ЗГУРТАВАНЬНЕ БЕЛАРУСКАЙ ШЛЯХТЫ

ASSOCIATION OF THE BELARUSIAN NOBILITY

СОБРАНИЕ БЕЛОРУССКОЙ ШЛЯХТЫ


Правілы форумаў (па-беларуску)Правила форумов (по-русски)

Бел.: Калі вы ўводзіце свой лагін і пароль, часта здараецца, што вас не пускае і піша пра памылку. Пры гэтым адкрываецца старонка для ўвахода на форум. Ваш лагін ужо запомніўся. Набярыце яшчэ раз пароль і націскайце "ўвайсьці". Павінна спрацаваць.

Рус.: Когда вы вводите свой логин и пароль, часто случается, что вас не пускает и пишет об ошибке. При этом открывается страница для входа на форум. Ваш логин уже запомнился. Наберите пароль ещё раз и нажимайте "войти". Должно сработать.

Автор Тема: Сушынскі / Sušynski / Suszyński / Сушинский  (Прочитано 17419 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

Irina

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 37
Сушынскі / Sušynski / Suszyński / Сушинский
« : 05 Августа 2010, 16:58:35 »
Сушинские Игуменского уезда Погосткой волости (деревня Новая Нива, Обозок, Боровой Мост), католики.

Полагаю, что это может быть вариацией СушиНСкий-СушиЦкий.
Мой прадед Фелициан (Антонович ?) был арендатором, жил с семьёй в Н.Ниве (между Лесковичами и Кукорево), жена - Юзефа из Касперовичей. Брат - Людвиг (его сын-воспитанник Геня (Евгений или Геннадий ). Жили в достатке. В 1930-х "раскулачен", судьба не известна (пока точно не установлено отчество, нет уверенности). Дети: Пётр, Юзеф (Иосиф), Франц, Анэта, Владислава (Ватя), Франческа (Франя), Станислава, Бронислава.
« Последнее редактирование: 30 Августа 2010, 14:06:04 от Irina »
Сушинские, Баханович, Касперович, Юшкевич

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Сушынскі / Sušynski / Suszyński / Сушинский
« Ответ #1 : 05 Августа 2010, 19:56:07 »
Полагаю, что это может быть вариацией СушиНСкий-СушиЦкий.

Сушынскія і Сушыцкія — гэта розныя роды. Ніякай вырыяцыі.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Irina

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 37
Re: Сушынскі / Sušynski / Suszyński / Сушинский
« Ответ #2 : 05 Августа 2010, 21:30:08 »
Паважаны Уладзiслау,
адмечана гэта не каб "прысуседзiцца", а як напамiн, што пад час русiфiкацыi магло перетварыцца усё: Тадэвушы станавiлiся Фёдорами, Юзэфы - Людмилами...
Сушинские, Баханович, Касперович, Юшкевич

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Сушынскі / Sušynski / Suszyński / Сушинский
« Ответ #3 : 12 Августа 2010, 15:17:57 »
Сушынскія — беларускі шляхецкі род гэрбу ўласнага, называны таксама "Сушынскі".

У Менскім ДДСе было 2 вывады:

1. 1795.08.18 у Аршанскім земскім судзе, потым 1802.12.13 у Менскім ДДСе, гэрб яны свой не назвалі. Жылі ў Барысаўскім і Ігуменскім пав.;
2. выводзіліся з прыдомкам Ігнатовіч-Сушынскі 1806.03.06. Жылі ў Барысаўскім і Слуцкім пав.

У расейскім шляхецтве не зацьверджаны.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Сушынскі / Sušynski / Suszyński / Сушинский
« Ответ #4 : 12 Августа 2010, 15:37:05 »
Мой прадед Фелициан (Антонович ?) был арендатором, жил с семьёй в Н.Ниве (между Лесковичами и Кукорево), жена - Юзефа (?) из Касперовичей. Жили в достатке. В 1930-х "раскулачен", судьба не известна (пока точно не установлено отчество, нет уверенности).

Фэліцыян Антонавіч Сушынскі
* 1867, в. Воступ (Бярэзінскі р-н, Менскай вобл.).
"Паляк", калгасьнік калгаса "Авангард", жыў у в. Новая Ніва.
Арыштаваны 1937.11.03, асуджаны 1937.12.27, чалец "Польскай аргінізацыі вайсковай", шкодніцкая дзейнасьць, артыкулы: 64, 68, 72 — вышэйшая мера, знаходзіўся ў Чэрвенскай турме, растраляны 1938.03.26.

