ЗГУРТАВАНЬНЕ БЕЛАРУСКАЙ ШЛЯХТЫ

ASSOCIATION OF THE BELARUSIAN NOBILITY

СОБРАНИЕ БЕЛОРУССКОЙ ШЛЯХТЫ


Правілы форумаў (па-беларуску)Правила форумов (по-русски)

Бел.: Калі вы ўводзіце свой лагін і пароль, часта здараецца, што вас не пускае і піша пра памылку. Пры гэтым адкрываецца старонка для ўвахода на форум. Ваш лагін ужо запомніўся. Набярыце яшчэ раз пароль і націскайце "ўвайсьці". Павінна спрацаваць.

Рус.: Когда вы вводите свой логин и пароль, часто случается, что вас не пускает и пишет об ошибке. При этом открывается страница для входа на форум. Ваш логин уже запомнился. Наберите пароль ещё раз и нажимайте "войти". Должно сработать.

Автор Тема: Хадасевіч / Chadasievič / Chodasewicz / Ходасевич, Хадасевич  (Прочитано 14211 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

proliv

  • Гость
Уважаемый Ўладзіслаў
Если у Вас есть информация о шляхтичах ХАДАСЕВИЧАХ поделитесь пожалуйста.
Совсем недавно сообщили информацию о том, что Хадасевичи имеют непосредственное отношение к околице Ходосовичи.
С уважением.

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Уважаемый Ўладзіслаў
Если у Вас есть информация о шляхтичах ХАДАСЕВИЧАХ поделитесь пожалуйста.
Совсем недавно сообщили информацию о том, что Хадасевичи имеют непосредственное отношение к околице Ходосовичи.
С уважением.

У Хадасовічах (Рэчыцкі пав. ВКЛ) жылі Хадасоўскія, а не Хадасевічы. Гэта розныя роды.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Васіль Грыбоўскі-Гурыновіч

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 239
  • Грыбоўскі В.А.
Вітаю!

Октября 4 1831 г. Слуцкая Воскресенская церковь
Жених: служащий наместником у посессора д. Прагудичь Ходасевича, дворянин Иоанн Михаилов Богданович РКИ, холост.

З павагай, Васіль Грыбоўскі-Гурыновіч
Любі бацькаўшчыну, ведай продкаў і адказвай толькі за сябе

Хадасевіч

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 8
Уважаемый Ўладзіслаў
Если у Вас есть информация о шляхтичах ХАДАСЕВИЧАХ поделитесь пожалуйста.
Совсем недавно сообщили информацию о том, что Хадасевичи имеют непосредственное отношение к околице Ходосовичи.
С уважением.
Вітаю, паважаемы! І хто гэта Вам інфармацыю паведамляе? Якія ёсць крыніцы?

proliv

  • Гость
Здравствуйте уважаемый Хадасевіч .
В здравом обществе человек вошедший представляется и только потом  задает вопросы.
Вы наверно думаете, что Вас здесь ждали чтобы начать разговор?!
Или, может быть, я Вам чем то обязан?
Откуда такое неуважение к людям?

Хадасевіч

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 8
Здравствуйте уважаемый Хадасевіч .
В здравом обществе человек вошедший представляется и только потом  задает вопросы.
Вы наверно думаете, что Вас здесь ждали чтобы начать разговор?!
Или, может быть, я Вам чем то обязан?
Откуда такое неуважение к людям?
Паважаемы, а Вы не лічыце, што Ваша рэакцыя на маё паведамленне залішня рэзкая? Тым больш, я не бачыў, каб Вы самі асабліва "представлялісь" -  у меня нік сам за сябе кажа. Але гэты форум не месца для разборак. Прабачце, калі нейкім чынам пакрыўдзіў Вас і паважаную грамадскасць гэтага форуму.
Дык вось, цікаўлюся гісторыяй свайго роду. Па матчынай лініі дакладна шляхецкія карані (з Альшэўскіх, ёсць свякі ў Польшчы), а вось па бацькавай не ўсё так зразумела. Няма ў жывых ні бацькі, ні дзеда з бабкай. Пад час пажару знікла большая частка дакументаў. Але ўсё роўна пачынаю вось нешта шукаць. Спрабую апытваць застаўшыхся сталых бацькавых сваякоў. Таму мяне і цікавіць любая інфа па роду Хадасевічаў. Буду вельмі ўдзячны, калі нечым дапаможаце мне. Загадзя дзякуй!

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Таму мяне і цікавіць любая інфа па роду Хадасевічаў. Буду вельмі ўдзячны, калі нечым дапаможаце мне. Загадзя дзякуй!

Напішыце пра свой род адпаведна правілаў. Адкуль паходзяць/дзе жылі, з кім бралі шлюбы, той радавод, які ведаеце.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Хадасевіч

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 8
Таму мяне і цікавіць любая інфа па роду Хадасевічаў. Буду вельмі ўдзячны, калі нечым дапаможаце мне. Загадзя дзякуй!

Напішыце пра свой род адпаведна правілаў. Адкуль паходзяць/дзе жылі, з кім бралі шлюбы, той радавод, які ведаеце.
Абавязкова, як толькі падсумую тыя дадзеныя, што змагу дазнацца!

