ЗГУРТАВАНЬНЕ БЕЛАРУСКАЙ ШЛЯХТЫ

ASSOCIATION OF THE BELARUSIAN NOBILITY

СОБРАНИЕ БЕЛОРУССКОЙ ШЛЯХТЫ


Правілы форумаў (па-беларуску)Правила форумов (по-русски)

Бел.: Калі вы ўводзіце свой лагін і пароль, часта здараецца, што вас не пускае і піша пра памылку. Пры гэтым адкрываецца старонка для ўвахода на форум. Ваш лагін ужо запомніўся. Набярыце яшчэ раз пароль і націскайце "ўвайсьці". Павінна спрацаваць.

Рус.: Когда вы вводите свой логин и пароль, часто случается, что вас не пускает и пишет об ошибке. При этом открывается страница для входа на форум. Ваш логин уже запомнился. Наберите пароль ещё раз и нажимайте "войти". Должно сработать.

Автор Тема: Карповіч / Karpovič / Karpowicz / Карпович  (Прочитано 10681 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

Дрозд

  • Старожил
  • ****
  • Сообщений: 410
Сегодня нашел довольно интересную информацию по семье Карпович. Мне было известно, что рядом с моими Дроздами в деревне Заречье Семково-Городецкой волости жили Карповичи - их много в списке крестьян помещика Володковича за 1795 и 1811 года в той же деревне (одна из дочек Сымона Дрозда даже была замужем за Карповичем). В метриках иногда встречалось упоминание в том же Заречье дворян Карповичей - думал, что это другая семья. Но вот сегодня смотрел дело о прошении помещика Колышки о снятии с него недоимки за крестьян Карповичей, не жительствующих на его земле. Он упоминает в заявлении, что по 8 переписи они принадлежали помещикам Володзько и его отцу - Мартину Колышке, но отыскали свободу. В заявлении он называет их вольными людьми и упомнает о том, что эта семья Карповичей купила землю в Игуменском уезде в деревне Старинки - более 140 десятин... интересно, что в списке 1876 года эта деревня так и принадлежит Карповичам, которые записаны там дворянами. Это вдвойне интересно мне по причине, что в этой же деревне жили как крестьяне Дрозды, так и дворяне Дроздовские - может, и у них была такая же ситуация? Думаю, что потомки этих Карповичей ни за что бы не  нашли своих предков - крестьян деревни Заречье да еще в другом уезде.
« Последнее редактирование: 14 Мая 2010, 00:10:07 от Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта »
Вышла книга «Землевладельцы Минской губернии. 1900−1917». В нее попали более 20.400 человек. Кому интересно — пишите в личные.
Книга продается в основных книжных Минска.

Калечыц

  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 1059
Re: Карповіч / Karpovič / Karpowicz / Карпович
« Ответ #1 : 13 Мая 2010, 23:19:20 »
К общей информации о фамилии. Фамилия очень распространённая, были и шляхтичи, и крестьяне-Карповичи. Пишу конкретно о койдановских:

1588-89 гг. Земяне Койдановские:

Пан Николай Карпович 4 волоки

Пан Валентий Карпович село Хомичи

Паны Карповичи: Щесный, Роман, Мишко, Матей и Войцех с сыновьями

Отыскивали свободу в нач. 19 в. Один из предков отыскивавших-минский возный генерал в 18 в.

Кто-то из них породнился и с моими родствениками :метр. кн. койд. костёла 1741 г. Брак: Ян Калечиц=София Карпович

Копия вывода в актах минского земского суда (до 1824 г.) - Карповичи герба Кораб.

« Последнее редактирование: 14 Мая 2010, 00:10:20 от Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта »
In hoc signo vinces

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2034
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Карповіч / Karpovič / Karpowicz / Карпович
« Ответ #2 : 14 Мая 2010, 01:06:34 »
У Менскім ДДСе ў Карповічаў было 9 першапачатковых вывадаў і 2 вывады пасьля Віленскага ДДС. Зь іх у Ігуменскім пав. жылі асобы з 2-х вывадаў:

1815.06.28, зацьверджаныя ў расейскім дваранстве 1860.08.31 № 7848 у 1-ю частку ДРК;
1824.10.27, не зацьверджаны, у васноўным жылі ў Слуцкім пав., некаторыя ў Ігуменскім.

