ЗГУРТАВАНЬНЕ БЕЛАРУСКАЙ ШЛЯХТЫ

ASSOCIATION OF THE BELARUSIAN NOBILITY

СОБРАНИЕ БЕЛОРУССКОЙ ШЛЯХТЫ


Правілы форумаў (па-беларуску)Правила форумов (по-русски)

Бел.: Калі вы ўводзіце свой лагін і пароль, часта здараецца, што вас не пускае і піша пра памылку. Пры гэтым адкрываецца старонка для ўвахода на форум. Ваш лагін ужо запомніўся. Набярыце яшчэ раз пароль і націскайце "ўвайсьці". Павінна спрацаваць.

Рус.: Когда вы вводите свой логин и пароль, часто случается, что вас не пускает и пишет об ошибке. При этом открывается страница для входа на форум. Ваш логин уже запомнился. Наберите пароль ещё раз и нажимайте "войти". Должно сработать.

Автор Тема: Пуцята / Puciata / Пуцято, Путята, Путято  (Прочитано 18999 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

Puciata Artur

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 9
Помоги пожалуйста, найти сведения об роде Путято из Ошмянского района Гродненской области
Как мне известно, Пуцята есть как минимум 3 гербов: Сырокомли, Прияцеля и Могилы... Пуцят к последниму гербу относят только поляки...
Заранее благодарен
« Последнее редактирование: 18 Июля 2009, 16:36:29 от Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта »

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Пуцята / Puciata / Пуцято, Путята, Путято
« Ответ #1 : 18 Июля 2009, 16:47:00 »
Ёсьць некалькі родаў Пуцятаў, як найменш два (а насамрэч, пэўна, больш), адзін зь Мсьціслаўскага ваяводзтва — Пуцяты (Фен-Пуцяты, Фен-Раеўскі-Пуцята), магчыма, гэтага паходжаньня і Русіноўскія-Пуцяты; і Пуцяты — з паветаў Браслаўскага, Ашмянскага, Наваградзкага, Менскага (часы ВКЛ).

Роды шматлікія і без спэцыяльных досьледаў цяжка нечага сказаць. Асаблівасьць яшчэ тое, што многія лініі рабілі асобныя вывады, ня ведаючы дакладна старых радаводаў.

Усё гэтае я пішу толькі таму, што сярод маіх продкаў ёсьць Пуцяты, і я маю часткова складзеныя радаводы.

Вы павінны распавесьці дакладна радавод зь імёнамі, прозьвішчамі жонак, датамі і населенымі пунктамі. Тады, магчыма, і нешта можна будзе падказаць.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Puciata Artur

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 9
Re: Пуцята / Puciata / Пуцято, Путята, Путято
« Ответ #2 : 18 Июля 2009, 20:06:57 »
Ну известно немногое:
я - Путято Артур Иванович (1986-) рожден г.Витебск;
отец Путято Иван Иванович (1960-) р-н г.Ошмяны, сестра Путято Валентина Ивановна;
мать Зелиновская Лэся Михайловна (1964-) р-на смт.Чемеровцы;
дед Путято Иван Эдуардович(11.09.1932-1995) р-н с.Радюны, 2 брата Марьян, Анатолий;
бабушка Габриялович Ирэна Станиславовна (1936-) р-на с.Юршаны;
прадед Путято Эдуард (Эдвард) (1897(?)-1971) жил на хуторе Радюны, год рождения не точен 1 брат в Польше, сестра и брат Михал в г.Ашмянах
прабабка Толочко Бронислава (1911-2004)

знаю также что отец прадеда похоронен в с.Гудагай, жил похоже тут же... мои родственники превязанны териториально к хутору Радюны и г.Ошмяны

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Пуцята / Puciata / Пуцято, Путята, Путято
« Ответ #3 : 18 Июля 2009, 23:45:19 »
/…/
прадед Путято Эдуард (Эдвард) (1897(?)-1971) /…/ год рождения не точен 1 брат в Польше, сестра и брат Михал в г.Ашмянах
/…/

Дык трэба высьветліць. Я, напрыклад, ня бачу прычынаў, каб не даведацца, як звалі бацькоў Эдварда.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Puciata Artur

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 9
Re: Пуцята / Puciata / Пуцято, Путята, Путято
« Ответ #4 : 13 Августа 2009, 12:03:10 »
Причин 2. 
Первая, я живу на Украине, что весьма далеко от туда.
Вторая, увы даже моя бабушка в Белорусии этого не знает, дед и его братья уже давно не в этом мире...
всё что выведал от отца, так это то, что отец Эдварда похоронен там же, но насколько я понял на памятнике имя не указано...

