у т.л. сынам Адольфам, у сьпісах менскіх мяшчанаў 1894, жылі ў Вязынцы.

Шукайце ў гэтай справе: 330-1-559.

Дзякуй, пашукаю!

SergeMinsk

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 6
Вітаю! Да вашага спісу Трыгубовічаў далучаецца яшчэ адзін - я! :) Серж (Сяргей) Трыгубовіч.
Мой дзед Іосіф Адольфавіч Трыгубовіч нарадзіўся ў 1900-м годзе магчыма ў Мінску. Ягоны малодшы брат Эдуард Іосіфавіч 1903 г.н. ужо дакладна быў народжаны ў Мінску паводле запісаў пра ягоны арышт падчас вялікага тэрору. Дзед Юзік жыў у Мінску на вул. Беламорскай. У дзеда была старэйшая сястра Ядвіга і яшчэ адзін малодшы брат Віктар, усе жылі ў Мінску. Але ёсць нюанс. Нейкім цудам застаўся стары сямейны фотаздымак на картонцы, зроблены прыблізна ў 1901-02-м годзе, калі мой дзед быў малы (1-2 года) і па фатографу Е. Грыгор'еву я вызначыў, што фота было зроблена ў Баранавічах. Чаму яны паехалі фатаграфавацца ў Баранавічы мне незразумела, бо пра нейкіх сваякоў там ніколі не чуў. Але думаю, што можна ўключыць Баранавічы ў кола пошукаў. Спрабую знайсці імя маці дзеда Юзіка - жонкі Адольфа Трыгубовіча і імя Адольфа па-бацьку, каб працягваць доследы. Мне раілі заняцца пераглядам мяшчанскіх спісаў па Мінску, але пакуль не дабраўся да гэтага. Можа некаму з даследчыкаў Трыгубовічаў трапляў Адольф Трыгубовіч народжаны прыблізна ў 1865-1875-м годзе?
Дзякуй за увагу,
Серж Трыгубовіч

З моманту напісання гэтага пытання знайшлася цікавая дадатковая інфа: пад Баранавічамі ў Ляхавіцкім раёне ў нечым дзіўным пад назваю О-Тлянта жылі ТрЕгубовічы. Трое з іх трапілі пад рэпрэсіі ў 1940-м годзе. Можа гэта і быў асяродак Трыгубовічаў-сваякоў сям'і бацькоў майго дзеда, да якіх яны ездзілі ў госці і заадно зрабілі фота на памяць? Праўда, на фота толькі сям'я майго дзеда, бяз сваякоў.
Пакуль не атрымалася разабрацца што такое О-Тлянта. На старых мапах такой вёскі не пазначана і такая назва нідзе не ўзгадваецца. Можа гэта назва нейкага кааператыву ці сялянскага прадпрыемства?

Элла

  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 1024
Цитировать
Пакуль не атрымалася разабрацца што такое О-Тлянта. На старых мапах такой вёскі не пазначана і такая назва нідзе не ўзгадваецца. Можа гэта назва нейкага кааператыву ці сялянскага прадпрыемства?
        Может покажете,как записано это село в первоисточнике?

SergeMinsk

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 6
У дадзеным выпадку мая першакрыніца гэта сайт з базай дадзеных людзей, пацярпеўшых ад рэпрэсій:

https://lists.memo.ru/

Знайдзіце прозвішча Трегубовіч, там будзе 10 запісаў, з іх тры ўзгадваюць О-Тлянта. Я хацеў далучыць скрыншот, але не знайшоў як.

Элла

  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 1024
О-Тлянта это что-то непонятное, возможно, это какая-то ошибка. Вам бы посмотреть метрические книги Ляховичского костела и там ,если Вы найдете своих, то найдете и их населенный пункт проживания. В НИАБ есть метрические книги этого костела за годы 1702 - 1798, 1800 - 1849. По сведениям от  1870 и 1909 годов это была Ляховичская волость, Слуцкого уезда, Минской губернии.

SergeMinsk

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 6
Дзякуй! 1849 гэта ранавата, далей за прадзеда Адольфа Трыгубовіча не ведаю імён. Я думаю, што ён нарадзіўся недзе паміж 1865-м і 1876-м гадамі, жаніўся, магчыма, ў 1896-м плюс мінус пару гадоў. Метрычных кніг мінскіх касцёлаў за гэты час не знайшлося. Падказваюць пра Вязынку, гэта зусім іншы кірунак, паспрабую пашукаць.

pavel_13

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 2
Мои предки Тригубовичи из Черничной рядом с Харитоновцами если есть дополнительная информация о роде кроме выше написанной Буду признателен. Много интересного на https://www.familysearch.org/

Благодарю Всех кто это читает за популяризацию Рода Тригубовичей!!!

Павел Броневицкий из Рода Броновицких Минской губернии. +375291347041 вайбер телеграм