ЗГУРТАВАНЬНЕ БЕЛАРУСКАЙ ШЛЯХТЫ

ASSOCIATION OF THE BELARUSIAN NOBILITY

СОБРАНИЕ БЕЛОРУССКОЙ ШЛЯХТЫ


Правілы форумаў (па-беларуску)Правила форумов (по-русски)

Бел.: Калі вы ўводзіце свой лагін і пароль, часта здараецца, што вас не пускае і піша пра памылку. Пры гэтым адкрываецца старонка для ўвахода на форум. Ваш лагін ужо запомніўся. Набярыце яшчэ раз пароль і націскайце "ўвайсьці". Павінна спрацаваць.

Рус.: Когда вы вводите свой логин и пароль, часто случается, что вас не пускает и пишет об ошибке. При этом открывается страница для входа на форум. Ваш логин уже запомнился. Наберите пароль ещё раз и нажимайте "войти". Должно сработать.

Автор Тема: Интересная литература по истории Беларуси  (Прочитано 9748 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

Сяржук

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 34
С Новым годом всех Карвецких!

Я приготовил для вас подарок в виде подборки серии книг «Неизвестные войны» под общей редакцией А.Е. Тараса.
Они рассчитаны в первую  очередь на русскоязычного читателя и знакомят с белорусской точкой зрения на исторические события.
Когда вы их прочитаете, то вам будет легче заниматься поиском своих прадедов.
Вы просто лучше их узнаете, поймете их жизненные ценности и самое главное ощутите пульс жизни ваших родичей.

Читаем в том порядке, как я указываю ниже:

1.   Тарас А.Е. «Войны Московской Руси с Великим Княжеством Литовским и Речью Посполитой в XIV-XVII веках».
2.   Тарас А.Е. «Анатомия ненависти. Русско-польские конфликты в XVIII-XX веках».
3.   Грицкевич А.П. «Западный фронт РСФСР 1918-1920. Борьба между Россией и Польшей за Белоруссию».

Всего вам наилучшего в 2011 году! :-*

Калечыц

  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 1059
Re: Интересная литература по истории Беларуси
« Ответ #1 : 30 Декабря 2010, 07:01:26 »
Первые две читал. Тоже рекомендую, такого по TV не услышишь, да и наврядли где ещё прочитаешь :)
In hoc signo vinces

Сяржук

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 34
Re: Интересная литература по истории Беларуси
« Ответ #2 : 14 Января 2011, 21:43:43 »
Наўздагон.
Раю не чытаць. Мечысловас Ючас. Грунвальдская бітва. - Вільня, 2010.
Рекамендую. Юры Бохан. Ваяры Грунвальдскай бітвы. – Мінск, 2010

лепш за ўсё паглядзець 5-серыйны дакументальны цыкл "Grunwald".
Які пампуецца ад сюды
http://www.tvr.by/bel/atnproj.asp?pr=grunvald


Сяржук

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 34
Юры Туронак “Мадэрная гісторыя Беларусі”
АРСНЕ №5 2008 год “Беларусь пад немецкай акупацыяй”
АРСНЕ №5 2010 год “Як Гітлер мог перамагчы”
АРСНЕ №7-8 2010 год “Тэрор і прапаганда ў акупаванай Беларусі”

Калечыц

  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 1059
Re: Интересная литература по истории Беларуси
« Ответ #4 : 18 Сентября 2013, 18:21:45 »
Выйшла новая праца п. А. Тараса

http://charter97.org/ru/news/2013/9/18/75920/
In hoc signo vinces

fatso

  • Старожил
  • ****
  • Сообщений: 278
    • Rodzina Robakow w Charkowie 1906
Re: Интересная литература по истории Беларуси
« Ответ #5 : 20 Сентября 2013, 00:14:32 »
Przeczytalem z zainteresowaniem. Jesli ma byc niepodlegla Bialorus to i historie musi miec wlasna i opowiedziana bialoruskimi ustami. Popieram.

Ja sam tej nocy czytalem(po polsku) ksiazke Antoniego Kieniewicza- "Nad Prypecia dawno temu..." Wyd.Ossolineum.
Polecalbym uwadze pana Tarasa bo tam sie opisuje inny swiat, jaki istnial na Bialorusi 100 lat temu.
OK, polskojezyczna arystokracja, chow wsobny ktory zawsze degraduje biologicznie gdy osobniki zenia sie i plodza miedzy soba tylko. Ale tez zywy kontakt z Europa i dobrze rozwinieta gospodarka majatkow, w wypadku kieniewiczowskich Dereszewicz nad Prypecia to wieloletnia hossa na produkty drzewne jak fornir, eksportowane nawet do Paryza. Otoz tego swiata juz nie ma. Sami Kieniewicze uciekli do Polski, nie tylko ze ocaleli ale nawet prosperowali jak Stefan Kieniewicz, wybitny tam historyk. Bialoruski historyk Taras powinien owa polskojezyczna  Atlantyde  na Wschodzie opisac.
"Nie pozwol aby Cham gownem prychal miast je sam polykac"
- Hr Mendewesz

