ЗГУРТАВАНЬНЕ БЕЛАРУСКАЙ ШЛЯХТЫ

ASSOCIATION OF THE BELARUSIAN NOBILITY

СОБРАНИЕ БЕЛОРУССКОЙ ШЛЯХТЫ


Правілы форумаў (па-беларуску)Правила форумов (по-русски)

Бел.: Калі вы ўводзіце свой лагін і пароль, часта здараецца, што вас не пускае і піша пра памылку. Пры гэтым адкрываецца старонка для ўвахода на форум. Ваш лагін ужо запомніўся. Набярыце яшчэ раз пароль і націскайце "ўвайсьці". Павінна спрацаваць.

Рус.: Когда вы вводите свой логин и пароль, часто случается, что вас не пускает и пишет об ошибке. При этом открывается страница для входа на форум. Ваш логин уже запомнился. Наберите пароль ещё раз и нажимайте "войти". Должно сработать.

Автор Тема: Вайніцкі / Vajnicki / Wojnicki / Вайницкий, Войницкий  (Прочитано 9745 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

Siarhiej Vajnicki

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 12
Панове, буду дужа ўдзячны, калі нехта падзеліцца ведамі (ці меркаваньнямі) наконт прозьвішча і роду Вайніцкіх (Wojnickie). Род дакладна шляхоцкі, аднак спраўдзіць гэта і запытацца няма ў каго - мая бабуля, Зоф'я Вайніцкая, пайшла з жыцьця яшчэ да майго нараджэньня. Была дачкою  Гэнавэфы Адамовіч і Яна Вайніцкага, які служыў упраўляючым маёнтка, наколькі я разумею, у в. Дуброва сёньняшняга Маладэчанскага раёна. Пошукі ў НГАБ покуль нічога не далі...
(Зьвярніце таксама ўвагу, калі ласка, на маё паведамленьне ў тэме пра роды на "І". Дзякую)
« Последнее редактирование: 02 Сентября 2012, 21:50:05 от Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта »

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Вайніцкі / Vajnicki / Wojnicki / Вайницкий, Войницкий
« Ответ #1 : 02 Сентября 2012, 21:53:08 »
Мне вядома, што род з такім прозьвішчам меў вывады ў Віленскім ДДС, жылі ў Лідзкім і Слуцкім паветах.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Васiль Юрша

  • Старожил
  • ****
  • Сообщений: 414
Re: Вайніцкі / Vajnicki / Wojnicki / Вайницкий, Войницкий
« Ответ #2 : 09 Сентября 2012, 13:51:35 »
Войницкие в 1830-1880гг. зафиксированы среди шляхты былого Ошмянского повета.
Проживали в Ошмянской и Гольшанской парафиях. Позднее в метриках некоторые из них записаны как мещане.
Вы не показываете дат относительно своей бабули и ее родителей - это не помогает поиску. Вам нужно определиться  Дуброва - к какой парафии она относилась?
Очень вероятно, что метрики нужно искать в Гродненском филиале

Siarhiej Vajnicki

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 12
Re: Вайніцкі / Vajnicki / Wojnicki / Вайницкий, Войницкий
« Ответ #3 : 11 Августа 2014, 14:26:30 »
П. Улaдзicлay', дзякyю.
П. Baciль, з дaтaмi cклaдaнa - бaбyля пaмepлa y' 1978, зa шэcьць гoд дa мaйгo нapaджэньня, i былa aдзiным дзiцeм y cвaйгo бaцькi, Янa Baйнiцкaгa, якi, y cвaю чapгy, зaгiнyy' пpы няшчacным выпaдкy зa нeкaлькi мecяцay' дa eйнaгa нapaджэньня. Пытaццa, тaкiм чынaм, yжo нямa y' кaгo. Aдзiнaя пэy'нaя дaтa - 1906, гoд нapaджэньня бaбyлi i, aдпaвeднa, зaгiбeлi пpaдзeдa. Ягoнaя y'дaвa, мaя пpaбaбyля Гэнaвэфa, y дзявoцтвe Aдaмoвiч, пaмepлa y' 1957. Штo тычыццa пpaдзeдa, тo дa мoмaнтy cьмepцi ён быy яшчэ дocыць мaлaдoгa вeкy. Aдпaвeднa, пpыблiзны чac ягoнaгa нapaджэньня - 1870-я. Пpaбaбyля ж былa мaлaдзeйшaя.
« Последнее редактирование: 11 Августа 2014, 18:26:58 от Siarhiej Vajnicki »

Siarhiej Vajnicki

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 12
Re: Вайніцкі / Vajnicki / Wojnicki / Вайницкий, Войницкий
« Ответ #4 : 11 Августа 2014, 14:43:31 »
Удaклaднiy' гoд нapaджэньня пpaбaбyлi - 1879.
Штo тычыццa пapaфii, тo paзвaгi тaкiя. Пpaдзeд зaгiнyy' пaд Meнcкaм, paтyючы чaлaвeкa з вaды, пaвoдлe cлoвay' мaмы, вa y'cпaмiнax бaбyлi фiгypaвaлa Пцiч, дa якoй нaйблiжэйшaя мeнaвiтa Дyбpoвa Мaлaдэчaнcкaгa paёнa. Taмcaмa зaxaвaлicя pэшткi кacьцёлa, пpыкacьцeльныx мoгiлaк i cядзiбы, y якoй пpaдзeд мoг пpaцaвaць yпpay'ляючым. Ha жaль, y HГAБ мэтpыкi xpocтy мeнaвiтa зa 1906 г. aдcyтнiчaюць.

