ЗГУРТАВАНЬНЕ БЕЛАРУСКАЙ ШЛЯХТЫ

ASSOCIATION OF THE BELARUSIAN NOBILITY

СОБРАНИЕ БЕЛОРУССКОЙ ШЛЯХТЫ


Правілы форумаў (па-беларуску)Правила форумов (по-русски)

Бел.: Калі вы ўводзіце свой лагін і пароль, часта здараецца, што вас не пускае і піша пра памылку. Пры гэтым адкрываецца старонка для ўвахода на форум. Ваш лагін ужо запомніўся. Набярыце яшчэ раз пароль і націскайце "ўвайсьці". Павінна спрацаваць.

Рус.: Когда вы вводите свой логин и пароль, часто случается, что вас не пускает и пишет об ошибке. При этом открывается страница для входа на форум. Ваш логин уже запомнился. Наберите пароль ещё раз и нажимайте "войти". Должно сработать.

Автор Тема: Паведамленьні са старога форуму. 2002.06-2002.12.  (Прочитано 9552 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Гость
2002-06-27 11:43:15' 'Алесь','Re: Пра шляхецкія роды, прозьвішчы якіх пачынаюцца на "М"','ales2001@tut.by';
Мяне цікавіць інфармацыя пра
род с прозьвішчам Маргойт';

2002-06-27 22:20:26' 'Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта','Маргойт','v-sh@nobility.by';
Мне гэтае прозьвішча не вядомае, нічога паведаміць не магу.';

2002-07-12 23:22:26' 'Леонид','Re: Мае прозьвішча','Leon76@tut.by';
Можно что либо узнать про фамилию Мижевич , Мяжевич, Межевич. Буковка могла менятся во время записи документов. Заранее спасибо.';

2002-07-11 20:28:07' 'Throb','Мае прозьвішча','analiz@tut.by';
Ці можа Вам вядома мае прозьвішча - Мінчонак.
Дзякуй.
ЗЫ: Мой сябра пачаў вывучаць свой радавод. Мо Вам вядома што-небудзь пра Мацкевічаў на Беларусі. Дзякуй яшчэ раз!';

2002-07-14 03:06:43' 'Дзьмiтрый','Мурын','dmitriivm@tut.by';
Мае прозвiшча - Мурын. Проста цiкава.';

2002-12-27 01:43:48' 'Jan Miatleuski','Re: Маслоўскі','miatlik@one.lt';

2002-07-18 00:36:28' 'Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта','Мінчонак','v-sh@nobility.by';
'Мінчонак - прозьвішча сярод шляхты не сустракалася.';

2002-07-18 00:41:28' 'Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта','Мурын','v-sh@nobility.by';
'У канцы 16 ст. быў нейкі шляхціч з прозьвішчам Мурын, намесьнік Менскі, але потым гэтае прозьвішча не сустракаецца.
Семантычна - мурын - гэта па-расейску "негр\". Аднак, відавочна, што мурына ня трэба называць мурынам, гэта і так бачна. З гэтага - расавая прыналежнасьць тут не пры чым. Відаць, нехта з продкаў меў смуглую скуру, з гэтага і атрымаў мянушку "Мурын\", якая з часам сталася прозьвішчам.';

2002-07-18 00:43:00' 'Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта','Да запытантаў','v-sh@nobility.by';
'Панове! Чытайце правілы - п. 3.';

2002-07-26 13:41:12' 'Сяргей Малiноўскi','Хачу даведацца пра род Малiноўскiх','serg2you@yahoo.com';
32,'Уважаемый Владислав! Дважды за один день умные люди посоветовали мне обратиться к вам. Может, это судьба?
Я пытаюсь составить свой родовод. Мои корни из Вилейки. Первые упоминания о Малиновских, которые я нашел самостоятельно, датируются 1765 годом. Мне удалось составить свой радавод до 6 колена: самый древний мой предок, имя которого я знаю -- Александр -- родился после 1800 года. Если построить цепочку, то получится так: Александр -- Василий -- Тихон -- Леонтий -- Николай -- Сергей (то есть я).
Известно, что мой прадед Тихон с 1918 года был мэром Вилейки, а в 1919 году его расстреляли (к сожалению, о нем известно очень мало). Его двоюродный брат Петр был почетным гражданином Вилейки. В выписке из церковной книги начала XX века сказано, что Малиновские были мещанами.
Однажды я случайно обнаружил, что род Малиновских Вилейского повета примерно в XVI-XVII веках относился к гербу Slepowron. Может быть, вы сможете подсказать, так ли это? Поначалу я сомневался. Но, перечитав ваш раздел "Разбор шляхты\" и труд С.Л. Луговцовой "Политика российского самодержавия по отношению к дворянству Беларуси\", я подумал - все может быть.
Буду очень благодарен вам за любую информацию о моих предках.';

