ЗГУРТАВАНЬНЕ БЕЛАРУСКАЙ ШЛЯХТЫ

ASSOCIATION OF THE BELARUSIAN NOBILITY

СОБРАНИЕ БЕЛОРУССКОЙ ШЛЯХТЫ


Правілы форумаў (па-беларуску)Правила форумов (по-русски)

Бел.: Калі вы ўводзіце свой лагін і пароль, часта здараецца, што вас не пускае і піша пра памылку. Пры гэтым адкрываецца старонка для ўвахода на форум. Ваш лагін ужо запомніўся. Набярыце яшчэ раз пароль і націскайце "ўвайсьці". Павінна спрацаваць.

Рус.: Когда вы вводите свой логин и пароль, часто случается, что вас не пускает и пишет об ошибке. При этом открывается страница для входа на форум. Ваш логин уже запомнился. Наберите пароль ещё раз и нажимайте "войти". Должно сработать.

Автор Тема: Шляхта і польская нацыянальнасьць  (Прочитано 22696 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

Алена Паўлава

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 185
Благодаря изучению личного дела прадеда Верниковского Николая Адамовича (1875-1947), удалось отлично "углубиться". Из Бобруйского ЗАГСа получила повторное свид-во о смерти, где указано, что он по национальности поляк.
Подскажите, пожалуйста, существуют ли какие-то фонды, где есть сведения о поляках?
Может, эта деталь поможет в дальнейших поисках...

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Шляхта і польская нацыянальнасьць
« Ответ #1 : 22 Ноября 2006, 22:59:00 »
Ён такі-ж паляк, як і ўсе тут прысутныя  :D. Спадчына нашых братоў з усходу і заходу.

Католік — значыцца паляк, праваслаўны — значыцца рускі. А беларусы дзе? Якія беларусы??
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Wisznewski

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 160
Re: Шляхта і польская нацыянальнасьць
« Ответ #2 : 22 Ноября 2006, 23:46:23 »
Ён такі-ж паляк, як і ўсе тут прысутныя  :D. Спадчына нашых братоў з усходу і заходу.

Католік — значыцца паляк, праваслаўны — значыцца рускі. А беларусы дзе? Якія беларусы??

 ;D ;D ;D
Audiatur et altera pars...

Алена Паўлава

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 185
Re: Шляхта і польская нацыянальнасьць
« Ответ #3 : 23 Ноября 2006, 16:29:16 »
Смейцеся, смейцеся...
Калі знайду сваіх Вернiкоускiх у спісе чыншавай шляхты польскага паходжання (ёсць, аказваецца, такі)
- тады я з Вас пасмяюся  :D
Ці ўсе каталікі ведалі польскую мову і спявалі песні па польску???

Wisznewski

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 160
Re: Шляхта і польская нацыянальнасьць
« Ответ #4 : 24 Ноября 2006, 05:25:47 »
Смейцеся, смейцеся...
Калі знайду сваіх Вернiкоускiх у спісе чыншавай шляхты польскага паходжання (ёсць, аказваецца, такі)
- тады я з Вас пасмяюся  :D
Ці ўсе каталікі ведалі польскую мову і спявалі песні па польску???
Я адвучыўся у Польшчы свае гады і ня сустрэў тамака ніводнага Вернікоўскага. Вернік - мне здаецца гэта ад беларускае мовы пайшло. А потым калі так шмат Вернікоўскіх у Бярэзінскім, Ігуменскім, Бабруйскім, Асіповіцкім раене - аб чым гэта сьведчыць? Якія палякі у Бярэзінскіх балотах???
    Мая бабка сьведчыла, што польская мова для яе як бы Лаціна, часта беларус-сялянін крыўдзіўся калі ксендз да яго не па-польску гаварыў (каб паказаць што не такі ужо і дурны); але па гаспадарцы і ў хаце толькі выключна па-беларуску...
    Былі хутары да 1920-29, бабка казала, дзе толькі па-польску казалі, але з большага гэта былі шляхта багацей і з пыхай...
    А ўвогуле гэтыя стэрыятыпы старыя як сьвет...welcome to Belarus-family
Audiatur et altera pars...

