ЗГУРТАВАНЬНЕ БЕЛАРУСКАЙ ШЛЯХТЫ

ASSOCIATION OF THE BELARUSIAN NOBILITY

СОБРАНИЕ БЕЛОРУССКОЙ ШЛЯХТЫ


Правілы форумаў (па-беларуску)Правила форумов (по-русски)

Бел.: Калі вы ўводзіце свой лагін і пароль, часта здараецца, што вас не пускае і піша пра памылку. Пры гэтым адкрываецца старонка для ўвахода на форум. Ваш лагін ужо запомніўся. Набярыце яшчэ раз пароль і націскайце "ўвайсьці". Павінна спрацаваць.

Рус.: Когда вы вводите свой логин и пароль, часто случается, что вас не пускает и пишет об ошибке. При этом открывается страница для входа на форум. Ваш логин уже запомнился. Наберите пароль ещё раз и нажимайте "войти". Должно сработать.

Автор Тема: Корзун, Корзан / Korzun, Korzan / Korzon / Корзон  (Прочитано 29646 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

yuri

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 3
Я являюсь прямым потомком рода Корзун.Мой прадед Михаил Амбросьевич  Корзун был женат третьим браком на Констанции Петровне Корзун(род 1988) после смерти моей прабабушки,от которой родился мой дед Евгений (род в 1906).Герб нашего рода "Морской Кот".Хотелось бы подтвердить свое происхождение,узнать как было присвоено шляхетское звание моему предку,узнать происхождение и значение своего герба.Заранее благодарен.
« Последнее редактирование: 02 Ноября 2008, 21:44:45 от Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта »

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2027
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Корзун, Корзан / Korzun, Korzan / Korzon / Корзон
« Ответ #1 : 02 Ноября 2008, 03:32:25 »
Напішыце, дзе жылі вашыя продкі. І папраўце даты, бо дзіўна выглядаюць.
« Последнее редактирование: 02 Ноября 2008, 21:45:09 от Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта »
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

yuri

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 3
Re: Корзун, Корзан / Korzun, Korzan / Korzon / Корзон
« Ответ #2 : 06 Декабря 2008, 23:11:06 »
Подскажите,как официально составить свое генеалогическое дерево,где найти происхождение своего герба и что он значит.

stretta

  • Пользователь
  • **
  • Сообщений: 74
Re: Корзун, Корзан / Korzun, Korzan / Korzon / Корзон
« Ответ #3 : 09 Декабря 2008, 18:49:12 »
   Працуючы ў гістарычным архіве над уласным радаводам я заўважыла, што прозвішча КОРЗУН на случчыне даволі распаўсюджанае: ёсць КОРЗУНЫ з засцянковай шляхты, а ёсць і сяляне. Адсюль выснова: лічыць, што ўсе КОРЗУНЫ – шляхецкага паходжання і маюць герб “Марскі кот” – вельмі наіўна.
   Каб саставіць менавіта Ваш уласны радавод, ёсць два шляхі, якія залежаць ад Вашага матэрыяльнага стану:
   1) звярнуцца ў Нацыянальны Гістарычны Архіў Беларусі (гл.адпаведны сайт, платныя паслугі) і замовіць архіву састаўленне свайго радавода;
   2) запісацца у чытальную залу архіва і самому заняцца састаўленнем радавода – справа гэта ня хуткая, але ў сэнсе грошай больш танная.
   І для першага, і для другога патрэбен пэўны пункт адліку: полныя дадзеныя на аднаго з Вашых продкаў, які нарадзіўся да 1917 года, уключаючы месца жыхарства, веравызнанне і саслоўе.
   Самастойны пошук займе, як правіла, некалькі гадоў – і  няма ніякай гарантыі, што ў канцы марафону Вас чакае так Вам спадабаўшыйся “Марскі кот”... ;)