вопрос, есть ли интернет ресурсы переписей или архивов, где можно было бы поискать самому? насколько понимаю Ошмянский р-н до 1939г. был в составе территориально-административной единицы Вильнюса

Vic

  • Пользователь
  • **
  • Сообщений: 76
Re: Пуцята / Puciata / Пуцято, Путята, Путято
« Ответ #5 : 13 Августа 2009, 15:13:39 »
...вопрос, есть ли интернет ресурсы переписей или архивов, где можно было бы поискать самому? ...

под руками есть это:
http://www.stankiewicz.e.pl/index.php?kat=szukaj&q=Puciata
http://www.ketrzyn.mm.pl/~wwmkiewicz/ws/

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Пуцята / Puciata / Пуцято, Путята, Путято
« Ответ #6 : 13 Августа 2009, 16:53:48 »
Вторая, увы даже моя бабушка в Белорусии этого не знает, дед и его братья уже давно не в этом мире...
всё что выведал от отца, так это то, что отец Эдварда похоронен там же, но насколько я понял на памятнике имя не указано...

З папярэдніх паведамленьняў бачна, што чалавек памёр у 1971. Асоба, якая жыла ў СССР не магла не пакінуць па сабе сьлядоў. Дзесьці-ж працаваў, асабістыя лісткі па ўліку кадраў дакумэнты сталага захоўваньня. Трэба зьвярнуцца ў Лідзкі занальны ці Гарадзенскі абласны архіў.

Ня трэба выключаць і магчымасьць таго, што нейкія стрыечныя ці трыечныя сваякі могуць ведаць больш, ці людзі старэйшага веку з тых месцаў, дзе жылі продкі.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Puciata Artur

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 9
Re: Пуцята / Puciata / Пуцято, Путята, Путято
« Ответ #7 : 24 Августа 2009, 14:53:39 »
Спасибо за сылки

Puciata Artur

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 9
Re: Пуцята / Puciata / Пуцято, Путята, Путято
« Ответ #8 : 26 Августа 2009, 16:09:56 »
Только в польском я дуб-дубом, понимаю только схожие на украинский слова, эх почему Польша перешла на латиницу, с кириллицей было бы куда проще

Puciata Artur

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 9
Re: Пуцята / Puciata / Пуцято, Путята, Путято
« Ответ #9 : 28 Августа 2009, 10:36:07 »
прадед Путято Эдуард (Эдвард) (1897 - 1971) жил на хуторе Радюны, братьев 3: один уехал в Польшу райнон г.Щецин, второй Иван с.Жвирблишки, третий брат Михал с.Гроди; сестра Стефа г.Ашмяны (бездетная)...
прапрадед Путято NN (- 1956) умер и похоронен в с.Гудагай, его жена похоронена в г.Ашмяны

у нас все католики
« Последнее редактирование: 28 Августа 2009, 11:42:52 от Puciata Artur »

Васiль Юрша

  • Старожил
  • ****
  • Сообщений: 414
Re: Пуцята / Puciata / Пуцято, Путята, Путято
« Ответ #10 : 01 Сентября 2009, 20:43:45 »
-- 1/х Станислав Пуцята (р.1868г., жена – Францишка Свирбитович р.1874г., оба уп.1909г., деревня Радзюны, Ошмянский приход)
2/1 Бронислав, сын Станислава (р.1893г.)
3/1 Иосиф (р.1896г.)
4/1 Эдвард (р.1898г.)
5/1 Михал (р.1901г.)
6/1 Иван (р.1903г.)
7/1 Стефания (р.1905г., все уп.1909г., Радзюны)
« Последнее редактирование: 01 Сентября 2009, 21:38:23 от Васiль Юрша »