Хадасевіч

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 8
Нажаль, шмат дазнацца пакуль не атрымалася. Знайшоў вайсковы білет дзеда, дзе пазначана месца нараджання: Хадасевіч Захар Дзмітрыевіч 1918 г.н., Крупскі р-н, Дубоўскі с-с. У пасведчанні аб смерці пазначаны як Захарый Дзмітровіч. Браў шлюб з Саевіч Эміліяй Іосіфаўнай (Ёсіпаўнай) (гэта, здаецца, ўжо было ў Барысаўскім р-не)
Дзе і што параіце шукаць далей?
« Последнее редактирование: 02 Мая 2010, 10:04:09 от Хадасевіч »

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Нажаль, шмат дазнацца пакуль не атрымалася. Знайшоў вайсковы білет дзеда, дзе пазначана месца нараджання: Хадасевіч Захар Дзмітрыевіч 1918 г.н., Крупскі р-н, Дубоўскі с-с. У пасведчанні аб смерці пазначаны як Зарый Дзмітровіч. Браў шлюб з Саевіч Эміліяй Іосіфаўнай (Ёсіпаўнай) (гэта, здаецца, ўжо было ў Барысаўскім р-не)
Дзе і што параіце шукаць далей?

Трэба даведацца населены пункт. Зьезьдзіць на могілкі, сфатаграфаваць тамака ўсе пахаваньні з патрэбным прозьвішчам. Пашукаць і параспытваць старых людзей, можа дададуць 1-2 пакаленьні.

Паглядзіце кнігу "Памяць" свайго раёны, выпішыце адтуль усіх з аднолькавым прозьвішчам.

Даведайцеся дзе была прыхадзкая царква. Можа быць, захаваліся ў архіве мэтрычныя кнігі.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Хадасевіч

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 8
Населены пункт таксама пазначаны ў вайсковым білеце, але я не магу пакуль разабраць гэты надпіс...Спрабаваў метадам падбору з верагодных варыянтаў - не асабліва атрымоўваецца...
Можа гэтага месца ўжо і няма.

У любым выпадку, дзякуй за парады. Буду нешта спрабаваць.

Прабачце, верагодна Вам гэтае пытанне задавалі ўжо шмат разоў: што сабой уяўляе кніга "Памяць"? Дзе яе можна знайсці?

Елена Алекс.

  • Старожил
  • ****
  • Сообщений: 269
Прабачце, верагодна Вам гэтае пытанне задавалі ўжо шмат разоў: што сабой уяўляе кніга "Памяць"? Дзе яе можна знайсці?
Книги "ПАМЯЦЬ", или "гiсторыка-дакументальныя хронiкi гарадоу i раёнау Беларусi"  издавались по каждому району Беларуси отдельно. Поэтому к общему для всех изданий "Память," добавляется какой район город или и то и другое. Так по городу Минску сейчас 5 томов, а по Минскому району отдельно 1 том. А по городу Пинску и району  - один том. Вначале издавались небольшого формата и в светлой, почти белой обложке. Например, книги "Память. Толочин" (с его районом), "Память. Хойники" (с его районом). Затем, где-то около 2000 года, книги "Память" стали большего формата и с серой обложкой с золотыми буквами: название (город или район) и большими буквами слово ПАМЯТЬ и на корешке и на обложке. На корешке сверху ещё колокол (эмблема Хатыни). По мере выхода книг (ещё не уверена, что вышли все районы, так не нашла Диснинский район Витебской области, надо будет спросить  по справке) были в свободной продаже и  получали  экземпляры своих районов  библиотеки районных центров.  Так в Минске почти в любой библиотеке вы найдёте пятитомник книги «Память. Минск». Но вот по Минскому району один том в библиотеке Янки Купала на ул. В. Хоружей и конечно все книги имеются в нашей Национальной библиотеке. Причём в зале для людей с высшим образованием они стоят прямо на стеллаже, т.е. отдельно заказывать не надо. Единственным недостатком этой библиотеки – вся она работает только в режиме читального зала – вынос книг за пределы – запрещён. Но, как компенсация – самые дешёвые по городу, а возможно и по Беларуси расценки  на ксерокопирование: 150 бел. руб. листА4 с одной стороны, а если вы две страницы согласны отснять на одном листе всего заплатите 200 бел. руб. Возможно и сканирование, но я никогда не заказывала. Всё делают  прямо при Вас. (Что стоило б перенять нашим архивам.) По данным из сайта по Книгам Памяти на территории всего бывшего СССР, то каждая бывшая республика должна была передать по каждой книге в главные библиотеки  каждой из бывших республик.  Ещё это не проверяла, но надеюсь, что в Национальной библиотеке должны быть все изданные Книги Память Беларусии и России уж точно.
« Последнее редактирование: 07 Мая 2010, 08:33:53 от Елена Алекс. »

Елена Алекс.

  • Старожил
  • ****
  • Сообщений: 269
В каждом томе книги "Память" подробная история данного города и (или) района и много фамилий с И.О. и годом рождения по каждому из населённых пунктов района. Раздел "Вёрнутыя iмёны" - Ф.И.О., год и место рождения и (или) проживания репрессированных; погибшие во всех войнах начиная с первой мировой, в том числе и мирные жители, этого района, а так же известные  освобождающие, погибшие и похороненные  в  конкретно в какой деревне района . Награждённые земляки  в военное и мирное время.
Иногда встречается и более ранняя информация с фамилиями. Это уж как кому повезёт.  Но… расстрелянной фашистами матери моего свёкра  в Книге «Память. Ганцевичский район» Ф.И.О.  нет…   
« Последнее редактирование: 07 Мая 2010, 08:30:10 от Елена Алекс. »

Хадасевіч

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 8
Елена Алекс., дзякуй за инфармацыю!

proliv

  • Гость
  Якія ёсць крыніцы?
Спасылка пра Хадасевичау: Aftanazy, R. Dzieje rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej / R Aftanazy. - Cz. 1, T. 1. Гэта книга ёсць у Нацыянальнай библиятэцы Беларуси.