yuri

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 3
Re: Корзун, Корзан / Korzun, Korzan / Korzon / Корзон
« Ответ #4 : 14 Декабря 2008, 22:04:23 »
Я ведаю,што я Корзун Юрый зьяуляюся праиым нащадкам роду Корзун,аб гэтым сведчыць памяць маих продкау и гистарычная прауда.Я ведаю,што мой дзед Яуген праходзиць па книзе записау дваранства Расейскай Имперыи,я маю канкрэтные ссылки и ,галоунае,словы маей бабули Галины(таксама ,з яе слоу шляхетскага роду Шынкевич).З слоу маих продкау мои род прызнау праваславие  у сярэдзине 19 в.Я ведаю дасканальна,што я шляхтич.Яб жадау,кали гэта рэальна падцвердзцить афицыйна свой статус и ,самае галоунае,пазнаць як мае продки атрымали свой статус и што азначае марски кот.Мой дзед Яуген,негледзячы на тое,што савецкая улада пакрыудзила яго бацьку(маего прдзеда)геройски загинул за нашу Радзиму,мой бацька таксама шщыра працавау,кали ен ликвидавау аварывю,то стау инвалидам.Мне 46 гадоу, у мяне есць сын,я шщыра працавау  и служыу(я капитан Савецкай Армии) не на блага Улады,а сваей

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2027
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Корзун, Корзан / Korzun, Korzan / Korzon / Корзон
« Ответ #5 : 17 Февраля 2009, 19:59:12 »
yuri,

ня трэба хвалявацца, Корзуны на самой справе старадаўні беларускі шляхецкі род. Але быў ня надта заможным і вельмі разгалінаваным. Многія ў расейскія часы былі запісаныя ў падатныя станы.

У сваіх гэнеалягічных аповядах Корзуны сягаюць у часы 15 ст., на жаль, гэта выдумкі, але радавод дакладна будзе з 16 ст. Толькі трэба доўга разьбірацца і старанна вывучаць і аналізаваць дакумэнты. У мяне ў самога ёсьць кропелька крыві Корзунаў. Некалі можа я буду вывучаць радавод гэтага роду.

Першы вядомы мне вывад шляхецтва ў расейскія часы Корзуны рабілі ў Рагачоўскім правінцыйным земскім судзе 1773.10.30. Пры вывадзе ёсьць і малюнак гэрбу. Ён хоць і называецца "Кот Марскі", але, насамрэч, гэта іншы гэрб, які толькі нагадвае названы. У гэрбе кот сьціскае ў лапах стралу. Я-бы раіў вам замовіць копію з архіва гэтага вываду. Для вывучэньня раньняй вэрсіі радаводу і захаваньня аўтэнтычнага гэрбу.

НГА Беларусі. Ф. 2128, воп. 1, спр. 4, арк. 98-101адв.

Напішаце, усё-ж, месца жыхарства вашых продкаў, даты іх жыцьця і шлюбныя сувязі.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Елена Говор

  • Пользователь
  • **
  • Сообщений: 63
Re: Корзун, Корзан / Korzun, Korzan / Korzon / Корзон
« Ответ #6 : 18 Марта 2010, 06:41:22 »
Моя бабушка по отцу, Дарья Ивановна Корзун (1907-1992) происходит из семьи Корзунов, мещан деревни Фащевка (до революции деревня относилась к Чеботовичской волости, Гомельского уезда, Могилевской губернии). Ее отец - Иван Григорьевич Корзун (1863-1943), женатый на Марии Демьяновне Чернявской с соседнего хутора Чернявские; ее дед - Григорий Николаевич Корзун (1842-1919). У Григория были братья Петр и Николай. Все они жили в Хвощевке.

