ЗГУРТАВАНЬНЕ БЕЛАРУСКАЙ ШЛЯХТЫ

ASSOCIATION OF THE BELARUSIAN NOBILITY

СОБРАНИЕ БЕЛОРУССКОЙ ШЛЯХТЫ


Правілы форумаў (па-беларуску)Правила форумов (по-русски)

Бел.: Калі вы ўводзіце свой лагін і пароль, часта здараецца, што вас не пускае і піша пра памылку. Пры гэтым адкрываецца старонка для ўвахода на форум. Ваш лагін ужо запомніўся. Набярыце яшчэ раз пароль і націскайце "ўвайсьці". Павінна спрацаваць.

Рус.: Когда вы вводите свой логин и пароль, часто случается, что вас не пускает и пишет об ошибке. При этом открывается страница для входа на форум. Ваш логин уже запомнился. Наберите пароль ещё раз и нажимайте "войти". Должно сработать.

Автор Тема: В. Калечыц. "Зямяне і баяры маёнтка Койданаў у XVI-XVIII стст."  (Прочитано 2186 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

Калечыц

  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 1055
У новым выпуску навуковага геральдычнага часопіса "Герольд Litherland" № 22 (2021 г.) выйшаў мой артыкул "Зямяне і баяры маёнтка Койданаў у XVI-XVIII стст." Прыкладна ў канцы чэрвеня будзе электронная версія на Academia.edu. У артыкуле шмат падрабязнай інфармацыі аб паходжанні шэрагу дробнашляхецкіх і вольных родаў Мінскага павета (у асноўным, жыхароў Койданаўскага графства кн. Радзівілаў). Сярод прозвішчаў Доўнары, Германы, Рамановічы, Бабіцкія, Шацілы, Калечыцы, Шпілеўскія, Згурскія, Хацкевічы, Ханецкія, Тарнагурскія, Камейшы і інш. У якасці асноўных крыніц выкарыстоўваў інфармацыю з старажытных інвентароў і метрычных кніг да часоў падзелаў Рэчы Паспалітай.
« Последнее редактирование: 27 Мая 2021, 19:15:41 от Калечыц »
In hoc signo vinces


Калечыц

  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 1055
 Дзякуй Вам :)
In hoc signo vinces

Элла

  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 1020
Очень повезло потомкам Койдановских земян и бояр, работа проделана огромная, я разбиралась с документами 16 века, мало чего можно понять, глазам больно. Желаю Калечыцу дальнейших успехов на этом поприще и будет ли продолжение его исследовательской работы . Для нас, особенно живущих вдали от Минска, материалы за 16 - 17 практически недосягаемы.
« Последнее редактирование: 18 Августа 2021, 12:58:27 от Элла »

Калечыц

  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 1055
Вам, шаноўная Эла, таксама дзякуй. На самой справе я проста імкнуся хоць часткова ўнесці ўклад у даследванне генеалогіі шляхты ВКЛ, ну і прывесці ў парадак свае запісы за столькі гадоў таксама :) Значна меншы ўклад (нават не імкнуся параўноўваць), чым у такіх нашых вядомых генеялогаў, як наш адміністратар форуму Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта, аўтар шматлікіх прац, які сапраўды накшталт майго "хроснага" у генеялогіі (у гэтым нават нейкі "перст лёсу", таму што адзін з яго продкаў  быў сапраўдным хросным і дзядзькам майго); шаноўны Яўген Глінскі, кандыдат гістарычных навук і аўтар цудоўных падрабязных прац па зямянах і баярах, фальсіфікацыях сярод шляхты і г.д.,і з якім падтрымліваю добрыя адносіны і які дапамагаў мне сваімі парадамі; канешне, п. Вітальд Ханецкі, з яго неверагодным вопытам, у якога таксама шмат чаму навучыўся за архіўныя годы; п. Фёдар Чарняўскі, якога даследванні ў вобласці актавых судовых кніг часоў ВКЛ не маюць роўных, упэўнены, ну і якога маю гонар ведаць асабіста; С.П.   А. Грыцкевіч, з якім, нажаль не паспеў асабіста пазнаёміцца (акрамя адзінай недоўгай размовы па тэлефоне), але працы якога ляжаць у мяне на заметцы заўсёды, і ў сэнсе даследвання тых жа зямян і баяр, яго даследванні ўжо тады былі наватарскія.
Так што мне ёсць на каго раўняцца, працу буду працягваць, у першаю чаргу па дробнай шляхце Менскага і Наваградзкага паветаў і канешне ўдзячны ўсім тым, каго ўспомніў у першую чаргу, і іншым таксама маім калегам і старэйшым таварышам :) І самае галоўнае, чаму навучыўся за годы даследаванняў- гэта ўсё ж такі, здаецца, крытычна, аб'ектыўна мысліць, а калі нейкія гіпотэзы і застаўляць часам, то максімальна рабіць іх абгрунтаванымі :)
« Последнее редактирование: 18 Августа 2021, 16:25:36 от Калечыц »
In hoc signo vinces

Панфиленок

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 145
Меня бы больше порадовали бояре Невеля и Себежа. я ж только ими и занимаюсь. о самом существовании бояр в других регионах узнал не так давно, да оно и не так интересно. если только не в свете переселения и пересечения веток. вот откуда взялась ветка моих предков в Стародубе-вот это большооооой вопрос

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2027
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
/.../ да оно и не так интересно. если только /.../
Звычайна людзі займаюцца тым, што ім цікава. Як вам цікава нешта іншае, альбо самі гэтым займайцеся, альбо прафінансуйце досьледы.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Панфиленок

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 145
Скачать по ссылке не выходит. Может, залить на Яндекс-диск?
Так же проще. ну или Гугл-диск...

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2027
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Скачать по ссылке не выходит. Может, залить на Яндекс-диск?
Так же проще. ну или Гугл-диск...
Academia.edu -- рэсурс на які людзі з усяго Сьвету выкладваюць свае навуковыя працы. У іншых атрымоўваецца, і вы зможаце.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Панфиленок

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 145
Поясню. Немного напрягает табличка Sign Up To Download

Вариантов 2-Фейсбук или Гугл. Внимание-вопрос. Как скачать если ни там ни там меня нет?

Paval

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 103
Поясню. Немного напрягает табличка Sign Up To Download

Вариантов 2-Фейсбук или Гугл. Внимание-вопрос. Как скачать если ни там ни там меня нет?

Падказачка. Паспрабуйце Sign Up

Панфиленок

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 145
Падказачка. Паспрабуйце Sign Up
попробую. а что это такое?