ЗГУРТАВАНЬНЕ БЕЛАРУСКАЙ ШЛЯХТЫ

ASSOCIATION OF THE BELARUSIAN NOBILITY

СОБРАНИЕ БЕЛОРУССКОЙ ШЛЯХТЫ


Правілы форумаў (па-беларуску)Правила форумов (по-русски)

Бел.: Калі вы ўводзіце свой лагін і пароль, часта здараецца, што вас не пускае і піша пра памылку. Пры гэтым адкрываецца старонка для ўвахода на форум. Ваш лагін ужо запомніўся. Набярыце яшчэ раз пароль і націскайце "ўвайсьці". Павінна спрацаваць.

Рус.: Когда вы вводите свой логин и пароль, часто случается, что вас не пускает и пишет об ошибке. При этом открывается страница для входа на форум. Ваш логин уже запомнился. Наберите пароль ещё раз и нажимайте "войти". Должно сработать.

Автор Тема: Попіс шляхты ВКЛ 1765  (Прочитано 47008 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

Константинович Павел

  • Гость
Попіс шляхты ВКЛ 1765
« : 01 Июня 2004, 12:33:38 »
Существует ли в продаже издание Пописа 1765 года? Планирует ли ЗБШ издавать или размещать информацию из него на сайте? Меня интересует Гродненский повет.

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Попіс шляхты ВКЛ 1765
« Ответ #1 : 12 Июня 2004, 15:51:41 »
Попіса 1765 як цэласнасьці ніколі не існавала, ён праводзіўся па паветах, адпаведна вынікі запісаны ў земскія павятовыя кнігі. Надрукавана было 2 попіса — Гарадзенскі і Полацкі.

Каб надрукаваць попіс, трэба яго спачатку сабраць. Потым падрыхтоўка і г.н. Зараз ужо ясна, што ён ня будзе поўным. Кнігі земскіх судоў за 1765 Мсьціслаўскага ваяв. і Ашмянскага пав. не захаваліся.

Дакладна ёсьць попісы ўсяго Менскага ваяводзтва (Менскі, Рэчыцкі і Мазырскі паветы), Аршанскага, Лідзкага, Наваградзкага, Пінскага паветаў.

Па іншым ваяводзтвам і паветам сказаць зараз 100% канкрэтна нельга.

Ідэя выдаць Попіс 1765 у мяне ёсьць.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Константинович Павел

  • Гость
Попіс шляхты ВКЛ 1765
« Ответ #2 : 14 Июня 2004, 11:34:34 »
Спасибо за ответы на мои вопросы.

>Надрукавана было 2 попіса 1765 — Гарадзенскі і Полацкі.
Есть ли в библиотеках?

>Дакладна ёсьць попісы  Лідзкага...
Где можно просмотреть?

Если только у Вас в личных материалах, как можно это осуществить, разумеется с оплатой "читательского билета"?

И еще. Есть ли у Вас или где можно найти почитать/скопировать некоторые страницы из "Акты, издаваемые Виленскою Археографическою комиссиею"?

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Попіс шляхты ВКЛ 1765
« Ответ #3 : 18 Августа 2004, 14:23:02 »
Константинович Павел напісаў:

> >Надрукавана было 2 попіса 1765 — Гарадзенскі і Полацкі.
> Есть ли в библиотеках?

Бібліяграфічнае апісаньне ёсьць у артыкуле "Попісы войска Вялікага Княства Літоўскага" у "Шляхецкай энцыкляпедыі" на нашым сайце.
 
> >Дакладна ёсьць попісы  Лідзкага...
> Где можно просмотреть?

Канстанціновічаў тамака няма.

> Если только у Вас в личных материалах, как можно это
> осуществить, разумеется с оплатой "читательского билета"?

Не зусім зразумела. Вы хочаце мець Лідзкі попіс, ці ўсе попісы? Калі надрукаваныя — дык з гэтым ня цяжка, можна зрабіць ксеракопіі і выслаць. Калі зусім усе — дык з гэтым прыйдзецца пачакаць, паколькі я ня схільны капіяваць. Не з таго, што я хаваю інфармацыю, а з прычыны коштаў на капіяваньне архіўных матар’ялаў і прыкладзеныя намаганьні.

> И еще. Есть ли у Вас или где можно найти почитать/скопировать
> некоторые страницы из "Акты, издаваемые Виленскою
> Археографическою комиссиею"?

У мяне няма ніводнага з тамоў. Кнігі ёсьць дакладна ў Нацыянальнай бібліятэцы і Бібліятэцы НАН, у Менску. Мяркую што могуць быць у вялікіх бібліятэках у абласных цэнтрах.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Дрозд

  • Старожил
  • ****
  • Сообщений: 410
Re: Попіс шляхты ВКЛ 1765
« Ответ #4 : 28 Ноября 2006, 23:27:04 »
 ---Ідэя выдаць Попіс 1765 у мяне ёсьць. ----

Владислав, прошло больше двух лет, скажите, есть ли какие-то продвижения в собирании этой переписи? Безусловно, издание ее в одной книге было бы событием!
Вышла книга «Землевладельцы Минской губернии. 1900−1917». В нее попали более 20.400 человек. Кому интересно — пишите в личные.
Книга продается в основных книжных Минска.

