ЗГУРТАВАНЬНЕ БЕЛАРУСКАЙ ШЛЯХТЫ

ASSOCIATION OF THE BELARUSIAN NOBILITY

СОБРАНИЕ БЕЛОРУССКОЙ ШЛЯХТЫ


Правілы форумаў (па-беларуску)Правила форумов (по-русски)

Бел.: Калі вы ўводзіце свой лагін і пароль, часта здараецца, што вас не пускае і піша пра памылку. Пры гэтым адкрываецца старонка для ўвахода на форум. Ваш лагін ужо запомніўся. Набярыце яшчэ раз пароль і націскайце "ўвайсьці". Павінна спрацаваць.

Рус.: Когда вы вводите свой логин и пароль, часто случается, что вас не пускает и пишет об ошибке. При этом открывается страница для входа на форум. Ваш логин уже запомнился. Наберите пароль ещё раз и нажимайте "войти". Должно сработать.

Автор Тема: дробная шляхта и вольное служивое крестьянство  (Прочитано 8618 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

Ботяновский

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 151

Вопрос к историкам: существует ли четкая граница между дробной шляхтой и вольным служивым крестьянством?

Правильно ли я понимаю, что процесс перехода из одного сословия в другое существовал постоянно (речь идет о дробной шляхте)? То есть один и тот же род мог быть и боярами, и земянами, и чиншевой шляхтой, в разное время по-разному?

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2034
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
"Вольнага сялянства", як асобнага стану, пасьля 16 ст. не існавала. Былі асобныя людзі, напр. кавалі, млынары, больш паважнага становішча і з большымі асабістымі правамі. Але ўсе сяляне цягнулі павіннасьці і сплочвалі подаці.

Патрапленьне пэўных энэргічных сялянаў у склад дробнай шляхты, канечне, быў. Як і "спаўзаньне" шляхецкай драбныты ў сялянства. Але нейкіх правілаў, заканамернасьцяў ці агульных тлумачэньняў няма.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Ботяновский

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 151
Возможно, я неправильно сформулировал мысль.

Я имел в виду служивое крестьянство (бояр, земян).

Вопрос можно переформулировать: какова разница между дробной шляхтой, которая платила чинш, и, например, боярином, платившим тот же чинш?

Или белорусский боярин это не всегда крестьянин?

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2034
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Баярын — не заўсёды адное і тое-ж. Трэба час, месца і г.н.

Спрошчана.

Баярын у 18 ст. не зьяўляўся суб’ектам права — ня мог выступаць у судзе як удзельнік і ня мог удзельнічаць у шляхецкіх сойміках.

Гэта не датычыць панцырных баяраў Полацкага ваяв.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

nina_edward

  • Пользователь
  • **
  • Сообщений: 51
Можа я не ў той тэме задаю пытанне, але звяртаюся з просьбай, каб хто-небудзь патлумачыў мне. А справа вось у чым:  па адной з маiх радаводных лiнiй я знайшла ў  НГАБ такi метрычны запiс аб нараджэннi:

1 (9) января 1877 г. в Лепельском р.-к. костеле окрещен младенец Альфонс Борисовских крестьян Богдановской волости Ипполита и Доминики Круковской Скорупов, род. в Латыголичах.

И яшчэ адзiн, аналагiчны:

3 (9) января 1877 г. в Лепельском р.-к. костеле окрещен младенец Франц Борисовских крестьян Богдановской волости Юльяна и Анели Скоруповой Тарасевичев, род. в Л… (неразборлiва).

У першым выпадку – запiс аб нараджэннi роднага брата майго прадзеда; Ипалiт i Дамiнiка з Крукоўскiх Скарупы – мае прапрадзед i прапрабабка, у другiм выпадку – можна меркаваць, што гэта таксама iх радня. Мяне цiкавiць – чаму напiсана «Барысаўскiя сяляне»? Што гэта  значыць?  Жылi не ў Барысаве, Багданаўская (Красналукi) воласць даволi-такi далёка ад Барысава, прыгоннымi, падобна, нiколi не былi, хрысцiлi ў Лепелi, гэта блiжэй. Што за прывязка да павятовага гораду? Звестак пра глыбейшы радавод по гэтай лiнii пакуль што  няма.
Пошукавыя прозвiшчы: Квасавец, Зяньковiч, Вевель, Шукайла, Скарупа, Крукоўскi, Нямiра, Гось