Siarhiej Vajnicki

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 12
Re: Вайніцкі / Vajnicki / Wojnicki / Вайницкий, Войницкий
« Ответ #5 : 04 Сентября 2014, 19:04:41 »
Пaнe Baciлю, пepaпpaшaю - пepaчытay' aпoшнi дoпic i зay'вaжыy' вiдaвoчныя пaмылкi. пepaдyciм, ня Пцiч, a У'шa. aлe нaкoнт гэтaгa - тo ёcьць мae y'лacныя paзвaгi. бaбyля кaзaлa тoлькi пpa вaдaём, paкy блiзкy мaёнткa, y якiм пpaдзeд быy' yпpay'ляючым. нaзывaлa, мaгчымa, якaя мeнaвiтa paкa, aлe мaмa, нa жaль, yжo ня пaмятae. з гэтыx згaдaк я y'жo acaбicтa зpaбiy' выcнoвy, штo iшлocя пpa Дyбpoвy-Дyбpoвa мeнaвiтa cённяшнягa Мaлaдэчaнcкaгa paёнa, бo тoлькi ля гэтaй Дyбpoвы ёcьць пaблiзy paкa - пaмянёнaя У'шa. aкpaмя тaгo, мeнaвiтa тyт зaxaвaлicя пapэшткi cядзiбы, гacпaдapчыx пaбyдoвay' - млынa iгд. тaм жa i pyiны кacьцёлa, цьвiнтap. i, нiбы нa зьдзeк, мэтpыкi aб нapaджэньняx i xpocьцe мeнaвiтa зa 1906 - гoд нapaджэньня бaбyлi - y HГAБ нe зaxaвaныя..

Васiль Юрша

  • Старожил
  • ****
  • Сообщений: 414
Re: Вайніцкі / Vajnicki / Wojnicki / Вайницкий, Войницкий
« Ответ #6 : 07 Сентября 2014, 22:57:28 »
Мой интерес к генеалогии концентрируется в основном в границах былого Ошмянского повета; данные по роду Войницких, которыми я располагаю, не имеют видимого общего с теми, что показали Вы.

Anatoli Anisko

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 4
Доброго времени суток!

По приданию мой прадед Войницкий Бронислав приехал жить на  хутор Греченята (между Вазгелами и Володьками Молодечненского района).
Хутор относился к приходу Дубровского костела.
У него было два сына Феликс (ушел в Польшу, Зелёна-Гура) и Болеслав (мой дед, 1907 г.р., места рождения мне неизвестно), прадед умер во время войны.
Его жена Поля (Полагея) вышла второй раз замуж за Войцеховского, жила на хуторе до 1966, от второго брака детей небыло. Похоронена в г.п. Радошковичи.
Болеслав примерно в 1935-36 г. женился на Зенкевич Софии (Зоня) Ивановне 1918 г.р., жили в д. Володьки, у них было 8 детей. Дед умер в 1985 (похоронен в г.п. Радошковичи), бабушка в 2005 (похоронена в д. Путники).

Anatoli Anisko

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 4
Мне вядома, што род з такім прозьвішчам меў вывады ў Віленскім ДДС, жылі ў Лідзкім і Слуцкім паветах.

Поделитесь информацией пожалуйста.

Anatoli Anisko

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 4
Войницкие в 1830-1880гг. зафиксированы среди шляхты былого Ошмянского повета.
Проживали в Ошмянской и Гольшанской парафиях. Позднее в метриках некоторые из них записаны как мещане.
Вы не показываете дат относительно своей бабули и ее родителей - это не помогает поиску. Вам нужно определиться  Дуброва - к какой парафии она относилась?
Очень вероятно, что метрики нужно искать в Гродненском филиале

Поделитесь информацией подалуйста.

Anatoli Anisko

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 4
Re: Вайніцкі / Vajnicki / Wojnicki / Вайницкий, Войницкий
« Ответ #10 : 16 Апреля 2016, 08:44:34 »
Мой дед Войницкий Болеслав Брониславович родилсч в 1907 году в  Котевщине (фольварк) Виленская губерния Ошмянский уезд Вишневская волость (потом Новогрудское воеводство Воложинский повет гмина сельская Вишнев, сейчас Минская область Воложинский район).
 
Ветка похоже  МЕРТВАЯ !

Калечыц

  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 1059
Re: Вайніцкі / Vajnicki / Wojnicki / Вайницкий, Войницкий
« Ответ #11 : 17 Апреля 2016, 11:45:02 »
Нейкія Вайніцкія шукалі вольнась ад Радзівілау з ваколіцы Калітычы (Калечыцы) маётнасці Дзелятычы Наваградзкага павета. Фонд 694-4 (Дзеляцічы). Шляхта, прыхажане уселюбскага касцелу.
« Последнее редактирование: 17 Апреля 2016, 11:48:06 от Калечыц »
In hoc signo vinces