ЗГУРТАВАНЬНЕ БЕЛАРУСКАЙ ШЛЯХТЫ

ASSOCIATION OF THE BELARUSIAN NOBILITY

СОБРАНИЕ БЕЛОРУССКОЙ ШЛЯХТЫ


Правілы форумаў (па-беларуску)Правила форумов (по-русски)

Бел.: Калі вы ўводзіце свой лагін і пароль, часта здараецца, што вас не пускае і піша пра памылку. Пры гэтым адкрываецца старонка для ўвахода на форум. Ваш лагін ужо запомніўся. Набярыце яшчэ раз пароль і націскайце "ўвайсьці". Павінна спрацаваць.

Рус.: Когда вы вводите свой логин и пароль, часто случается, что вас не пускает и пишет об ошибке. При этом открывается страница для входа на форум. Ваш логин уже запомнился. Наберите пароль ещё раз и нажимайте "войти". Должно сработать.

Автор Тема: Судзілоўскі / Sudzilowski / Sudziłowski / Cудзиловский, Судиловский  (Прочитано 19234 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

алёнка

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 4
 Ищу любую информацию О Судзиловских , Судиловских.
 Моя бабушка Судзиловская Галина (Аграфена) Антоновна 1912(1907?)г.р. Родилась: д.Высочаны Лиозненский район.
 Ее отец: Судзиловский Антон Ромуальдович. О нем ничего больше не известно.
   Отзовитесь: Родные,Близкие, Друзья и Враги Судзиловских!!!!!!!!!
« Последнее редактирование: 16 Сентября 2006, 14:33:30 от Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта »

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2034
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Беларускі шляхецкі род гэрбу "Корчак", родавае гняздо — сяло Судзілы (зараз Клімавіцкі р-н). Даволі шматлікі род, рабілі некалькі вывадаў у Магілёўскім ДДСе, відаць, большасьць зацьверджана ў расейскім шляхецтве.

Матар’ялы Магілёўскага ДДС практычна не захаваліся. Родавыя справы ў Пецярбурзе ў РГИА. Але першапачаткова трэба паспрабаваць паглядзець ці ёсьць мэтрычныя кнігі ў Менску, ў Нацыянальным Гіст. архіве.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

георгій

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 2
  • георгій
Я, Судзиловский Георгий, мой прадед Судзиловский Константин, их семья жила в Могилеве. Почти в одно время в тамошней гимназии училось три или четыре Судзиловских, я так и не понял степень их родства. Пишите на мой адрес. если захотите: geo01@ukr.net

георгій

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 2
  • георгій
Лена, есть ли у Вас, что то о Судзиловских по линии Вашей бабушки? Или о других Судзиловских? Очень интересно про врагов, Вы спросили, почему?

PetrSud

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 1
Добрый день,

Я Судиловский Петр Сергеевич. Живу в Москве, родился в Смоленске.
Мой дед Судиловский Даниил Романович родом из-под Мстиславля.
Мне тоже очень интересно узнать историю рода.
Я пока накопал, что Н.К. Судиловский был очень замечательным человеком (врач, революцтонер, борец с бедностью азиатских народов, первый президент Сената Гавайских островов).


ltch

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 3
День добрый,

пишу в надежде узнать о судьбе дальних и близких родственников.

Моя бабушка - Анастасия Олимпиевна Судзиловская, 1905 г.р. (скончалась в 1978г.)
Её родители, белорусские шляхтичи : Судзиловский Олимпий Лукич и Глуховская Ганна Хрисанфовна.
Их дети : Тимофей, Афанасий, Дарья (её сын жил и скончался в Могилёвской области), Анастасия, Клавдия, Стефан, Анна.
Наши семья живут в Росси с наала 20 века (точно). Слышали, что имеем родственников в Австралии. Человек этот уехал до 1917 года, на работу, был горным инженером или техником.

Спасибо за новости.

Всего наилучшего всем Судзиловским.

Судзиловский

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 1
Алена, мы уже переписывались с Вами, я потерял пароль и зарегистрироваля заново уже как Судзиловский.
Самый известный «мой древний» предок – Константин Степанович Судзиловский, его дети: Николай, (Русель), Константин, Надежда, Александр, Евгения, Сергей. О наследниках Константина и Сергея неизвестно ничего. Про Николая написано много, дети от его последнего брака живут в Японии и Пакистане. Потомки Надежды – Залевские уже в наши времена уехали заграницу. Дети Георгия – Мария, ее потомки жили в Салехарде, Александр. Его потомки живут в Украине в Киеве.

