ЗГУРТАВАНЬНЕ БЕЛАРУСКАЙ ШЛЯХТЫ

ASSOCIATION OF THE BELARUSIAN NOBILITY

СОБРАНИЕ БЕЛОРУССКОЙ ШЛЯХТЫ


Правілы форумаў (па-беларуску)Правила форумов (по-русски)

Бел.: Калі вы ўводзіце свой лагін і пароль, часта здараецца, што вас не пускае і піша пра памылку. Пры гэтым адкрываецца старонка для ўвахода на форум. Ваш лагін ужо запомніўся. Набярыце яшчэ раз пароль і націскайце "ўвайсьці". Павінна спрацаваць.

Рус.: Когда вы вводите свой логин и пароль, часто случается, что вас не пускает и пишет об ошибке. При этом открывается страница для входа на форум. Ваш логин уже запомнился. Наберите пароль ещё раз и нажимайте "войти". Должно сработать.

Автор Тема: Барычэўскі / Baryčewski / Boryczewski / Боричевский, Баричевский  (Прочитано 9983 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

Таццяна А.-Б.

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 28
    • Блог пра радавод
Дзень добры! Я займаюся ўласным даследаваннем па прозвішчы Барычэўскі. Я пачала ад в. Дубай, якая зараз знаходзіцца ў Столінскім раёне Брэсцкай вобласці.

Пакуль у мяне ёсць наступная інфармацыя па дзвюм сем'ям (майго дзеда і маёй бабулі):
__________________________________________________________________

/ Стефанъ Александровъ Боричевскій (17.09.1909 - 11.02.1981) + Ксенія Алексеевна Боричевска (27.01.1907 - 27.07.1988)
/ Агафія Александрова Боричевска (19.01.1908 - 1987) + Ананий Вереничъ
/ Екатерина Александрова Боричевска (18.11.1911 - ?)
/ Николай Александровъ Боричевскій  (6.5.1913 - 19.11.1979) + Надежда
/ Язэп (Осипъ) Александровъ Боричевскій + Татьяна Ивановна
/ Андрей Александровъ Боричевскій + Татьяна
/ Иван Александровъ Боричевскій  + Софья

// Александръ Осиповъ (Іосифовъ) Боричевскій (5.03.1867 - пасля 1911) + Параскеіа Стефанова


/ Александра Фавстовна Боричевска (каля 1885 - ?) + Филиппъ Павловъ Давидовскій
/ Домникія (Домна) Фавстова Боричевска (28.02.1892 - ?) + Романъ Антоновъ Вабищевичъ

// Фавстъ Іосифовъ (Осиповъ) Боричевскій (2.8.1861 - 13.09.1893) + Феодосія Іосифова

// Иванъ Іосифовъ (Осиповъ) Боричевскій (17.04.1870 - ?)

/// Іосифъ (Осипъ) Михаиловъ Боричевскій (каля 1837 - 9.1.1913) + Францишка (Франка) Матфеева

//// Михаилъ

______________________________________________________________________________

/ Ксенія Алексеевна Боричевска (27.01.1907 - 27.07.1988) + Стефанъ Александровъ Боричевскій (17.09.1909 - 11.02.1981)

// Алексей Іульяновъ Боричевскій (11.03.1877 - каля 1848) + Фекла Стефанова Некрашевичъ (каля 1876 у Стахава - ?)
// Іустина Іульянова Боричевска  (1.10.1879 - ?) + Адамъ Василіевъ Кравчукъ
// Пелагія Іульянова Боричевска  (каля 1884 - ?) + Матфей Ермолаевъ Лысюкъ
// Петръ Іульяновъ Боричевскій (каля 1887 - ?) + Анастасія Василіева Комаръ
// Марія Іульянова Боричевска (14.4.1889) + Яковъ Петровъ Стаховецъ

/// Іуліанъ Васіліевъ Боричевскій (4.6.1851 - пасля 1891) + Фекла Иванова
/// Александра Васіліева Боричевска (13.03.1864 - ?)
/// Юліанія Васіліева Боричевска (16.03.1853 - ?)
/// Викторъ Васіліевъ Боричевскій (10.11.1849 - ?)

//// Василій Стефановъ Боричевскій  (да 1830 - ?) + Констанція Антонова

///// Стефанъ Боричевскій  (?)
_____________________________________________________________________________

Я не спыняюся на знойдзеным і буду шукаць далей. Любыя парады вітаюцца.
« Последнее редактирование: 21 Сентября 2011, 23:52:02 от Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта »
Пашуковыя прозвішчы
Піншчына і Століншчына: Барычэўскі, Некрашэвіч, Вярэніч-Стахоўскі, Шпакоўскі, Бокша, Казлякоўскі, Радцэвіч-Плотніцкі, Качаноўскі
Барысаўшчына: Лукашэвіч, Хер, Мельнік, Абрамовіч, Мазоль, Юдзіонак, Кобан
Уласны блог: http://radavod.info

Дрозд

  • Старожил
  • ****
  • Сообщений: 410
В Минске был нотариус Боричевский - ф. 1320, 4196 дел.
Кроме того, ввод во владение моим предкам в 1894 году осуществлен Судебным Приставом минского Окружного Суда Боричевским.
Вышла книга «Землевладельцы Минской губернии. 1900−1917». В нее попали более 20.400 человек. Кому интересно — пишите в личные.
Книга продается в основных книжных Минска.

Таццяна А.-Б.

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 28
    • Блог пра радавод
Дзякуй!

Магчыма аднойчы я таксама пашукаю інфу вось пра гэтага Барычэўскага:

"Іва́н Пятро́віч Барычэ́ўскі (Барычэўскі-Тарнава) (1810, Менская губэрня — 24 ліпеня 1887) — беларускі археоляг, гісторык фальклярыст і этнограф.

