ЗГУРТАВАНЬНЕ БЕЛАРУСКАЙ ШЛЯХТЫ

ASSOCIATION OF THE BELARUSIAN NOBILITY

СОБРАНИЕ БЕЛОРУССКОЙ ШЛЯХТЫ


Правілы форумаў (па-беларуску)Правила форумов (по-русски)

Бел.: Калі вы ўводзіце свой лагін і пароль, часта здараецца, што вас не пускае і піша пра памылку. Пры гэтым адкрываецца старонка для ўвахода на форум. Ваш лагін ужо запомніўся. Набярыце яшчэ раз пароль і націскайце "ўвайсьці". Павінна спрацаваць.

Рус.: Когда вы вводите свой логин и пароль, часто случается, что вас не пускает и пишет об ошибке. При этом открывается страница для входа на форум. Ваш логин уже запомнился. Наберите пароль ещё раз и нажимайте "войти". Должно сработать.

Автор Тема: Паведамленьні са старога форуму. 2002.06-2002.12.  (Прочитано 10050 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Гость
2002-06-27 18:35:35' 'Kozachek Artem','Re: Пра шляхецкія роды, прозьвішчы якіх пачынаюцца на "К"','artem_kozachek@rambler.ru';
V 1906 godu deputatami Pinskoy uyezdnoy dumi byli 8 chelovek s familiyey Kozachek, vladelcy domov v Pinske. Izvestno, chto rodovye imeniya dvoryan Kozachek nahodilis\' v Chernigovskoy gubernii. Mogli li Kozacheki v Belorussii (Pinske) byt\' rodstvennikami Kozachekov na Ukraine? Chto Vy znaete o dvoryanskom rode Kozachek?
   Spasibo. Kozachek Artem
   artem_kozachek@rambler.ru';

2002-06-27 22:18:06' 'Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта','Re: Пра шляхецкія роды, прозьвішчы якіх пачынаюцца на "К"','v-sh@nobility.by';
Пад "Pinskoy uyezdnoy dumi\", відаць, маюцца на ўвазе сьпісы выбаршчыкаў па Пінскаму павету ў Дзяржаўную Думу Расейскай Імперыі.
Прозьвішча Казачок магло утварыцца абсалютова асобна і ў Беларусі, і ва Ўкраіне. Ня ўсе людзі, якія маюць аднолькавае прозьвішча, маюць агульных продкаў.
Пра дваранаў з прозьвішчам Казачок мне зусім нічога не вядома. Зьвярніцеся ў Российский государственный исторический архив (у Пецярбурзе), дзе знаходзіцца фонд Гэрольдыі. Калі род на самой справе быў зацьверджаны ў расейскім дваранстве - тамака будуць матар'ялы. Альбо замоўце пошукі прафесійнаму гэнеалёгу.';

2002-07-07 15:44:20' 'аляксандар','Re: Пра шляхецкія роды, прозьвішчы якіх пачынаюцца на "К"','pan-zavalnja@yandex.ru';
Хто такiя Клiмовiчы.Адкуль яны.
Марчанка-шляхта,цi не.';

2002-07-13 14:04:41' 'Артур','Kwiecinski','kvt@tut.by';
Шукаю iнфармацыю аб Квяцінскіх. (Kwiecinski)';

2002-07-10 12:55:15' 'Uladzimir Katkouski','Re: Пра шляхецкія роды, прозьвішчы якіх пачынаюцца на "К"','uladzik@yahoo.com';
Katkouski.
Budu udziaczny za infarmacyju pra historyju prozviszcza.';


2002-07-17 21:42:07' 'Дмитрий','Re: Kазлоускiя','codman@mail.ru';
'Хотел бы узнать информацию про род Козловских,в списке даже граф';

2002-07-18 00:11:06' 'Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта','Да запытантаў','v-sh@nobility.by';
'Панове! Чытайце правілы, п. 3.';

2002-08-08 21:02:49' 'Уладзіслаў','Re: Да запытантаў','obez2000@mail.ru';
'Шаноўнае спадарства! Буду ўдзячны за інфармацыю пра радавод АХРОМЕНКА (варыянт -- АХРАМЕНКА) з Полацку (магчымыя варыянты -- Віцебск, Браслаўшчына ці Друя). Да таго ж цікаўлюся прозьвішчам Квятковіч (Рэчыца) і Клімковіч (Барысаў).
Шчыры дзякуй за цікавы зьмястоўны сайт.
З павагай да Вас -- Уладзіслаў';

