ЗГУРТАВАНЬНЕ БЕЛАРУСКАЙ ШЛЯХТЫ

ASSOCIATION OF THE BELARUSIAN NOBILITY

СОБРАНИЕ БЕЛОРУССКОЙ ШЛЯХТЫ


Правілы форумаў (па-беларуску)Правила форумов (по-русски)

Бел.: Калі вы ўводзіце свой лагін і пароль, часта здараецца, што вас не пускае і піша пра памылку. Пры гэтым адкрываецца старонка для ўвахода на форум. Ваш лагін ужо запомніўся. Набярыце яшчэ раз пароль і націскайце "ўвайсьці". Павінна спрацаваць.

Рус.: Когда вы вводите свой логин и пароль, часто случается, что вас не пускает и пишет об ошибке. При этом открывается страница для входа на форум. Ваш логин уже запомнился. Наберите пароль ещё раз и нажимайте "войти". Должно сработать.

Автор Тема: О величии  (Прочитано 7683 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

Adam_Rytwinski

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 12
О величии
« : 27 Июля 2018, 11:52:12 »
Hello Everybody,

I'm terribly sorry, but I can't write in Russian or Belarusian, I can only read. I can also write in Polish if You prefer guys  :)

As You can see, I'm also from Rytwiński family, and I have some information, maybe it can be usefull for all of You. If You have any questions, please feel free to write me (can be in Russian od Belarusian)  :)

First of all, the history of our family begins in year... 999!!! Yes, this is not a joke, our history starts over 1000 years ago.
The first historicaly mentioned member of our family was a knight of the first rulers of Poland, Piast dynasty. His name was Mszczuj (exactly Mszczuj Jastrzębczyk, died in about 1012), he is mentioned as a knight of Bolesław Chrobry, he was fighting at that time against a pagan rebellion. For his achievemnts (usage of a horse shoe, the fight was in winter) he has received a coat of arms - Jastrzębiec. This is the first, Polish, christian coat of arms in history. It was also stated, that the father and grandfathers of Mszczuj were the knights of father and grandfathers of the prince (at that time) Bolesław Chrobry.
So, this is the begining  ;)

Our ancestors have a lot of children in medieval times, so the family was quickly spreading. For example, one of our ancestor had 18 sons, 6 of them were KIA (against Prussians), but 12 have survived.

So, it was the great family of Jastrzębczyk (Jastrzębczyki, Jastrzębczycy, etc.), spread all around Poland at that time, with no family names. The family names started to arrive in usage in the second half of XV'th c.

As for our direct ancestors. The family was first connected with the village in Poland - Rytwiany. So, there were Marcin z Rytwian (Marcin Ścibor - 1384-1428), then Dersław Rytwiański (Derslav, Dziersław - 1414-1478), then his sons Bronisław (born around 1450) and Dersław the Younger (born around 1440). They both had a family name Rytwiński. So this the time when our family name arrives in the history.

To be continued...

I will write further also how it comes that the family came to Belarus  :)

Adam_Rytwinski

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 12
Re: О величии
« Ответ #1 : 27 Июля 2018, 12:33:10 »
Hello again  :)

First a fistfull of interesting things about our ancestors, but not confirmed by any documents, only family spoken history  ;)

Did You ever heard about the bishop of Cracow, St. Stanisalus from Szczepanow (https://ru.wikipedia.org/wiki/Станислав_Щепановский)? He was killed by the order of the king Bolesław Szczodry (https://be.wikipedia.org/wiki/Баляслаў_II_Смелы) in the church. The family legend says, that one of the king's men (there were 4 of them) who had killed the bishop was our ancestor. Unfortunately his name is unknown, I think this is obvious why  ;)
After that the family moved from Cracow area to Sandomierz area (where Rytwiany are). After that they were the vassals of the prince Henryk Sandomierski (https://ru.wikipedia.org/wiki/Генрих_(князь_Сандомирский)). Prince Henry took a part in a crusade to the Holy Land, so it is very much probable, that our ancestor was participating in this escapade as well. But we have no proof for that...

