ЗГУРТАВАНЬНЕ БЕЛАРУСКАЙ ШЛЯХТЫ

ASSOCIATION OF THE BELARUSIAN NOBILITY

СОБРАНИЕ БЕЛОРУССКОЙ ШЛЯХТЫ


Правілы форумаў (па-беларуску)Правила форумов (по-русски)

Бел.: Калі вы ўводзіце свой лагін і пароль, часта здараецца, што вас не пускае і піша пра памылку. Пры гэтым адкрываецца старонка для ўвахода на форум. Ваш лагін ужо запомніўся. Набярыце яшчэ раз пароль і націскайце "ўвайсьці". Павінна спрацаваць.

Рус.: Когда вы вводите свой логин и пароль, часто случается, что вас не пускает и пишет об ошибке. При этом открывается страница для входа на форум. Ваш логин уже запомнился. Наберите пароль ещё раз и нажимайте "войти". Должно сработать.

Автор Тема: Ачапоўскі / Ačapowski / Oczepowski / Очеповский, Очаповский, Ачеповский, Ачаповский  (Прочитано 12199 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

Professor

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 1
Уважаемые господа! Ищу сведения о своём родственнике-В. Ачаповском. Знаю только, что их имение находилось в районе м. Чешин или Чашино Слободо-Пырашевской волости Игуменского уезда. Заранее Вам благодарен! Мой адрес:
a.vojtov812@gmail.com

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2034
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Уважаемые господа! Ищу сведения о своём родственнике-В. Ачаповском. Знаю только, что их имение находилось в районе м. Чешин или Чашино Слободо-Пырашевской волости Игуменского уезда. Заранее Вам благодарен! Мой адрес:
a.vojtov812@gmail.com

Ачапоўскія, у сваёй большасьці, вельмі бедная беларуская шляхта, якая ня тое, што маёнткаў ня мела, але і часьцей — сваёй уласнай зямлі. Даволі шматлікі род, толькі некаторыя галінкі якога былі зацьверджаныя ў расейскім шляхецтве.

Мэтрычныя кнігі Слабада-Пырашаўскай царквы захаваліся вельмі добра, вам трэба іх праглядзець у Нацыянальным Гістарычным архіве.

Пішыце заўсёды нармальныя сыходныя зьвесткі — імёны, даты, шлюбы.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2034
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Мэтрыкі Слабада-Пырашаўскай царквы глядзіце ў фондзе 136:

1870—1879 — Ф. 136, воп. 19, спр. 38.
1880—1885 — Ф. 136, воп. 19, спр. 52.

Пазьнейшыя ў 34-м вопісу, нешта не магу знайсьці свае нататкі, вось 2 апошнія справы; мусяць быць яшчэ.

1904—1910 — Ф. 136, воп. 34, спр. 241.
1911—1917 — Ф. 136, воп. 34, спр. 244.

Я праглядзеў і выпісаў усю шляхту з мэтрычных кнігаў гэтага прыходу за такія гады: 1786—7, 1800, 1805—12, 1815, 1817—1821, 1823—5, 1827—39, 1853, 1856. Пагэтаму асабліва не заглыбляйцеся. Засяродзьцеся на выпісцы ўсіх Ачапоўскіх, калі вас сур’ёзна цікавіць радавод, з названых мною кнігаў.

У мяне ёсьць радаводы некалькіх галінак Ачапоўскіх. Калі вы праглядзіце кнігі за пэрыяд 1870—1917, дык можна будзе злучыць вашых продкаў, з тым, што ёсьць у мяне. А далей можна будзе глядзець і справу пра шляхецтва.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Дрозд

  • Старожил
  • ****
  • Сообщений: 410
Professor, просто в НИАБе существует одна точка зрения: Ваша  родословная интересна только Вам. Срок  выдачи документов  для  родословников - через неделю - а с 31 до 11 у них только 2,5 рабочих  дня. Особенно там не  любят, когда  люди, говорят, что  занимаются краеведеньем, а сами  заказывают  метрики или ревизские  сказки...
Вышла книга «Землевладельцы Минской губернии. 1900−1917». В нее попали более 20.400 человек. Кому интересно — пишите в личные.
Книга продается в основных книжных Минска.

Алена Паўлава

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 185
Из Очаповских была первая жена моего прапрадеда Тамковича Федора Ильича. В Сергеевичском приходе 13 января 1863 года есть запись о браке:
однодворец д. Горельца Феодор Ильин Томкович, 20 лет, первым браком и однодворка д. Горельца Мария Петрова Очаповская, 19 лет. Поручители по жениху: Дворянин д. Горельца Феодор Иеронимов Окулич, Дворянин Казимир Петров Рымашевский. Поручители по невесте: однодворец д. Горельца Михаил Петров Очаповский, Дворянин Антон Фомов Верниковский

В рекрутских списках за декабрь 1869 мой Федор Тамкович указан холостым, возможно, жена умерла к этому времени.

victor

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 223
фонд 1781, опись 43, дело 7.

