ЗГУРТАВАНЬНЕ БЕЛАРУСКАЙ ШЛЯХТЫ

ASSOCIATION OF THE BELARUSIAN NOBILITY

СОБРАНИЕ БЕЛОРУССКОЙ ШЛЯХТЫ


Правілы форумаў (па-беларуску)Правила форумов (по-русски)

Бел.: Калі вы ўводзіце свой лагін і пароль, часта здараецца, што вас не пускае і піша пра памылку. Пры гэтым адкрываецца старонка для ўвахода на форум. Ваш лагін ужо запомніўся. Набярыце яшчэ раз пароль і націскайце "ўвайсьці". Павінна спрацаваць.

Рус.: Когда вы вводите свой логин и пароль, часто случается, что вас не пускает и пишет об ошибке. При этом открывается страница для входа на форум. Ваш логин уже запомнился. Наберите пароль ещё раз и нажимайте "войти". Должно сработать.

Автор Тема: Юркевіч, Юрковіч / Jurkievič, Jurkovič / Jurkiewicz, Jurkowicz / Юркевич, Юркович  (Прочитано 13051 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

Банковская Яна

  • Гость

Господин Веревкин-Шелюта!

На старом форуме я задавала вопрос о роде Юркевичей, но так и не получила ответ.  К сожалению, мне не к кому больше обратиться за квалифицированной помощью и я очень прошу Вас помочь мне.  ВОзможно, у Вас есть хотя бы какая-нибудь общая информация об этом роде.
Я буду Вам безмерно благодарна.

С уважением,

Банковская Яна Викторовна

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Шаноўная п. Яна,
прозьвішча Юркевіч даволі распаўсюджанае. Калі вы ня будзяце ўказваць гэаграфічную прывязку, вам ніхто нічога і не адкажа. Каб атрымаць адказ, трэба правільна фармуляваць пытаньне.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

mowgli

  • Пользователь
  • **
  • Сообщений: 86
  • We be of one blood, ye and I! Rudyard Kipling
Здравствуйте Яна Викторовна!
Я тоже разыскиваю информацию по роду Юркевич, но те, кого ищу с Украины.
У нас в архиве есть личное дело Юркевича Вацлава с1837 по 1901 гг:
Юркевич Вацлав Людвигович, дворянин, римско-катол. вероисп.,
род. 5 марта 1877 г. в Минской губернии,
Юрьевский (Дерптский) Ветеринарный институт 1848-1898 (Юрьев, 1898)
числится студентом 1 курса. Есть ли у кого интерес?

« Последнее редактирование: 16 Августа 2008, 19:40:53 от mowgli »
Левкович, Плавинский, Петкевич, Зарембо, Статкевич, Игнатович, Обухович

hacak maksim

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 147
    • Radavod Wiki
Ці ведаеце вы што пра Марыяну Юркевічаўну (1805-23.1.1856), дачку Анджэя й Катажыны, якая ажанілася зь Міхалам Карвацкім (1797-26.11.1855)  з Брудзэва Кольскага ў Вялікапольшчы
Арол (Арлоўскі), Балда (-зенка, -юк, -зянок), Валадзько, Вяроўка (-ін), Габрусь, Галавач, Гаца(у)к, Курмаз, Лук'яновіч, Мігуцкі, Мяцельскі, Пуцік(аў), Пыж, Сазонаў, Сідаровіч, Супрыновіч, Сухабачонак, Чарапуха, Чыслоў, Шанец, Шырокі, Юшкевіч

aleksj

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 1
Интересует все о Юркевичах на Витебщине....

yurochka

  • Пользователь
  • **
  • Сообщений: 63
Дзень добры, калі ласка, магчыма ёсць звесткі пра Юркевічаў, што з вёскі Сяргеевічы Пухавіцкага раёну. Прапрадзеда звалі Мартын (меў брата Кандрата), яго дзяцей - Давід, Даніла (і яшчэ прыкладна душ 10 дзяцей). Мой прадзед - Давыд Мартынавіч.  Дзякуй.