Ёсьць яшчэ пару вывадаў, пра якіх менш дакладна вядома. Найхутчэй, трэба было-б праверыць зьвесткі з вываду 1815, па дарэвалюцыйнай нумарацыі іх справа ў вопісу № 717.

Што датычна ператварэньня каляменскіх сялянаў у дваранаў, я бы памеркаваў, што яны проста здолелі дамовіцца з Карповічамі з ранейшага вываду і далучыліся да іх. А ці сапраўды яны былі сваякамі ці не — сказаць цяжка, трэба праводзіць спэцыяльныя досьледы.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2034
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Карповіч / Karpovič / Karpowicz / Карпович
« Ответ #3 : 14 Мая 2010, 01:33:45 »
А вось хто з Карповічаў цікавіць мяне, раптам нехта пабачыць у архіўных справах.

Якаў
* ……, † … да 1901
х Тацьцяна Самуілаўна …, * ……, † хут. ля в. Навінкі (Грэская вол., Слуцкі пав.) пасьля 1901, □ Строхава.
   "Праваслаўная. Пражывае ў Грэскай воласьці. Паходзіць з былых аднадворцаў прылічаных да сялянаў".
   Купіла ў 1901 участак зямлі з маёнт. Замосьце і ў засьц. Навіны (Грэская вол., Слуцкі пав.) у Соф’і Паўлоўскай.

Іх дзеці:
Соф’я
* ……, † ……
х (Забелы, ц. 1899?) Міхаіл Міхайлавіч Прахарэвіч
   Перад шлюбам жыў у Амговічах (?).
Аляксандар
* … 1877, † 1942/3
Домна
* ……, † 1942
Анэта
* ……, † ……
   Напэўна — Ганна.
Тарэза
* ……, † ……
   Магчыма, хрышчана як Праскоў’я/Параскевія. У побыце Праскоўяў у шляхецкіх сем’ях называлі Тарэзамі.
Стэфанія
* ……, † ……
N. (дзяўчына)
* ……, † ……

Невядома дзе жыў Якаў і дзе нарадзіліся ягоныя дзеці (парадак нараджэньня дзяцей дакладна не вядомы). Удава купляла зямлю ўжо пасьля сьмерці мужа. Зь гледзішча ня надта распаўсюджанага імя па-бацьку жанчыны — Тацьцяны Самуілаўны — можа нехта заўважыць.
« Последнее редактирование: 14 Мая 2010, 01:38:22 от Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта »
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

hacak maksim

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 147
    • Radavod Wiki
Re: Карповіч / Karpovič / Karpowicz / Карпович
« Ответ #4 : 14 Мая 2010, 09:11:59 »
Дрозд
Вы ўзгадваеце памешчыкаў Валодзькаў (Валадзько). Ці не маглі б штосьці пра іх распавесьці тут ці ў адпаведнай тэме. Мой продак Ісыдар Амяльлянавіч (1800-1879) разам з братам Кірэем аднекуль перасяліўся ў вёску Пабокавічы Гарбацэвіцкае воласьці. Я проста ў вархіве па асабістых прычынах не раней чым празь месяц зьяўлюся, ды й тое буду займацца адпачатку іншымі галінамі. Буду ўдзячны за вашыя зьвесткі.
Арол (Арлоўскі), Балда (-зенка, -юк, -зянок), Валадзько, Вяроўка (-ін), Габрусь, Галавач, Гаца(у)к, Курмаз, Лук'яновіч, Мігуцкі, Мяцельскі, Пуцік(аў), Пыж, Сазонаў, Сідаровіч, Супрыновіч, Сухабачонак, Чарапуха, Чыслоў, Шанец, Шырокі, Юшкевіч

