ЗГУРТАВАНЬНЕ БЕЛАРУСКАЙ ШЛЯХТЫ

ASSOCIATION OF THE BELARUSIAN NOBILITY

СОБРАНИЕ БЕЛОРУССКОЙ ШЛЯХТЫ


Правілы форумаў (па-беларуску)Правила форумов (по-русски)

Бел.: Калі вы ўводзіце свой лагін і пароль, часта здараецца, што вас не пускае і піша пра памылку. Пры гэтым адкрываецца старонка для ўвахода на форум. Ваш лагін ужо запомніўся. Набярыце яшчэ раз пароль і націскайце "ўвайсьці". Павінна спрацаваць.

Рус.: Когда вы вводите свой логин и пароль, часто случается, что вас не пускает и пишет об ошибке. При этом открывается страница для входа на форум. Ваш логин уже запомнился. Наберите пароль ещё раз и нажимайте "войти". Должно сработать.

Автор Тема: Ґедройц, Ґедройць, Ґедровец / Giedrojc, Giedrojć / Giedroyc, Giedroyć / Гедройц, Гедройць, Гедройть, Гедровец  (Прочитано 16245 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

Калечыц

  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 1055
У РС 1858 г. Мiнскага павету сустракаюцца прыгонныя сяляне Гедройцы у вёсцы Раманоушчына гр. Тышкевiча;

Яны ў 1812 пераведзены зь в. Доры, у 1816 запісаны сялянамі ў Раманаўшчыне.



Напрыканцы 18 ст. у справах Менскага земскага суда сустракалiсь менскiя яурэi з гэтым прозвiшчам.



А гэта, нават, цікавава.
  Цiкава, тыя, што з Дорау- таксама са шляхты? Пра яурэяу, калi не памыляюся, гэта справа 1769-1-4, 1765 год
In hoc signo vinces

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2027
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Цiкава, тыя, што з Дорау- таксама са шляхты?

Пра гэта я ня ведаю, у казцы 1816 яны пазначаны сялянамі Тышкевіча. Трэба глядзець, як запісаныя ў 1795 ці ў ранейшых інвэнтарах.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

nataged

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 1
Здравствуйте! Что могу сказать о Гедройть в дер. Романовщина, так то что там живет моя бабушка, по поводу того являемся ли мы дворянами, князьями не знаю, но мой отец говорит, что у прадедушки было поместье.
Если Вам хоть что-то еще известно буду рада узнать! Заранее спасибо

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2027
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Здравствуйте! Что могу сказать о Гедройть в дер. Романовщина, так то что там живет моя бабушка, по поводу того являемся ли мы дворянами, князьями не знаю, но мой отец говорит, что у прадедушки было поместье.
Если Вам хоть что-то еще известно буду рада узнать! Заранее спасибо

Пра маёнтак трэба забыць, бо выдумка. Пра сацыяльны стан Ґедройцаў зь в. Раманаўшчыны было напісана раней, у дакумэнтах яны пазначаны прыгоннымі сялянамі Тышкевічаў.

Чаму і як? Ці шляхта яны, якія трапілі па нейкіх прычынах у залежнасьць, ці здаўна сялянскі род з такім прозьвішчам? — на сёньня адказу няма, трэба спэцыяльна і доўга займацца гэтаю праблемаю.

Мяркую, што трэба было-б зрабіць тэст ДНК. Калі будуць тэсты іншых Ґедройцаў, чыё шляхетнае паходжаньне зразумелае, можна будзе параўноўваць вынікі ды рабіць нейкія папярэднія высновы. Пра ДНК і генеалёгію тэмы на гэтым форуме: http://www.nobility.by/forum/index.php?board=106.0
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Tat

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 1
Мои прямые родственники, урожденные Гедройть: бабушка, ее брат и сестры родились в Романовщине. Отец бабушки (Викентий Гедройть), его братья (не могу по памяти написать их имена-позже напишу) также проживали в Романовщине. Так что, возможно, мы с Вами, Nataged, родственники? :) Написала вам в личку.


