ЗГУРТАВАНЬНЕ БЕЛАРУСКАЙ ШЛЯХТЫ

ASSOCIATION OF THE BELARUSIAN NOBILITY

СОБРАНИЕ БЕЛОРУССКОЙ ШЛЯХТЫ


Правілы форумаў (па-беларуску)Правила форумов (по-русски)

Бел.: Калі вы ўводзіце свой лагін і пароль, часта здараецца, што вас не пускае і піша пра памылку. Пры гэтым адкрываецца старонка для ўвахода на форум. Ваш лагін ужо запомніўся. Набярыце яшчэ раз пароль і націскайце "ўвайсьці". Павінна спрацаваць.

Рус.: Когда вы вводите свой логин и пароль, часто случается, что вас не пускает и пишет об ошибке. При этом открывается страница для входа на форум. Ваш логин уже запомнился. Наберите пароль ещё раз и нажимайте "войти". Должно сработать.

Автор Тема: Попіс шляхты ВКЛ 1765  (Прочитано 47009 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

Алена Паўлава

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 185
Re: Попіс шляхты ВКЛ 1765
« Ответ #15 : 07 Августа 2007, 21:26:31 »
Уважаемый Владислав!
Не могли бы Вы посмотреть, есть ли кто-то из моих Михаловских в этом списке.
В 1758 году Михаловские владели имением Олехновичи или Углы Олехновичи, лежащее в Минском воеводстве.
Андрей, Николай, Федор и Иван - сыновья Ивана и Михаил сын Александра Михаловские.
С уважением, Лена.

Ярошевич

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 13
Re: Попіс шляхты ВКЛ 1765
« Ответ #16 : 08 Августа 2007, 13:46:57 »
Вот и я бы хотел спросить про Ярошевичей Минскго уезда - жили от Буцевич до Лапоревич (конечно, я  бы  и  сам  посмотрел, если  бы  этот попис  был  где-то опубликован - хоть в  интернете в  виде сканов)...

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Попіс шляхты ВКЛ 1765
« Ответ #17 : 08 Августа 2007, 22:07:29 »
У Попісе Менскаг павету няма назваў маëнткаў.

Міхалоўскія папісаліся: Антоні, каморнік [невядома які, можа Менскі?], у Радашковіцкай парафіі; Анастазі ў харугве парафій Кораньска-Гаенска-Лагойскай (прыналежнасьць да парафій ня ўказана).

Ярашэвічаў няма.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Попіс шляхты ВКЛ 1765
« Ответ #18 : 08 Августа 2007, 22:13:14 »
Пра Попіс 1765 трэба памятаць, што:

папісваліся ўладальнікі маëнткаў;
былі і ўладальнікі закладных маëнткаў;
уладальнікі арэндных — рэдка;
засьцянковай шляхты амаль няма, толькі з прыхода/прыходаў якія былі недалëка ад месца правядзенья попіса;
чыншавай шляхты і залежных ад паноў зямянаў няма;
чым далей ад месца попіса жылі людзі — тым меншая іхная прысутнасьць.

Трэба памятаць, што ў кампактных паветах, напр. Лідзкім, рэпрэзэнтатыўнасьць большая, чым, скажам, у Аршанскі, які разоў у 8 большы за Лідзкі.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Ярошевич

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 13
Re: Попіс шляхты ВКЛ 1765
« Ответ #19 : 09 Августа 2007, 09:59:11 »
Владислав, огромное  спасибо  за  развернутый  ответ.

Алена Паўлава

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 185
Re: Попіс шляхты ВКЛ 1765
« Ответ #20 : 09 Августа 2007, 19:47:06 »
Уважаемый Владислав!
Спасибо большое, что посмотрели (хоть не будет думаться, что мои в тех списках есть).
Отдельное спасибо за "памятку". Стало ясно, по каким причинам шляхтичи могли и не быть в списках.
С уважением, Лена.

Skydiver

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 12
  • RGG
Re: Попіс шляхты ВКЛ 1765
« Ответ #21 : 27 Января 2009, 06:19:54 »
Уважаемый Владислав, добрый день. Интересуюсь тематикой Белорусско-Литовских татар, из которых происхожу сам. Ну и конечно вопрос: имеются ли таковые в Переписе шляхты ВКЛ 1765 г., фамилия Гембицкие, возможно д. Белица Лидского повета или другие деревни Ошмянского повета. Если есть информация, дайте знать, пожалуйста.
Мир Вашему дому.

hacak maksim

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 147
    • Radavod Wiki
Re: Попіс шляхты ВКЛ 1765
« Ответ #22 : 29 Мая 2009, 00:41:34 »
Ці ёсьць у НГАБ попіс Рэчыцкага павету?
Арол (Арлоўскі), Балда (-зенка, -юк, -зянок), Валадзько, Вяроўка (-ін), Габрусь, Галавач, Гаца(у)к, Курмаз, Лук'яновіч, Мігуцкі, Мяцельскі, Пуцік(аў), Пыж, Сазонаў, Сідаровіч, Супрыновіч, Сухабачонак, Чарапуха, Чыслоў, Шанец, Шырокі, Юшкевіч

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Попіс шляхты ВКЛ 1765
« Ответ #23 : 29 Мая 2009, 18:06:05 »
Ці ёсьць у НГАБ попіс Рэчыцкага павету?