2002-08-15 23:48:41' 'Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта','Квятковіч і Клімковіч','v-sh@nobility.by';
'Сьпіс шляхецкіх родаў на літару "К\" выстаўлены.
Квятковічаў няма, я ня памятаю, каб ў Рэчыцкім павеце быў гэткі шляхецкі род.
Што тычыцца Клімковічаў, дык у мяне зафіксаваны Клімкевічы. Пераход літар -е / -о у прозьвішчах гэткага тыпу даволі звыклая рэч. Аднак у сьпісах шляхты Барысаўскага равету 1800, 1816, 1829, 1834 Клімке(о)вічаў няма. Трэба пачаць пошукі зь нізу, ад сябе і ўверх.';

2002-08-16 17:04:07' 'Alherd','pra Klujevych', '';
'Пан Уладзіслаў!
Вельмі здзівіўся пабачыўшы ў сьпісах беларускай шляхты прозьвішча Клюеў. Заўсёды чамусьці думаў, што гэтак зваліся выключна не арыстакраты. Можа, закінеце колькі словаў пра род Клюевых. Надзвычай у гэтым зацікаўлены.
Буду вельмі ўдзячны,
Альгерд';

2002-08-16 17:21:28' 'Ганна Кулеш','Коцелы', '';
'Паважаны спадар Уладзіслаў!
Я ўжо даўно займаюся вывучэннем свайго радавода. Сярод маіх продкаў па бацькавай лініі ёсць Коцелы. Я ведаю толькі прозвішча і тое, што яны з Нарачанскага краю. Яшчэ - яны вельмі вылучаліся сярод людзей сваім вялікім ростам. Прачытала ў спісе шляхты гэтае прозвішча, таксама калісьці сустракала згадкі пра такую асобу як Юзаф Коцел. Хацелася б даведацца, ці ёсць якая сувязь.';

2002-08-16 23:40:02' 'Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта','Клюеў','v-sh@nobility.by';
'У сьпісы ўключаны ня толькі беларускага (і з Рэчы Паспалітай) паходжаньня роды. Але і роды якія былі прызнаныя ў расейскім дваранстве і ўнесеныя ў радаводныя кнігі Заходніх губерняў.
Нейкія Клюевы былі ўнесеныя ў 2 частку РК Магілёўскай губерні. (Гл. артыкул "Радаводныя кнігі\" ў разьдзеле "Шляхецкая энцыкляпедыя\").';

2002-08-16 23:50:30' 'Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта','Re: Коцелы','v-sh@nobility.by';
'Коцел (альбо Кацёл) даволі стары беларускі шляхецкі род, вядомы з пач. 16 ст., гербу "Пелікан\". У часы ВКЛ асноўныя маёнткі мелі ў Ашмянскім павеце, у 17 ст. і ў Мсьціслаўскім ваяводзтве. Адзін са значнейшых родаў у Ашмянскім павеце.
Гэты род даволі разрадзіўся.
Гэта прозьвішча-мянушка - пагэтаму цалкам верагодна, што з гэткім прозьвішчам маглі быць і шляхцічы, і сяляне.';

2002-09-04 15:46:00' 'Павел Канановiч','Канановiч','paviel@lycos.com';
'Паважаны спадар Уладзіслаў!
Буду ўдзячны за інфармацыю пра род Канановiч.
Месца жыхарства продкау Клеччына.
Буду вельмі ўдзячны,
Павел';

2002-09-05 23:29:16' 'Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта','Re: Канановiч','v-sh@nobility.by';
'У мяне ёсьць фрагмент аднаго радаводу Канановічаў з Клецка. Я яго запісаў са словаў знаёмага. Яны, як наймней, ня могуць зьяўляцца вашымі сваякамі раней сяр. 19 ст.
Аднак я ня ведаю, ці шляхта яны.
Гэткім чынам - трэба вам заняцца сьпецыяльнымі досьледамі.';

2002-09-08 10:50:03' 'Міша','Re: Канановiч', '';
'Добры дзень!
Раскажыце падрабязна пра прозвішча Кішкевіч.
Маюць дачыненне да Палесся.
Дзякую.';

2002-09-20 17:03:20' 'Карповiч Алег','Радавод Карповiчау','karpovich@technohim.ru';
'Шаноуны пан Уладзіслаў!
Буду вельмi удзячны за інфармацыю пра род Карповiчау.
Месца жыхарства бацкi i дзядоу - Берасьцейшчына, дакладнее - у раёне Картуз-Бярозы.
Буду вельмі ўдзячны,
Алег Карповiч
м. Масква';

2002-09-27 22:55:08' 'Міша','Re: Кішкевіч', '';
'  Прывітанне!
Буду вельмі ўдзячны за інфармацыю пра дадзенае прозвішча! Мае продкі жылі на Палессі.';