As for Belarus. In the year of 1342 or 1343 the Lithuanian prince of Pinsk, Narymunt (Narimuntas) has invited Polish nobility to settle Polesie. Our ancestor Dersław IV Jastrzębiec of Łubnica has used this offer, so this is how we have our village in Belarus - Rytwińszczyzna (Rytwińszczyna). The village existed till 1939, it was by the road between Małecz and Prużana. I know exactly where it was, it means I know the place. However, our family has lost this village (as well as Rytwiany).
Further, in XVth and XVIth century our family ancestors were given more lands in todays Belarus by the king of Poland (ex. Bronisław and Laurenty Rytwiński), what is prooved by the documents.
Most of our family members were living in that area starting from XVIth century, later the area of Kleck (since XVIIth c.).

Important: not all the people who have our family name are the members of our family. There are lets say, two types of Rytwiński.
First are the members of the family, they are all catholics (or of catholic origin), they are Poles and noblemen.
Second are the descendants of our pesants, they are from orthodox church ande of pure Belarusian origin. This is well documented in Russian files from XIXth c. Our nobility was also confirmed by the Czar with the highest level of nobility (ancient nobility).
So there are a lot of Rytwinskis in Belarus and Russia, but they don't have much to do with our family. Our family members live now mostly in Poland and Belarus, some of them also in the USA.

It is also worth to say, that our ancestors in XV, XVI and XVIIth centuries were of high and rich nobility, but later we became poorer and with no significant role in history. Unfortunately...

To be continued...  ;)
« Последнее редактирование: 27 Июля 2018, 14:33:42 от Adam_Rytwinski »

Adam_Rytwinski

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 12
Re: О величии
« Ответ #2 : 27 Июля 2018, 14:01:19 »
Михаил Петрович Рытвинский (крещен 24.08.1817 в Ляховичском костеле)
Dear Ludmila,
Your ancestor Michał Rytwiński is a son of Piotr Rytwiński, who is the son of Karol Rytwiński (born ar. 1770). Karol Rytwiński is a brother of my great grand- grand- grand- grandfather Ignacy Rytwiński (born 05-08-1759). Ignacy and Karol (there were also the third brother, Jan) are the sons of Michał Rytwiński (born ar. 1737). And this Michał is our common ancestor my Dear (however far) Cousin  ;)
With best regards to You  :)
« Последнее редактирование: 27 Июля 2018, 14:31:36 от Adam_Rytwinski »

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: О величии
« Ответ #3 : 27 Июля 2018, 16:20:48 »
Adam_Rytwinski,

ня трэба нам з IP-адрасу з Брэста пісаць па-ангельску.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

SRG

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 14
Re: О величии
« Ответ #4 : 27 Июля 2018, 18:06:31 »
Пан Уладзiслаў, а цi не падкажаце, з якой мэтай тагачасны уладальнiк Пiнска Нарымонт у 1342-1343, запрашаў на свае землi польскую шляхту, як вышэй пiшуць?
На воiнскую службу да сябе цi для чаго?

Панфиленок

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 145
Re: О величии
« Ответ #5 : 27 Июля 2018, 19:18:03 »
Adam_Rytwinski,

ня трэба нам з IP-адрасу з Брэста пісаць па-ангельску.
если бы он хотел поприкалываться-он бы включил анонимайзер. не надо сразу подозревать. лично я допускаю, что он приехал в гости или с целью туризма и находится сейчас в Беларуси. то, что ангилийска мова для него родная-это видно.

история семьи 1000 это мегакруто. если он провёл такие раскопки... для князей или королей это ещё нормально. но простой дворянин с историей на 40 колен назад... я со своими 18ю выгляжу бледно. пошёл искать верёвку и мыло.
« Последнее редактирование: 27 Июля 2018, 19:24:17 от Панфиленок »

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: О величии
« Ответ #6 : 27 Июля 2018, 19:43:25 »
як вышэй пiшуць

Вышэй пішуць шмат рознай лухты.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

SRG

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 14
Re: О величии
« Ответ #7 : 27 Июля 2018, 19:44:04 »
"...но простой дворянин с историей на 40 колен назад... я со своими 18ю выгляжу бледно..."
Я сомневаюсь, что эти 40 колен родословной у него четко подтверждены архивными или историческими документами, тем более по таким периодам, как 1000-1500 годы.
Наверняка, есть серьёзные разрывы по несколько поколений, которые замещаются разными легендами и преданиями про историю герба, что отнюдь не равно истории семьи.

