ЗГУРТАВАНЬНЕ БЕЛАРУСКАЙ ШЛЯХТЫ

ASSOCIATION OF THE BELARUSIAN NOBILITY

СОБРАНИЕ БЕЛОРУССКОЙ ШЛЯХТЫ


Правілы форумаў (па-беларуску)Правила форумов (по-русски)

Бел.: Калі вы ўводзіце свой лагін і пароль, часта здараецца, што вас не пускае і піша пра памылку. Пры гэтым адкрываецца старонка для ўвахода на форум. Ваш лагін ужо запомніўся. Набярыце яшчэ раз пароль і націскайце "ўвайсьці". Павінна спрацаваць.

Рус.: Когда вы вводите свой логин и пароль, часто случается, что вас не пускает и пишет об ошибке. При этом открывается страница для входа на форум. Ваш логин уже запомнился. Наберите пароль ещё раз и нажимайте "войти". Должно сработать.

Автор Тема: Нэйман / Nejman / Neümann, Neyman / Нейман  (Прочитано 11786 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

Neumann Nikolay

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 0
Нэйман / Nejman / Neümann, Neyman / Нейман
« : 10 Июля 2003, 07:18:49 »
Поиск родственников и однофамильцев для восстановления генеалогического дерева.

я: Николай Владимирович Нэйман, 1981 г.р., родился в г.Чехове, Московской области, Россия, русский

мой отец: Нэйман Владимир Владимирович, 1958 г.р., родился(примерно) в селе Рачковичи, Минской области, Беларусская ССР, беларус

мой дед по отцу: Нэйман Владимир, г.р. - точно не помню, родился(примерно) Беларусская ССР, беларус, во время ВОВ его семья была эвакуирована из Беларуссии за урал, недалеко от г.Челябинск: Челябинская область, д.Верхняя Кабанка(или Кубанка)

моя бабушка по отцу: Нэйман Ольга(девичья фамилия неизвестна)

Война - это такое разрешение конфликта, при котором выживание противника не является граничным условием

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2034
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Нэйман / Nejman / Neümann, Neyman / Нейман
« Ответ #1 : 10 Июля 2003, 14:44:50 »
У Менскай вобласьці ёсьць два населеных пункта з падобнаю назваю: Ра'чкавічы (Рачкавіцкі с/с Слуцкі р-н) і Рачке'вічы (Цімкавіцкі с/с Капыльскі р-н).
Нэйманы даказвалі шваё шляхецтва праз Менскі Дваранскі Дэпутацкі Сход, былі зацьверджаныя ў расейскім дваранстве. Відавочна, як і многія іншыя шляхецкія роды, ня ўсе былі зацьверджаныя, частка роду запісаная ў падатныя станы.
Пры вавадах Нэйманы назвалі сваім гэрбам "Прыяцель" зьменены. Якія там зьмены сказаць цяжка і як дакладна выглядаў гэрб невядома.
У мяне ёсьць разрозьненыя выпіскі па Нэйманах за сяр. 18 ст.—пач. 19 ст. са Слуцкага касьцёлу. Таксама зьвесткі пра Нэйманаў якія значыліся менскімі мяшчанамі і жылі ў Менску.

Для радаводнага досьледу вам трэба даведацца, як найменш, хоць крыху больш зьвестак пра дзеда і прадзеда.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

SvetlanaTim

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 4
Re: Нэйман / Nejman / Neümann, Neyman / Нейман
« Ответ #2 : 16 Ноября 2021, 22:41:24 »
Уважаемый Пан Владислав!
Не могли бы Вы посмотреть нет ли в Ваших записях информации по Катерине Нэйман и ее предкам?

В Гербовнике она записана как жена Флориана Горбацевича. Это одна из ветвей нашей родословной.

"Флориан. Крещен 02.10.1753. Жена Катерина Нейман. Сведения про получение права возного Минского повета (07.12.1777) являются сомнительными.
Оба крещены в Ястрембельской церкви."

К сожалению другой информацией я не располагаю.

Спасибо за помощь

С уважением, Светлана

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2034
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Нэйман / Nejman / Neümann, Neyman / Нейман
« Ответ #3 : 20 Ноября 2021, 07:14:43 »
У 1809 пры вывадзе шляхецтва Францішак-Ксаверы Н. назваў толькі свайго бацьку ды сына, там быў вельмі просты радавод:

Ян-Тэафіль
   |
Францішак-Ксаверы
   |
Францішак-Станіслаў

У 1833 быў далучаны іншы сын Францішка-Ксаверыя — Антоні, з сынамі Дамінікам, Юзафам і Юльлянам.

Гэта ўсё, што ў мяне зараз ёсьць пад рукою, без аніякіх датаў іх жыцьця.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

SvetlanaTim

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 4
Re: Нэйман / Nejman / Neümann, Neyman / Нейман
« Ответ #4 : 20 Ноября 2021, 07:36:54 »
Пан Владислав, большое спасибо.