Дрозд

  • Старожил
  • ****
  • Сообщений: 410
Re: Карповіч / Karpovič / Karpowicz / Карпович
« Ответ #5 : 14 Мая 2010, 23:14:28 »
Што датычна ператварэньня каляменскіх сялянаў у дваранаў, я бы памеркаваў, што яны проста здолелі дамовіцца з Карповічамі з ранейшага вываду і далучыліся да іх. А ці сапраўды яны былі сваякамі ці не — сказаць цяжка, трэба праводзіць спэцыяльныя досьледы.
Про это ничего не могу сказать - в деле сказанно, что они получили свободу и купили землю в деревне Старинки. Про дворянство там вообще ничего не сказано.
Дрозд
Вы ўзгадваеце памешчыкаў Валодзькаў (Валадзько). Ці не маглі б штосьці пра іх распавесьці тут ці ў адпаведнай тэме...
К сожалению, ничего о них не знаю. я бы предпочел, чтоб заместо Володько были Володковичи - именно им принадлежала раньше деревня Заречье. Наверно, они ее распродавали по частям. Часть - Володьке, часть - Колышке... Косвенным доказательством этого может служить, что семьи братьев Карповичей принадлежали этим двум помещикам - кстати, обе получили свободу.
Вышла книга «Землевладельцы Минской губернии. 1900−1917». В нее попали более 20.400 человек. Кому интересно — пишите в личные.
Книга продается в основных книжных Минска.

hacak maksim

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 147
    • Radavod Wiki
Re: Карповіч / Karpovič / Karpowicz / Карпович
« Ответ #6 : 14 Мая 2010, 23:28:52 »
Зразумела. Посьпехащ вам у вашых пошуках.
Арол (Арлоўскі), Балда (-зенка, -юк, -зянок), Валадзько, Вяроўка (-ін), Габрусь, Галавач, Гаца(у)к, Курмаз, Лук'яновіч, Мігуцкі, Мяцельскі, Пуцік(аў), Пыж, Сазонаў, Сідаровіч, Супрыновіч, Сухабачонак, Чарапуха, Чыслоў, Шанец, Шырокі, Юшкевіч

Алена Паўлава

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 185
Re: Карповіч / Karpovič / Karpowicz / Карпович
« Ответ #7 : 22 Мая 2010, 21:57:45 »
Здравствуйте, Владислав!
Понимаю, что Самуил в Греской волости жил не один, но именно в Новинах в 1858 году жили Михайловские. В этой ветке популярно имя Самуил, есть даже Самуил Николаевич 1830 года рождения.
Это просто к сведению - о жене и детях этого Самуила у меня нет данных.

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2034
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Карповіч / Karpovič / Karpowicz / Карпович
« Ответ #8 : 22 Мая 2010, 22:34:30 »
Здравствуйте, Владислав!
Понимаю, что Самуил в Греской волости жил не один, но именно в Новинах в 1858 году жили Михайловские. В этой ветке популярно имя Самуил, есть даже Самуил Николаевич 1830 года рождения.
Это просто к сведению - о жене и детях этого Самуила у меня нет данных.

Я памятаю з ранешых праглядаў мэтрык таго рэгіёну (Забелы, Грэск, Грозаў), што "Самуіл" — імя там ня надта рэдкае, сустракаецца.

А зь Міхалоўскімі цікава было-б, каб Тацьцяна была з гэтага роду :), яе сын Аляксандар быў жанаты з Міхалоўскаю, іхны радавод я зьмяшчаў у адпаведнай тэме форума.
« Последнее редактирование: 23 Мая 2010, 15:12:27 от Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта »
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Алена Паўлава

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 185
Re: Карповіч / Karpovič / Karpowicz / Карпович
« Ответ #9 : 23 Мая 2010, 15:10:54 »
Здравствуйте, Владислав!
Посмотрела, что у нужных Вам Михаловских один из сыновей - Вячеслав. У наших православных таких имен не встречается.
А еще у меня есть пометка, что в деле 937-4-233 (копии метрик Грозовского Р-К костела за 1802-1838) есть Карповичи. И в этом деле есть деревни Строхово, Борки, Замошье (может, это нужное Вам Замостье?).
Так что думаю, Вам нужны католики.

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2034
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Карповіч / Karpovič / Karpowicz / Карпович
« Ответ #10 : 23 Мая 2010, 15:27:37 »
Здравствуйте, Владислав!
Посмотрела, что у нужных Вам Михаловских один из сыновей - Вячеслав. У наших православных таких имен не встречается.

На самой справе, і ў праваслаўнай царкве гэта хроснае імя, сьвятым быў чэскі князь Вячаслаў.

А еще у меня есть пометка, что в деле 937-4-233 (копии метрик Грозовского Р-К костела за 1802-1838) есть Карповичи. И в этом деле есть деревни Строхово, Борки, Замошье (может, это нужное Вам Замостье?).
Так что думаю, Вам нужны католики.

