ЗГУРТАВАНЬНЕ БЕЛАРУСКАЙ ШЛЯХТЫ

ASSOCIATION OF THE BELARUSIAN NOBILITY

СОБРАНИЕ БЕЛОРУССКОЙ ШЛЯХТЫ


Правілы форумаў (па-беларуску)Правила форумов (по-русски)

Бел.: Калі вы ўводзіце свой лагін і пароль, часта здараецца, што вас не пускае і піша пра памылку. Пры гэтым адкрываецца старонка для ўвахода на форум. Ваш лагін ужо запомніўся. Набярыце яшчэ раз пароль і націскайце "ўвайсьці". Павінна спрацаваць.

Рус.: Когда вы вводите свой логин и пароль, часто случается, что вас не пускает и пишет об ошибке. При этом открывается страница для входа на форум. Ваш логин уже запомнился. Наберите пароль ещё раз и нажимайте "войти". Должно сработать.

Автор Тема: Шкода / Škoda / Szkodo / Шкодо  (Прочитано 7253 раз)

0 Пользователей и 2 Гостей просматривают эту тему.

Алена Шкода (Елена Шкодо)

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 1
Шкода / Škoda / Szkodo / Шкодо
« : 01 Марта 2017, 16:28:43 »
Дзень добры! Я першы раз на форуме , таму прабачце , калі што.
Што мне рабіць з маім прозвішчам,  якое ў рускім варыянце напісання - Шкодо, а ў беларускім - Шкода, бо канчатковае ,,О,, ненаціскное, ператвараецца ў ,,А,,?
Мае прозвішча з канчаткам на ,,О,, ёсць  у спісе дваранскіх радоў на сайце Нацыянальнага гістарычнага архіва, а таксама - з канчаткам на ,,А,, - на сайце ЗБШ. Ці гэта адзіны род, ці ўсёж-такі розныя?
 Я на працягу году займалася самастойным пошукам у архіве. Сустракаліся мне часцей Шкода,  і калі жанчыны - то Шкодова. Амаль нічога для сябе карыснага я не вынайшала. Акрамя аднаго. Дзядуля мой Андрэй Антонавіч Шкодо(а) нарадзіўся ў вёсцы Чапліцы Слуцкага павета ў сям*і валаснога фелдшара Антона Андрэевіча Шкодо(а). Сярод сялян вёскі гэтага прозвішча ніколі не было! Царква зруйнаваная, метрык няма. Прадзед , напэўна  , быў назначаны на пасаду фелдшара. Скуль? Кім? Дзе далей шукаць? Можа хто параіць?
Дзякуй вялікі!
« Последнее редактирование: 06 Марта 2017, 19:47:14 от Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта »

Элла

  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 1024
Re: Шкода / Škoda / Szkodo / Шкодо
« Ответ #1 : 02 Марта 2017, 14:49:49 »
Имение Чаплицы принадлежало Радзивиллам. В Минском архиве НИАБ сохранилась метрические книги Чаплицкой церкви за 1795 - 1840г.  Возможно, Ваши предки подавали документы на подтверждение дворянства. В Питерском архиве РГИА есть много дел Шкодо  о сопричислении к дворянскому сословию, это дела с 24884 - 24893, фонд 1343, опись 36 с 1898 - 1915 г.  Дело 24892 от 1912 г. о выдаче копии с определением.
« Последнее редактирование: 06 Марта 2017, 19:47:36 от Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта »

Элла

  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 1024
Re: Шкода / Škoda / Szkodo / Шкодо
« Ответ #2 : 02 Марта 2017, 17:14:42 »
В белорусском языке буква "о" пишется, если она ударная гласная.
« Последнее редактирование: 06 Марта 2017, 19:47:47 от Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта »

Paval

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 104
Re: Шкода / Škoda / Szkodo / Шкодо
« Ответ #3 : 05 Марта 2021, 15:18:31 »
У мяне трапілася Шкода
Ян сын Міхала Збарамірскі па тэстамэнту 1619 пакінуў сынам і жонцы Ганьне Шкода маёнтак Думаноўшчына, Рэчыцкі павет.

Ці вядома адкуль гэтыя Шкоды?