ЗГУРТАВАНЬНЕ БЕЛАРУСКАЙ ШЛЯХТЫ

ASSOCIATION OF THE BELARUSIAN NOBILITY

СОБРАНИЕ БЕЛОРУССКОЙ ШЛЯХТЫ


Правілы форумаў (па-беларуску)Правила форумов (по-русски)

Бел.: Калі вы ўводзіце свой лагін і пароль, часта здараецца, што вас не пускае і піша пра памылку. Пры гэтым адкрываецца старонка для ўвахода на форум. Ваш лагін ужо запомніўся. Набярыце яшчэ раз пароль і націскайце "ўвайсьці". Павінна спрацаваць.

Рус.: Когда вы вводите свой логин и пароль, часто случается, что вас не пускает и пишет об ошибке. При этом открывается страница для входа на форум. Ваш логин уже запомнился. Наберите пароль ещё раз и нажимайте "войти". Должно сработать.

Автор Тема: Лычкоўскі / Lyčkowski / Łyczkowski / Лычковский  (Прочитано 16244 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

Лычкоўскі Юрай

  • Гость
Паважанае спадарства!
Буду ўдзячны за інфармацыю аб Лычкоўскіх з вёскі Хватаўка Эсьмонскага павету Барысаўскага ўезду Менскай губэрніі. Апошнія звесткі, якімі я валодаю, датуюцца 1844 годам. На той час былі запісаны сялянамі ў Радзівілаў.
Паводле польскіх крыніцаў Лычкоўскія (Lyczkowski) карысталіся гэрбам Бяла. Калі хто з гісторыкаў валодае якой інфамацыяй па гэтаму прозьвішчу ці ведае якія спасылкі  - адгукніцеся, калі ласка!


Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2027
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Лычкоўскі / Lyčkowski / Łyczkowski / Лычковский
« Ответ #1 : 29 Мая 2004, 15:29:16 »
Беларускія Лычкоўскія карысталіся гэрбам "Суліма".

Матар’ялы ў Нацыянальным Гістарычным архіве Беларусі (Менск).
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Юрась

  • Гость
Re: Лычкоўскі / Lyčkowski / Łyczkowski / Лычковский
« Ответ #2 : 05 Июня 2005, 00:00:02 »
Паважаны спадар Уладзіслаў!
Колькі часу таму я ўжо зьвяртаўся да вас з пытаньнем... Надхнёны вашай інфармацыяй амаль год вяду пошук свайго радаводу (і ўвогуле па Лычкоўскім) ў Нацыянальным гістарычным архіве і ня толькі...
Таму спадзяюся, ваш адказ на наступнае маё пытаньне будзе для мяне так сама карысным.
Пытаньне такое... На старонцы сайту са спісам шляхоцкіх прозвішчаў на літару "Л" прозвішча Лычкоўскі зьмешчана тройчы, калі не памыляюся. Ці вынікае з гатага, што на Беларусі йснавала тры рады Лычкоўскіх, з чаго ў сваю чаргу вынікае, што яны розных гэрбаў? (У сваім адказе вы ўзгадвалі толькі Суліму) Ці я памыляюся?
Паводле аднаго з расейскіх гэніялягічных сайтаў у Расейскай Імпэрыі па Беларусі было чатыры вывады Лычкоўскіх: па Менскай губэрні - 2 (3 і 6 часткі ДРК) і па аднаму ў Віцебскай і Магілеўскай (усе па 6 частцы).
Зноў такі, ці аднаго яны гэрбу? Валодаеце якойсьці інфармацыяй? Бо ў менскім архіве, як вы ведаеце, шмат чаго не захавалася па ўсходнім губэрням...
Загадзя выказваю падзяку,
                  Юрась Лычкоўскі.
P.S. Паведаміце, калі ласка, у якім стане ваша праца па пашырэньні спісу шляхоцкіх прозвішчаў паводле перапісу 1765 году.

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2027
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Лычкоўскі / Lyčkowski / Łyczkowski / Лычковский
« Ответ #3 : 16 Июля 2005, 15:54:31 »
Колькі родаў Лычкоўскіх я ня ведаю, іх можа быць і некалькі.