об. 119.
8 июня 1869 г.
Отставной унтор офицер Степан Гилевский 37 лет из Павловщизны с Елизаветаю Очеповскаю 28 лет из Пуцка? Прихожане узденского костела.
Родителили:
1)   Однодворцы Василий и Юлия из (Бакиновских) Гилевских.
2)   Дворян Ивана и Марьяны (Лихневичей?)(возм. Михневичей?) Очеповских.
Свидетели: Д-н Федор Очаповский, Леонида Очаповская.
Информация предоставлена Рубашной Анастасией
Далее информация фрагментарная. У Елизаветы и Степана были дети: Гилевский Иван Степанович 1860, жена Олехнович Бронислава Адамовна; Гилевский Михаил Степанович 1875, жена Бересневич Мальвина; и возможно Иосиф Степанович.
Возможно у кого то есть еще дополнительная инфа?
« Последнее редактирование: 04 Января 2010, 12:03:28 от victor »

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2034
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
с Елизаветаю Очеповскаю 28 лет из Пуцка? Прихожане узденского костела.
Родителили:
Дворян Ивана и Марьяны (Лихневичей?)(возм. Михневичей?) Очеповских.
Свидетели: Д-н Федор Очаповский, Леонида Очаповская.

Іван Міхалавіч Ачапоўскі, * 1797
х Мар’яна/Марыя Іванаўна Міхневіч, * 1802
У 1834 жылі ў ак. Гушчыне на ўласнай зямлі. Праваслаўныя. Фёдар — напэўна брат Елізаветы. Чаму яна вянчалася ў касьцёле — даволі загадкава. Відаць, проста падманулі пра веравызнаньне нявесты.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Askitreja

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 1
Мая прабабуля Любоў Ачапоўская, жыла у першай палове XX ст. у сядзiбе Пуцят у Габрыелеўцы, Пухавiцкi раён. На жаль, мала што ведаю пра яе родных.

Васіль Грыбоўскі-Гурыновіч

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 239
  • Грыбоўскі В.А.
Вітаю!
Да агульнай інфармацыі:

Шл. Очаповский Героним Симеонов ф. Зелены бор, Хотмянская церковь Иг.у. 1839
Александр Михаилов Очаповский ф. Саввина

Шл. Очеповский з. Савины Грады Игуменски павет 1826

апреля 26р./29к. Коритнянская ц. Бобруйского у. 1890 г.
Восприемники: хут. Борка мещ. Михаил Иванов Очаповский и Фелициана Норбертовна Липницкая.

З павагай
Любі бацькаўшчыну, ведай продкаў і адказвай толькі за сябе

elenget

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 3
Здравствуйте! Я бы очень хотела что -нибудь узнать о прадедушке -Адаме Очаповском, жившем в Жабчицах Пинского уезда Минской области. Знаю, что он был священником. Подскажите, где и как можно узнать о нем?

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2034
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
elenget,

У Нацыянальнай Бібліятэцы уважліва праглядзіце "Мінскія епархіальныя ведамасьці" за некалькі год, калі ваш прадзед быў сьвятаром. У гэтым выданьні адзначаны ўсе прызначэньні і перамяшчэньні. Тамака-ж будзе інфармацыя пра яго навучаньне ў духоўнай вучэльні і духоўнай сэмінарыі.

І выпісвайце з "МЕП" зьвесткі пра ўсіх Ачапоўскіх.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

elenget

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 3
большое спасибо за совет, а эта библиотека в Минске?Я живу на Украине.

elenget

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 3
Я делала запрос в Минскую нац. библиотеку поВашему совету, ответили, что нету них интересующей меня информации. Прапрадед служил в церкви в Жабчицах, предположительно в 1850 - 1890-гг. Так хочется узнать о своих предках,куда бы еще можно обратится, подскажите, пожалуйста

Юрась Матусевiч

  • Пользователь
  • **
  • Сообщений: 84
Мая прабабуля Любоў Ачапоўская, жыла у першай палове XX ст. у сядзiбе Пуцят у Габрыелеўцы, Пухавiцкi раён. На жаль, мала што ведаю пра яе родных.
У НГА па Ачапоускiх не працавау. Тут спытаюся, можа хто ведае: Наталля Фамiнiчна Ачапоуская (1886-1944), жыла у Лявонавiчах (Пухавiцкi р-н (Iгуменскi павет), недалёка ад Шацку i той жа Габрыелеукi).

Планэта Матусэвiчаў - www.matusewicz.org

Юрась Матусевiч

  • Пользователь
  • **
  • Сообщений: 84
Мая прабабуля Любоў Ачапоўская, жыла у першай палове XX ст. у сядзiбе Пуцят у Габрыелеўцы, Пухавiцкi раён. На жаль, мала што ведаю пра яе родных.
У НГА па Ачапоўскiх не працаваў. Тут спытаюся, можа хто ведае: Наталля Фамiнiчна Ачапоуская (1886-1944), жыла у Лявонавiчах (Пухавiцкi р-н (Iгуменскi павет), недалёка ад Шацку i той жа Габрыелеукi).

Яшчэ раз перачытаў тэму аб Ачапоўскiх, упэўнiўся, што большасьць iх - з Iгуменскага павету, а дакладней з мясцовасьцяў каля Шацку, Лявонавiчаў, Габрыелеўкi, Зялёнага Бору. Я вывучаў дакумэнты Шацкай Iльiнскай царквы (1842-1912), здаецца, там iх не было. I ў Хатлянскай таксама. Калi хтосьцi будзе вывучаць iх па гэтым рэгiёну - калi ласка, падзялiцеся iнфармацыяй. Дзякую.
Планэта Матусэвiчаў - www.matusewicz.org