2002-09-28 20:30:20' 'Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта','Карповіч','v-sh@nobility.by';
'Розных Карповічаў даволі шмат, таксама як і шляхецкіх родаў Карповічаў.
Я ведаю, што Карповічы жылі ў Асове на Піншчыне. Як не памыляюся, дык жылі яны на тых тэрыторыях яшчэ ад пачатку 16 стагоддзя. Відаць, ёсьць і ў навакольных вёсках.';


2002-09-28 20:37:50' 'Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта','Кішкевіч','v-sh@nobility.by';
'Кішкевічы мелі вывад у Менскім дваранскім дэпутацкім сходзе ў 1802, у расейскім шляхецтве зацьверджаныя ня былі.
Гэта мусіць азначаць, што жылі дзесьці ў Менскай губерні. Больш канкрэтна я мала магу чаго дадаць.
Займіцеся ўласнымі пошукамі радаводу.';

2002-11-01 23:38:42' 'Роман Косаренко','Кошуро (Климовичский уезд)','poetry@uazone.net';
'Ищу Кошуро / Кашуро / Кашура (а также Богуцких, Мышковских и Зеньковичей) из околиц сел Сидоровка и Судзилы (Судилы) в Климовичском уезде Могилевской губернии. Некоторые Кашуро были шляхтичами, хотя не все.
Ответ из Национального исторического архива пришёл очень скудный - только списки землевладельцев примерно 1908 года, которые я пока не могу связать со своими предками - бабка моего деда Ксения Кашуро и её брат Ёска Кашуро были на то время слишком молоды, чтобы значится в землевладельцах. А православные метрики пр этому уезду не сохранились.';

2002-11-19 15:31:07' 'Valentin','фамилия Клеер','Valentine76@mail.ru';
'Прошу прощения, сперва отправил не в тот раздел.
Уважаемый Владислав!
Не встречалась ли Вам фамилия Клеер или Клир (в ответе из РГВИА, с рукописных документов нельзя однозначно трактовать написание фамилии).  
В середине XIX века "дворянка Виктория-Пелагея Витова дочь Клеер (Клир)" проживала в Виленской или близлежащей губернии, была католического вероисповедания.
Поиски в департаменте герольдии РГИА не дали результата. Не дал результатов и поиск в польском Инете. Фамилия Клеер там не встречается. Поиски в Мемориале дали двух человек, поляка и белорусса с фамилией Клеер среди жертв репрессий 1938г. в г. Рославль (тогда Белоруссия).
Еще в "Крестоприводной книге шляхты Великого княжества Литовского 1655 г." среди шляхтичей Ошмянского повета  встречается "Klej Eliasz (Galijasz), syn Szymona, powiat oszmianski". Возможна ли дальнейшая трансформация фамилии Klej в Kleer, т.е. сын Kleja?
Не подскажите ли, какого присхождения может быть фамилия Клеер, где можно искать дальнейшую информацию об этой фамилии?
С уважением, Валентин';

2002-12-12 19:03:04' 'Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта','Re: фамилия Клеер','v-sh@nobility.by';
'Мне гэтае прозьвішча не вядома. Я паглядзеў свае выпіска па замежным родам, выніка няма.
Клей і Клеер/Клір, на мой погляд, розныя роды.
Па гучаньню Клеер/Клір можа быць прозьвішча францускага паходжаньня. Не абавязкова ўсе ўносіліся ў ДРК тых губерняў, дзе жылі, а можа яны ўвогуле не былі шляхцічамі.
Магчымых пошукаў тут шмат. Можна паглядзець усе справы з гэтым прозьвішчам (калі ёсьць) у Гэрольдыі.
У прынцыпе, можа мелі нейкі маёнтак, зь якім маглі быць праблемы. Паглядзіце гэтыя кнігі:
1. Общий алфавит фамилиям владельцев Российской империи, которых недвижимые имения находятся под запрещением, составленный из трех переодических изданий: А. Сенатских объявлений. Б. Примечаний к ним. и В. Свода запрещений, [с 1822] до 1833 года напечатанных. Москва, 1833-34. Литеры [части] А, Б, В, Г, Д, Е, Ж, З, И, I, К, О, П, Р, Т. (Іншыя літары ня былі друкаваныя).
2. Общий алфавит фамилиям владельцев, имения которых состоят под запрещением с 1829 по 1841 г. Ч. 1 (А-Д), 2 (Е-Л), 3 (М-Р), 4 (С-Я). СПб., 1843.
3. Общий алфавит фамилиям владельцев, имения которых находятся под запрещением с 1829 по 1865 г. Кн. 1 (А-В), 2 (Г-I), 3 (К, Л), 4 (М-П), 5 (Р-Т), 6 (У-?). СПб., 1867.
4. Общий алфавит наименованиям селений, находящимся под запрещением с 1829 па 1865 год. СПб., 1867.';