ЗГУРТАВАНЬНЕ БЕЛАРУСКАЙ ШЛЯХТЫ

ASSOCIATION OF THE BELARUSIAN NOBILITY

СОБРАНИЕ БЕЛОРУССКОЙ ШЛЯХТЫ


Правілы форумаў (па-беларуску)Правила форумов (по-русски)

Бел.: Калі вы ўводзіце свой лагін і пароль, часта здараецца, што вас не пускае і піша пра памылку. Пры гэтым адкрываецца старонка для ўвахода на форум. Ваш лагін ужо запомніўся. Набярыце яшчэ раз пароль і націскайце "ўвайсьці". Павінна спрацаваць.

Рус.: Когда вы вводите свой логин и пароль, часто случается, что вас не пускает и пишет об ошибке. При этом открывается страница для входа на форум. Ваш логин уже запомнился. Наберите пароль ещё раз и нажимайте "войти". Должно сработать.

Автор Тема: Запольскі-Доўнар / Zapoĺski-Downar / Zapolski-Downar, Dołnar, Dołłnar, Dounar / Запольский-Довнар  (Прочитано 27521 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

argon

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 12
Дамы и господа, помогите отыскать информацию о Довнар-Запольских, н.п. Койданово, под Дзержинском, репрессированых в 1937г.

Калечыц

  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 1059
Довнары-Запольские жили под Койданово с 16 в. По инвентарю 1588-9 гг. Довнары записаны рубежевичскими боярами, жили на боярских и оседлых волоках. Часто встречаются в метрических книгах Койдановского костёла 18 в. Застенковая шляхта.
В кон. 18-нач. 19 вв. некоторых Довнаров Радзивиллы перевели в крестьяне. Эти Довнары отыскивали вольность и шляхетство.
В 19 в. Довнары числились и в дворянах, и в крестьянах, и в однодворцах, мещанах, вольных людях и т.д.
In hoc signo vinces

Вячеслав

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 1
Между Фаниполем и Дзержинском есть деревня Довнары, под Ивенцом, недалеко от Ивья есть деревни Довнары (Даўнары), на границе с Литвой деревня Довнеришки.

Васiль Юрша

  • Старожил
  • ****
  • Сообщений: 414
Ошмянский гродский суд актировал вывод неких Довнаров в 1802 и 1827гг.

Аля Сідаровіч

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 3
Доўнар-Запольскія наша радавое прозвішча. Магчыма, гэтая інфармацыя вам прыдасца.

Мая бабуля па мячы паходзіць з Даўнароў. Да 1929 года ў фальварку Запярхурава (альбо Таўкачоўшчына) Койданаўскага раёна, Нарэйкаўскага сельсавета жыла сям'я майго прадзеда Ізыдара. Побач -- сем'і яго братоў Стафана і Іосіфа.
Прадзед быў жанаты на Юліі Кісялеўскай, у іх было дзевяць дзяцей: Іосіф, Антон, Міхал, Лёня, Коля, Канстанцін, Марыя, Кароль, Ніна (мая бабуля).
Стафан Доўнар меў дзяцей чатырох дочак, Надзею, Веру, Любоў, Соню, і сына Уладзіміра.
Іосіф Доўнар, відаць, быў старэйшым з братоў, бо, па сведчанню бабулі, спадчынным надзелам зямлі распараджаўся яго сын Аляксандр.

Вы не маглі бы ўдакладніць мясцовасць на Койданаўшчыне, з якой паходзяць Вашыя продкі?
Раю таксама паглядзець кнігу Аляксандра Залівакі "Спіс землеўладальнікаў Менскага павета". Мінск, 2005.

Аля Сідаровіч

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 3
Можаце зірнуць праект расійскага "Мемарыялу"
http://lists.memo.ru/index5.htm.

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2034
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Доўнар-Запольскія наша радавое прозвішча. Магчыма, гэтая інфармацыя вам прыдасца.

Мая бабуля па мячы паходзіць з Даўнароў. Да 1929 года ў фальварку Запярхурава (альбо Таўкачоўшчына) Койданаўскага раёна, Нарэйкаўскага сельсавета жыла сям'я майго прадзеда Ізыдара. Побач -- сем'і яго братоў Стафана і Іосіфа.

1915. Менскі пав.

Доўнар Аляксандр Марцінавіч, дв.
Запярхурава — 13 дзес. з.
Доўнар Карл Вікенцьевіч, дв.
Запярхурава — 13 дзес. з.
Доўнар Марцін Вікенцьевіч, дв.
Запярхурава — 13 дзес. з.
НГА Беларусі. Ф. 333, воп. 2, спр. 807, арк. 60.