Дочь Петра - Констанция Петровна Корзун (1888 г.р.) в 1906 году вышла замуж за Михаила Амвросьевича (Амбросьевича) Корзона (Корзуна). Именно об этом браке писал Юрий в первом письме на этом форуме. Михаил Амвросьевич был дворянин околицы Замостье, Рогачевского уезда в приходе Меркуловичской церкви. Генеалогия Михаила есть на странице моего сайта
http://members.iimetro.com.au/~elgovor/genealogy/Korzun3.htm

Я хотела бы спросить мнение экспертов по "моим" Корзунам. Не может ли тот факт, что Констанция Корзун, мещанка, вышла замуж за Михаила Корзуна, дворянина, который жил довольно далеко от Фащевки, косвенным свидетельством того, что эти семьи Корзунов были в родстве и ветвь мещан из Фащевки просто не была утверждена во дворянстве? Опять же мой отец, побывав в тех краях после войны, записал в дневнике такой разговор с местными жителями.
            - Какая там шляхта! По той бок была шляхта. Вот ў Хвашчоўки, напимер.
            - А вы Корзунов в Хвощевке знали? - спросил я.
            - Да, Ивана и Василя. Пагасцiлi у нiх! Ай-яй-яй! Браты один одному не уступали.
            - Как, не ладили?
            - Не, па багацтву сваяму... День пили у Ивана, потом забирали все и шли к Василю. А яблоки - любые, такие моченыя. Ляжать у атрушках...
Т.е. окрестные жители считали Корзунов шляхтой, и они действительно были зажиточными, имели огромные фруктовые сады, после революции Иван Григрьевич был раскулачен.

Одним словом буду благодарна за любую информацию и советы по поиску по Корзунам из Хвощевки. В НИАБ я все, как кажется, пересмотрела, но нашла по Фащевке только брачные обыски конца 19 - начала 20 века. Правда, я была там много лет назад, может быть они открыли какие-то новые фонды?
« Последнее редактирование: 18 Марта 2010, 19:37:36 от Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта »

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2027
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Корзун, Корзан / Korzun, Korzan / Korzon / Корзон
« Ответ #7 : 18 Марта 2010, 19:58:57 »
Елена Говор,

гэрб на вашай старонцы ня правільны. Я раней напісаў, дзе можна ўзяць ранейшы радавод і малюнак гэрбу.

У рэвіскіх казках незацьверджанай шляхты Рагачоўскага пав. за 1864 ёсьць Корзуны:

Фонд 2151, воп. 1, спр. 171:

арк. 33—34 (ак. Вараноўка),
арк. 158—159 (ак. Востраў).

У Фашчаўцы быў касьцёл, ёсьць сэнс глянуць, можа там ёсьць нейкія Корзуны.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Елена Говор

  • Пользователь
  • **
  • Сообщений: 63
Re: Корзун, Корзан / Korzun, Korzan / Korzon / Корзон
« Ответ #8 : 21 Марта 2010, 05:12:35 »
Спасибо, Владислав!

Насколько я помню, я взяла описание герба из определения дворянского собрания. (У меня сейчас нет этих выписок, когда достану их - уточню). Но я смотрела дела Корзунов только в фонде 319 (НИАБ). Фонд 2128 я не смотрела. Если есть разные варианты герба, может ли быть так, что разные ветви имеют разные варианты?

В Фащевке я, сожалению, не была, но насколько я знаю, это была небольшая околица, домов 10-15. О костеле там я не слышала, возможно он был в другой Фащевке. Судя по брачным обыскам, к концу 19 века "мои" Корзуны были православными.

Когда доберусь до Минска, постараюсь посмотреть переписи неутвержденной шляхты, спасибо.

palivac

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 25
Re: Корзун, Корзан / Korzun, Korzan / Korzon / Корзон
« Ответ #9 : 21 Марта 2010, 21:14:40 »
Усё правільна, ніякага касцёла ў Фашчаўцы не было. Корзуны былі ў 19 ст. як праваслаўныя, так і католікі. У Фашчаўцы - праваслаўныя. Тыя, што жылі ў Антушах (Рагачоўскі раён) - католікі. Лічыліся дваранамі, але былі, як напісана ў метрычных кнігах, "беднаго состоянія".
Маю сканы метрычнай кнігі антушаўскага касцёла (у архіве яе па-мойму няма). Там запісаны Юры Корзун з Антушаў, які памёр 14.04.1866 г. ад гарачкі. Меў 27 гадоў.