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Попіс шляхты ВКЛ 1765
« Ответ #5 : 29 Ноября 2006, 00:37:15 »
Практычна нулявое прадзьвіжэньне. Я ведаў дакладна, што Пінскі попіс ёсьць, зараз у мяне ёсьць і сам попіс. Якія я пералічыў, ёсьць у наяўнасьці ўсе ў выглядзе ксэракопій.

Прынцыпова дамовіўся пра капіяваньне попіса Жамойцкага княства (ёсьць у Польшчы, у Кракаве), але то грошай няма, то чалавека няма ў Кракаве, які аплоціць.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Дрозд

  • Старожил
  • ****
  • Сообщений: 410
Re: Попіс шляхты ВКЛ 1765
« Ответ #6 : 04 Декабря 2006, 17:09:50 »
А что нужно для издания? Уверен, что книга будет востребованной и точно окупится.
Вышла книга «Землевладельцы Минской губернии. 1900−1917». В нее попали более 20.400 человек. Кому интересно — пишите в личные.
Книга продается в основных книжных Минска.

Ярошевич

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 13
Re: Попіс шляхты ВКЛ 1765
« Ответ #7 : 03 Июля 2007, 17:48:25 »
Здравствуйте, скажите, есть ли у Вас ксерокопии Пописа Минского павета? или для того, чтоб их просмотреть придется ждать выхода Вашей книги?

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Попіс шляхты ВКЛ 1765
« Ответ #8 : 12 Июля 2007, 16:11:55 »
Нацыянальны Гістарычны архіў Беларусі. Фонд 1769, вопіс 1, справа 4, аркушы 85-90адв.

Што вы хочаце ў Попісе "паглядзець"?
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

elmanie

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 4
Re: Попіс шляхты ВКЛ 1765
« Ответ #9 : 15 Июля 2007, 01:02:00 »
Попис шляхты лидзкой 1765 на польском языке найдёте :
http://pawet.net/book/malewski/szlachta1765.html
Там несколько моих Скиндеров я нашла. Поздровляю из Польши
« Последнее редактирование: 15 Июля 2007, 01:16:46 от elmanie »
Рвущемуся к власти  дайже ты навластвоваться власть

Ярошевич

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 13
Re: Попіс шляхты ВКЛ 1765
« Ответ #10 : 30 Июля 2007, 17:04:30 »
Здравствуйте! Меня  интересуют многие  роды Минского уезда - с кем-то мои были в родственниках, кто-то был крестным... просто  хотел бы иметь наиболее полную картину по шляхте этого уезда. Много родов меня интересуют (Ярошевичи, Новицкие, Загорские, Базаревские, Дроздовские, Пиетух, Браницкие, Свенторжицкие, Массальские, Мощинские и др.) - и если по каждому обращаться к  Вам, то  будет не совсем  удобно... А вот к ксерокопиям бы  всегда  мог обратиться.

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Попіс шляхты ВКЛ 1765
« Ответ #11 : 30 Июля 2007, 19:17:01 »
Па Масальскім можаце зьвяртацца да мяне. Маю вялікаватую тэчку выпісак, адно з прозьвішчаў, пра якія я зьбіраю інфармацыю

Сігнатуры Менскага попісу я напісаў, можаце замовіць ксэра ў архіве.

Я, вось, даў электронны варыянт Лідзкага попісу аднаму чалавеку, а зараз ëн вісіць на польскім сайце безь якой-кольвек згадкі пра мяне, і хоць бы дзякуй ад чалавека, што атрымаў ад мяне попіс, я не атрымоўваў.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Васіль Грыбоўскі-Гурыновіч

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 239
  • Грыбоўскі В.А.
Re: Попіс шляхты ВКЛ 1765
« Ответ #12 : 31 Июля 2007, 19:40:34 »
Вітаю спадарства!

Такое пытаньне?
Ці маюцца ў НГАБ попісы 1765г. па Слуцкаму, Бабруйскаму паветам?

З павагай Васіль Грыбоўскі-Гурыновіч
Любі бацькаўшчыну, ведай продкаў і адказвай толькі за сябе

Ярошевич

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 13
Re: Попіс шляхты ВКЛ 1765
« Ответ #13 : 01 Августа 2007, 09:57:14 »
Спасибо большое. Только, как я знаю, - в  архиве не так-то и  просто получить любое дело, да еще 18 века - скорее всего, оно  будет в ветхих или на реставрации, а  учитывая, что по  новым  правилам ксерокопировать можно только 20% документа, то  весьма  проблематично обращаться в архив на таких  услових - даже не  учитывая того, что  это  будет  стоить 5 х 10000р + 400р х на количество  листов + НДС.  Непонятно для чего они создают такие  условия (например, в библиотеке ксерокопия двустороння стоит 140 р.) - наверно, специально, чтоб к ним  не обращались. Вам повезло, что свои  исследования Вы начали еще до перехода  на  рыночные отоншения в  архиве... :)
А сам  список  такой  же  по структуре как Лидский, приведенный Вами?

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Попіс шляхты ВКЛ 1765
« Ответ #14 : 01 Августа 2007, 14:34:03 »
Ці маюцца ў НГАБ попісы 1765г. па Слуцкаму, Бабруйскаму паветам?

У 1765 не было ані Слуцкага, ані Бабруйскага паветаў. Слуцкае княства (з нефармальнай аўтаноміяй) знаходзілася ў Наваградзкім павеце, Бабруйск — у Рэчыцкім павеце.

У попісе Наваградзкага пав., на жаль, не пазначаны парафіі, толькі названы "харугва першая", "другая"…
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.