2002-07-28 22:51:37' 'Барбара','Re: Хачу даведацца пра род Малаховских','Ealkevich@mail.ru';
'Уважаемый Владислав, может быть у Вас есть какая-нибудь информация по роду Малаховских или Отрашкевичей. Особенно интересуют Малаховские, жившие в Витебской губернии ( герб Налеч).
 Что касается вопроса Минчонка по Мацкевичам. то эта фамилия встречалась мне и в Минской, и в Витебской губерниях.';

2002-07-29 02:49:23' 'Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта','Малiноўскi','v-sh@nobility.by';
'У гэтым выпадку добры плён можа даць прагляд сьпісаў шляхты Вілейскага павету, яны ёсьць за пач. 19 ст.
Нацыянальны Гістарычны архіў Беларусі (ён у Менску). Фонд 319, вопіс 1.';

2002-07-29 02:53:39' 'Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта','Малахоўскі і Атрашкевіч','v-sh@nobility.by';
'Матар'ялы па гэнеалёгіі гэтых родаў ёсьць у Нацыянальным Гістарычным архіве, у Фондзе 2512:Віцебскі Дваранскі дэпутацкі сход. Аднак у ім не захаваліся персанальныя родавыя справы, пошук мае некаторыя складанасьці.
Пагэтаму найлепш распачаць пошук па метрычных кнігах, па Віцебшчыне захаванасьць ня дрэнная.';

2002-08-11 16:51:26' 'Татьяна','Интересно...','M_Nusha@rambler.ru';
'  Здравствуйте,
 совершенно случайно прочла в "Аргументах и фактах\" статью о новом сайте в интернете. Это просто замечательно, что вы создали подобнй сайт.
  Меня всегда интересовало, где я могу отыскать информацию о своей фамилии: МАЗУР и, возможно, составлю генеалогическое древо...
  Надеюсь вы посодействуете мне в этом?
         С уважением, Татьяна.';

2002-08-15 23:52:33' 'Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта','Re: Интересно...','v-sh@nobility.by';
'Увы, Тацьцяна, але не пасадзейнічаю. Я ня маю на гэта часу. А вось вы самі можаце скласьці свой радавод, калі гэты вас моцна цікавіць.
Зь сярэдзіне верасьня на старонцы ЗБШ будуць выкладвацца парады па генеалягічнаму пошуку.';

2002-09-28 12:31:33' 'Алесь','Re: Интересно...','pan-zavalnia@yandex.ru';
'        Усе Марчанкi-шляхцiчы?';

2002-09-28 20:22:17' 'Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта','Re: Интересно...','v-sh@nobility.by';
'Наадварот - усе Марчанкі ня шляхцічы. За выключэньнем некаторых асобаў, чый продак атрымаў расейскае шляхецтва.';

2002-10-14 13:55:10' 'Олег','Ищу информацию о Менжинских','kamen@e-mail.ru';
'Уважаемый Владислав!
Не могли бы Вы посоветовать где можно отыскать информацию, относящуюся к польскому роду Менжинских? Представители рода проживали на хуторах между Витебском и Лиозно. Моего прадеда звали Владислав, его отца Юстын. Когда в середине 30-х годов прадеда загнали в колхоз он оказался в деревне Королево (королевский сельсовет). Вероятно хутор был где-то поблизости. Где-то рядом находилось помещичье хозяйство, располагавшее 60 Га земли. Когда прадеда выгнала его мачеха из дома его взял к себе этот помещик и воспитывал вместе со своими детьми. В 1918 году помещик уехал к сыновьям в Польшу, а поместье подарил прадеду. Сестры прадеда Кристина и Мария жили в Витебске. Члены рода были ярыми приверженцами католической церкви.
Мой дед Антон в период с 1936 по 1938 год был офицером НКВД в Москве.
В это же время на деда из его родных мест поступил донос о том, что его отец был помещик и шляхтич. Дед получил две недели отпуска для урегулирования вопроса и ездил в Витебск. Есть вероятность того, что им были уничтожены все архивные документы. Но, возможно, что-то и уцелело.
В советское время, из соображений безопасности, часть семьи, находившаяся в России, стала писаться в документах русскими, а оставшиеся в Беларуси - белорусами. Вот все, что мне известно.
С уважением, Олег Менжинский.';

