ЗГУРТАВАНЬНЕ БЕЛАРУСКАЙ ШЛЯХТЫ

ASSOCIATION OF THE BELARUSIAN NOBILITY

СОБРАНИЕ БЕЛОРУССКОЙ ШЛЯХТЫ


Правілы форумаў (па-беларуску)Правила форумов (по-русски)

Бел.: Калі вы ўводзіце свой лагін і пароль, часта здараецца, што вас не пускае і піша пра памылку. Пры гэтым адкрываецца старонка для ўвахода на форум. Ваш лагін ужо запомніўся. Набярыце яшчэ раз пароль і націскайце "ўвайсьці". Павінна спрацаваць.

Рус.: Когда вы вводите свой логин и пароль, часто случается, что вас не пускает и пишет об ошибке. При этом открывается страница для входа на форум. Ваш логин уже запомнился. Наберите пароль ещё раз и нажимайте "войти". Должно сработать.

Автор Тема: Шэлюта, Шалюта, Вяроўкін-Шэлюта / Viarowkin-Šeliuta, Šaliuta / Werewkin-Szeluta, Szeluto / Шалюто, Шелюта, Шелюто, Шелютто, Верёвкин-Шелюта  (Прочитано 27613 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
У гэту тэму можна зьмяшчаць інфармацыю пра згадкі ў дакумэнтах асобаў з гэтага роду.

Загадзя ўдзячны.

===

Кароткая інфармацыя пра род у "Вікіпэдыі" (па-расейску).
« Последнее редактирование: 07 Ноября 2011, 18:47:38 от Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта »
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Елена Алекс.

  • Старожил
  • ****
  • Сообщений: 269
Правильно! Давно пора было эту тему создать. И очень было интересно по сноске узнать про соседей моих предков и про сам Рогачевский уезд! Спасибо!
« Последнее редактирование: 07 Ноября 2011, 22:08:10 от Елена Алекс. »

Калечыц

  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 1059
"Первый известный предок — боярин чечерский Илья Иванович (бесфамильный) получил привилеем от 24 марта 1565 года от великого князя литовского Сигизмунда Августа пустое сельцо Светиловичи, данное Илье Ивановичу старостом чечерским Юрием Миколаевичем Зеновьевичем, в котором «люди того сельца сего лета вси в поветрие вымерли». «Маеть онъ самъ, жона, дети и потомъки его властные мужъского стану со всимъ, яко ся маеть, держати и вживати, а нам, Господару, будет повиненъ с того служъбу земъскую конъно зброино служити, по тому, яко и инъшые бояре замъку тамошнего Чечерского служать"

Пра чачэрскiх баяр падрабязна напiсау А. Б. Доунар у сваёй працы "Сяляне-слугі Беларусі другой паловы XVI - сярэдзіны XVIII ст.":

"...У 1548 г. пры разборы камiсарамi скарг падданых Чачэрскай воласцi на чачэрскага старосту Ю. М. Зяновiча, ад iмя падданных гаворыцца, што староста "патужников братью нашу мужиков простых бояры путными починил, поклоны в них побравши". На што Зяновiч адказау, што ён "деи им боярства не давал, леч есми за ними некоторыми до господаря (...) просячи писал, абы им (...) господарь пустовщизны подавати велел...З прыведзенага урыука бачна, што староста не меу права пераводзць сялян у стан баяр, але меу права рэкамендаваць гаспадара даць пэуным асобам на баярскай службе пусташы...Пры Стэфане Баторыi чачэрскя баяры, цi iх частка атрымала права выконваць ваенную службу у шляхецкiм апалчэннi Рэчыцкага павета пад час паспалтага рушэння...чачэрскiя старосты на працягу 16-сяр. 18 ст. вялi пастаянныя судовыя працэсы з чачэрскiмi замкавымi баярамi, якiя iмкнулiся увайсцi у павятовую арганiзацыю шляхты. Прычынай гэтых судовых спрау было тое, што многiя землi чачэрскiх баяр засталiся адмiнiстрацыйна у складзе Чачэрскага староства, як  старосты падымалытанне аб шляхецкай годнасцi такiх баяр. Таму пры наданнi Ч. староства новаму старосту, яно перадавалася разам з зямянамi, баярамi, i нават дазваляуся пошук зямян, якiя выйшлi са староства...Iнвентар Ч. староства 1680 г. сцвярджае, што чачэрскя баяры трымал землi на розным праве: ленным, вечным, дажывотным-са службай "да замку належаць на фартэцыю", "службу конна служыць, з лiстамi ездзiць"
In hoc signo vinces

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Па-першае, п. Доўнар у многіх тэзах у сваёй кнізе памыляецца.