Ягоная справа ёсьць у архіве КДБ у Менску.

Напэўна, ягоны брат:
Людвік Антонавіч
* 1881, в. Новая Ніва
Высланы ў 1933.

У калгасе "Авангард" і аднаасобнікаў рэпрэсавана некалькі Сушынскіх, яны называлі месцам нараджэньня в. Блевачы (у 1969 перайменавана ў Прыбярэжную).
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Irina

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 37
Re: Сушынскі / Sušynski / Suszyński / Сушинский
« Ответ #5 : 12 Августа 2010, 16:46:19 »
Спасибо, пан Уладзiслау.

Я знаю эти имена. И почти уверена, что это мой прадед и его брат. Но есть одна нестыковка. Родные утверждают, что арестованы они были почти одновременно, по мстительному доносу комсомольцев, уличенных братьями в воровстве. А в этих данных разница 4 года. Значит, где-то неполные сведения. Посоветуйте, пожалуйста: мне ведь не выдадут дело (это женская линия), нужно сначала получить официальное подтверждение из архива, о том, что это мой прадед?
Сушинские, Баханович, Касперович, Юшкевич

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Сушынскі / Sušynski / Suszyński / Сушинский
« Ответ #6 : 12 Августа 2010, 17:10:04 »
Магло быць 2 арышта, у 1933, а потым у 1937. Такое часта здаралася. Спачатку было як-бы больш "лібэральна", проста высылалі, ці т. зв. спэцперасяленцы — гэта, увогуле, па-за судэбная высылка, напрыклад па пастанове сходу беднаты. Чалавек мог вярнуцца потым. А расказы пра камсамольцаў — гэта з вобласьці паданьняў, няхто ня ведае, дзе сапраўды праўда, а дзе плёткі. Калі былі даносы — вам не дазволяць іх паглядзець, зараз гэтыя старонкі закрываюцца.

Каб ведаць, што не дадуць — трэба паспрабаваць. Ён усё-роўна ваш прадзед. Ня трэба асабліва грувасьціцца з дакумэнтамі. Пазваніце ў КДБ ці напішыце запыт, што хочаце азнаёміцца са справаю вашага прадзеда і брата вашага прадзеда, вам скажуць, калі падыйсьці.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Irina

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 37
Re: Сушынскі / Sušynski / Suszyński / Сушинский
« Ответ #7 : 12 Августа 2010, 19:13:55 »
Дзякую. Так i зраблю.
Сушинские, Баханович, Касперович, Юшкевич

Irina

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 37
Re: Сушынскі / Sušynski / Suszyński / Сушинский
« Ответ #8 : 30 Августа 2010, 14:03:34 »
Уважаемый пан Уладзiслау,
Я была в архиве КГБ, смотрела дела и убедилась, что это мой прадед и его брат. Но в тех документах, которые мне смогли показать, нигде нет национальности и у Фелициана указано место расстрела - Минск (справка-отчет об исполнении приговора). Понимаю, что найти настоящее место невозможно, но, по идее, первоисточник таких данных должен быть один.
Можно узнать, откуда у Вас информация о том, что Фелициан - "поляк"  и похоронен в Червене?
« Последнее редактирование: 23 Марта 2011, 20:49:31 от Irina »
Сушинские, Баханович, Касперович, Юшкевич

Дрозд

  • Старожил
  • ****
  • Сообщений: 410
Re: Сушынскі / Sušynski / Suszyński / Сушинский
« Ответ #9 : 30 Августа 2010, 14:15:46 »
Ирина, в купленной Вами книге есть довольно много информации по разным Сушинским - но все они по большей части из Борисовского и Бобруйского уездов. Нет ни одного из Игуменского. В Игуменском уезде есть как раз таки Антон Сушицкий, но сыновья у него были Онуфрий и Викентий.
2696   Сушицкий Антон Егорьевич, Дв., Р-к. Антополье, Иг.у. 60   По наслед. 1854 г.   Вл.   
1889. Сушицкие Онуфрий и Викентий Антоновичи. Дв., Р-к. Ур. Антополь. 60 + 60. Пуховичская, 4.
В Ваш следующий визит в Минск подскажу Вам фонд, в котором Вы сможете найти своего предка с указанием его национальности. Я думаю, что не стоит отказываться от его "польскости". Наверняка, у Владислава такие же надежные сведения, как и в КГБ.
Вышла книга «Землевладельцы Минской губернии. 1900−1917». В нее попали более 20.400 человек. Кому интересно — пишите в личные.
Книга продается в основных книжных Минска.