2002-10-18 22:20:19' 'Яўген','Re: МАСЛОЎСКІ','jaz_@mail.ru';
'Сп. Уладзіслаў, ці ёсць у вас звесткі пра род Маслоўскіх(Віленская губ. недакладна вядома, але мабыць раён вёскі Забрэззе)?';

2002-11-01 23:24:09' 'Роман Косаренко','Мышковские (Климовичский уезд)','poetry@uazone.net';
'Ищу Мышковских (а также Богуцких, Зеньковичей и Кашуро) из околиц сел Сидоровка и Судзилы (Судилы) в Климовичском уезде Могилевской губернии.
Ответ из Национального исторического архива пришёл очень скудный, почти никакой информации, кроме исправленных отчеств двух прадедов моего деда: Богуцкий Мартин Михайлович и Мышковский Иван Захарович. Оба значатся в списках землевладельцев 1908 года и другого списка без дати (но примерно того же времени). Судя по датам рождения детей, оба родились не позднее 1880 г.';

2002-11-08 14:44:18' 'Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта','Мянжынскі','v-sh@nobility.by';
'Мянжынскія праходзілі праз Магілёўскі Дваранскі Дэпутацкі сход, былі зацьверджаныя ў расейскім дваранстве. У Віцебскі ДДС дакументаў яны не прадстаўлялі. Можна меркаваць, што гэта тыя магілёўскія Мянжынскія.
Вашае паданьне пра памешчыч'ю зямлю мне падаецца вымыслам. Тое-ж самае пра зьнішчэньне нейкіх дакументаў праз афіцэра НКУС.
Належнасьць да каталіцкага касьцёлу ніяк ня сьведчыць пра нацыянальную прыналежнасьць.
Я раіў-бы вам пайсьці гэткім шляхам. Спачатку зрабіць запыт пра зьвесткі з асабістай справы дзеда. Тамака мусіць быць мейсца нараджэньне, можа зьвесткі пра бацькоў, сацыяльнае паходжаньне ды інш.
Трэба зьвярнуцца ў Российский Государственный Исторический архив (Санкт-Пецярбург) з запытам па генеалёгіі роду Мянжынскіх, альбо, што я больш бы раіў, зьвярнуцца з замовай да прафэсійнага генеалёга, ці самому пераглядзець справы. У Менску справы Магілёўскага ДДС не захаваліся, а ў пецярбурзе матар'ялы Гэрольдыі ў даволі добрым стане.';

2002-11-08 14:50:26' 'Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта','Маслоўскі','v-sh@nobility.by';
'Пра Маслоўскіх я ня ведаю. Таксама ня вадаю, дзе знаходзілася вашая вёска, бо Віленская губерня надта-ж вялікая.
Зазірніце - Виленская губерния. Полный список населенных мест со статистическими данными о каждом поселении. Сост. И.И.Гошкевич. Вильна, 1905.';

'Miarkuju shto proz\'vishcha Margojt (Margojc\') pachodzie ad balckaha (napeuna litouskaha) proz\'vishcha Margaitis. Hetaje proz\'vishcha isnuje j ciapier siarod litoucau. Slova "margas\" u litouskai movie znachyc\' raby. Dla paraunan\'nia inshyja litouskija proz\'vishchy i jikh bielaruskija adpaviedniki: Masaitis - Masojc\', Ravaitis -Ravojc\', Lukaitis - Lukojc\'. Mozhna znajs\'ci j bolej adpaviednikau.
Ci rod Margojt shliakhecki - nia viedaju.';