ЗГУРТАВАНЬНЕ БЕЛАРУСКАЙ ШЛЯХТЫ

ASSOCIATION OF THE BELARUSIAN NOBILITY

СОБРАНИЕ БЕЛОРУССКОЙ ШЛЯХТЫ


Правілы форумаў (па-беларуску)Правила форумов (по-русски)

Бел.: Калі вы ўводзіце свой лагін і пароль, часта здараецца, што вас не пускае і піша пра памылку. Пры гэтым адкрываецца старонка для ўвахода на форум. Ваш лагін ужо запомніўся. Набярыце яшчэ раз пароль і націскайце "ўвайсьці". Павінна спрацаваць.

Рус.: Когда вы вводите свой логин и пароль, часто случается, что вас не пускает и пишет об ошибке. При этом открывается страница для входа на форум. Ваш логин уже запомнился. Наберите пароль ещё раз и нажимайте "войти". Должно сработать.

Автор Тема: Аношка / Anoška / Onoszko, Anoszko / Аношко, Оношко, Оношка  (Прочитано 17471 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

Андрэй Мікалаеў-Пашкевіч

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 103
  • Litwin
    • Milites Christi
Панове, ці ёсь якіясьці зьвесткі пра род
Аношка / Anoška / Anoszka / Аношко
з Ігуменскага пав. Мінскай губ.?
« Последнее редактирование: 13 Апреля 2009, 16:19:40 от Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта »
Gente Lithuanus natione Albaruthenus

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Карысталіся гэрбам "Яцына".
« Последнее редактирование: 13 Апреля 2009, 16:19:57 от Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта »
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Андрэй Мікалаеў-Пашкевіч

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 103
  • Litwin
    • Milites Christi
Dziakuju waspanu!
Gente Lithuanus natione Albaruthenus

Irina_54

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 3
Здравствуйте, Litwin! Вы интересовались родом Аношка (Аношко) из Игуменского павета? У вас есть родные из этого родовода? Аношек очень много, у одного Карла Аношки было 12 детей: 7 братьев и 5 сестер. Моя фамилия  - Аношко, я из Червеня ( Игумена), корни моего рода из Игуменского павета. Что Вас интересует? Пишите.

Андрэй Мікалаеў-Пашкевіч

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 103
  • Litwin
    • Milites Christi
Вітаю пані Ірыну.

У агляданым мінулым, з Аношкамі не ў сваякох : )
Але Аношкі — даўнія суседзі па вёсцы, зь якой мае продкі.
Хацеў, чым мог, дапамагчы пану Валеру Аношку з Гайдуковай Слабодкі, ля Раванічаў.
Зь ягоных словаў, яны гербу Jacyna. Вось пра пана Валера:
http://nicolaev.livejournal.com/934686.html
Аношкі жылі, здаецца, на нейкім хутары ці то ў Г.Слабодцы, ці то ля яе.
Gente Lithuanus natione Albaruthenus

Irina_54

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 3
Добрый день, пан Litwin! Извините, что не пишу Вам на роднай мове, нужно ставить другую языковую панель, а я спешу Вам ответить. Валерия Станиславовича Аношко я знаю заочно (после смерти моего отца Анатолия Викентьевича) я звонила ему домой и разговаривала с Ядвигой Ивановной. Имена его репрессированного отца и его братьев значаться в Мартирологе, загляните на сайт. Дед Валерия Станиславовича Гвидон приходился родным братом моему прадеду Карлу (он был главным лесничим Игуменского павета). Мой дед Викентий Карлович из большой семьи Карловичей (7 братьев и 5 сестер). А Островские, проживавшие в Рованичах, мне также в некоторой степени родственники по линии старшей сестры моего отца Анны Викентьевны Аношко, вышедшей замуж за Владимира Ксаверьевича Островского, внука Павла Островского, который послужил прообразом пушкинского Дубровского. Всю эту историю еще в 1998 г."раскопал" завуч сш №2 г. Червеня В.Б.Мыслицкий, в которой я училась. Эти материалы, если интересно, были в свое время напечатаны в СБ от 16 января 1999 г. Сейчас мои кузены Островские проживают в г. Сланцы  Ленинградской обл., и у них есть подарок от Пушкинского дома - книга со всей генеалогией Островских. То, что Аношки - "польская шляхта", мы знаем давно, и знаем их герб - Яцына. Со своими родственниками из дд. Колодежи и Гродзянка мы предпринимаем некоторые попытки собрать родословную семьи Аношко, пока еще живы старшие Аношки.

Вадзім Урублеўскі

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 36
Так бы ўсе займаліся сваім радаводам, як спадарыня Ірына!

Вось што ў мяне ёсць па гэтай сям'і па дадзеным сельскагаспадарчага перапісу 1916 г.:

Оношко Гвидон Николаев (49 лет), мещанин околицы Вязычин Жеремицкого сельского общества Беличанскай вол. Игуменского уезда, поляк. Имел землю в Гайдуковой Слободке. Жена – 47 лет, сыновья – 19, 13, 9, 4 лет, дочь – 14 лет.
Крыніца: НГАБ, ф.325, воп.2, спр.662, арк.414.