У 1829 скончыў Менскую духоўную сэмінарыю, у 1833 Кіеўскую духоўную акадэмію. Служыў у дэпартамэнтах, у Галоўным кіраваньні шляхоў зносінаў.

Свае артыкулы па гісторыі, археалёгіі і этнаграфіі ("Пра рускі летапіс у Літве, названы «Хроніка Быхаўца», «Камяні літоўскіх багінь», «Жыцьцеапісаньне Касьцюшкі» і інш.) друкаваў у часопісах «Санкт-Петербургские ведомости», «Маяк», «Журнал Министерства народного просвещения». Іван Барычэўскі аўтар кніжак «Аповесьці і паданьні народаў славянскага племя» (ч. 1—2, 1840—1841) і «Народныя славянскія апавяданьні» (1844)."

Пашуковыя прозвішчы
Піншчына і Століншчына: Барычэўскі, Некрашэвіч, Вярэніч-Стахоўскі, Шпакоўскі, Бокша, Казлякоўскі, Радцэвіч-Плотніцкі, Качаноўскі
Барысаўшчына: Лукашэвіч, Хер, Мельнік, Абрамовіч, Мазоль, Юдзіонак, Кобан
Уласны блог: http://radavod.info

Васiль Юрша

  • Старожил
  • ****
  • Сообщений: 414
Шляхетние Борычевские проживали, в частности, в Нарвилишском и Гольшанском приходах бывшего Ошмянского повета. В метриках фамилия зачастую искажалась от Борачевского до Бурачевского. По "ошмянским" Борычевским приглашаю к разговору.

Таццяна А.-Б.

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 28
    • Блог пра радавод
Дзякуючы артыкулу спадарыні Зіны Антановіч "Крыніцы па генеалогіі шляхты Пінскага паведа ВКЛ XVI-пачатку XX ст.", апублікаваным у Герольд Litherland (17 нумар, 2006), я даведалася што Барычэўскія, якія жылі на ўласных землях, жылі ў 5 населеных пунктах. А менавіта ў: Жоўкіна, Лемяшэвічы, Калавуравічы, Барычавічы, Сернікі. Гэта 1829 год.

Мае Барычэўскія жылі ў в. Дубай (царква ў Дубянцы). Першы запіс, які я пакуль знайшла, быў у 1849 годзе. Перыядычна трапляюцца Барычэўскія з іншых населеных пунктаў (напрыклад у Стахава ў 1835 г.), але пакуль разумення, якую менавіта царву выбраць для больш ранняга пошуку няма. У любым выпадку за Пінскі павет я пакуль выходзіць не буду :)
Пашуковыя прозвішчы
Піншчына і Століншчына: Барычэўскі, Некрашэвіч, Вярэніч-Стахоўскі, Шпакоўскі, Бокша, Казлякоўскі, Радцэвіч-Плотніцкі, Качаноўскі
Барысаўшчына: Лукашэвіч, Хер, Мельнік, Абрамовіч, Мазоль, Юдзіонак, Кобан
Уласны блог: http://radavod.info

Таццяна А.-Б.

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 28
    • Блог пра радавод
Ну вось праз тры гады я і высветліла, што мае Барычэўскія пасяліся ў Дубаі праз два шлюба (па дзедавай і бабулінай лініях), а насамрэч яны былі з Барычавіч. Калі нехта цікавіцца Барычэўскімі, напісала ў сваім блогу, запрашаю.
Пашуковыя прозвішчы
Піншчына і Століншчына: Барычэўскі, Некрашэвіч, Вярэніч-Стахоўскі, Шпакоўскі, Бокша, Казлякоўскі, Радцэвіч-Плотніцкі, Качаноўскі
Барысаўшчына: Лукашэвіч, Хер, Мельнік, Абрамовіч, Мазоль, Юдзіонак, Кобан
Уласны блог: http://radavod.info

Дмитрий 65

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 1
Моя прабабушка мама моей бабушки была Боричевской, бабушка говорит что они были шляхтой, живу я в Пинске, Брестская область (родня насколько мне известно есть и под Столином) они же жили в Козляковичах, Пинск.  По рассказу бабушки её маму не отдавали до 30 лет замуж, поскольку к ней сватался какой-то простой мужик из Домашиц и  поэтому родители моей прабабушки не соглашались на этот брак, они хотели поскольку были шляхтой выдать свою дочь так же за шляхтича, в итоге мою прабабушку в 30 лет выдали за 18-ти летнего шляхтича Козляковского, это была такая обеднелая шляхта, но всё же шляхта. В результате этого брака родилась моя бабушка. Это то что я знаю по рассказам своей бабушки, а так же мы находимся в родстве и по сей день с такими фамилиями, как Шоломицкие, Островские, Телятицкие, Диковицкие, Сачковские. Мою прабабушку звали Елена Боричевская, после того как она вышла замуж она стала Козляковской, похоронена на кладбище вблизи Козляковичей - это уже считается городом Пинском, раньше это была деревня вблизи Пинска.
« Последнее редактирование: 04 Апреля 2016, 17:44:52 от Дмитрий 65 »

Мартин83

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 2
Здравствуйте.
 
     Я ищу информацию о семье Боричевский  из деревни Высокое Пинского района, задам вопросы по прив.

С уважением Мартин83.

Aleg

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 5
З пачатку, Вам патрэбна правесці даследаванні па МК і іншым дакументам канца 19 пачатку 20 ст. А потым, па вывадовай справе дваранскага фонду і інш. дакументам дойдзеце да 15 ст.
 Справа:319-2-245( Boryczewski 1802 г. вывод дворянского дела)