У мяне ў запісах аказалася нейкая блытаніна. Нейкі з гэтых правільны:

Ф. 1783, воп. 1, спр. 1, арк. 54-65адв.
Ф. 1783, воп. 1, спр. 5, арк. 83-94адв.
« Последнее редактирование: 29 Мая 2009, 18:19:24 от Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта »
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Попіс шляхты ВКЛ 1765
« Ответ #24 : 29 Мая 2009, 18:11:59 »
Уважаемый Владислав, добрый день. Интересуюсь тематикой Белорусско-Литовских татар, из которых происхожу сам. Ну и конечно вопрос: имеются ли таковые в Переписе шляхты ВКЛ 1765 г., фамилия Гембицкие, возможно д. Белица Лидского повета или другие деревни Ошмянского повета. Если есть информация, дайте знать, пожалуйста.

Ашмянскі попіс не захаваўся, у Лідзкім татараў няма. У Наваградзкім ёсьць некалькі татараў, Ґембіцкіх няма.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

hacak maksim

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 147
    • Radavod Wiki
Re: Попіс шляхты ВКЛ 1765
« Ответ #25 : 29 Мая 2009, 18:22:46 »
Ці ёсьць у НГАБ попіс Рэчыцкага павету?

У мяне ў запісах аказалася нейкая блытаніна. Нейкі з гэтых правільны:

Ф. 1783, воп. 1, спр. 1, арк. 54-65адв.
Ф. 1783, воп. 1, спр. 5, арк. 83-94адв.

Дзякуй
Арол (Арлоўскі), Балда (-зенка, -юк, -зянок), Валадзько, Вяроўка (-ін), Габрусь, Галавач, Гаца(у)к, Курмаз, Лук'яновіч, Мігуцкі, Мяцельскі, Пуцік(аў), Пыж, Сазонаў, Сідаровіч, Супрыновіч, Сухабачонак, Чарапуха, Чыслоў, Шанец, Шырокі, Юшкевіч

alboro

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 22
Re: Попіс шляхты ВКЛ 1765
« Ответ #26 : 18 Декабря 2010, 21:56:29 »
Wladzislaw, дзень добры. цiкава, а тая копiя попiсу 1765г., што надрукавана у серыi " русская историческая библиотека" т.33, наколькi адпавядае арыгiналам?

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Попіс шляхты ВКЛ 1765
« Ответ #27 : 18 Декабря 2010, 22:07:59 »
Wladzislaw, дзень добры. цiкава, а тая копiя попiсу 1765г., што надрукавана у серыi " русская историческая библиотека" т.33, наколькi адпавядае арыгiналам?

У названай сэрыі надрукаваны попісы ВКЛ 16 стагодзьдзя. Далейшае пытаньне мне не зразумелае.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

alboro

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 22
Re: Попіс шляхты ВКЛ 1765
« Ответ #28 : 19 Декабря 2010, 12:05:29 »
 У гэтай кнiге напiсана, што арыгiнальные матэрыялы попiсу не захавалiся, а тэкст у т.33 надрукаваны на падставе копii, якая захоуваецца у маскоускiм архiве. я хацеу спытаць накольки гэты спiс поуны, бо вы пiшаце, што як адное цэлае ен николi не iснавау. Дарэчы, мне прапануюць цыфравую копiю  гэтай кнiгi, досыць дорага, цi есць сэнс у яе набыццi.

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Попіс шляхты ВКЛ 1765
« Ответ #29 : 19 Декабря 2010, 15:32:16 »
Таварыш alboro :), уважліва чытайце што напісана.

Тэма пра попіс 1765 году!

У кнізе, якую вы згадваеце, надрукаваныя попісы 16 стагодзьдзя. Што захавалася — тое захавалася, іншага няма. Кніга вельмі карысная. Калі надта дорага, аб’явіце для жадаючых пра такую магчымасьць на сайце, каб набыць у складчыну, мяркую, жадаючыя знойдуцца.

Пачытайце мой артыкул пра попісы, маю надзею, частка пытаньняў зьнікне.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.