Не цяжка вылічыць, што старэйшыя сыны – гэта Вацлаў, Віктар і Станіслаў. А вось хто малодшы сын і дачка?
« Последнее редактирование: 09 Октября 2009, 19:23:19 от Вадзім Урублеўскі »

Irina_54

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 3
Здравствуйте. Вадим! К сожалению, у меня нет сведений об этой линии Аношко: все, что я знаю- это со слов моих родных. Может быть и такое, что они ушли в раннем возрасте, с чем я, например, неоднократно сталкивалась при расспросах родных. Скорее, может Валерий Станиславович сам что-нибудь знает об этом?

Wisznewski

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 160
Памятайце таксама аб факце рэкруцтва каталіцкай моладьдзі Ігуменьшчыны ў польскі легіён Доўбар-Мусніцкага. Шмат моладьдзі тады чула "поволаньне"...
Некаторыя сем'і ўвогуле ў Польшчу перасяляліся пасля 1920 і пазьней: з Бярэзіншчыны (мне вядомыя...) так зрабілі некаторыя Славашэўскія, пару братоў Ржывуцкіх з Ялоўкі і шматлікія іншыя....глядзець якіх трэба ў IPNе...
Audiatur et altera pars...

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Як я разумею, з 20-м стагодзьдзем усё больш-менш ясна. Штосьці можна дапоўніць, але, гэта ўжо дадаткі.

Ранейшыя зьвесткі трэба глядзець у сьпісах менскіх мяшчанаў (фонд Менскай мяшчанскай управы), а потым ужо ў шляхецкіх сьпісах і ў родавай справе ў ДДСе.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Андрэй Мікалаеў-Пашкевіч

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 103
  • Litwin
    • Milites Christi
Пане Вадзім, дзякую! : )

«Имена его репрессированного отца и его братьев значаться в Мартирологе, загляните на сайт»

Пані Ірына, Вацлаў, Віктар, Станіслаў:
http://lists.memo.ru/d2/f105.htm
А вось Гвідона не знайшоў : (

«Памятайце таксама аб факце рэкруцтва каталіцкай моладьдзі Ігуменьшчыны ў польскі легіён Доўбар-Мусніцкага… шматлікія іншыя....глядзець якіх трэба ў IPNе»

А дзе маем забачыць базы па тых леґіянерах-камбатантах?
http://www.ipn.gov.pl — нешта тамака не знаходжу зьвестак…
Gente Lithuanus natione Albaruthenus

Юлия - 1

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 2
Хочу интересующимся сообщить, что мой дед Аношко Павел Гвидонович, родился в 1911 году в. д. Вязычино и умер в 1995 году. Похоронен на Вязычинском кладбище рядом со своим отцом Аношко Гвидоном,кот. умер в 1929 году, от грыжи. Также у моего деда была сестра Анна.

Юлия - 1

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 2
Также, имя брата моего деда (по-моему Виктор) увековечено на памятнике воинам, пропавшим без вести в д. Ольховка, что в 5 км от Вязычино

Alexander

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 1
Здравствуйте.
Фамилия моего про-продедушки Оношко. Порывся по документам обнаружил, что она действительно относилась к этому роду. Но заинтересовал один момент - указано, что сам род проживал в районе Поплавщины.
Если у кого то есть больше информации по этой фамилии, то, пожалуйста, напишите мне.
« Последнее редактирование: 26 Марта 2012, 22:25:45 от Alexander »

Андрэй Мікалаеў-Пашкевіч

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 103
  • Litwin
    • Milites Christi
Здравствуйте.
Фамилия моего про-продедушки Оношко. Порывся по документам обнаружил, что она действительно относилась к этому роду. Но заинтересовал один момент - указано, что сам род проживал в районе Поплавщины.
Если у кого то есть больше информации по этой фамилии, то, пожалуйста, напишите мне.
Пане Александар, вось сёння сустрэў буйны артыкул пра святара Вацлава (Вячаслава) Аношку, што з Паплаўшчыны Магілёўскага р-ну (узгадваецца гэнак сама ў Бялыніцкім р-не і ў Быхаўскім, але, мяркую, гаворка аб той самай весі) вядзе свой род. Але ня маю звестак ці гэна шляхецкі род, ці не (то бок ці мой пост офтопік, ці не) : )

http://jacviah.livejournal.com/36523.html?style=mine

Магу хіба спаслацца на Вікіпедыю, http://be-x-old.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B0%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D1%9E%D1%88%D1%87%D1%8B%D0%BD%D0%B0 якая кажа, што Паплаўшчына -- "шляхецкая каталіцкая аколіца", і ўвогуле цікавыя для Васпана звесткі ў тым вікіартыкуле і пад ім па спасылках. Ніжэй камэнтам пакіну яшчэ некаторых знойдзеных рэпрэсаваных праз бальшавікоў.
Gente Lithuanus natione Albaruthenus