Аляксандр Юрковіч

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 1
добры дзень дапамажыце калі ласка знайсці інфармацыю пра прозвішча Юрковіч . Дзядулю клікалі Юрковіч Эдуард Рыгоравіч бабулю Чаховіч Сцепаніда родам з д.Мстиж Барысаўскага раёна. Больш нічога не ведаю спытаць нямаў каго ўсе памерлі.     
« Последнее редактирование: 10 Июня 2016, 12:36:29 от Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта »

gravera

  • Пользователь
  • **
  • Сообщений: 53
    • Старые памятники в Слуцке
Юркевич Андрей Иванович (20.05.1870-25.02.1929)
https://ru.wikipedia.org/wiki/Юркевич,_Андрей_Иванович
и Юркевич Михаил Андреевич (27.10.1903-25.12.1923)
Крестьяне села Чапличи Слуцкого уезда, похоронены в Слуцке.
« Последнее редактирование: 02 Июня 2018, 01:36:17 от Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта »
Старые памятники в Слуцке https://vk.com/oldpomnik

Калечыц

  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 1059
Юркевічы пад Койданава:

У метрычных кнігах Койданаўскага касцёла: Юзаф і Ганна Юркевічы, ахрышчаны Андрэй Юркевіч, 1713 г. у Навасёлках.

У метрычных кнігах Станькаўскай уніяцкай царквы:
1795 г. Шлюб. Дамінік Мезян і Антаніна Юркевіч, сьведкі Базыль (мой продак) і Ян Гладкія.

Ф. 319- 1- №? У 1803 г. ваколічная шляхта Мінскага павета. Юркевічы ў Дабрынёва.
In hoc signo vinces

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
У рэвіскай казцы 1795 чыншавай шляхты Навасёлак у польскамоўным варыянце прозьвішча напісана як "Юрэвіч", а ў рускамоўным -- "Юркевіч".

333-9-1, 278адв.-279.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Калечыц

  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 1059
У рэвіскай казцы 1795 чыншавай шляхты Навасёлак у польскамоўным варыянце прозьвішча напісана як "Юрэвіч", а ў рускамоўным -- "Юркевіч".

333-9-1, 278адв.-279.

