ЗГУРТАВАНЬНЕ БЕЛАРУСКАЙ ШЛЯХТЫ

ASSOCIATION OF THE BELARUSIAN NOBILITY

СОБРАНИЕ БЕЛОРУССКОЙ ШЛЯХТЫ

Правілы форумаў (па-беларуску)Правила форумов (по-русски)

Бел.: Калі вы ўводзіце свой лагін і пароль, часта здараецца, што вас не пускае і піша пра памылку. Пры гэтым адкрываецца старонка для ўвахода на форум. Ваш лагін ужо запомніўся. Набярыце яшчэ раз пароль і націскайце "ўвайсьці". Павінна спрацаваць.

Рус.: Когда вы вводите свой логин и пароль, часто случается, что вас не пускает и пишет об ошибке. При этом открывается страница для входа на форум. Ваш логин уже запомнился. Наберите пароль ещё раз и нажимайте "войти". Должно сработать.

Автор Тема: Красоўскі / Krasowski, Krassowski / Красовский, Крассовский  (Прочитано 32150 раз)

Wisznewski

• Участник
    • Неафіцыйная Старонка Гораду Беразіно
  Сям'я маёй бабулі паходзіць з вёскі Карма, Высакагорскага с-ту (цяп-шні Бярэзінскі раён, былы Барысаўскі, Аршанскі павет). Валер'ян Красоўскі (1900 +), Марыя Адамовіч. Ці былі яны зацьверджаныя і ці нешта аб іх вядома? Якім гярбом карысталіся? Дзякуй...
  У касьцёл хадзілі хіба ў Бярэзань....
« Последнее редактирование: 16 Сентябрь 2007, 15:13:32 от Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта »
Audiatur et altera pars...

Wisznewski

• Участник
Сёння атрымалі архивную справку, у якой дэтальна апісаны род маёй бабулі Красоўскай г. Слеповронь. З-за адсутнасьці доказаў аб трыбе жыцьця і службы, доказаў радства, Красоўскім з Ігуменскага і Барысаўскага п-ту у шляхетнасьці адмоўлена. 12 мая 1844 г.
Ф.319, оп.2, д.1600, л.19
Каму цікава пытайцеся....

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

• Администратор
  • Ветеран
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Больш правільна будзе "у зацьверджаньні ў расейскім шляхецтве". Калі род быў шляхецкім да Расейскай Імпэрыі, значыцца ён ёсьць такім і пасьля…
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Wisznewski

• Участник
Дзякуй Уладзіслаў!
  Так яно і было, па стане на 1815 г. род быў зацьверджаны.

Wisznewski

• Участник
  Шаноўны Уладзіслаў!

Ніяк не магу знайсьці ваколіцу Чарніцы (Черніцы) на 1979г. кіламэтроўцы. Можа вёска знікла? Дзе яны знаходзіліся гэтыя Чарніцы, Барысаўскага павету?
Дзякуй.

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

• Администратор
  • Ветеран
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Вёска Чарніца ёсьць у Аколавіцкім с/с Лагойскага р-ну. Іншыя Чарніцы, здаецца, не падыходзяць пад былы Барысаўскі пав.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Vic

• Пользователь
  • **
Сёння атрымалі архивную справку, у якой дэтальна апісаны род маёй бабулі Красоўскай г. Слеповронь. З-за адсутнасьці доказаў аб трыбе жыцьця і службы, доказаў радства, Красоўскім з Ігуменскага і Барысаўскага п-ту у шляхетнасьці адмоўлена. 12 мая 1844 г.

Мне интересно!!!

Моя бабушка Красовская (раньше писалась фамилия Крассовская) герба слеповорон. Первые достоверно датируемые мои родственники 1890-х.годов рождения плюс еще отчество. Соседний уезд. По воспоминаниям были какие то связи с Игуменьским уездом. Хотелось бы обменяться информацией (скорее мне почерпнуть).

Дело Ф.319, оп.2, д.1600 просматривал. Если ничего не упустил, его закрыли в конце 1840-х определением отказа в шляхетстве, тогда же прекратили ведение родословной (синяя папка). Выпало поколение, скорее два, что не позволяет мне определиться с существованием (отсутствием) родственных связей.