Эла Кулеш

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 2
У часопісе "Спадчына" (на жаль, пакуль не магу знайсці за які год) баяры Гедройці згадваюцца ў маёй вёсцы Сморкава (Вілейскі раён) ў 1600 г. у сувязі з судовай справай з сынамі Васіля Цяпінскага. У 19-м ст. (РС і метрыкі) Гедройці ўжо не сустракаюцца. І ў вёсцы пра такое прозвішча ніхто не памятае. Але ў мяне ёсць пытанне: што значыць - баяры? Ці гэта шляхта ці не?

Элла

  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 1020
Гедройцы проживали и в Вилкомирском уезде Ковенской губернии.  В метрической выписи от 1868 г , Утянский РКК,  о рождении сына Стефана у Викентия Обдона Шматовича и Эуфрозины Гейбович восприемниками были князь Стефан Гедройц с Мальвиной Кушелевской девицей. Свидетелем при бракосочетании у  Валентина и Андрея Сатурнина Шматовичей был в 1964 г Михаил Гедройц.  Восприемником при рождении сына Яна у дворян Викентия Шматовича и Эуфрозины Гейбович  в 1870 г была жена Владислава Гедройца Барбара.  Выпись о рождении сына Александра в 1870 г у дворян Михаила и Мальвины Братковской Гедройц,  восприемниками были Зигмунд Милевский и Каролина Братковская.

Галимский

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 7
Просматривая Холхельский приход встретил Гедройц Франц Игнатьев (1825) с застенка Захожева Воложинского прихода женился на Плисковской Богумиле Ивановне Холхельского прихода.

Галимский

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 7
В алфовитном списке дворян за 1891г встретил Плисковская ( Гедройць) Константа Венедиктовна 1842 г

fatso

  • Старожил
  • ****
  • Сообщений: 277
    • Rodzina Robakow w Charkowie 1906
Вам в Беларуси может быть это не совсем интересно но я переписывался
с “Князем Несломимым” Ежи Гедройцем поживающим во Маисон Лафитте под Парижем. Князь Гедройц это колоссус польской послевоенной емиграцйи, он руководил писмом Култура в Париже,имел влияние на свободную польскую мысль.Когда Князя хоронили в Париже, к похоронам присутсвовал сам Президент Францйи.
"Nie pozwol aby Cham gownem prychal miast je sam polykac"
- Hr Mendewesz

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2027
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Ґедройцы ў Дорах запісаны ў 1795 (у той час гэта Вілейскі пав.) у рэвіскай казцы падданых, адзін двор, у сярэдзіне казкі вёскі, сярод іншых.

У Дорах таксама была чыншавая шляхта, тры двары, яны пісаны асобнаю казкаю, там Ґедройцаў няма. Затое ў суседняй вёсцы Слабадзе, у шляхецкіх казках (там таксама асобная казка ад сялянскай), з 6-і двароў адзін Ґедройцаў.

Імя па-бацьку ў тых Ґедройцаў супадае, па ўзросту могуць быць братамі (40 і 30 год).

Гэта былі некалі ўладаньні Віленскага біскупа кн. Масальскага, на 1795 была скарбовая ўласнасьць, у арэндзе ў п. Пятра-Казімера Паўлікоўскага, гараднічага Менскага.

Трэба шукаць ранейшыя інвэнтары, каб пабачыць, кім тамака запісаныя Ґедройцы, можа атрымаецца разабрацца ў іх станавай прыналежнасьці.
« Последнее редактирование: 12 Ноября 2021, 05:41:44 от Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта »
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Элла

  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 1020
В посемейном  дворянском списке  из Литовского архива за 1844 г. , ф. 708, оп. 2, д. 404  по Вилкомирскому уезду есть Гедройц Иосиф, сын Якова, 54 года. его  жена Текла  , фамилия неразборчиво, 56 лет, их дети : сын Станислав - 18 лет, дочери Устина - 20 лет, Фелициана - 12 лет, Текла - 4 года. Определение Виленского ДДС от 1801 г.  Еще есть Гедройц Фадей, сын Матеуша, 50 лет, его жена Юлия, 40 лет ( фамилия неразборчива). Дети : сыновья Иосиф - 18 лет, Игнатий Мартин - 14 лет, дочери Марьяна - 11 лет, Юлия - 7 лет. Определение Виленского ДДС от  1804 г. и Ковенского ДДС от 1844 г.