ЗГУРТАВАНЬНЕ БЕЛАРУСКАЙ ШЛЯХТЫ

ASSOCIATION OF THE BELARUSIAN NOBILITY

СОБРАНИЕ БЕЛОРУССКОЙ ШЛЯХТЫ


Правілы форумаў (па-беларуску)Правила форумов (по-русски)

Бел.: Калі вы ўводзіце свой лагін і пароль, часта здараецца, што вас не пускае і піша пра памылку. Пры гэтым адкрываецца старонка для ўвахода на форум. Ваш лагін ужо запомніўся. Набярыце яшчэ раз пароль і націскайце "ўвайсьці". Павінна спрацаваць.

Рус.: Когда вы вводите свой логин и пароль, часто случается, что вас не пускает и пишет об ошибке. При этом открывается страница для входа на форум. Ваш логин уже запомнился. Наберите пароль ещё раз и нажимайте "войти". Должно сработать.

Автор Тема: Указатели к актовым судебным книгам  (Прочитано 9376 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

Vl@dimir

  • Пользователь
  • **
  • Сообщений: 56
Будьте добры, расскажите принцип работы с материалами земского суда конца 18 в. начала 19 в. Есть ли именной указатель и т. д.? Или искать нужную фамилию во всем материале.
« Последнее редактирование: 09 Марта 2012, 18:48:05 от Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта »

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2027
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Указатели к актовым судебным книгам
« Ответ #1 : 09 Марта 2012, 18:55:56 »
Паказальнікі ёсьць да самых раньніх кнігаў, яны складаюцца супрацоўнікамі НГА Беларусі, гэта 16 ст.

Ёсьць зрэдчас рэестры, складаныя ў саміх судох, прыклад — Лідзкія суды.

Трэба глядзець усе актавыя кнігі, каб нешта знайсьці. Альбо глядзіце рэестры паточныя, больш сьціслая інфармацыя.

===

Ёсьць гэаграфічны паказальнік:

Спрогис И. Я. Географический указатель выборных документов из актовых книг Виленского центрального архива. Ч. 1. Вильна, 1913.

Іншая назва: "Указатель к актам и документам, хранящимся в Виленском Центральном архиве".

Другі том не друкаваўся, існуе ў машынапісным варыянце. Копія ёсьць і ў НГА Беларусі.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Дрозд

  • Старожил
  • ****
  • Сообщений: 410
Re: Указатели к актовым судебным книгам
« Ответ #2 : 09 Марта 2012, 19:10:57 »
Ещё можно искать ссылки в книгах Онищенко.
Вышла книга «Землевладельцы Минской губернии. 1900−1917». В нее попали более 20.400 человек. Кому интересно — пишите в личные.
Книга продается в основных книжных Минска.

Vl@dimir

  • Пользователь
  • **
  • Сообщений: 56
Re: Указатели к актовым судебным книгам
« Ответ #3 : 09 Марта 2012, 20:18:30 »
Хочу поискать информацию в следующих документах: "Браславский земский суд, г. Браслав Браславского пов. Виленского воев. ВКЛ, 1569-1795 гг. Браславского пов. Виленского воев. Речи Посполитой, 1795-1796 гг. Браславского пов. Виленской губ., 1796-1797 гг. Браславского пов. Виленского наместничества, 1797-1801 гг. Браславского пов. Литовской губ., 1801-1831 гг. Браславского пов. Виленской губ. Российской империи ,1603-1824, 42 дела" НИАБ ф. 1747. Если я правильно понял, начать искать нужную фамилию лучше всего с "протоколы поточные". Спасибо. http://cdiak.archives.gov.ua/baza_rech_pol/Data/BY_NARB_1747.xml

Дрозд

  • Старожил
  • ****
  • Сообщений: 410
Re: Указатели к актовым судебным книгам
« Ответ #4 : 09 Марта 2012, 22:51:44 »
А опыт работы с древними актами у Вас большой? Я так до сих пор до них не дорос....
Вышла книга «Землевладельцы Минской губернии. 1900−1917». В нее попали более 20.400 человек. Кому интересно — пишите в личные.
Книга продается в основных книжных Минска.

Vl@dimir

  • Пользователь
  • **
  • Сообщений: 56
Re: Указатели к актовым судебным книгам
« Ответ #5 : 09 Марта 2012, 23:27:31 »
Сильно древние мне не нужны, интересует начало 19 в. Есть надежда, что они оцифрованы. Насчет " Я так до сих пор до них не дорос...", Вы - Дмитрий, своей скромностью известны. А если серьезно, вижу свою работу (сказано громко, скорее - ломание глаз), в поиске букв нужной фамилии, копировании найденных страниц, переводе с чьей-нибудь помощью.

Дрозд

  • Старожил
  • ****
  • Сообщений: 410
Re: Указатели к актовым судебным книгам
« Ответ #6 : 10 Марта 2012, 00:12:21 »
А Вы были в НИАБе?
Насчет оцифровки.... Я не надеюсь, что это будет в ближайшие годы... И эта фраза мне кажется достаточно оптимистичной...
Вышла книга «Землевладельцы Минской губернии. 1900−1917». В нее попали более 20.400 человек. Кому интересно — пишите в личные.
Книга продается в основных книжных Минска.

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2027
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Указатели к актовым судебным книгам
« Ответ #7 : 06 Апреля 2017, 15:09:58 »
Высьвятляў трохі справу з паказальнікам Спрогіса. Выглядае на тое, што было выданьне 1929 года. Верагодна, што гэта тое-самае, што лічыцца выдадзеным у 1913. У кніжцы, якую я бачыў, адсутнічаў тытульны аркуш з назваю і выходнымі зьвесткамі.

З бібліяграфіі вядома вось што:

Indeks alfabetyczny miejscowości dawnego wielkiego Księstwa Litewskiego: A-K (Abakanowicze—Kujany). Wilno, 1929.  390 s. (Wydawnictwa Archiwów Państwowych. Tom 7).
Дзьве часткі, літары "К—П", і "П—Я", засталіся ў машынапісным выглядзе.

Усе тры часткі рэпрадукаваны ў 1978 на мікрафішах фірмаю Inter Documentation Company AG (Zug, Switzerland).

У інтэрнэце ў электронным выглядзе гэтых выданьняў няма.

Усе тры тамы, першы ў арыгінале, другі і трэці ў ратапрынтнай савецкіх часоў копіі з машынапісу, ёсьць у Нацыянальным гістарычным архіве Беларусі.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2027
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Указатели к актовым судебным книгам
« Ответ #8 : 23 Мая 2020, 15:39:12 »
Indeks alfabetyczny miejscowości dawnego wielkiego Księstwa Litewskiego: A-K (Abakanowicze—Kujany). Wilno, 1929.  390 s. (Wydawnictwa Archiwów Państwowych. Tom 7).
Дзьве часткі, літары "К—П", і "П—Я", засталіся ў машынапісным выглядзе.

Палякі адсканавалі і выклалі гэты даведнік, можна спампоўваць па 20 старонак.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.