Доўнар Іосіф Антонавіч, (стан ня ўказаны)
Таўкачоўшчына — 11 дзес. з.
НГА Беларусі. Ф. 333, воп. 2, спр. 807, арк. 59.

Можа быць мае дачыненьне:
нашчадкі Доўнара Антона Андрэевіча
Кухаршчына — 14 дзес. з.
НГА Беларусі. Ф. 333, воп. 2, спр. 807, арк. 60.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Аля Сідаровіч

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 3
Спадар Уладзіслаў, шчыры дзякуй за грунтоўны адказ!
Сапраўды, гэта нашыя продкі: мой прадзед Ізыдар быў Мартынавы.

Сёння перапытала бабулю, аказалася, што братоў прадзеда Ізыдара звалі Стафан і Аляксандар, а не, як я пісала вышэй, Іосіф.
Аляксандар Марцінавіч Доўнар меў дачку Анэту (замужам за Каролем Пашкевічам) і сына Іосіфа.

Узніклі два пытанні:
1. Падкажыце, калі ласка, як могуць суадносіцца тапонімы “фальварак Запярхурава” і “вёска Таўкачоўшчына”?
У дакументах 10-х гадоў, з якімі я знаёмая паводле кнігі А.Залівакі,  для пазнакі зямлі сыноў Мартына Доўнара сустракаецца менавіта назва "Запярхурава". У той самы час мая бабуля згадвае, што бацькаў хутар зваўся Таўкачоўшчына і быў паміж вёскай Плашава і Глухое Пярхурава. Тое самае пацвярджае яе метрыка аб нараджэнні, адноўленая ў 30-ыя гады, вайсковыя польскія і бэсэсэраўскія мапы: шнур зямлі паміж Плашава - Глухім Пярхурава (спаленае ў вайну) – саўгасам Сталіна падпісаны як хутары Таўкачоўшчына. Дапускаю, што Запярхурава была зменена на Таўкачоўшчыну ў 20-30-ыя гг.: побач былі дзьве вёскі з падобнымі назвамі Пярхурава і Глухое Пярхурава. Але адкуль выйшла Таўкачоўшчына?
Бабуля памятае сярод блізкіх сяброў бацькі суседа Пілецкага, з якім прадзед палюбляў хадзіць на паляванне. Тут я сустрэла згадку пра Тоўкачаў, як пра досыць заможны род на Койданаўшчыне(http://www.nobility.by/forum/index.php?topic=725.0). 
Магчыма, зямля, на якой быў наш фальварак належаў раней Тоўкач-Пілецкім ці межавала з ёй?
І таму менавіта гэта назва “выйшла” на мапы і метрыкі і стала агульнай для чарады дробных хутароў і фальваркаў.

2. Чаму ў цытаваных Вамі дакументах за 1915 год уладальнікамі фальварка Запярхурава называюцца Аляксандар Марцінавіч Доўнар, а таксама Даўнары Марцін Вікенцьевіч і Карл Вікенцьевіч (бацька і дзядзька)?
Мой прадзед Ізыдар Марцінавіч нарадзіўся ў 1861 годзе. У дакументах, на якія абапіраецца А.Залівака, уладальнікамі Запярхурава згадваюцца менавіта тры сыны Марціна (Аляксандар, Стафан, Ізыдар).
Вы маглі памыліцца ў даце, не 1915 г., але іншы год?
Альбо можна разглядаць гэты дакумент, як сведчанне, што на 1915 год быў жывыя яшчэ і старыя Даўнары – Мартын і Кароль?



« Последнее редактирование: 11 Октября 2009, 15:38:15 от Аля »

argon

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 12
Справка Гос. архива РБ, из базы данных реабилитированных: Довнар Казимир Иванович(до этого Янович), д. Филиповичы, Дзержинского р-на Минской обл, поляк, из дворян. Это мой прадед. Его жена Гелена Язвинская. Она из местечка Городище, рядом с Филиповичами. Прапрадед Довнар Ян Янович. Может у кого есть какая-нибудь информация что было до этого. И еще, вся семья в 1930 была выслана в Архангельскую область, где и родился мой отец. В связи с этим нехватает информации и документов чтобы связать меня с прадедом. Только метрика отца. Заранее благодарен за советы и т.д.

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2034
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Вось, што ў мяне ёсьць па Доўнарах з Філіповічаў:

дворянин Казимир Иванович Запольский-Довнар
х Елена Язвинская
   |
Бронислава
* Филиповичи 1904.10.17, ~ Койданово, костёл 1904.10.31
   Нацыянальны Гістарычны архіў Беларусі. Ф. 937, воп. 8, спр. 23, арк. 26адв.-27.

