ЗГУРТАВАНЬНЕ БЕЛАРУСКАЙ ШЛЯХТЫ

ASSOCIATION OF THE BELARUSIAN NOBILITY

СОБРАНИЕ БЕЛОРУССКОЙ ШЛЯХТЫ


Правілы форумаў (па-беларуску)Правила форумов (по-русски)

Бел.: Калі вы ўводзіце свой лагін і пароль, часта здараецца, што вас не пускае і піша пра памылку. Пры гэтым адкрываецца старонка для ўвахода на форум. Ваш лагін ужо запомніўся. Набярыце яшчэ раз пароль і націскайце "ўвайсьці". Павінна спрацаваць.

Рус.: Когда вы вводите свой логин и пароль, часто случается, что вас не пускает и пишет об ошибке. При этом открывается страница для входа на форум. Ваш логин уже запомнился. Наберите пароль ещё раз и нажимайте "войти". Должно сработать.

Автор Тема: Кавецкі / Kaviecki / Kawiecki / Кавецкий  (Прочитано 13434 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

Брайковская Инна

  • Гость
             
         Уважаемый Владислав!
    Мои предки были из белорусского дворянского рода Кавецких
   из Витебской губернии , уезд Двинский (там было у них имение).
   Мой дедушка Кавецкий Николай Николаевич был офицером царской армии. У него были братья Карп и Михаил , а также сестра Полина.
   Связь с родственниками прервалась после революции. Может быть есть какая-нибудь информация о роде КАВЕЦКИХ. Несколько фото в семейном архиве подписаны ПОВАЛИШИН-КАВЕЦКИЙ.
       С уважением Брайковская Инна.

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2035
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Кавецкі / Kaviecki / Kawiecki / Кавецкий
« Ответ #1 : 25 Мая 2003, 15:52:05 »
Род выводзіўся праз Віцебскі Дваранскі дэпутацкі сход, першы вывад быў 1821.10.15, зацьверджаны ў расейскім дваранстве указам Гэрольдыі ад 1837.01.30 за № 651 у 6 частку Радаводнай кнігі. Адна галінка гэтага роду была зацьверджана ў дваранстве з занясеньнем у 3 частку РК указам ад 1850.12.31 за № 10 392. На жаль, якім гэрбам яны карысталіся я ў архіўных крыніцах не сустракаў. Кавецкія, якія выводзіліся па Менскай губерні, назвалі сваім гэрбам "Газдаву". Ці той-жа гэрб быў у віцебскіх Кавецкіх я ня ведаю. Можа гэта адзін род, а можа розныя.

Чаму пазначана прозьвішча Павалішын-Кавецкі я сказаць не магу. Можа быць у Кавецкіх быў гэткі прыдомак (чытайце адпаведны артыкул у "Шляхецкай энцыкляпедыі" на нашым сайце). Можа нешта іншае. Прозьвішча Павалішын таксама згадваецца ў справах Віцебскага ДДС — нейкія Павалішыны рабілі вывад 1792.11.16, гэрб не назвалі.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Брайковская Инна

  • Гость
Кавецкі / Kaviecki / Kawiecki / Кавецкий
« Ответ #2 : 03 Июня 2003, 02:51:37 »
         

                Уважаемый Владислав!
    Спасибо за ответ по поводу рода Кавецких. У меня еще один вопрос: с чего лучше мне начинать теперь поиски родословной? Могут быть какие-то данные по этому вопросу в книгах Дворянского Собрания? И в какой архив обратиться? Я еще не имею опыта .
    С уважением Брайковская Инна.
 P.S. Можно ли работать в архиах Белоруссии самостоятельно или нужно для этого какое-то разрешение. Я гражданка России, но родилась в Белоруссии.

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2035
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Кавецкі / Kaviecki / Kawiecki / Кавецкий
« Ответ #3 : 10 Июня 2003, 13:16:13 »
Брайковская Инна напісала:
 
>                 Уважаемый Владислав!
>     Спасибо за ответ по поводу рода Кавецких. У меня еще один
> вопрос: с чего лучше мне начинать теперь поиски родословной?
> Могут быть какие-то данные по этому вопросу в книгах
> Дворянского Собрания? И в какой архив обратиться? Я еще не имею
> опыта .

Вам трэба зьвярнуцца ў Российский Гос. Исторический архив (Санкт-Петербург) з запытам пра радавод. Альбо замовіць пошук прафесійнаму дасьледчыку. І там, і там прыйдзецца плаціць грошы, але я асабіста раю другі варыянт. Гэта можа быць трохі даражэй, але больш якасна. Таксама можна і самому паглядзець дакументы ў названым архіве.

>     С уважением Брайковская Инна.
>  P.S. Можно ли работать в архиах Белоруссии самостоятельно или
> нужно для этого какое-то разрешение. Я гражданка России, но
> родилась в Белоруссии.

Можна. Ніякага сьпецыяльнага дазвола, акрамя дазвола дырэктара архіва ня трэба. Трэба будзе адзін раз на год заплаціць пэўную невялікую суму за права карыстацца дакументамі архіва, таксама трэба будзе напісаць заяву.

Але матар’ялы Віцебскага ДДС захаваліся ня надта добра, зусім няма родавых спраў. Пагэтаму, калі вы дакладна ўпэўнены, што вашыя продкі былі зацьверджаны ў расейскім дваранстве, вам лепш зьвярнуцца ў Пецярбург.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Брайковская Инна

  • Гость
Кавецкі / Kaviecki / Kawiecki / Кавецкий
« Ответ #4 : 06 Декабря 2003, 12:25:37 »
         Уважаемый Владислав!
 Подскажите, пожалуйста, в какой архив надо обратиться по поводу
документов Витебского Дворянского депутатского собрания ( в Минск или в Витебск)?
         С уважением Брайковская Инна.