У Менскім ДДС у 1802 (жылі ў Ігуменскім пав.) і 1818  (жылі ў Слуцкім пав.) былі вывады Лычкоўскіх. Яны іх рабілі асобна, значыць альбо ня ведалі сваяцтва, альбо былі розныя роды. 1818 - быў зацьверджаны. Потым яшчэ адзін род меў вывад на Валыні, былі зацьверджаныя па Валынскай губ.  (жылі ў Слуцкім пав.). І нейкія Лычкоўскія атрымалі расейскае шляхецтва за цывільную службу, таксама ўнесеныя ў РК Менскай губерні. Тыя, што мелі вывад у 1818 і "валынскія" спасылаліся на тое, што мелі вывад у Менскім ДДС у 1800, але ў кніге вывадаў за 1800 яго няма. Але з гэтых зьвестак можам памеркаваць, што гэта могуць быць лініі аднаго роду.

Лычкоўскія па Віцебскай губерні назвалі сваім гэрбам "Сьлепаўрон". Яны зацьверджаныя. Тамака быў толькі адзін род.

Лычкоўскіх па Магілёўшчыне ў мяне зафіксавана 3 рода.
1. Жылі ў Сененскім павеце. Мелі вывад у Беларускім ДДСе, даты няма. Відаць гэта віцебскія, гэрбу "Сьлепаўрон" (іх вывад у 1799). Вывад у Магілёве ў 1835.
2. Мелі вывад у Аршанскім правінцыйным зем. судзе ў 1773. Потым у Рагачоўскім у 1775 (іншая лінія гэтага роду), потым у 1777 у Магілёўскім Галоўным судзе. Гэрбу "Суліма". Відаць гэта яны жылі ў 1864 у аколіцы Енцы/Янцы ў Рагачоўскім пав.
3. Былі яшчэ ў Чавускім павеце, у іх вывад у 1803.
Нейкі адзін род па Магілёўскаму ДДС зацьверджаны.

Адказ на P.S. Што датычна пашырэньня сьпіса паводле Попіса 1765 — дык гэта будзе. Можа і ў бліжэйшы час нешта дадам.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Кошевой

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 3
Re: Лычкоўскі / Lyčkowski / Łyczkowski / Лычковский
« Ответ #4 : 13 Декабря 2008, 22:49:57 »
Здравствуйте!
Прадеда моей супруги звали Лычковский Антон . Жил он на хуторе Перевоз между Узденским и Копыльским районами Минской области. Старшую его дочь звали Анной, ее год рождения 1916.
Младшая предположительно Стефания или Стефанида.

Интересуют любые сведения о предках прадеда.


Tema

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 1
Re: Лычкоўскі / Lyčkowski / Łyczkowski / Лычковский
« Ответ #5 : 08 Марта 2009, 19:49:44 »
Здравствуйте!
Я рода Лычковских (ТЮПАКОВ) С деревни Хватовка Белынечского раёна Могилёвской области.Я бы хотел потдерживать любой контакт с предстовителем рода Лычковских
и заняться совместным поиском нашего рода.

lowczy

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 36
Re: Лычкоўскі / Lyčkowski / Łyczkowski / Лычковский
« Ответ #6 : 19 Июня 2009, 13:27:48 »
Здравствуйте!
Я рода Лычковских (ТЮПАКОВ) С деревни Хватовка Белынечского раёна Могилёвской области.Я бы хотел потдерживать любой контакт с предстовителем рода Лычковских
и заняться совместным поиском нашего рода.

Як з вамі кантактавацца, калі вы не адказваеце на лісты?

LPby

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 1
Re: Лычкоўскі / Lyčkowski / Łyczkowski / Лычковский
« Ответ #7 : 25 Июня 2009, 23:10:37 »
Мой дед по отцовской линии жил в деревне Хватовка Белынечского раёна Могилёвской области. Прозвище его было Тюпак.
« Последнее редактирование: 25 Июня 2009, 23:13:06 от LPby »

lowczy

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 36
Re: Лычкоўскі / Lyčkowski / Łyczkowski / Лычковский
« Ответ #8 : 28 Июня 2010, 15:38:37 »
Мой дед по отцовской линии жил в деревне Хватовка Белынечского раёна Могилёвской области. Прозвище его было Тюпак.

