ЗГУРТАВАНЬНЕ БЕЛАРУСКАЙ ШЛЯХТЫ

ASSOCIATION OF THE BELARUSIAN NOBILITY

СОБРАНИЕ БЕЛОРУССКОЙ ШЛЯХТЫ


Правілы форумаў (па-беларуску)Правила форумов (по-русски)

Бел.: Калі вы ўводзіце свой лагін і пароль, часта здараецца, што вас не пускае і піша пра памылку. Пры гэтым адкрываецца старонка для ўвахода на форум. Ваш лагін ужо запомніўся. Набярыце яшчэ раз пароль і націскайце "ўвайсьці". Павінна спрацаваць.

Рус.: Когда вы вводите свой логин и пароль, часто случается, что вас не пускает и пишет об ошибке. При этом открывается страница для входа на форум. Ваш логин уже запомнился. Наберите пароль ещё раз и нажимайте "войти". Должно сработать.

Автор Тема: Фармулярныя спісы  (Прочитано 7604 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

AnFran

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 20
Фармулярныя спісы
« : 17 Февраля 2013, 22:38:01 »
Ці ёсць у якіх архівах зборы з фармулярнымі спісамі?
Ці, больш шырока, калі я ведаю, што чалавек на пэўную дату ў пэўным павеце пішацца "Ваше благородие" (г.зн. мае адзін з малодшых рангаў па табелі), ці вынікаюць з гэтага нейкія ясныя накірункі архіўнага пошуку?

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Фармулярныя спісы
« Ответ #1 : 17 Февраля 2013, 23:01:59 »
Ці ёсць у якіх архівах зборы з фармулярнымі спісамі?
Ці, больш шырока, калі я ведаю, што чалавек на пэўную дату ў пэўным павеце пішацца "Ваше благородие" (г.зн. мае адзін з малодшых рангаў па табелі), ці вынікаюць з гэтага нейкія ясныя накірункі архіўнага пошуку?

Паглядзіце "Памятныя кніжкі" патрэбнай вам губерні за патрэбныя гады. Калі чалавек быў на службе, найхутчэй ён там будзе. Потым у архіве глядзець фонд таго ведамства/ўстановы. Можа быць там захаваўся сьпіс патрэбнага вам чалавека.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

AnFran

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 20
Re: Фармулярныя спісы
« Ответ #2 : 21 Февраля 2013, 03:00:03 »
Ці ёсць у якіх архівах зборы з фармулярнымі спісамі?
Ці, больш шырока, калі я ведаю, што чалавек на пэўную дату ў пэўным павеце пішацца "Ваше благородие" (г.зн. мае адзін з малодшых рангаў па табелі), ці вынікаюць з гэтага нейкія ясныя накірункі архіўнага пошуку?

Паглядзіце "Памятныя кніжкі" патрэбнай вам губерні за патрэбныя гады. Калі чалавек быў на службе, найхутчэй ён там будзе. Потым у архіве глядзець фонд таго ведамства/ўстановы. Можа быць там захаваўся сьпіс патрэбнага вам чалавека.

Памятныя кніжкі пераглядзеў ужо, на жаль не знайшоў. Яны ж не на ўсе гады ёсць, на патрэбныя мне гады акурат правал, а ў пазнейшых ужо нічога не знаходзіцца (мог пераехаць, мог памерці).

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Фармулярныя спісы
« Ответ #3 : 21 Февраля 2013, 14:33:04 »
Яны ж не на ўсе гады ёсць, на патрэбныя мне гады акурат правал, а ў пазнейшых ужо нічога не знаходзіцца (мог пераехаць, мог памерці).

Памятныя кніжкі выдаваліся ў кожнай губэрні з пач. 1860-х кожны год.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

AnFran

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 20
Re: Фармулярныя спісы
« Ответ #4 : 21 Февраля 2013, 22:54:58 »
Яны ж не на ўсе гады ёсць, на патрэбныя мне гады акурат правал, а ў пазнейшых ужо нічога не знаходзіцца (мог пераехаць, мог памерці).

Памятныя кніжкі выдаваліся ў кожнай губэрні з пач. 1860-х кожны год.

Так, але мне патрэбны канец 1850-х (канкрэтная згадка - пачатак 1859). Магілёўская губернія. А там з 54 па 60 ў памятных кніжках правал.

М.ін. матэр'ялы 10й рэвізіі па Рагачоўскім павеце ці захаваліся? Маглі б акурат прыдасціся...
« Последнее редактирование: 21 Февраля 2013, 22:58:14 от AnFran »