ЗГУРТАВАНЬНЕ БЕЛАРУСКАЙ ШЛЯХТЫ

ASSOCIATION OF THE BELARUSIAN NOBILITY

СОБРАНИЕ БЕЛОРУССКОЙ ШЛЯХТЫ


Правілы форумаў (па-беларуску)Правила форумов (по-русски)

Бел.: Калі вы ўводзіце свой лагін і пароль, часта здараецца, што вас не пускае і піша пра памылку. Пры гэтым адкрываецца старонка для ўвахода на форум. Ваш лагін ужо запомніўся. Набярыце яшчэ раз пароль і націскайце "ўвайсьці". Павінна спрацаваць.

Рус.: Когда вы вводите свой логин и пароль, часто случается, что вас не пускает и пишет об ошибке. При этом открывается страница для входа на форум. Ваш логин уже запомнился. Наберите пароль ещё раз и нажимайте "войти". Должно сработать.

Автор Тема: Фонд Витебского дворянского депутатского собрания  (Прочитано 10381 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

Vic

  • Пользователь
  • **
  • Сообщений: 76
Как проще искать фамилию по фонду 2512 (Витебские дворяне)?

Такой компьютерной как по Минским, "база данных ~Шляхта~", сказали в читальном зале, по витебским нет. Указатель читального зала к фонду 2512 не полный.

Заказывать из хранилища подряд все протоколы для посетителя архива малопродуктивно, и полагаю, для фондов не очень здорово.

Приемлемый альтернативный вариант есть?
« Последнее редактирование: 24 Июня 2009, 20:32:15 от Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта »

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Ёсьць дарэвалюцыйны рэестар датаў вывадаў, дзесьці да к. 1880-х, на жаль, даволі блытаны. І ёсьць нейкія фрагмэнты на асобныя літары і за больш позьні час. Нумар асноўнай справы ў мяне дзесьці згубіўся.

Калі прозьвішча рэдкае — дык усё зразумела. Калі аднолькавае прозьвішча мае некалькі зусім розных родаў, не зразумела якія дадатковыя дэкрэты і ўказы належаць да якіх першапачатковых вывадаў.

Было-б разумна набраць усю справу ў Эксэлі, для агульнай карысьці, ня гледзячы й на блытаніну.

Пратаколы — ня правільны тэрмін, ня ведаю, зь якой нагоды ён распаўсюдзіўся ў архіве. Уласна дакумэнт правільна называць па-беларуску "дэкрэт вываду", па-расейску — "определение о дворянстве".

Адзіны вядомы мне варыянт — запытвацца ў мяне, дакладна і падрабязна фармулюючы пытаньні. Я праглядаў даволі шмат справаў гэтага фонду. Трэба зазначыць што вопіс — катастрафічны, надзвычай шмат памылак у назвах справаў, таксама раней было вельмі шмат разшытых справаў, потым фонд зачынілі і быццам клеілі справы. Пасьля я ўжо не замаўляў, ня ведаю як зараз са справамі.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Вось знайшоў, здаецца — гэтыя справы — рэестры дэкрэтаў.

Ф. 2512, воп. 3, спр. 3: Літары А—К.
Ф. 2512, воп. 2, спр. 31: Літары Л—Р.
Ф. 2512, воп. 2, спр. 32: Літары С—Я.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.