У Хватаўцы быў не Цюпак, а Цюпка! А звалі яго Піліп!  ;) Спадзяюся, зараз будзеце ведаць імя вашага продка... :-\

Диана Лычковская

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 1
Re: Лычкоўскі / Lyčkowski / Łyczkowski / Лычковский
« Ответ #9 : 27 Августа 2010, 01:28:34 »
Здравствуйте! :)
Я также из рода Лычковских!
( Вот это,кстати, написано моим отцом: Здравствуйте!
Я рода Лычковских (ТЮПАКОВ) С деревни Хватовка Белынечского раёна Могилёвской области.Я бы хотел потдерживать любой контакт с предстовителем рода Лычковских
и заняться совместным поиском нашего рода. )
Я очень мало знаю о своих предках, т.к. кроме отца нет у кого ольше поинтересоваться!
Если есть хоть какие-либо сведения - буду рада! ;)
 
 
 

Луч

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 2
Re: Лычкоўскі / Lyčkowski / Łyczkowski / Лычковский
« Ответ #10 : 26 Декабря 2010, 07:31:45 »
Здравствуйте. Прошу помощи в поисках предков. Мой прадед Лычковский Пётр Тимофеевич (12.12.1903 - 06.12.1973) родился в местечке Толочин Витебской области. В начале XX века его семья переехала в Абанский район Красноярского края. Удалось выяснить, что в разные годы он проживал в следующих деревнях Абанского района: Абан, Слабцы (Слопцы), Гоголевка. Из Гоголевки его забрали на фронт 30.06.1942 г. В 1944 г. прадед вернулся домой в связи с контузией и ранением правой ноги. После войны он переехал в Нижнеингашский район Красноярского края. Работал в Пойминском леспромхозе. Это всё, что удалось найти. Проследить его фронтовой путь не получается. ЦАМО ссылается на недостаточность сведений. Абанский РВК кроме даты и места призыва не смог ничего сообщить. НИАБ говорит, что материалы по Витебской губернии плохо сохранены, в связи с оккупацией. ОВД Толочинского района сообщил о том, что в районе в настоящий момент проживает две семьи Лучковских (деревни Райцы и Кохановка), но о своих предках они ничего не знают и в район переехали недавно. Подскажите, каким образом мне можно продолжить свои поиски.

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2027
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Лычкоўскі / Lyčkowski / Łyczkowski / Лычковский
« Ответ #11 : 26 Декабря 2010, 15:14:19 »
Здравствуйте. Прошу помощи в поисках предков. Мой прадед Лычковский Пётр Тимофеевич (12.12.1903 - 06.12.1973) родился в местечке Толочин Витебской области. В начале XX века его семья переехала в Абанский район Красноярского края.

Вам трэба ў сібірскіх архівах пашукаць ягонае перасяленчаскае пасьведчаньне. Тамака павінна быць больш інфармацыі пра сям’ю.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Луч

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 2
Re: Лычкоўскі / Lyčkowski / Łyczkowski / Лычковский
« Ответ #12 : 26 Декабря 2010, 15:51:48 »
К сожалению Красноярский архив говорит, что у них нет информации. Хотелось бы узнать о жизни семьи прадеда именно в Белоруссии для дальнейшего построения древа.

С уважением, Лучковский Алексей.

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2027
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Лычкоўскі / Lyčkowski / Łyczkowski / Лычковский
« Ответ #13 : 26 Декабря 2010, 16:26:22 »
К сожалению Красноярский архив говорит, что у них нет информации. Хотелось бы узнать о жизни семьи прадеда именно в Белоруссии для дальнейшего построения древа.

С уважением, Лучковский Алексей.

Паспрабуйце напісаць у Томскі архіў.

Прадзед 1903 года нараджэньня ня мог сам прыехаць. Прыехала ягоная сям’я. Пра іх інфармацыя павінна быць у сібірскіх архівах.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Дрозд

  • Старожил
  • ****
  • Сообщений: 410
Re: Лычкоўскі / Lyčkowski / Łyczkowski / Лычковский
« Ответ #14 : 07 Ноября 2012, 21:14:15 »
Внимание всех потомков  Лычковских - продаётся фото Михаила  Лычковского, фото интересное с пуделем.

http://molotok.ru/minsk-belorussiya-muzhchina-sobaka-kabinetka-i2774604211.html

Если счастливые потомки  купят фото = с вас качественный скан для книги о фотографах.
Вышла книга «Землевладельцы Минской губернии. 1900−1917». В нее попали более 20.400 человек. Кому интересно — пишите в личные.
Книга продается в основных книжных Минска.