Wisznewski

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 160
Re: Шляхта і польская нацыянальнасьць
« Ответ #5 : 24 Ноября 2006, 06:32:06 »
Смейцеся, смейцеся...
Калі знайду сваіх Вернiкоускiх у спісе чыншавай шляхты польскага паходжання (ёсць, аказваецца, такі)
- тады я з Вас пасмяюся  :D
Ці ўсе каталікі ведалі польскую мову і спявалі песні па польску???

Добры артыкул на гэты тэмат http://vn.belinter.net/vkl/14.html
Audiatur et altera pars...

Алена Паўлава

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 185
Re: Шляхта і польская нацыянальнасьць
« Ответ #6 : 24 Ноября 2006, 09:06:55 »
Цитировать
Я адвучыўся у Польшчы свае гады і ня сустрэў тамака ніводнага Вернікоўскага
Гэта яшчэ не паказчык. За усе жыццё на Беларусi не сустрэла нi воднага Вiшнеускага - дык не кажу, што Вiшнеускiя не беларусы  ;D
Ваша думка мне зразумела.
Дзякуй, што заходзiце у маю тэму  :)

В.В. Грычык

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 21
Re: Шляхта і польская нацыянальнасьць
« Ответ #7 : 27 Ноября 2006, 09:31:15 »
Прабачце, калегi, - вiдаць, адмiнiстратар хутка выдалiць мае письмо... Але вельми ж да тэмы старажытны беларуски анекдот, пачуты мной у Свiры (усход Мядзельшчыны), пра мясцовых "палякау".
Зайшоу некалi такi "поляк" у госцi да суседа. Справа была зiмой, на госцю доугi кажух. А хата асвятлялася лучынай. Вось вугалек ад лучыны i трапiу на кажух, i той пачау тлець... Гаспадар, убачыушы гэта, i кажа: "Пане, твой кожух заполуе...". Госць адказвае: "О, то так ест..." Вугалек тлее яшчэ больш. Гаспадар зноу: "Пане, твой кожух заполуе..." - Госць зноу у адказ: "О... То так ест..." Вугалек успыхнуу полымем... Гаспадар крычыць: "Юрка, ... тваю маць, кажух гарыць..." Госць, узглянуушы урэшт на кажух, у адказ: "А б..., чаму ж ты раней не казау!!!"

janvankoyen

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 14
Re: Шляхта і польская нацыянальнасьць
« Ответ #8 : 06 Марта 2008, 19:09:39 »
Szanowna Pani Drobyszewska!

Rodzina Drobyszewskich to polski rod szlachecki pieczetowali sie herbem Drobysz.

Drobysz-Drobyszewski

Pozdrawiam

Jan Koyen-Kollesinski

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Шляхта і польская нацыянальнасьць
« Ответ #9 : 06 Марта 2008, 22:51:32 »
Prosze nie tlumic glowe, to rodzina rdzienne bialoruska.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

janvankoyen

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 14
Re: Шляхта і польская нацыянальнасьць
« Ответ #10 : 06 Марта 2008, 23:41:51 »
Szanowny Panie Wladyslawie!
Moja rodzina tez pochodzi z Bialorusi z ziemi Lidzkiej. Bialorus i Polska przez wiele stuleci byla jednym panstwem. W przypadku wielu rodzin szlacheckich z Bialorusi ktore dotrwaly do 20 wieku dopiero wladza sowiecka i deportacje do Workuty i na Syberie doprowadzily do ucieczki do Polski i dalej.
Milo by bylo pana poznac i wymienic doswiadczenia.
Z powazaniem
Jan Koyen-Kollesinski

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Шляхта і польская нацыянальнасьць
« Ответ #11 : 07 Марта 2008, 02:24:26 »
Polska i Bialorus nie byli jednym panstwiem. Polska - to Krolestwo Polskie, a Bialorus - to Wielkie Ksiestwo Litewskie. To, ze istniala Rzeczpospolita Obodwoch Narodow, nie przerobie pochodzenie etniczne. Polska koncza sie tam, dzie granica Korony.