Adam_Rytwinski

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 12
Re: О величии
« Ответ #8 : 28 Июля 2018, 10:58:11 »
Adam_Rytwinski,

ня трэба нам з IP-адрасу з Брэста пісаць па-ангельску.
Wielce Szanowny Panie Administratorze,

Z niekłamaną radością przyjmuję Pańską uwagę, wszak możliwość pisania dla mnie w ojczystym języku jest z oczywistych względów sporym ułatwieniem. Aczkolwiek nie ukrywam, że angielskim władam niezgorzej.
Po rosyjsku natomiast czytam, po białorusku z pewną trudnością, natomiast posiadając komputer z łacińską klawiaturą jedynie, mam problem z pisaniem. No i nie jestem tak biegły w tym.

Nie ukrywam też, że nie za bardzo zrozumiałem, skąd wziął się brzeski adres IP. Istotnie, z czwartku na piątek byłem służbowo na Białorusi, ale jedynie w Mińsku, podróżowałem samolotem. Zresztą, bywam w tym pięknym kraju przynajmniej raz w miesiącu. Jak Pan zauważy, teraz wyświetli się polskie IP, jestem wszak rodowitym Gdynianinem.

Tym nie mniej, jeszcze raz dziękuję za sugestię  :)

Z wyrazami szacunku,

Adam Stanisław Jastrzębiec-Rytwiński

Adam_Rytwinski

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 12
Re: О величии
« Ответ #9 : 28 Июля 2018, 11:02:48 »
Пан Уладзiслаў, а цi не падкажаце, з якой мэтай тагачасны уладальнiк Пiнска Нарымонт у 1342-1343, запрашаў на свае землi польскую шляхту, як вышэй пiшуць?
На воiнскую службу да сябе цi для чаго?
Drogi Kolego,
O ile dobrze zrozumiałem pytanie (a właściwie przetłumaczył Google  ;) ), chodzi o to, dlaczego zaproszono polskich rycerzy. Odpowiadam - chodziło o zasiedlenie Polesia. W tamtych czasach Polesie było bardzo słabo zasiedlone, a księciu potrzebne były ziemie orne, łąki, itp., chodziło o ekonomię. Czy chodziło o służbę wojskową jak Kolega pyta, tego niestety nie wiem.
Serdecznie pozdrawiam  :)

Adam_Rytwinski

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 12
Re: О величии
« Ответ #10 : 28 Июля 2018, 11:10:26 »
если бы он хотел поприкалываться-он бы включил анонимайзер. не надо сразу подозревать. лично я допускаю, что он приехал в гости или с целью туризма и находится сейчас в Беларуси. то, что ангилийска мова для него родная-это видно.
Nie za bardzo zrozumiałem, niestety tłumacz Google trochę poległ, ale zdaje się, że Kolega również zwrócił uwagę, że IP może jedynie świadczyć o podróży na Białoruś. Bardzo za to Koledze dziękuję  :)

история семьи 1000 это мегакруто. если он провёл такие раскопки... для князей или королей это ещё нормально. но простой дворянин с историей на 40 колен назад... я со своими 18ю выгляжу бледно. пошёл искать верёвку и мыло.
Drogi Kolego, każdy z nas ma bardzo długą historię rodziny, czasem po prostu jej nie znamy  :)
Ja również nie ustaliłem wszystkich moich przodków, brakuje mi dwóch imion i dat w XVII wieku, oraz dwóch (o jednym już pisałem) w XI wieku. Niestety, wojny, rewolucje i czas zrobiły swoje. Przykładowo, kronika rodzinna będąca w posiadaniu mojego dziadka Mieczysława Rytwińskiego, a prowadzona od średniowiecza, została w 1918 roku spalona razem z rzeczami mojego dziadka przez bolszewików.
Pozdrawiam ciepło  :)

Adam_Rytwinski

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 12
Re: О величии
« Ответ #11 : 28 Июля 2018, 11:20:31 »
Я сомневаюсь, что эти 40 колен родословной у него четко подтверждены архивными или историческими документами, тем более по таким периодам, как 1000-1500 годы.
Ależ oczywiście, że Kolega ma rację, są spore luki w dokumentacji. Natomiast działa to w ten sposób, że taka luka jest uzupełniana przez dokumentację późniejszą. Np. nadania ziem dla naszej rodziny w dawnym Wlk. Księstwie Litewskim z XV wieku są potwierdzone dokumentem wydanym dopiero przez króla Stefana Batorego, więc ponad 100 lat później. Bardzo często dokumenty późniejsze mówią nam o zdarzeniach, ludziach czy dokumentach wcześniejszych, sprzed 50, 100, 150 lat. W ten sposób uzupełnia się luki, standardowa praca archiwalna. Poza tym doskonałym źródłem są metryki kościelne. Należy pamiętać, że księgi parafialne były zawsze kopiowane, a kopie te składano do archiwum archidiecezjalnego. W przypadku Białorusi jest to Pińsk.
Pozdrawiam serdecznie  :)

