ЗГУРТАВАНЬНЕ БЕЛАРУСКАЙ ШЛЯХТЫ

ASSOCIATION OF THE BELARUSIAN NOBILITY

СОБРАНИЕ БЕЛОРУССКОЙ ШЛЯХТЫ


Правілы форумаў (па-беларуску)Правила форумов (по-русски)

Бел.: Калі вы ўводзіце свой лагін і пароль, часта здараецца, што вас не пускае і піша пра памылку. Пры гэтым адкрываецца старонка для ўвахода на форум. Ваш лагін ужо запомніўся. Набярыце яшчэ раз пароль і націскайце "ўвайсьці". Павінна спрацаваць.

Рус.: Когда вы вводите свой логин и пароль, часто случается, что вас не пускает и пишет об ошибке. При этом открывается страница для входа на форум. Ваш логин уже запомнился. Наберите пароль ещё раз и нажимайте "войти". Должно сработать.

Автор Тема: Прозьвішча і шляхецтва  (Прочитано 32775 раз)

0 Пользователей и 2 Гостей просматривают эту тему.

Аўген

  • Гость
Прозьвішча і шляхецтва
« : 24 Апреля 2003, 11:31:35 »
Добры дзень, шаноўны спадар Уладзіслаў.

У мяне пытанне.
Калі ў спісе шляхецкіх родаў ёсць пэўнае прозвішча,
ці значыць гэта, што ў Вас ужо ёсць нейкая інфармацыя
пра гэты род?

Дзякуй за ўвагу.
Да пабачэння.

Аўген.

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Гость
Re: Прозьвішча і шляхецтва
« Ответ #1 : 24 Апреля 2003, 15:57:37 »
Хутчэй не, калі не лічыць інфармацыяй тое, што такі род існаваў, можа нейкая гэаграфічная прывязка, ці якая іншая невялікая. Вы-ж паглядзіце колькі тых родаў.
Лепш напішыце запыт пра пэўнае прозьвішча ў адпаведны форум, калі ня я, дык мо хто іншы нешта скажа.

Ягор Шумскі

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 0
Re: Прозьвішча і шляхецтва
« Ответ #2 : 12 Февраля 2004, 08:29:19 »
Наколькі вялікая верагоднасьць таго, что чалавек, з прозьвішчам са спісу, мае шляхетнае паходжаньне?

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2034
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Прозьвішча і шляхецтва
« Ответ #3 : 10 Марта 2004, 00:03:30 »
Вельмі розная. Ёсьць даволі рэдкія прозьвішчы, ёсьць даволі распаўсюджаныя. Меркаваць толькі па прозьвішчу — гэта ня правільны падыход.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Атрашкевич Андрей

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 0
Re: Прозьвішча і шляхецтва
« Ответ #4 : 02 Мая 2004, 22:04:54 »
Не можете ли Вы сказать,обязательно ли человек с фамилией,указанной на Вашем сайте является представителем Белорусского дворянства,то есть дворянского сословия?Или же существуют лица с одной и той же фамилией,но потомки представителей разных сословий?
Буду благодарен за ответ,в связи с Вашей занятостью заранее благодарю за то,что Вы уделили моем вопросу Ваше время.
                                                                                С уважением,Андрей
P.S.:и еще один вопрос,все ли лица с одной фамилией-родственникию?

Дрозд

  • Старожил
  • ****
  • Сообщений: 410
Re: Прозьвішча і шляхецтва
« Ответ #5 : 17 Сентября 2006, 10:22:17 »
Думаю, возможно и есть некоторые фамилии, которые могут быть только дворянскими, но в  подавляющем большинстве случаев это не так. Так у меня в семье были предки дворяне Ярошевичи. А рядом была государственная деревня, где все крестьяне носили такую же фамилию. Так же и род Мохорты - значится в списке шляхецких, а мои предки были мещанами.  Фамилии Высоцкий, Малиновский - в списке - но мои предки - крестьяне. Так что по фамилии ничего нельзя определить - нужно заниматься исследованием.
Вышла книга «Землевладельцы Минской губернии. 1900−1917». В нее попали более 20.400 человек. Кому интересно — пишите в личные.
Книга продается в основных книжных Минска.

Віктар

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 29
Re: Прозьвішча і шляхецтва
« Ответ #6 : 17 Сентября 2006, 13:11:11 »
Прачытайце, калі ласка, артыкул разбор шляхты.

Алена Паўлава

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 185
Re: Прозьвішча і шляхецтва
« Ответ #7 : 17 Сентября 2006, 18:33:30 »
Дима! То, что ПОКА твои предки крестьяне и мещане - еще не показатель. Лет на 100 глубже - и уже дворяне будут. Почти уверена. Мои, например, перед революцией тоже крестьянами/мещанами записаны.

