ЗГУРТАВАНЬНЕ БЕЛАРУСКАЙ ШЛЯХТЫ

ASSOCIATION OF THE BELARUSIAN NOBILITY

СОБРАНИЕ БЕЛОРУССКОЙ ШЛЯХТЫ


Правілы форумаў (па-беларуску)Правила форумов (по-русски)

Бел.: Калі вы ўводзіце свой лагін і пароль, часта здараецца, што вас не пускае і піша пра памылку. Пры гэтым адкрываецца старонка для ўвахода на форум. Ваш лагін ужо запомніўся. Набярыце яшчэ раз пароль і націскайце "ўвайсьці". Павінна спрацаваць.

Рус.: Когда вы вводите свой логин и пароль, часто случается, что вас не пускает и пишет об ошибке. При этом открывается страница для входа на форум. Ваш логин уже запомнился. Наберите пароль ещё раз и нажимайте "войти". Должно сработать.

Автор Тема: CILANE  (Прочитано 8753 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
CILANE
« : 01 Мая 2010, 18:42:04 »
Наконт летувіскае і ўкраінскае арганізацый зразумела, дзякуй. А вось што наконт арганізацый, якія сочаць за сапраўднасьцю шляхецтва, ці супрацоўнічаеце зь імі і наколькі шчыльна? Ці ё ідэя аб'яднаньня, напрыклад, для каардынацыі высілкаў і сумесных якіхсьці дзеяньняў, прапаганды агульных каштоўнсьцяў і г.д.?

Я сабе цяжка ўяўляю, як можна сачыць за "сапраўднасьцю шляхецтва" ў іншай краіне. Калі ёсьць нейкія супольныя гістарычныя стасункі, у некаторай ступэні можна ацэньваць, але ўсё-роўна, гэта не мая справа, што там робяць, напрыклад, украінцы.

Ёсьць міжнароднае аб’яднаньне некаторых шляхецкіх арганізацый — CILANE. Мы туды не ўваходзім, і надта сумняюся, што калі небудзь увойдзем. Найперш, таму, што там ёсьць расейская арганізацыя ("Союз Русских Дворян/Union de la Noblesse Russe"; эмігранцкі, у Францыі). Яны ня лічаць, што ёсьць беларуская шляхта. Там спэцыфічны падыход — як не было такой фэадальнай дзяржавы Беларусь, дык няма і такога паняцьця як беларуская шляхта. Прытым, старшыня арганізацыі князь Абаленскі зусім не адмаўляе, што існуюць шляхцічы беларусы па нацыянальнасьці, у яго самога жонка была беларуска. Вось такая вось акалічнасьць :).

http://www.cilane.eu/

http://en.wikipedia.org/wiki/CILANE
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

hacak maksim

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 147
    • Radavod Wiki
Re: CILANE
« Ответ #1 : 01 Мая 2010, 19:52:02 »
Дзякуй, зразумела! Там увогуле, як я паглядзеў, з усходняе Эўропы няма нікога, толькі вугры ды расейцы. Цікава, як туды Мальта прабілася, яна ж ніколі не была незалежнай да 1960-х (Мальтыйскі ордэн не лічыцца бо раней - наднацыянальная касьцёльная арганізацыя, цяпер - самастойны суб'ект міжнароднага права). У такім разе ні пра якую самастойную мальтыйскую шляхту й казаць немагчыма.
Арол (Арлоўскі), Балда (-зенка, -юк, -зянок), Валадзько, Вяроўка (-ін), Габрусь, Галавач, Гаца(у)к, Курмаз, Лук'яновіч, Мігуцкі, Мяцельскі, Пуцік(аў), Пыж, Сазонаў, Сідаровіч, Супрыновіч, Сухабачонак, Чарапуха, Чыслоў, Шанец, Шырокі, Юшкевіч

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: CILANE
« Ответ #2 : 01 Мая 2010, 20:52:35 »
Цікава, як туды Мальта прабілася, яна ж ніколі не была незалежнай да 1960-х

Брытанцы стваралі афіцыйную камісыю, для вызначэньня, хто там ёсьць кім. Здаецца, да канца праца яе даведзена не была. Але тым ня менш, нейкі юрыдычны базіс быў.

Праўда, я чуў, што ў іхную асацыяцыю некалькі левых людзей папрыймалі.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Helgi

  • Пользователь
  • **
  • Сообщений: 62
  • Jedem das Seine
    • Semplinski family website
Re: CILANE
« Ответ #3 : 01 Мая 2010, 22:49:46 »

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: CILANE
« Ответ #4 : 01 Мая 2010, 23:49:48 »
К слову о Мальте :)

http://www.searchmalta.com/surnames/nobility/

http://www.almanachdegotha.org/id194.html

Па першай спасылцы, як-раз, ня ўсё чыста…

І з другой трэба асьцярожна.

Сайт арагнізацыі, якая ўваходзіць у CILANE вось гэты:

http://www.maltesenobility.com/
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

hacak maksim

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 147
    • Radavod Wiki
Re: CILANE
« Ответ #5 : 02 Мая 2010, 12:57:21 »
Я закрануў Мальту з тае прычыны, што не існавала такое фэадальнае дзяржавы як Мальта, хоць шляхта мальтыйскага паходжаньня, безумоўна, існавала і была складовай часткай шляхты Сьвятое Рымскае імпэрыі, розных італійскіх і гішпанскіх каралеўстваў, Мальтыйскага ордэну, магчыма й Брытанскае імпэрыі. Гэта як зь Беларусьсю, дзяржавы з такой назвай не існавала, а беларуская арыстакратыя існуе прынамсі ад часоў Полацкага княства.

Думаю, пры жаданьні дадзены факт можна выкарыстоўваць к прэцэднт ;)
« Последнее редактирование: 02 Мая 2010, 13:00:04 от hacak maksim »
Арол (Арлоўскі), Балда (-зенка, -юк, -зянок), Валадзько, Вяроўка (-ін), Габрусь, Галавач, Гаца(у)к, Курмаз, Лук'яновіч, Мігуцкі, Мяцельскі, Пуцік(аў), Пыж, Сазонаў, Сідаровіч, Супрыновіч, Сухабачонак, Чарапуха, Чыслоў, Шанец, Шырокі, Юшкевіч