Wisznewski

• Участник
Что значит соседний уезд? Откуда точней ваши Крассовские...Мои мяжа Березинского с Борисовским, в. Карма, Высокогорский с-т. Давайте ваше древо, я поделюсь тем что из архива мне дали...

Wisznewski

• Участник

Мне интересно!!!

Дело Ф.319, оп.2, д.1600 просматривал. Если ничего не упустил, его закрыли в конце 1840-х определением отказа в шляхетстве, тогда же прекратили ведение родословной (синяя папка). Выпало поколение, скорее два, что не позволяет мне определиться с существованием (отсутствием) родственных связей.

Ничего не выпало, невнимательно читаете. Там написано что в 1840 г. Крассовские в связи с рождением в роду двух мальчиков продолжателей рода опять попытались доказать, но видно уже поздно было...У меня всё в цепочку сложилось, единственное только на все 100 я не уверен.

Vic

• Пользователь
  • **
Wisznewski

Первым делом извиняюсь, не всегда получается сразу отвечать.

Дальше информация личного характера, врядли ей стоит грузить форум, отправил e-male

Vic

• Пользователь
  • **
В "Описании Борисовского повета" Тышкевича 1848г. упоминается два имения
"Черница". Указания о нахождении имений в книге нет.

Деревень также было больше одной. Вторая между Жодино и Забашевичами что на юго-восток. Точнее посередине линии Жодино –
Слободка, в болотах. Сейчас не существует.

Вадзім Урублеўскі

• Новичок
  • *
Спадар Вішнеўскі!
Працуючы у лютым над вашым запытам немала паламаў галаву адносна таго, дзе ж былі гэтыя Чарніцы, што ў розных дакументах адной і той жа справы фігуруюць як Чарнанава і Чарняўка. Магчыма, гэта адзін і той жа населены пункт з трыма варыянтамі назоваў. Вёска Чарняўка ў Барысаўскім р-не ёсць і цяпер. Не так далёка ад яе ёсць паселішча Чарневічы. Тое, што вашы продкі паходзяць з гэтай мясцовасці можа пацвярджацца тым ускосным фактам, што ў адным месцы радаводнай справы (ф.319, воп.2, спр.1600) праходзіць суседні н.п. Аздзяцічы, дзе ў мясцовым касцёле быў хрышчаны некаторыя з вашых продкаў (на жаль яго метрычных і спавядальных кніг не захавалася наогул).

Wisznewski

• Участник
Дзякуй вялікі сп. Урублеўскі за тлумачэньні! Я зусім ня там глядзеў на мапе...
Так як справы я ў вочы ня бачыў, цікаўлюся...Які з маіх продкаў быў ахрышчаны ў Аздзяцічах? Ці справа ўвогуле падае з кім Крассоўскія ажаніліся, дзе, калі...Ці можна зрабіць копіі дакумэнтаў?

Вадзім Урублеўскі

• Новичок
  • *
У радаводныя справы рэдка ўключаліся дакументы адносна заключэння шлюба. Жонкі праходзяць далёка не ваўсіх выпадках. У асноўным яны фігуруюць у метрыках аб нараджэнні і хрышчэнні (і то не заўжды). Я паспрабую замовіць вашу радаводную справу яшчэ раз, каб адшукаць там тую звестку пра Аздзяцічы. Калі знайду, паведамлю. Гэты тыдзень у мяне ледзь не цалкам забіты працай, таму вам прыдзецца пачакаць.

Vic

• Пользователь
  • **
Что то про костел в Оздятичах не очень верится.

Церковь там была, в 1794 переведена из униатства под РПЦ.

Еще добавлю,
раз пошел разговор о топо(гидро)нимике с корнем ЧЕР…:
-Из газеты Вечерний Минск: "р. Вяча принимает  несколько небольших притоков, из них наиболее известны речки Черница и Чернявка. Последняя на некоторых картосхемах также называется Черницей, а для местных жителей она просто Чернушка.
-Недалеко от Бобра была деревня Чернявка, это бобрская парафия.

Еще Красовские упоминаются в "Малом гербовнике Холопеницкой шляхты" Дмитрия Яцкевича. Менск "Беларуски кнiгазбор", 1999, в разделе "Древняя шляхта". К сожалению книгу пока в руках пока не держал.
« Последнее редактирование: 07 Июль 2008, 11:08:47 от Vic »