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2035
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Кавецкі / Kaviecki / Kawiecki / Кавецкий
« Ответ #5 : 06 Декабря 2003, 15:14:46 »
Матар’ялы Віцебскага ДДС знаходзяцца ў Менску, у Нацыянальным Гістарычным архіве Беларусі. Але фонд захаваўся часткова, асабістых спраў родаў няма ніводнай. Таксама зараз гэты фонд знаходзіцца на рэстаўрацыі, справы не выдаюцца.

Трэба зьвярнуцца ў Расейскі Дзяржаўны Гістарычны архіў у Пецярбурзе.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Людмiла

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 0
Кавецкі / Kaviecki / Kawiecki / Кавецкий
« Ответ #6 : 10 Мая 2005, 11:49:25 »
Вiтаю шаноунае спадарства. Я пачала шукаць звесткi пра свой род Кавецкiх. Дакладна мне вядома, што да 1800 года яны жылi у Баранавiчах. Потым адтуль два браты паехалi на Украiну – адзiн у Сумы, другi у Белую Царкву.(адтуль у далёкую Сiбiр, дзе захавалася памяць пра удзел у нейкiм паустаннi яшчэ на тэрыторыi Польшы/Беларусi ) Парайце, калi ласка, дзе я магу знайсцi ранейшыя звесткi пра Кавецкiх з Баранавiчау. Маглi яны карыстацца гербам «Газдава» цi «Грыф»?


Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2035
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Кавецкі / Kaviecki / Kawiecki / Кавецкий
« Ответ #7 : 16 Июля 2005, 15:31:28 »
Калі маецца на ўвазе сёняшні горад Баранавічы, дык у 1800 гэта быў, відаць, хутар. Паколькі горад узьнік практычна на пустым мейсцы ў часе пабудовы чыгунак, дзе яны перакрыжаваліся. Можа памылка — не 1800, а 1900?
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Tea

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 30
Re: Кавецкі / Kaviecki / Kawiecki / Кавецкий
« Ответ #8 : 12 Июня 2007, 13:59:05 »
Изображение герба рода видела у знакомых с этой фамилией лет 10 назад размером сантиметров 8-10, потускневший от времени...Правда, тогда еще никто этим не интересовался...

olga_grodno

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 2
Re: Кавецкі / Kaviecki / Kawiecki / Кавецкий
« Ответ #9 : 10 Марта 2008, 20:39:17 »
Уважаемый Владислав!
Из рассказов моей прабабушки я знаю, что ее дедушка принадлежал к белорусскому роду Кавецких из Минской губернии (дер. Щорсы Новогрудкого р-на там родилась прабабушка). Я предпалагаю, что прадеды владели гербом "Даленго".
Поскажите, что Вы знаете о Кавецких из Минской губернии? В каком из архивов Белорусии, есть информация о моем роде?
С уважением Ольга Дубровщик

Дрозд

  • Старожил
  • ****
  • Сообщений: 410
Re: Кавецкі / Kaviecki / Kawiecki / Кавецкий
« Ответ #10 : 11 Марта 2008, 13:47:40 »
olga_grodno,  мои предки Борейко тоже  из  деревн и Щорсы - точнее, из соседней деревни Клинцы. А у Вас  еще  есть связь с этой  деревней? Или  все  уже  уехали-переехали?
Вышла книга «Землевладельцы Минской губернии. 1900−1917». В нее попали более 20.400 человек. Кому интересно — пишите в личные.
Книга продается в основных книжных Минска.

olga_grodno

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 2
Re: Кавецкі / Kaviecki / Kawiecki / Кавецкий
« Ответ #11 : 13 Марта 2008, 21:31:06 »
Уважаемый Дрозд! К моему большому сожалению в д. Щорсы ни кого из родствеников не осталось. Прапрабабушка вышла замуж и перехала в д. Антоновщина, один из ее братьев уехал в Чехию, а про остальных ее братьев нет информации.

Archivarius

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 4
    • Дворянский род Рогге (Rogge)
Re: Кавецкі / Kaviecki / Kawiecki / Кавецкий
« Ответ #12 : 14 Сентября 2011, 07:37:06 »
В копилку.

«Императорское Училище Правоведения и Правоведы в годы мира, войны и смуты». Составитель — воспитанник 78-го выпуска Николай Леонтьевич Пашенный. Издание Комитета Правоведской Кассы. Мадрид, 1967, 457 с.

28. Кавецкий, Сигизмунд Михайлович, 44-го выпуска, 1883 года 27 Апреля

С уважением,
автор сайта Дворянский род Рогге (Rogge).

Сяржук

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 34
Re: Кавецкі / Kaviecki / Kawiecki / Кавецкий
« Ответ #13 : 18 Ноября 2012, 17:11:05 »
Сообщение для Брайковская Инны

Очень часто в метрических книгах асвейскага и себежскага кастела встречаю фамилию Кавецких.
Это место рядом с вашим. Скорее всего они ваши родственники. Все они шляхта.
Книги находятся в национальном историческом архиве города Минска.
Советую вам скачать и с интернета Памятные книги витебской губерни.
Там тоже много Кавецких.

StanislavKoweckii

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 1
Re: Кавецкі / Kaviecki / Kawiecki / Кавецкий
« Ответ #14 : 09 Ноября 2023, 13:28:11 »
Добрый день, Инна! У меня есть дела дворян Кавецких из Себежского уезда, бывшие шляхтичи герба Гоздава. Если интересно напишите я вам скину, там объёмные дела с 1600 по 1850 годы