Там даволі шмат Карповічаў, яны ўжо шлюбы між сабою бралі, былі ў такім далёкім сваяцтве, што ня памяталі яго.

Па веравызнаньню былі ўсімі, найбольш — грэка-каталікамі, частка ўжо з пач. 19 ст. праваслаўныя.

Некаторыя, што хадзілі да Грозаўскага касьцёлу, рабілі асобны вывад ад сваіх праваслаўных суседзяў Карповічаў :).

У мяне ёсьць выпіскі некаторых вывадаў і даволі разнастайных выпісак, але за ранейшыя часы, чым мне трэба.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Andrei

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 14
Re: Карповіч / Karpovič / Karpowicz / Карпович
« Ответ #11 : 23 Января 2013, 00:41:54 »
Собираю информацию о Карповичах, живших и владевших землёй в х. Курган Острошицко-Городокской вол. Минского уезда.

Карпович Иван Францевич, ~1846 г.р., р-к.
его жена Екатерина (Петрашкевич), ~1860 г.р.
Дети - Михаил, Иосиф, Станислав, Болеслав, Казимир, Эмилия, Мальвина (моя прабабушка, особенно интересует), Юлия, Мария - ~1877-1900 г.г.р.
« Последнее редактирование: 23 Января 2013, 00:47:07 от Andrei »

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2034
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Карповіч / Karpovič / Karpowicz / Карпович
« Ответ #12 : 23 Января 2013, 01:36:54 »
Франц
   |
Іван
* 1846
х Кацярына, * 1861
Дзеці:
   Міхаіл
   * 1880
   Эмілія
   * 1878
   Мальвіна
   * 1881.12.

У 1882 жылі ў в. Курган (Менскі пав., 1 стан) на ўласнай зямлі.

НГА Беларусі. Ф. 330, воп. 1, спр. 279, арк. 2031адв.—2032.

Вышэйпададзеная інфармацыя — гэта пасямейны сьпіс Менскіх мяшчанаў, за № 3976. Глядзіце сьпісы 1894 году (той самы фонд 330), там больш падрабязная інфармацыя, звычайна пададзены дакладныя даты нараджэньняў за пару апошніх пакаленьняў.

У засьц. Кургане жылі сем’і нашчадкаў Сьцяпана Казіміравіча (* 1820, † /1882) і Івана Казіміравіча (* 1828) Карповічаў. Ня выключана, што Францішак мог быць таксама сынам Казімера.

=====

Паглядзіце таксама справу 183-3-7510, тамака пра ўчастак зямлі паміж Кульваноўскімі і Ф. Карповічам (верагодна Фэлікс Ануфрыевіч, унук Стэфана Казімеравіча). Справа 1911 году, але могуць усплыць якія даўнія падзеі.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

smal

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 29
Re: Карповіч / Karpovič / Karpowicz / Карпович
« Ответ #13 : 23 Января 2013, 09:03:02 »
Іван Францаў Карповіч таксама набыў зямлю ў 1902 годзе каля Каралёў Стана.

333.4.9979 О перечисленіи изъ владѣнія Виктора фон Гельмерсена на имя Скуратовичей, Карповичей и других земли изъ им Городище Минскаго у.

... дворяне Людвигъ, Петръ и Феликсъ Ко[а?]етановы, Александръ и Викентій Иосифовы Скуратовичи, Іосифъ Фабіянъ и Викентій Антоновы Карповичи, мѣщане: Фелиціанъ и Михаилъ Казимировы и Иванъ Мартиновъ Шишло, Иванъ Степановъ Фостовичъ, Михаилъ Григорьевъ Микуличъ, Фелиціанъ Игнатьевъ Каминскій, Андрей Васильевъ Ходасевичъ, Александръ, Игнатій и Михаилъ Петровы Микуличи, Иван Францевъ Карповичъ и крестьянка Екатерина Ѳаддѣева Беймеръ...

Маю скан гэтай купчай крэпасьці, калі каго зацікавіць.

Andrei

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 14
Re: Карповіч / Karpovič / Karpowicz / Карпович
« Ответ #14 : 23 Января 2013, 10:16:00 »
Дзякуй вялікі за дапамогу.