дворянин Иван Запольский-Довнар
х Бронислава Язвинская
   |
Викентий
* Филиповичи 1913.09.21, ~ Койданово, костёл 1913.09.29
   Нацыянальны Гістарычны архіў Беларусі. Ф. 937, воп. 8, спр. 24, арк. 64адв.-65.
Ян
* Филиповичи 1915.01.02, ~ Койданово, костёл 1915.01.04
   Нацыянальны Гістарычны архіў Беларусі. Ф. 937, воп. 8, спр. 24, арк. 156адв.-157.

Бачым, што асобы пазначаныя ў мэтрычных кнігах як дваране, значыцца былі зацьверджанымі ў расейскім дваранстве. Найпрасьцей — гэта спачатку паглядзець шляхецкія сьпісы Менскага пав. за канец 19 ст. Там будзе пазначана, калі былі зацьверджаны. Па гэтай інфармацыі можна будзе меркаваць, якую справу Доўнараў трэба глядзець у фондзе Менскага ДДСу.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

argon

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 12
Владислав, огромное спасибо. Это мои прадеды и прабабушки. Когда буду заниматься поисками и находить любую информацию, меня не касающеюся, с удовольствием поделюсь со всеми желающими. По "Поселенный список домохозяев №18", Всесоюзная перепись населения 1926г., Минский уезд, Койдановский р-н, Негорельский сельсовет, д. Филиповичы:1. Довнар Казимир Иванович-7чел; 2 Довнар Иван Иванович-7чел; Бесман Адам Иванович-5чел; Янковский Антон Антонович-7 чел;Барщевский Иосиф Иванович-8чел. Может кому пригодиться. Передо мной сейчас стоит задача отыскать сведения о моей бабушке- Анне Казимировне,1906г. рождения, + отыскать свидетельство о браке бабушки с дедушкой Вязовичем Михаилом Викентьевичем. В 30-х началась какая-то неразбериха вся семья была выслана в Архангельскую область. Елена Язвинская умерла в 1930, когда экспроприировали имущество,инфаркт. Казимир Иванович был арестован, но бежал, правда мы не знаем откуда. Или с Архангельской обл, или с какой кутузки здесь. Вобщем жена Елена Язвинская умерла у него на руках, его опять выдали властям и опять арест. После этого непонятно, он уехал с семьей на поселение или нет. Однако все дети Казимира, оставшиеся в живых, были в Охтоме, позже в Котласе. Неизвестна только судьба сына Казимира - Павла Довнара(в его честь и назвали меня). По семейной легенде он побыл на спецпоселении и сбежал. Приехал на родину, закончил свои дела и отбыл в неизвестном направлении. Может его просто растреляли. И он и его отец по информации с сети были осуждены за антисоветскую деятельность и антисоветскую агитацию.

Дрозд

  • Старожил
  • ****
  • Сообщений: 410
Выходит, что в Филиповичах два Довнара  были  женаты на Язвинских...  То, что семья  была  утверждена в Российском  дворянстве  видно из справки - там  написано "из дворян".  Жаль, что  319 закрыт. Интеерсно, там  есть  дело  этого  рода? Тогда  бы все  стало проще = хотя, если  цель отыскать рождение  бабушки, то 319 вряд ли помог бы - там  только  мужчины в  древе.
Вышла книга «Землевладельцы Минской губернии. 1900−1917». В нее попали более 20.400 человек. Кому интересно — пишите в личные.
Книга продается в основных книжных Минска.

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2034
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Жаль, что  319 закрыт. Интеерсно, там  есть  дело  этого  рода? Тогда  бы все  стало проще = хотя, если  цель отыскать рождение  бабушки, то 319 вряд ли помог бы - там  только  мужчины в  древе.

Там справаў Доўнараў на паўмэтры ў таўшчыню. Трэба глядзець адразу сьпісы.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

argon

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 12
Вот, что отыскал в метрической книге Койдановского римско-католического прихода.
Бронислава Запольская-Довнар. Крещена 31 октября 1904г. Родители: дворяне Казимир и Елена из Язвинских Запольские-Довнары, род. 17 октября 1904г. в Филиповичах Койдановского прихода. Воскресники Франц Язвинский с Мальвиною Бесмань женою Адама.
Это родная сестра моей бабушки Анны. Что интересно, я 2 раза просмотрел метрики с 1904 по 1908 28 февраля, но не нашел запись о крещении бабушки. Хотя она родилась в 1906г. 15 мая.

argon

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 12
По справке из архива КГБ Беларуси(из дела моего прадеда Запольского-Довнара Казимира Яновича), моя бабушка Анна Казимировна - 1910г. рождения. Вот так. А всегда думали, и на памятнике написано 1906. Поэтому и не смог найти записи в метриках Койдановского костела. Надо будет искать ближе к 1910.