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2027
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Корзун, Корзан / Korzun, Korzan / Korzon / Корзон
« Ответ #10 : 22 Марта 2010, 17:22:45 »
Спасибо, Владислав!

Насколько я помню, я взяла описание герба из определения дворянского собрания. (У меня сейчас нет этих выписок, когда достану их - уточню). Но я смотрела дела Корзунов только в фонде 319 (НИАБ). Фонд 2128 я не смотрела. Если есть разные варианты герба, может ли быть так, что разные ветви имеют разные варианты?

Найчасьцей у вывадах перапісвалі апісаньні гэрбаў з гэрбароў. А сапраўдныя гэрбы маглі мець варыянты, альбо быць зусім іншымі. У Польшчы гэрбы мелі назвы і часта гэрбы, якія мелі падобны выгляд, проста называлі "стандартнаю" назваю. Калі ёсьць малюнкі — трэба заўсёды правяраць.

У вашым выпадку, стандартнае апісаньне гэрбу ня правільнае. У Корзунаў свой уласны гэрб.

В Фащевке я, сожалению, не была, но насколько я знаю, это была небольшая околица, домов 10-15. О костеле там я не слышала, возможно он был в другой Фащевке.

Відаць, што касьцёл у іншай Фашчаўцы, я проста памылкова зьвярнуў увагу на назву.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Васіль Грыбоўскі-Гурыновіч

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 238
  • Грыбоўскі В.А.
Re: Корзун, Корзан / Korzun, Korzan / Korzon / Корзон
« Ответ #11 : 22 Марта 2010, 21:29:12 »
Вітаю!

Жылі Корзуны у зас. Кутнева, зас. Касыніч Слуцкага павета. пачатак 19 ст.
зас. Палянак, зас. Меляшковіч Бабруйскага павета. Пачатак 19 ст.

З павагай
Любі бацькаўшчыну, ведай продкаў і адказвай толькі за сябе

palivac

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 25
Re: Корзун, Корзан / Korzun, Korzan / Korzon / Корзон
« Ответ #12 : 22 Марта 2010, 21:43:27 »
У вас на сайце ёсць Корзун Рафаил Васильевич (р.1783).

Католік, дваранін. З Антушаў. Дык вось ён памёр ад гарачкі ў 1861 годзе (27 сакавіка). Верагодна заразіўся ад сваёй жонкі Ганны, якая памёрла 24 сакавіка.
У іх было трое дзяцей: сын Амброзій і дочкі Петра(у)нелля і Сафія.

Калечыц

  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 1055
Re: Корзун, Корзан / Korzun, Korzan / Korzon / Корзон
« Ответ #13 : 15 Ноября 2010, 22:43:25 »
1845 г. Крестьянин дер. Веребьевичи быстрицкой вол. Слуцкого у. Фёдор Ильин Корзун, кум моего предка Григория Адамовича Лопотки (Лопатки).

В РС 1858 г. записаны "Корзун или Коржак"
In hoc signo vinces

Vad

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 4
Re: Корзун, Корзан / Korzun, Korzan / Korzon / Корзон
« Ответ #14 : 02 Сентября 2012, 21:26:14 »
Добрый день! Меня зовут Вадим и я с Украины, живу в Киеве и ищу своих родственников с Беларуси. Знаю, что мои предки были родом из Фащеевки и фамилия была - Корзан, в дальнейшем, когда мой дед женился, при оформлении документов сделали ошибку в фамилии и с тех пор наша семья носит фамилию Корзун. Был бы рад узнать историю нашего семейства, происхождение рода и все такое прочее. Зараннее спасибо за ответы и помощь.
Ищу родственников в Беларуси.