Irina

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 37
Re: Сушынскі / Sušynski / Suszyński / Сушинский
« Ответ #10 : 30 Августа 2010, 14:48:37 »
Спасибо, Дмитрий, обязательно воспользуюсь Вашим предложением.
Заманчиво звучит последняя фраза  :)
Если проследить известную географию их перемещения и сделать некоторые допущения, то вероятность, что пришли они из Борисовского (а может и еще дальше) уезда велика. К тому же я точно не знаю, были ли еще братья и сестры у Людвига и Фелициана.

Дмитрий, на Ваш взгляд, арендаторы в 19в чаще предпочитали "работать" с одним землевладельцем или свободно осваивали дальние территории? Подскажите, пожалуйста, где можно почитать о быте и жизни белорусских арендаторов.
 
Сушинские, Баханович, Касперович, Юшкевич

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Сушынскі / Sušynski / Suszyński / Сушинский
« Ответ #11 : 30 Августа 2010, 16:16:38 »
У тых зьвестках, што ёсьць у мяне ён пазначаны як "паляк" — але гэта аніяк ня сьведчыць пра ягоную нацыянальнасьць. Шмат выпадкаў, калі чалавека, скажам, у 1932 раскулачваюць і ягоная нацыянальнасьць пададзена як беларус, а потым, у 1937, запісваюць палякам.

Людзей па сьпісах уключалі ў палякі для стварэньня нацыянальных калгасаў ці нацыянальных сельсаветаў (была такая разнарадка), ці ў розныя "польскія падпольныя арганізацыі". І ў НКУСе займаліся прыпіскамі і сацыялістычным спаборніцтвам, хто больш знойдзе ворагаў.

Ваш род этнічна беларускі. Сушынскія, увогуле, ня дрэннна ведалі свой радавод (прынамсі тыя, якія рабілі вывад у 1806). Першы вядомы продак — гэта Іосіф, архіепіскап Полацкі, потым мітрапаліт Кіеўскі (1522—1534). Прозьвішча ўтварылася ад маёнт. Сушын у Полацкім ваяв., зь якой нагоды яны сабе прыдзелалі прыдомак Ігнатовіч я не ўяўляю.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Сушынскі / Sušynski / Suszyński / Сушинский
« Ответ #12 : 30 Августа 2010, 16:29:13 »
Ирина, в купленной Вами книге есть довольно много информации по разным Сушинским - но все они по большей части из Борисовского и Бобруйского уездов. Нет ни одного из Игуменского. В Игуменском уезде есть как раз таки Антон Сушицкий, но сыновья у него были Онуфрий и Викентий.

У сьпісах шляхты Ігуменскага пав. ёсьць і Сушынскія, і Сушыцкія.

Сушынскі:
319-1-185 (1832-1833)
319-1-186 (1832-1833)
319-1-946 (1834-1835)

Род не зацьверджаны — таму трэба глядзець мэтрычныя кнігі бліжэйшага/бліжэйшых касьцёлаў. А таксама паглядзець сьпісы менскіх мяшчанаў, цалкам верагодна, што яны там запісаныя.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Irina

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 37
Re: Сушынскі / Sušynski / Suszyński / Сушинский
« Ответ #13 : 31 Августа 2010, 13:26:03 »
Владислав,
мне говорили, что МК Березинского костела утрачены (сгорели где-то в 1914 г), и я знаю, что прадеды относились именно к этому костелу.
Сушинские, Баханович, Касперович, Юшкевич

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Сушынскі / Sušynski / Suszyński / Сушинский
« Ответ #14 : 31 Августа 2010, 15:12:12 »
Владислав,
мне говорили, что МК Березинского костела утрачены (сгорели где-то в 1914 г), и я знаю, что прадеды относились именно к этому костелу.

Глядзіце найперш сьпісы менскіх мяшчанаў у фондзе 330, лепш пачаць з самых позьніх — 1894 года. І выпісваейце адтуль усе пасямейныя сьпісы Сушынскіх. (Выпісвайце, на ўсялякі выпадак, і Сушыцкіх. Калі не спатрэбяцца, аддадзіце ў мой архіў :) ).

Ёсьць вось такая мэтрычная кніга:
*, х, † 1838-1844 — НГА 937-4-67

Таксама ёсьць фонд нейкага Бярэзіна, але, найхутчэй, гэта фонд Бярэзіна Барысаўскага павету — фонд 749. Праверыць варта.

Не зашкодзіць паглядзець мэтрыкі Ігуменскага касьцёлу.
« Последнее редактирование: 31 Августа 2010, 15:15:43 от Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта »
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.