Дрозд

  • Старожил
  • ****
  • Сообщений: 410
Re: Прозьвішча і шляхецтва
« Ответ #8 : 17 Сентября 2006, 22:28:03 »
Алена, маловероятно - особенно по Малиновским - в ревизских сказках вплоть до 1850 года они крепостные крестьяне.
Кстати, может кто знает. Мои предки жили в деревне Чучаны - это совсем рядом с Минском - Семков-город, на берегу Минского моря. Так вот я не нашел их в списке крепостных крестьян, но в одном метрике они указаны как:
Двора (не деревни, как писали о других крестьянах) Сёмкова крестьянин Высоцкий Иван Александрович...
Т.е. надо понимать они были дворовыми? Или однодворцами? Как правильно перевести эту запись? И еще вопрос по ходу: вечная путанница с Александром и Алексеем - сталкивался ли кто-то с этим. Один и тот же человек, то Алексеевич, то Александрович...Это чисто белорусская специфика из-за неверноого перевода имени Алесь? Или что-т о другое?
Вышла книга «Землевладельцы Минской губернии. 1900−1917». В нее попали более 20.400 человек. Кому интересно — пишите в личные.
Книга продается в основных книжных Минска.

Павел Меляшкевiч

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 3
Re: Прозьвішча і шляхецтва
« Ответ #9 : 24 Декабря 2007, 15:25:55 »
добры дзень шаноунае паньства, у мяне ёсць да вас пытанне:я бачыу сваё прозвiшча на геральдычным сайце польскiх шляхетскiх сем'яу, дзе яна стаяла пад гербам "карчак", але у вашам спiсе яе не знайшоу. Справа у тым, што я ужо з 14 гадоу збiраю iнфармацыю аб сваiм шляхетскiм паходжаннi, але крамя гербу нiчога не знайшоу. Мусiць хто з вас зможа мне дапамагчы?

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2034
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Прозьвішча і шляхецтва
« Ответ #10 : 24 Декабря 2007, 16:44:19 »
я бачыу сваё прозвiшча на геральдычным сайце польскiх шляхетскiх сем'яу, …, але у вашам спiсе яе не знайшоу.

Калі гаворка ідзе пра прозьвішча Меляшкевіч — яно ёсьць у сьпісе.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Павел Меляшкевiч

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 3
Re: Прозьвішча і шляхецтва
« Ответ #11 : 25 Декабря 2007, 00:27:14 »
я бачыу сваё прозвiшча на геральдычным сайце польскiх шляхетскiх сем'яу, …, але у вашам спiсе яе не знайшоу.

Калі гаворка ідзе пра прозьвішча Меляшкевіч — яно ёсьць у сьпісе.

дзякуй. Але на колькi адсоткау гэта так? I я хацеу адразу спытаць, ваша братэрства бел. шляхты можа дапамагчы у пошуках сваiх каранеу цi не?

PS: Вiншую усiх са светлым святам нарадження Хрыстова!!!!
« Последнее редактирование: 25 Декабря 2007, 09:31:39 от Павел Меляшкевiч »

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2034
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Прозьвішча і шляхецтва
« Ответ #12 : 25 Декабря 2007, 20:08:51 »
дзякуй. Але на колькi адсоткау гэта так? I я хацеу адразу спытаць, ваша братэрства бел. шляхты можа дапамагчы у пошуках сваiх каранеу цi не?

На колькі адсоткаў што? Прозьвішча ёсьць у сьпісе.

Кансультацыю вы можаце атрымаць, калі будзеце ўцямна фармуляваць пытаньні. Пра прозьвішча трэба завесьці асобную тэму.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Павел Меляшкевiч

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 3
Re: Прозьвішча і шляхецтва
« Ответ #13 : 26 Декабря 2007, 18:56:59 »
дзякуй. Але на колькi адсоткау гэта так? I я хацеу адразу спытаць, ваша братэрства бел. шляхты можа дапамагчы у пошуках сваiх каранеу цi не?

На колькі адсоткаў што? Прозьвішча ёсьць у сьпісе.

Кансультацыю вы можаце атрымаць, калі будзеце ўцямна фармуляваць пытаньні. Пра прозьвішча трэба завесьці асобную тэму.
я пытау у тым сэнсе-- на колькi адсоткау я магу быць упэунены, што я i мае продкi паходзяць з беларускай цi польскай шляхты, а не з мяшчан, цi наогул з сялян?

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2034
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Прозьвішча і шляхецтва
« Ответ #14 : 26 Декабря 2007, 22:21:07 »
я пытау у тым сэнсе-- на колькi адсоткау я магу быць упэунены, што я i мае продкi паходзяць з беларускай цi польскай шляхты, а не з мяшчан, цi наогул з сялян?

Павел, вашае пытаньне знаходзіцца па-за межамі рэальнасьці. Адкуль жа я магу ведаць?… Напішыце ў адпаведны разьдзел у адпаведную тэму, тое, што вы ведаеце пра свой род, дзе жылі, з кім бралі шлюбы, etc.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.