Гэта вельмі цікава. Справа ў тым, што засценак Машчонае непадалёк адносна, каля Янчыкоўшчыны Калечыцаў- гістарычна менаваліся кон Юрэвічаў. І зямяне Юрэвічы ў другой палове XVІІ стагоддзя там у інвентарах прысутнічаюць. А вось ЮрКевічаў трэба пераправерыць у сваіх запісах. Па меншай меры, тое што я пісаў вышэй менавіта так: у Навасёлках у 1713 годзе менавіта Юркевічы. У Станькаўскіх метрыках і ў рэвізскай казцы шляхты Дабрынёва 1803 г. - таксама Юркевічы. Не выключана, што адзін род з Юрэвічамі, але праверу. На жаль, не выпісваў імёны Юркевічаў з Дабрынёва ў 1803, каб суаднесці з кімсьці з іншых засценкаў. Наогул, шэраг прозвішчаў з Дабрынёва і з Навасёлак, а таксама з "Вусаўскіх" засценкаў Машчонае, Леднікі, Заберажжа і "Вязынскіх" Пяткевіч (Міхалоўскія) і Цяўлава супадаюць. Я мяркую, што частка прыхожага дабрынёўскага насельніцтва прыйшла ў Дабрынёва разам з Станіславам Кршчановічам, падстарастай койданаўскім напрыканцы XVII стагоддзя, які трымаў землі ў Навасёлках, згодна з інвентарамі і праз жонку з'яўляўся застаўным трымальнікам Дабрынёва. Інакш не ўяўляю такія супадзенні, дэталі цікавыя, мяркую аб'ектыўна, абгрунтавана і, спадзяюся, генеялагічна граматна 🙂 Не на ўсіх на жаль, магчыма знайсці дакументы, але ўскосна, упэўнены, гэта больш чым перакрывае 🙂 Наогул, калі глядзець старажытныя інвентары і параўноўваць іх з рэвізіяй 1795 года, бачна, што амаль зусім няма старых сялянскіх прозвішчаў, і тут я бачу практычна статыстыку: справа, напэўна, зусім не ў змене прозвішча, падчас войн сяляне, зразумела, былі самай "сацыяльна неабароненай" катэгорыяй насельніцтва, землі пуставалі і засяляліся прадстаўнікамі мясцовай шляхты, зямян і баяр. На прыкладзе інвентара 1721 года гэта дакладна прасочваецца па прыкладзе вёскі Хомічы, дзе паказана, што "раней цяглыя жылі, а пасля вайны зямяне пасаджаныя" і г.д. Ды і ў тым жа Дабрынёва ў 1695 г. Касцюшкевіч плаціў Падымнае толькі з 5 (!) сялянскіх дымоў, у той час, як у 1620-57 там было каля 30.. А вось у Навасёлках прыгонныя захавалі свой род: маю апісанне сялянскіх дымоў у Навасёлках 1674 года, дзе жылі Крыловічы, Шыбуці, Харытоны, тыя ж прозвішчы засталіся ў маёнтку Кастравіцкіх і ў 1795 годзе.. І таму не здзіўляюся, калі бачу ў РС 1795 года ў койданаўскіх вёсках ледзь не больш за палову насельніцтва з прозвішчамі шляхты, зямян і баяр XVII стагоддзя, мясцовае сялянства гінула "оптам" падчас вайсковых дзеянняў XVII-XVIII стагоддзяў. І калі я не правы, няхай у мяне бросяць камень 🙂
« Последнее редактирование: 07 Ноября 2021, 01:25:54 от Калечыц »
In hoc signo vinces

yurochka

  • Пользователь
  • **
  • Сообщений: 63
1795 год, Ведамасць аб чыншавай шляхце двара Пагост Слуцкага уезду https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3Q9M-CSM4-XGLD?i=940&cat=767311 , (л. 1007 об)
владелец - Шляхтич войский повета Стародубского Есып Фелицыянав сын Черневской (Чернявский?)
чиншевой шляхты не найдено, но находящаяся в услужении - по условиям с владельцем - шляхта  (?)
Снимок 934 –  лист 1007 об.
11. Симон Иванов сын Юркевыч с Полщи родом, римско-католического закона, 25 лет при конюшне

Marunka

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 10
Можа атрымаю дапамогу на форуме і ў мадэратара,

Шукаю інфармацыю па сям'е Юркевіча Антона Іосіфавіча, які на 1911 год (момант перапісу) жыў у Жукаўцы з сям'ёй і маці. У  перапісу запісаны памешчыкам і меў як набыты кавалак зямлі, так і арэндаваны. У Радашкавіцкім касцёле вельмі шмат Юркевічаў было прыхажанамі, але нажаль мае адносіліся відаць да Гайнаўскага касцёла, дакументы якога згублены. Магчыма ёсць інфармацыя з якіх небудзь перапісаў яшчэ? Ці можа хтосьці збіраў інфамацыю па Юркевічам і сустракаў у дакументах майго прапрадзеда?

Нажаль не ведаю адкуль ён з'явіўся ў Жукаўцы і адкуль паходзяць яго бацькі.

yurochka

  • Пользователь
  • **
  • Сообщений: 63
Ці ведаеце вы што пра Марыяну Юркевічаўну (1805-23.1.1856), дачку Анджэя й Катажыны, якая ажанілася зь Міхалам Карвацкім (1797-26.11.1855)  з Брудзэва Кольскага ў Вялікапольшчы

Максім, у майго таты Юркевіча  есць невялічкае 12,7 См супадзеннне з Seweryn Karwacki Jæger. Можа калі прыдасца гэтая інфармацыя.