ЗГУРТАВАНЬНЕ БЕЛАРУСКАЙ ШЛЯХТЫ

ASSOCIATION OF THE BELARUSIAN NOBILITY

СОБРАНИЕ БЕЛОРУССКОЙ ШЛЯХТЫ


Правілы форумаў (па-беларуску)Правила форумов (по-русски)

Бел.: Калі вы ўводзіце свой лагін і пароль, часта здараецца, што вас не пускае і піша пра памылку. Пры гэтым адкрываецца старонка для ўвахода на форум. Ваш лагін ужо запомніўся. Набярыце яшчэ раз пароль і націскайце "ўвайсьці". Павінна спрацаваць.

Рус.: Когда вы вводите свой логин и пароль, часто случается, что вас не пускает и пишет об ошибке. При этом открывается страница для входа на форум. Ваш логин уже запомнился. Наберите пароль ещё раз и нажимайте "войти". Должно сработать.

Автор Тема: Скуратовіч / Skuratovič / Skuratowicz / Скуратович  (Прочитано 6269 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

Ботяновский

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 151
День добрый!
Я так полагаю, ваша информация взята из униатских мк, хранящихся в РГИА?
Просто я обратил внимание на то, что в униатских метриках многие шляхетские фамилии (например, те же Скуратовичи, Горецкие, Ивановские) записаны без указания сословия...Вообще, у меня подозрения, что подобные метрики это просто копии, а оригиналы лежат неизвестно где...

Калечыц

  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 1059
Re: Скуратовіч / Skuratovič / Skuratowicz / Скуратович
« Ответ #1 : 19 Октября 2018, 23:52:41 »
Так, звесткі з РДГА. І так- копіі.

"Шляхецкія" прозвішчы- зусім не паказальнік. Скуратовічы былі і сяляне. Калі я прывожу ў прыклад прозвішчы, я маю што паведаць па кожнаму з іх, таму што дакладна займаюся канкрэтным рэгіёнам і ведаю, хто з кім жаніўся, хто дзе жыў, кем быў у інвентарах і даказваў вольнасць ці шляхецтва ў Расейскай Імперыі і на падставе агульнага комплексу дакументаў магу нешта меркаваць.
In hoc signo vinces

Ботяновский

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 151
Re: Скуратовіч / Skuratovič / Skuratowicz / Скуратович
« Ответ #2 : 20 Октября 2018, 00:28:52 »
Как раз это "проверенные" Скуратовичи, то есть шляхта. А с тем, что следует опираться на комплекс документов, не спорю.

Калечыц

  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 1059
Re: Скуратовіч / Skuratovič / Skuratowicz / Скуратович
« Ответ #3 : 26 Октября 2018, 22:38:06 »
Как раз это "проверенные" Скуратовичи, то есть шляхта.

Калі Вы маеце на ўвазе Скуратовічаў з-пад Смалявіч- гэта сяляне. У інвентары Смалявіцкай воласці сяляне Скурат, Скурацёнак, Скуратовіч, а таксама Івановічы (здаецца, продкі мясцовых Іваноўскіх), 1620 год.

Шляхта Скураты сустракаюцца сярод зямян і баяраў Койданаўскіх ці Старынскіх 1588 г. Таксама Скуратовічы падавалі дваранскія сьпісы і пісаліся шляхтай з возерскай парафіі Мінскага пав.

Просьба да мадэратару : можа ёсць сэнс зрабіць асобную тэму пра Скуратовічаў, куды перанесці апошнія паведамленні, якія тычацца Скуратовічаў. Дзякуй.
« Последнее редактирование: 26 Октября 2018, 22:46:06 от Калечыц »
In hoc signo vinces

Ботяновский

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 151
Re: Скуратовіч / Skuratovič / Skuratowicz / Скуратович
« Ответ #4 : 26 Октября 2018, 23:31:36 »
Имелась в виду шляхта Скуратовичи из Домашан.
« Последнее редактирование: 26 Октября 2018, 23:35:44 от Ботяновский »

Калечыц

  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 1059
Re: Скуратовіч / Skuratovič / Skuratowicz / Скуратович
« Ответ #5 : 27 Октября 2018, 09:02:47 »
Имелась в виду шляхта Скуратовичи из Домашан.

Усё правільна- з-пад Смалявіч. Значыць, такая шляхта :) А ў якіх крыніцах Скуратовічы з Дамашан паказаны як шляхта?
In hoc signo vinces

Ботяновский

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 151
Re: Скуратовіч / Skuratovič / Skuratowicz / Скуратович
« Ответ #6 : 27 Октября 2018, 13:22:40 »
Шляхта Скуратовичи жили в таких деревнях как Курганы, Слобода Озерицкая, в околицах Скураты, Домашаны, Емельянова...

Мои Ботяновские несколько раз пересекаются со "смолевическими" Скуратовичами и в 19 веке, но в то время Скуратовичи уже были записаны дворянами.

Насчет Скуратовичей информацию мне дал историк Вадим Врублевский, ему я доверяю, а вот источник информации я потом, конечно, уточню.

Калечыц

  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 1059
Re: Скуратовіч / Skuratovič / Skuratowicz / Скуратович
« Ответ #7 : 29 Ноября 2020, 22:18:59 »
У актах Наваградзкага земскага суда ф.1774-1-23,24 пасьведчаньне аб адзінародстве Скуратовічаў 1795 г., дзе прыгадваецца, што продкі Скуратовічаў з Смалявіцкай парафіі ў 1663 г. трымалі землі ў ваколіцы Скураты Стваловіцкай парафіі Наваградзкага павету, таксама ў Случарэскай парафіі, адтуль у 1670 г. перасяліліся ў Менскі павет. Але гэта фальсіфікат, таму што лістоўныя баяры Скураты і сяляне Скураты, Скуратовічы і Скурацёнкі сустракаюцца ў інвентары Смалявіч яшчэ ў 1620 г.
In hoc signo vinces