ЗГУРТАВАНЬНЕ БЕЛАРУСКАЙ ШЛЯХТЫ

ASSOCIATION OF THE BELARUSIAN NOBILITY

СОБРАНИЕ БЕЛОРУССКОЙ ШЛЯХТЫ


Правілы форумаў (па-беларуску)Правила форумов (по-русски)

Бел.: Калі вы ўводзіце свой лагін і пароль, часта здараецца, што вас не пускае і піша пра памылку. Пры гэтым адкрываецца старонка для ўвахода на форум. Ваш лагін ужо запомніўся. Набярыце яшчэ раз пароль і націскайце "ўвайсьці". Павінна спрацаваць.

Рус.: Когда вы вводите свой логин и пароль, часто случается, что вас не пускает и пишет об ошибке. При этом открывается страница для входа на форум. Ваш логин уже запомнился. Наберите пароль ещё раз и нажимайте "войти". Должно сработать.

Автор Тема: Вакар / Vakar / Wakar  (Прочитано 7225 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

Андрей Вакар

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 4
Вакар / Vakar / Wakar
« : 07 Сентября 2010, 17:26:56 »
Интересуюсь любой информацией относительно рода Вакаров, внесенного в 6 часть дворянской Родословной книги, по Могилевской губернии
« Последнее редактирование: 07 Сентября 2010, 17:32:12 от Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта »

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2034
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Вакар / Vakar / Wakar
« Ответ #1 : 07 Сентября 2010, 17:37:10 »
Беларускі шляхецкі род гэрбу "Корвін" зьм., зацьверджаны ў расейскім шляхецтве, жылі ў Бабінавіцкім пав., можа дзе яшчэ.

Унесьлі свой гэрб у расейскі "Общий гербовник": http://gerbovnik.ru/arms/1076.html
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Андрей Вакар

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 4
Re: Вакар / Vakar / Wakar
« Ответ #2 : 08 Сентября 2010, 19:05:40 »
Спасибо за информацию

А вот применительно к Беларуси (в России архивы достаточно хорошо "прошерстили" и нашли много полезной информации, например дворянское дело) в какие архивы лучше обращаться?

Думаю также попробовать написать в архивы в Польше. Как думаете, есть ли смысл? И если да, то куда писать?

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2034
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Вакар / Vakar / Wakar
« Ответ #3 : 08 Сентября 2010, 22:30:32 »
Спасибо за информацию

А вот применительно к Беларуси (в России архивы достаточно хорошо "прошерстили" и нашли много полезной информации, например дворянское дело) в какие архивы лучше обращаться?

Думаю также попробовать написать в архивы в Польше. Как думаете, есть ли смысл? И если да, то куда писать?

Які сэнс пісаць у Польшчу, калі гэта беларускі род?…

Можна глядзець мэтрычныя кнігі прыходаў, дзе жылі Вакары, у Нацыянальным Гістарычным архіве Беларусі.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Андрей Вакар

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 4
Re: Вакар / Vakar / Wakar
« Ответ #4 : 09 Сентября 2010, 20:04:50 »
"Які сэнс пісаць у Польшчу, калі гэта беларускі род?…"

Насколько я понимаю с XVI века (после образования Речи Посполитой) привилегии на маетности жаловались польским королем

Например см. http://bie.slovarnik.ru/html/v/vakar.html (хотя там не совсем верно написано, в оригинале звучало русский дворянский род шляхетского происхождения)

Насчет Национального Исторического Архива Беларуси - это мысль



Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2034
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Вакар / Vakar / Wakar
« Ответ #5 : 09 Сентября 2010, 20:20:18 »
"Які сэнс пісаць у Польшчу, калі гэта беларускі род?…"

Насколько я понимаю с XVI века (после образования Речи Посполитой) привилегии на маетности жаловались польским королем

Например см. http://bie.slovarnik.ru/html/v/vakar.html (хотя там не совсем верно написано, в оригинале звучало русский дворянский род шляхетского происхождения)

Насчет Национального Исторического Архива Беларуси - это мысль

Пасьля Люблінскай вуніі Вялікае Княства Літоўскае нікуды не падзелася, а працягвала існаваць у фэдэрацыі з Польскім Каралеўствам. Са сваім заканадаўствам, канцэлярыямі, войскам і г. н.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Андрей Вакар

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 4
Re: Вакар / Vakar / Wakar
« Ответ #6 : 16 Сентября 2010, 09:40:59 »
Уважаемый Владислав (Ўладзіслаў)

Очень рад, что в Вашем лице встретил человека, знающего историю Беларуси

Я ведь не из академического интереса спрашиваю: писать или не писать в Польшу. У меня чисто практический интерес - информация и документы, которые могли сохраниться. Ответ вопросом на вопрос, типа: "Які сэнс пісаць у Польшчу, калі гэта беларускі род?…" - это немножко непонятно и как-то по-одесски что ли, но, по-моему, уж точно не по-шляхетски (могу ошибаться, но сам так не отвечаю)

Буду признателен, если поможете мне прояснить два вопроса.

1) Правильно ли я Вас понял, что польский король не имел никакого отношения к жалованию имений на территории Беларуси в XVI веке?

2) подскажите, пожалуйста, на каком языке велось делопроизводство на территории Беларуси в XVI веке?

Спасибо

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2034
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Вакар / Vakar / Wakar
« Ответ #7 : 16 Сентября 2010, 15:57:50 »
1. Да 1569 існавала дзьве асобныя дзяржавы — Вялікае княства Літоўскае і Польскае Каралеўства з адным манархам, які правіў у абедзьвух дзяржавах. Пасьля — фэдэрацыя гэтых дзяржаваў — Рэч Паспалітая Абодвух Народаў, з адным манархам, адным Соймам (заканадаўчым ворганам, які прыймаў і агульныя законы, і асобныя для кожнай дзяржавы), асобнымі заканадаўчымі базамі, асобнымі фінансавымі інстытутамі (да сяр. 17 ст. і з асобнымі грашыма), асобным войскам і г. н.

2. На старабеларускай.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.