Na Forumie Pan zawsze moze napisac o jakies rodzinie "polska", ale jak chodzi o koroniazach. Dyskusja z Panem bedzie przeniesiona do innego rozdizalu.
« Последнее редактирование: 07 Марта 2008, 02:33:56 от Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта »
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Лилия

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 11
Re: Шляхта і польская нацыянальнасьць
« Ответ #12 : 18 Января 2010, 22:27:56 »
Подскажите, пожалуйста, как быть, если родственники-поляки в период гонений (до войны, в Беларуси) изменяли отчества (чтобы были похожи на белорусские/русские) и национальность. Как восстановить истинные документы и родство, если в свидетельствах о рождении указаны "русские" варианты отчеств? Например, мой дед, Ян, сын Винцента Станевича, поляк, для того, чтобы поступить в военную академию в Москве, вынужденно "потерял" свидетельство о рождении, и в новом был записан как Иван Викентьевич Станевич, белорус. Можно ли получить документальное подтверждение, что он был именно Ян? Так же моя бабушка, Ванда Адольфовна (полячка), выходя замуж за деда, изменила имя на Валентина Алексеевна (литовка), и в свидетельстве моей матери она так же Валентина Алексеевна (литовка). Как доказать, что они были поляками, а не белорусами и не литовцами (проживали в Литве, затем в Беларуси)?

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Шляхта і польская нацыянальнасьць
« Ответ #13 : 18 Января 2010, 22:58:40 »
Например, мой дед, Ян, сын Винцента Станевича, поляк, для того, чтобы поступить в военную академию в Москве, вынужденно "потерял" свидетельство о рождении, и в новом был записан как Иван Викентьевич Станевич, белорус.

Падазраю, што ён і быў беларусам.

Да рэвалюцыі мэтрычныя кнігі, у тым ліку і рымска-каталіцкіх касьцёлаў, пісаліся па-расейску. І там не было ніякіх Янаў і Вінцэнтаў, а былі Іваны і Вікенціі. У пач. 19 ст., калі мэтрыкі пісаліся па-польску, тады, канечне, былі запісы пра Янаў і Вінцэнтаў. Але і гэта ня сьведчыць пра нацыянальнасьць, а толькі пра імёны.

У Беларусі многіх афіцыйных "Іванаў" называюць ва ўжытку Янамі, Ясямі і Алесямі, як і Вікенціяў — Вінцэнтамі.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Лилия

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 11
Re: Шляхта і польская нацыянальнасьць
« Ответ #14 : 21 Января 2010, 19:52:05 »
В данном случае Вы не правы. Был мой дед именно поляком. Я немного неверно дала информацию. Менял он не свидетельство о рождении, а паспорт, тогда и указал себя белорусом, потому что иначе ему бы не позволили поступить в военную академию в Москве. Так же было и с бабушкой, ей "потеряли" паспорт перед регистрацией брака. В паспорте имя осталось прежнее, Ванда Адольфовна, а национальность записали - литовка. Так как военному в те времена жениться на полячке, чьи родители - граждане другого гос-ва (Польша), означало конец карьере. Я сама долго думала, что бабушка моя литовка. А теперь, когда стала выяснять, оказалось, что и бабушка, и дедушка были поляками, проживали на территории Литвы (Каунас, Вильнюс). Бабушкина семья после войны переехала в Польшу, где и по сей день живут родственники. А дедушкина семья возвратилась в Вильнюс. Свидетельств о рождении их на данный момент у меня нет. Есть только восстановленное бабушкино, выданное по запросу в 1986 году Каунасским отделом ЗАГСа, так в нём вообще все имена и отчества на литовский манер написаны: Адольфас Пожерскис, Бедарфайте, Ванда Маре Пожерските.