Па-другое, Ільля Іванавіч тытулуецца баярынам.

Па-трэцяе, ён меў прывілей ад Вялікага Князя на маёнтак.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

elena_krd

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 7
Здравствуйте, Владислав.
Снова встретился священник Шелютин.
РГИА 796-167-24 “По представлению Преосвященнаго Минскаго об увольнении протоиерея Л. Подольскаго от должности члена Консистории и о назначении на его место членом Консистории протоиерея Гр. Шелютина. 6 листов.

elena_krd

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 7
Здравствуйте, Владислав!
Мой интерес - священники.  ;) Потому о них же...
РГИА 824-1-10 По рапорту священника Сторосельской (так) церкви Шелюты с жалобою на священних Янушкевича и Чирко в разных чинимых ему обидах и преследованиях. 28 осктября 1803.

Яўген

  • Пользователь
  • **
  • Сообщений: 62
    • muzyka.myheritage.com
Доброго времени суток ! Моя прабабушка - Шелюто Ефросиния род.1891г. в Светиловичах. ее отец Матвей Петрович с ок. Железняки Рогачёвского уезда...
Лапицкий, Дробышевский, Шелюто.

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Доброго времени суток ! Моя прабабушка - Шелюто Ефросиния род.1891г. в Светиловичах. ее отец Матвей Петрович с ок. Железняки Рогачёвского уезда...

Можа быць, продкі гэтых Шэлютаў вось такія. У раньніх пакаленьнях магчымы памылкі.

Тымафей (4-е пакаленьне?) —> Пётар —> Ермалай —> Сідар —> Іван —> Ціхан —> Мікалай-Леан (* 1787/9) х Яўгенія Валенціновіч-Ґатальская гэрбу ўласнага —> Пётар (* 1827/31). Жыў у 1864 ак. Сьвяцілавічы. х Марыя Андрэяўна (* 1825) —> Мацьвей (* 1858).

Але ня выключана, што ваш Мацьвей Пятровіч нейкі іншы чалавек.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Яўген

  • Пользователь
  • **
  • Сообщений: 62
    • muzyka.myheritage.com
Дзякуй. скажите, а прозвища Шелюто, Шэлюта, Шалюта, гэта одно и тоеж? тольки записывалось па рознаму, як гучало?  p.s. Всех с Рождеством !
Лапицкий, Дробышевский, Шелюто.

Елена Алекс.

  • Старожил
  • ****
  • Сообщений: 269
Евгений. Считаю, что ответ на ваш вопрос на этом сайте в разделе:
Агульныя пытаньні пра шляхецкія прозьвішчы » Незразумелае прозьвішча
Посмотрите  ответы по подобным вопросам и всё поймёте!

litana

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 18
Известно ли что-нибудь о Шелюто Дмитрии Васильевиче, проживавшем в Глуховке до революции?

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Известно ли что-нибудь о Шелюто Дмитрии Васильевиче, проживавшем в Глуховке до революции?

Дзьмітрый Васільевіч В.-Ш.
* …… 1887.11.15, † ……, растраляны.
   Жыў у в. Глухаўка (Веткаўскі р-н).
   Аднаасобнік. Арыштаваны 1930.01.16. Асуджаны 1930.02.21 да растрэлу. Рэабілітаваны 1989.12.15.
х ……
   Мелі 7-х дзяцей.


Быў зацьверджаны ў расейскім шляхецтве ў 1901.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

litana

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 18
Владислав.
Спасибо.
А кроме записей из книги памяти, что-нибудь есть?
Я выяснила, что мой прадед, Семен Иванович Езерский, именно у него проживал, когда вернулся в Глуховку после революции.
Д.В.Шелюто был женат на Матрене Дементьевне Езерской. Матерью Матрены была Юлия Максимовна Езерская (девичья фам.)
Мне вот про Дементия Езерского информацию бы найти...
Т.к. мой прадед, С.И.Езерский, был Матрене дядей.

litana

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 18
Владислав.
У вас случайно нет по Шелютам такого списка
НАРБ ф. 30, оп. 2, д. 6243. По Глуховкам и Светиловичам. По Езерским у меня есть, а вот по Шелютам...

Яўген

  • Пользователь
  • **
  • Сообщений: 62
    • muzyka.myheritage.com
Владислав . по датам рождения Пётр и Матвей Шелюто совпадает (у меня было ок. 1830 и 1860 соответственно)... где можно посмотреть источник этих данных ? или подскажите: у Матвея был брат Василий или у Петра еще дети?
Лапицкий, Дробышевский, Шелюто.