ЗГУРТАВАНЬНЕ БЕЛАРУСКАЙ ШЛЯХТЫ

ASSOCIATION OF THE BELARUSIAN NOBILITY

СОБРАНИЕ БЕЛОРУССКОЙ ШЛЯХТЫ


Правілы форумаў (па-беларуску)Правила форумов (по-русски)

Бел.: Калі вы ўводзіце свой лагін і пароль, часта здараецца, што вас не пускае і піша пра памылку. Пры гэтым адкрываецца старонка для ўвахода на форум. Ваш лагін ужо запомніўся. Набярыце яшчэ раз пароль і націскайце "ўвайсьці". Павінна спрацаваць.

Рус.: Когда вы вводите свой логин и пароль, часто случается, что вас не пускает и пишет об ошибке. При этом открывается страница для входа на форум. Ваш логин уже запомнился. Наберите пароль ещё раз и нажимайте "войти". Должно сработать.

Автор Тема: Сьвірскі / Śvirski / Świrski / Свирский  (Прочитано 10180 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

В.В. Грычык

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 21
Re: Сьвірскі / Śvirski / Świrski / Свирский
« Ответ #15 : 11 Марта 2010, 09:44:32 »
 Копiю я не здымау, коратка перапiсау асноуныя звесткi. На днях я знайду гэту выпiску i дам спасылку на нумар фонду, вопiсу i лiстоу справы, паспрабуйце заказаць копiю у архiве.

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2034
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Сьвірскі / Śvirski / Świrski / Свирский
« Ответ #16 : 11 Марта 2010, 16:08:53 »
Копiю я не здымау, коратка перапiсау асноуныя звесткi. На днях я знайду гэту выпiску i дам спасылку на нумар фонду, вопiсу i лiстоу справы, паспрабуйце заказаць копiю у архiве.

Сэнсу заказваць копію нейкай схэмы зусім няма. У мяне самога ёсьць дастаткова выпісаў па гэтай лініі Сьвірскіх.

Важна тое, што трэба даведацца пра бацькоў гэтай п. Сьвірскай, а потым спрабаваць прывязаць яе да радаводу. Трэба ісьці правільным шляхам. Мэтрычныя кнігі Бабруйскага касьцёлу захаваліся добра — і даюць магчымасьць прайсьці гэты шлях. Трэба праглядзець мэтрыкі і павыпісваць адтуль Сьвірскіх, а потым ужо глядзець радаводныя справы.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

alies-67

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 8
Re: Сьвірскі / Śvirski / Świrski / Свирский
« Ответ #17 : 12 Марта 2010, 07:43:36 »
Серафіма Якаўлеўна (Якубаўна) Сьвірская памерла ў 1979 годзе. У ейным пашпарце не было ні даты ні году нараджэньня, але ўсе казалі, што ёй было 99 гадоў ці нешта каля таго, таму можна зрабіць выснову, што яна нарадзілася недзе ў 1880 годзе ці трошкі пазьней.
Шаноўныя, п. Грычык В.В. і п. Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта, можа ў Вашых выпісах ёсьць сьведчаньні пра Серафіму Сьвірскую ці яе бацьку - Якава (Якуба) Сьвірскага з Ліпнікаў, што пад Парычамі?

alies-67

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 8
Re: Сьвірскі / Śvirski / Świrski / Свирский
« Ответ #18 : 12 Марта 2010, 07:48:19 »
Мая бабка Юзэфа - адна з дачок Серафімы Сьвірскай нарадзілася ў 1915 годзе.
Можа хто падкажа дзе могуць захоўвацца архівы з касьцёла ў Шацілках?

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2034
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Сьвірскі / Śvirski / Świrski / Свирский
« Ответ #19 : 12 Марта 2010, 16:42:00 »
alies-67,

перастаньце грукацца ў адчыненыя дзьверы. Ідзіце ў НГА Беларусі і глядзіце мэтрычныя кнігі Бабруйскага касьцёлу.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

alies-67

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 8
Re: Сьвірскі / Śvirski / Świrski / Свирский
« Ответ #20 : 15 Марта 2010, 10:15:05 »
Дзякуй, п.Уладзіслаў за параду, але для мяне гэта даволі складана самому наведаць архіў, бо жыву за 220 км ад Менску, а за адно наведваньне ў выхадны дзень наўрад ці я што пасьпею знайсьці, тым больш, што досьвед працы з архівамі ў мяне адсутнічае (я іх ніколі не бачыў).
« Последнее редактирование: 15 Марта 2010, 10:17:06 от alies-67 »

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2034
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Сьвірскі / Śvirski / Świrski / Свирский
« Ответ #21 : 22 Марта 2010, 17:38:40 »
Дзякуй, п.Уладзіслаў за параду, але для мяне гэта даволі складана самому наведаць архіў, бо жыву за 220 км ад Менску, а за адно наведваньне ў выхадны дзень наўрад ці я што пасьпею знайсьці, тым больш, што досьвед працы з архівамі ў мяне адсутнічае (я іх ніколі не бачыў).

Тады зрабіце тое, што больш магчыма для любога чалавека. Зьезьдзіце на могілкі і павыпісвайце з помнікаў (ці пафатаграфуйце іх) зьвесткі пра ўсіх Сьвірскіх і ўсе свае сваяцкія роды.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Petra

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 1
Re: Сьвірскі / Śvirski / Świrski / Свирский
« Ответ #22 : 22 Ноября 2011, 12:23:42 »
Добрый день всем и привет из Крыма!  Подскажите, может кто то знает о Свирских, которые имели  имение в Черниговской области село Иванница. Дворянский род. Интересует период  конца 19-го  начала 20-го века.
Дело в том, что мы являемся потомками этих Свирских, а информации найти не можем.  Спасибо. 

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2034
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Сьвірскі / Śvirski / Świrski / Свирский
« Ответ #23 : 22 Ноября 2011, 14:22:28 »
Добрый день всем и привет из Крыма!  Подскажите, может кто то знает о Свирских, которые имели  имение в Черниговской области село Иванница. Дворянский род. Интересует период  конца 19-го  начала 20-го века.
Дело в том, что мы являемся потомками этих Свирских, а информации найти не можем.  Спасибо.

Напішыце імёны людзей, іх даты жыцьця, веравызнаньне, хто з кім быў жанаты — кароткія радаводныя зьвесткі за 19—пач. 20 ст.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2034
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Сьвірскі / Śvirski / Świrski / Свирский
« Ответ #24 : 13 Января 2012, 02:06:43 »
Выйшла новая кніга:

Tęgowski J. Rodowód kniaziów Świrskich do końca XVI wieku. Wrocław, 2011. 221 s.

Пераглядзеў радаводныя выпіскі. На жаль, ніводная генеалёгія Сьвірскіх з родавых справаў па зацьвярджэньню ў расейскім шляхецтве не злучаецца з радаводамі з кнігі. Без прагляду актавых кнігаў 17 стагодзьдзя не абыйсьціся.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

В.В. Грычык

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 21
Re: Сьвірскі / Śvirski / Świrski / Свирский
« Ответ #25 : 16 Января 2012, 13:10:54 »
 У адной з кнiг пратаколау Мiнскага губернскага дваранскага сходу сустракау успамiн аб нейкай фальсiфiкацыi, што тычыла Свiрскiх i была выяулена Дэпартаментам геральдыi. Нажаль, знайсцi адпаведны запiс у сваiх выпiсках хутка не атрымлiваецца...