ЗГУРТАВАНЬНЕ БЕЛАРУСКАЙ ШЛЯХТЫ

ASSOCIATION OF THE BELARUSIAN NOBILITY

СОБРАНИЕ БЕЛОРУССКОЙ ШЛЯХТЫ


Правілы форумаў (па-беларуску)Правила форумов (по-русски)

Бел.: Калі вы ўводзіце свой лагін і пароль, часта здараецца, што вас не пускае і піша пра памылку. Пры гэтым адкрываецца старонка для ўвахода на форум. Ваш лагін ужо запомніўся. Набярыце яшчэ раз пароль і націскайце "ўвайсьці". Павінна спрацаваць.

Рус.: Когда вы вводите свой логин и пароль, часто случается, что вас не пускает и пишет об ошибке. При этом открывается страница для входа на форум. Ваш логин уже запомнился. Наберите пароль ещё раз и нажимайте "войти". Должно сработать.

Автор Тема: Тамковіч / Tamkovič / Tomkowicz / Тамкович, Томкович  (Прочитано 22941 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

stretta

  • Пользователь
  • **
  • Сообщений: 74
Про Тамковича посылаю в "личку"

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2027
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты

Илья Иосифов Тамкович - мой прямой предок, поэтому очень важно определиться с Марией Леонович, а точнее, с ее отцом. Был это Иван Стефанов или Иван Иванов или Иван Леонов?


У мэтрыках часта блыталі імёны па-бацьку ў жонак. Я гэта часта назіраю ў 1-ай трэці 19 ст. у праваслаўных кнігах Слуцкага й Ігуменскага паветаў.

Жанчына далучаная да праваслаў’я адназначна была крышчана ў каталіцтве. Мэтрыку яе нараджэньня трэба шукаць, відаць, у бліжэйшых касьцёлах. Нарадзіўшаяся ў Забелах Марыя — гэта іншы чалавек.

Паглядзіце кнігу Грозаўскага касьцёлу — * 1802-1837 — НГА 937-4-233
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Алена Паўлава

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 185
Re: Тамковіч / Tamkovič / Tomkowicz / Тамкович, Томкович
« Ответ #17 : 13 Августа 2008, 09:11:12 »
Паважаны Уладзіслаў! Дзякуй Вам за параду.
Паглядзела кнігу Грозаўскага касцелу, але ж не знайшла ні воднага Леановіча.
Наогул, адсутнічае вёска Забелы. Відаць, гэта іншы касцел.
А які не ведаю, бо ў Слуцкім таксама іншыя вёскі.

Тамкович Эдуард

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 1
Re: Тамковіч / Tamkovič / Tomkowicz / Тамкович, Томкович
« Ответ #18 : 06 Января 2010, 12:13:07 »
Алена Паўлава
Цитата
"...Древо Тамковичей из Бранчиц у меня есть до их «протопласта» (около 1635 года)..."
Уважаемая Анна, я как раз Тамкович из Брянчиц (Глядков).
Буду очень благодарен за информацию о моих предках

Алена Паўлава

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 185
Re: Тамковіч / Tamkovič / Tomkowicz / Тамкович, Томкович
« Ответ #19 : 30 Января 2010, 21:32:59 »
Уважаемый Эдуард Тамкович!
Расскажите подробнее о Ваших предках. Я посмотрю свои выписки и пришлю Вам сведения.
С уважением, Елена.

ДмитрийТомкович

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 1
Re: Тамковіч / Tamkovič / Tomkowicz / Тамкович, Томкович
« Ответ #20 : 03 Февраля 2011, 13:22:29 »
Алена Паўлава
Цитата
"...Древо Тамковичей из Бранчиц у меня есть до их «протопласта» (около 1635 года)..."
Уважаемая Анна, я как раз Тамкович из Брянчиц (Глядков).
Буду очень благодарен за информацию о моих предках

Мой отец Томкович Петр Адамович из Кулешей (с километр на северо-запад от Глядков)... соберу инфу про своих-пришлю.
А под "протопластом" есть что-нибудь?
« Последнее редактирование: 03 Февраля 2011, 22:21:03 от ДмитрийТомкович »

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2027
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Тамковіч / Tamkovič / Tomkowicz / Тамкович, Томкович
« Ответ #21 : 03 Января 2018, 20:16:54 »
Илья Иосифов Тамкович - мой прямой предок

Падобна, што гэты Ільля быў сьведкам пры 2-м шлюбе свайго брата Міхаіла ў 1850, тады яны жылі ў Труханавічах.



НГА Беларусі. Ф. 136, воп. 14, спр. 248: Кніга прадшлюбных экзамэнаў Труханавіцкай прав. ц., 1838-1852, арк. 131-131адв.

Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Алена Паўлава

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 185
Re: Тамковіч / Tamkovič / Tomkowicz / Тамкович, Томкович
« Ответ #22 : 04 Января 2018, 20:04:34 »
Дзякуй вялікі, пан Уладзіслаў!!!
Гэта мая галінка)))
Міхаіл жыў як раз у Труханавічах згодна гэтай справе: 333-9-1057, РС однодворцев 5-го Клешевского участка
Я не ведала, што і мой продак жыў там. Буду шукаць далей.
Бо да 1840 яны жылі ў Старыне, а пасля 1863 у весцы Гарэлец.


Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2027
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Пара мэтрык Тамковічаў з цэркваў мяст. Сьвіслачы:

https://e.pcloud.link/publink/show?code=kZUbyVZiIsw5Cgr1a0KWm5wD9TGEhnUXtzy
(тамака ў правым ніжнім куце тыцкаць на Download)

Яны там зьявіліся, падобна, што ў 1873 ці трохі раней супольна з Ачапоўскімі.
« Последнее редактирование: 18 Мая 2021, 04:48:14 от Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта »
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Алена Паўлава

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 185
Дзякуй вялікі за такія цудоўныя звесткі! Гэта Людавіка - сястра майго продка Федара Тамковіча, ён пазначан сведкам у гэтым запісу.
А першай жонкай Федара была Ачапоўская Марыя Пятроўна. Думаю, што гэта сястра Ачапоўскага Якава Пятровіча, ажаніўшагася з Людавікай Тамковіч.

Алена Паўлава

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 185
Запіс аб нараджэнні таксама вельмі карысны. Гэта таксама наша галінка. У мяне было пазначана толькі імя жонкі гэтага Сцяпана Тамковіча, а тое што яна была каталічка, я не ведала. Дакладную дату нараджэння Міхаіла таксама не ведала, хоць ведала пра яго дзяцей і жонку ад яго нашчадкаў.

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2027
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
А самый "древний" предок на данном этапе Томкович Иосиф Петрович (1777-1834). Во всех переписях фамилия - ТОМКОВИЧЪ.
/.../
Ситуация осложняется тем, что мне так и не удалось найти "подходящего" Петра или Иосифа Петрова в древе Томковичей гербу уласнага  ???
Вот такие "метаморфозы" с фамилией. Может, 200 лет назад предки были вовсе и не Томковичи...  ???

1800.07.15

деревни Клешова жителя
Грозовской Николаевской церкви прихожанина
Петра Талковича
сын Иосиф Талкович

з дочерью деревни Евладович жителя
Забельской Богородично Успенской церкви прихожанина
Якова Оленскаго
девицею Магдаленою

НГА Беларусі. 136-13-562, 232 (скан № 1084).

===

У казках і сьпісах шляхты за 1795/6 няма падыходзячага чалавека. Але ў Кляшове ёсьць адна сям'я.

Teodor Jana syn Tomkiewicz

НГА Беларусі. 333-9-165, 597адв.-598 (скан № 289).

===

Думаю, блізкім сваяком згаданага Тэадора будзе Пётар.
« Последнее редактирование: 13 Июня 2022, 04:55:55 от Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта »
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Калечыц

  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 1055
Род Тамковічаў таксама быў і пад Койданава. У 17 ст. Станькаўскія зямяне. Каля 1650 г. Яраш Тамковіч- рэвізор князя Багуслава Радзівіла, атрымаў у застаўнае валоданне ад Яна і Стэфана Гладкіх з Навасёлак маёнтак Путчын. Дакумент быў знішчаны ў 1655 г. падчас забойства маскавітамі Яна Гладкага, як была адзначана ў тэстаменце Стэфана Гладкага 1691 г. У 18 ст. бралі шлюбы з маімі сваякамі Паўлоўскімі з Яцукоўшчыны (Янчыкоўшчыны) і Аўсядоўскімі з Навасёлак.
In hoc signo vinces

Алена Паўлава

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 185
Дзякуй вялікі! Гэта першы шлюб майго продка Тамковіча Іосіфа Пятровіча. У 1826 годзе ў яго ўжо быў другі шлюб, хутчэй за ўсе прозвішча другой жонкі - Забела: з. Евладовичи Иосифа Самуилова Томковского и его фторобрачной жены Марии Ивановны дочь Евдокия. Восприемники: з. Адамово Мартин Мрочакъ, з. Евладовичи Самуила Оленовского дочь Анна девица (136-13-602, стр. 246 об). Шлюб з другой жонкай не знайшла, таксама як і запіс аб смерці першай жонкі  Магдалены з Аленоўскіх.

Мая галінка -
НИАБ, 333-9-266, л.184об, №71, Петр Демянов Томкович, по РС 1795 года 50 лет, бежал в 1811, сыны его Дмитрий, по РС 1795 г. 15 лет, умер в 1800 году, сын Иосиф по РС 1795 года 23 года, бежал в 1809 году.

Soferita

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 1
Re: Тамковіч / Tamkovič / Tomkowicz / Тамкович, Томкович
« Ответ #29 : 13 Октября 2023, 09:39:56 »
Здравствуйте.  Мой предок Тамкович Иван Александрович, проживал с д. Заболоть Бобруйского уезда. На фэмили серч нашла запись о его браке, записан как дворянин римско каталического вероисповедания, женился на православной крестьянке- моей прабабушке. Имеет ли отношение мой Тамкович к упомянутым в теме?