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: О величии
« Ответ #12 : 28 Июля 2018, 14:13:26 »
Пан Уладзiслаў, а цi не падкажаце, з якой мэтай тагачасны уладальнiк Пiнска Нарымонт у 1342-1343, запрашаў на свае землi польскую шляхту, як вышэй пiшуць?
На воiнскую службу да сябе цi для чаго?
Drogi Kolego,
O ile dobrze zrozumiałem pytanie (a właściwie przetłumaczył Google  ;) ), chodzi o to, dlaczego zaproszono polskich rycerzy. Odpowiadam - chodziło o zasiedlenie Polesia. W tamtych czasach Polesie było bardzo słabo zasiedlone, a księciu potrzebne były ziemie orne, łąki, itp., chodziło o ekonomię. Czy chodziło o służbę wojskową jak Kolega pyta, tego niestety nie wiem.
Serdecznie pozdrawiam  :)

Па Піншчыне маюцца вялікія комплексы дакумэнтаў і намэнклатура мясцовай шляхты добра вядомая. Ніякіх палякаў у старажытнасьці там няма.

Адзінкавыя пранікненьні палякаў пачынаюцца ў 18 ст., у большасьці ў якасьці службоўцаў у маёнтках, зрэдчас як арэндатараў.

Да пінскай шляхты Рытвінскія дачыненьня ня маюць.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: О величии
« Ответ #13 : 28 Июля 2018, 14:15:01 »
Я сомневаюсь, что эти 40 колен родословной у него четко подтверждены архивными или историческими документами, тем более по таким периодам, как 1000-1500 годы.
Ależ oczywiście, /.../

Дробны беларускі шляхецкі род. У 19 ст. жылі ў Слуцкім пав., пры вывадзе шляхецтва адна галінка ў 1802 годзе назвала 4 пакаленьні, другая ў 1805 — 5 пакаленьняў, уключна з сабою.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Adam_Rytwinski

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 12
Re: О величии
« Ответ #14 : 28 Июля 2018, 14:50:47 »
Да пінскай шляхты Рытвінскія дачыненьня ня маюць.
Drogi Kolego,

Żywię obawy, że albo ja źle zrozumiałem, albo Kolega mnie nie zrozumiał, albo też ja się niejasno wyraziłem (niestety, jak słyszę białoruski to jakoś tam jeszcze rozumiem, ale jak czytam to bardzo słabo). Miejsce, w którym powstała Rytwińszczyzna, czyli wieś naszej rodziny leżała w gminie Małecz, powiat Prużana. Nigdy nie mówiłem, że w Pińsku czy okolicach. Pisałem zaś o pińskim księciu Narymuncie. Pisałem też, że w archiwum archidiecezjalnym w Pińsku znajdują się kopie ksiąg parafialnych kościołów katolickich z terenu Białorusi.

Co do osiedlenia się moich przodków. Istotnie, pierwsze nadania ziem miały miejsce przez księcia Narymunta w XIV wieku, lecz następne już przez Jagiellonów w XV wieku, kiedy królowie polscy byli jednocześnie wielkimi książętami litewskimi. Jest to akurat dobrze udokumentowane materiałami pochodzącymi z XVI wieku.

Dokumentacja jest bardzo skromna z tego okresu, nie wynika z niej jednoznacznie, że moi przodkowie już w XIV w. stali się poddanymi litewskimi. Natomiast dokumenty potwierdzają, że już w drugiej poł. XV w. zamieszkiwali na stałe w Wielkim Księstwie Litewskim (Laurenty Rytwiński, ur. ok. 1480, potem jego syn, Krzysztof Rytwiński, podkomorzy smoleński). Wieki XVI i XVII są już lepiej udokumentowane, mamy informacje o służbie wojskowej lub urzędniczej w Wlk. Księstwie. Wcześniejsze źródła, dotyczące XIV i XV ww. świadczą zaś o służbie dla królów polskich.

Kłaniam się.
« Последнее редактирование: 28 Июля 2018, 14:55:02 от Adam_Rytwinski »