Puciata Artur

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 9
Re: Пуцята / Puciata / Пуцято, Путята, Путято
« Ответ #11 : 01 Сентября 2009, 23:11:42 »
начну с конца
7. Стефания Пуцята - бездетна
6. Иван Пуцята:
  - Иван
    * Антон
    * Михаил
  - Виктор
    * дочь
5. Михал Пуцята:
  - Валентин
    * Франка
    * Стас
    * Иван
    * Валентина
  - Зенон
    * 2 дочери имен не знаю
4. Эдвард Пуцята:
  - Иван
    * сын умер в младенчестве
    * Иван
    * Валентина
  - Анатолий, судя по всему бездетен...
  - Марьян
    * Владимир
    * Виктор
    * Лилия
3/2 я не знаю кто из них выехал в Польшу, конкретней в город Хощно
  - Владислава
    * Славэк
    * Марэк
  - Михал (г.Щецин) был бездетен
  - Зенек бездетен
  - Вацлав
    * 2 сына имена не известны, старший футболист

valerij grigoriev

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 1
Re: Пуцята / Puciata / Пуцято, Путята, Путято
« Ответ #12 : 02 Мая 2010, 20:25:11 »
Прошу сообщить имеющиеся у кого либо сведения о моём прадедушке Пуцато Викторе Антоновиче, который родился в 1858 году в местечке Мир Новогрудского района (ныне городской посёлок Мир в Кореличском районе Гродненской области).
Пуцато Виктор Антонович – поляк, католик; по семейному преданию – шляхтич, разорившийся польский дворянин, учился в Варшаве. Затем переехал в Санкт-Петербург, где женился на Холодовой Александре Борисовне. Скончался в Санкт-Петербурге в 1925г.

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Пуцята / Puciata / Пуцято, Путята, Путято
« Ответ #13 : 02 Мая 2010, 22:55:44 »
Прошу сообщить имеющиеся у кого либо сведения о моём прадедушке Пуцато Викторе Антоновиче, который родился в 1858 году в местечке Мир Новогрудского района (ныне городской посёлок Мир в Кореличском районе Гродненской области).
Пуцато Виктор Антонович – поляк, католик; по семейному преданию – шляхтич, разорившийся польский дворянин, учился в Варшаве. Затем переехал в Санкт-Петербург, где женился на Холодовой Александре Борисовне. Скончался в Санкт-Петербурге в 1925г.

На жаль, вашага прадзедушкі няма ў маіх радаводных выпісках. Буду мець на ўвазе.

Да слова — не існуе палякаў Пуцятаў. Усе Пуцяты — беларусы. У Расейскай Імпэрыі ўсіх католікаў з Заходніх губэрняў часта называлі палякамі, на самой справе веравызнаньне ніяк ня можа сьведчыць пра нацыянальнасьць.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

pda

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 1
Re: Пуцята / Puciata / Пуцято, Путята, Путято
« Ответ #14 : 24 Сентября 2010, 15:07:57 »
Ёсьць некалькі родаў Пуцятаў, як найменш два (а насамрэч, пэўна, больш), адзін зь Мсьціслаўскага ваяводзтва — Пуцяты
Роды шматлікія і без спэцыяльных досьледаў цяжка нечага сказаць. Асаблівасьць яшчэ тое, што многія лініі рабілі асобныя вывады, ня ведаючы дакладна старых радаводаў.

Усё гэтае я пішу толькі таму, што сярод маіх продкаў ёсьць Пуцяты, і я маю часткова складзеныя радаводы.
Адкажыце калi ласка вось на такое пытанне, мая бабуля - Пуцята жыла у в. Чарнiлава Мсцiслаускага раёну, яё дзед Аляксей Пуцята жыу у сваём маёнтку у в. Пуцяты тагож раёну, дык вось, якiм гербам карысталiсь гэтыя Пуцяты? Нащадкау па мужчынскай лiнii ад гэтага рода не засталося, па жаночай - я, маю я правы на герб Пуцят альбо не i калi не, то адкажыце калi ласка чаму i на падставе чаго? Вельмi удзячны за адказ.