Sieržuk Raĺčievski

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 2
Re: Интересная литература по истории Беларуси
« Ответ #6 : 17 Февраля 2018, 18:46:51 »
Сябар падарыў на дзень нараджэння кнігу Анатоля Тараса "Кароткі курс гісторыі Беларусі". Цікава ... ці варта давяраць падыходу гэтага аўтара: занадта ўжо яго даследчая пазіцыя пахне ксенафобіяй. Тарас адназначна ня аб'ектыўны бо ён усё-такі нацыяналіст, ды і ў гісторыі не так даўно. Памятаю як у юнацтве чытаў яго часопісы па адзінаборствах а тут бах і ён ужо гісторык)

nina_edward

  • Пользователь
  • **
  • Сообщений: 51
Re: Интересная литература по истории Беларуси
« Ответ #7 : 17 Февраля 2018, 21:01:35 »
занадта ўжо яго даследчая пазіцыя пахне ксенафобіяй. Тарас адназначна ня аб'ектыўны бо ён усё-такі нацыяналіст, ды і ў гісторыі не так даўно.
Ніякай ксенафобіі ў аўтара няма. Аўтар выкладае ў сваіх кнігах гісторыю Беларусі з пазіцыі Беларусі і беларусаў. Калі вам больш  да спадобы маскоўска-савецкая пазіцыя і іх погляды -- то тады і  чытайце іх кнігі. А Тарас папулярызуе гісторыю Беларусі. Гэта неабходна. А што тычыцца слова "нацыяналіст" -- гэта значыць "патрыёт". Пачытайце больш падрабязна пра азначэнне гэтага паняцця у розных мовах і краінах. Гэта толькі з падачы савецка-бальшавіцкай ідэалогіі стала заганнай з'явай, а на самой справе -- гэта цалкам пазітыўная рыса, таму што выхоўвае патрыятызм і любоў да своёй Айчыны.
А ў гісторыі ён даўно і добра арыентуецца. Так што вашыя прэтэнзіі да яго кампетэнтнасці ня маюць пад сабой глебы.
Пошукавыя прозвiшчы: Квасавец, Зяньковiч, Вевель, Шукайла, Скарупа, Крукоўскi, Нямiра, Гось

Sieržuk Raĺčievski

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 2
Re: Интересная литература по истории Беларуси
« Ответ #8 : 18 Февраля 2018, 01:48:54 »
Шаноўная спадарыня Ніна, дзякуй вам за адказ, я абдумаў вашы словы:

Перш за ўсё мне цікавы погляд на гісторыю Беларусі не с пазіцыі савецка-маскавіцкіх ці інш. прадузятых аўтараў. Менавіта па гэтым я хацеў бы чытаць нашых гісторыкаў.

пра ксенафобію  ... хутчэй за ўсё, хворы гэтым мой сябар, які мне падарыў гэтую кнігу, а не яе аўтар. магчыма я перанёс  настрой сябра на саму кнігу:
чужое меркаванне якое адрозніваецца ад майго, і да якога я настроены залішне крытычна і злёгку варожа - хіба ў гэтым няма засевак ксенафобіі? Супрацьлегласць гэтаму настрою - талерантнасць, цярпімасць да іншадумства, здольнасць прымаць права чалавека быць іншым, мець сваё меркаванне. Без гэтага немагчыма пабудова нармальных дыялогаў.

У мяне няма прэтэнзій да нацыяналістаў і любых іншых -істаў (магчыма Анатоль палічыў бы гэта слова за камплімент).
 
праблема не ў гэтым

"Усе хлусяць", - казаў доктар Хаўс. Маскавіты і саветы, сабе на карысць, хлусілі заўсёды. Тут я з вамі згодны... падтасоўваюць факты, у іх шмат перабольшанняў і скажэнняўі.... а як жа без гэтага?)))  Анатоль кажа пра гэта ў сваёй кнізе. А што калі ён сам грэшыць тым жа грахом? Вось толькі цяпер яго словы "як ласунак і яны так хораша ўваходзяць у нутро"...так што я за здаровую крытыку да ўсіх ... хоць і ёсць у нас тыя, хто не любіць крытыкі)

alina977

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 1
Re: Интересная литература по истории Беларуси
« Ответ #9 : 13 Сентября 2019, 11:16:19 »
наткнулась на какую-то новую книжку 2019 Военная история Беларуси https://chitatel.by/catalog/book/1271420
может кто-то знает про нее? какие отзывы? по описанию вроде интересная