Yevgeny

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 1
Привет Судзиловским!!! ;D ;D ;D ;D ;D
Я вообще думал, что на свете только я да еще Олеся, наша фамильная кинозвезда. А оказывается нас много!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
О семействе:
отец - Судзиловский Георгий Григорьевич, 1941 г.р., родом из Днепропетровска, Украина, сейчас живет в Куровском под Москвой,
дед - Судзиловский Григорий Данилович, примерно 1905-15 г.р., где родился не знаю, погиб в 1943 при форсировании Днепра.
Отец говорил, что у деда были братья. Кто, где не знаю, а хотелось бы найти родню, хоть и дальнюю.
И к админам вопрос - хотелось бы знать, что означает по-русски "Корчак"?? ??? ???
Меня зовут Евгений, сына Константин,
военная судьба закинула пока на Сахалин.  ;D ;D ( практически стихи )
« Последнее редактирование: 08 Ноября 2007, 06:43:58 от Yevgeny »

Васіль Грыбоўскі-Гурыновіч

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 239
  • Грыбоўскі В.А.
Вітаю!

Маю наступную інфармацыю аб Судзілоўскіх. Шукаючы інфармацыю аб сваіх продках
патрапіў на казкі Рагочоўскага павету Магілёўскай губэрні . У казках перапіс сялян в. Дварэц а менавіта маіх Грыбоўскіх.
1858 год. Помещика Судзиловского дочери, Колежского асессора крестьяне с. Дворец.
...... (ідзе пералік дымоў).....

З павагай Васіль Грыбоўскі-Гурыновіч
Любі бацькаўшчыну, ведай продкаў і адказвай толькі за сябе

mikel

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 20
Статистический очеркъ города Смоленска и однодневная перепись 11-го октября 1881 г.
Нъемецкая улица
10 Судзиловской


Тора

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 1
Я Судиловская Виктория. Моего прадеда Судиловского Петра Данииловича и его жену Фёклу Рафаиловну сослали из Могилёвкой области в Пермскую область. С тех пор мы живём в Пермском крае.

DJ YEGRES

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 1
  • Судиловский Сергей
Зравствуйте! Я взял фамилию с рождения, но родился я в Крыму.хочу узнать истоки мои и найти родственников!!!!!!!! Отец мой Евгений Судиловский, а бабушку, к сожалению она умерла еще когда папа был ребенком, жили в Беларусии...
С Уважением Сергей Судиловский

Яўген Судзілоўскі

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 1
Беларускі шляхецкі род гэрбу "Корчак"
А якога варыянту герб?

1.

ці

2.

?

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2034
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Беларускі шляхецкі род гэрбу "Корчак"
А якога варыянту герб?

У маіх нататках нічога спэцыяльнага пра "Корчак" Судзілоўскіх не пазначана. Пагэтаму, мяркую, што "стандартны" — г. зн. 1-ы.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2034
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
У сваіх выпісках знаўшоў 2 дакумэнты датычныя Судзілоўскіх. Знаходзіліся ў справе Вяроўкіных-Шэлютаў у РГИА у фондзе 1102. Дакумэтны з банкаўскіх ячэяк. Пасьля рэвалюцыі бальшавікі грошы і каштоўнасьці пазабіралі, а дакумэтны захаваліся.

Чаму дакумэнты Судзілоўскіх разам з дакумэнтамі майго роду я ня ведаю,  можа існавалі нейкія невядомыя мне сваяцкія сувязі, ці нейкія сяброўскія, а можа выпадкова патрапілі. Апошняя, менш верагодна, бо абодва рода з Магілёўскай губ.

РГИА. Ф. 1102, воп. 2, спр. 748.

Фармулярны сьпіс.

Васіль Антонавіч Судзілоўскі.
* 1843
   Праваслаўнага вераспавяданьня.
   Чэрыкаўскі пав. прадвадзіцель дваранства (1886.06.19—1896?), Чавускі пав. прадвадзіцель дваранства (з 1896.03.28—…).
   Рэчаісны стацкі радца (1902.12.06), старшыня губернскай управы па справах земскай гаспадаркі (1908.06.15).
   Узнагароды: орд. сьв. Ганны 3 ст. (1867.09.17), сьв. Станіслава 2 ст. (1889.01.01),  сьв. Ганны 2 ст. (1892.08.30), сьв. Ўладзімера 4 ст. (1894.08.30), сьв. Ўладзімера 3 ст. (1906.12.06); знак выдатнасьці 24 лістапада 1866 г. за пазямельнае ўладкаваньне былых дзяржаўных сялянаў (1874.12.16), сьв.-бронзавы мэдаль на аляксандраўскай стужцы у памяць у Бозе пачыўшага Імп. Аляксандра III, цём.-бронзавы мэдаль на стужцы дзярж. колераў за працы па 1-ым усеагульным перапісу насельніцтва 1897 г.
   Найвышэйшым павяленьнем 28 траўня 1887 г. прысвоена званьне Ганаровага грамадзяніна г. Чэрыкава, адпаведна хадайніцтва пра тое мясцовай гарадзкой грамады.
х Анастасія Канстанцінаўна Рахманава, дваранка.
   Дзеці:
   Марыя, * 1890.09.30
   Сяргей, * 1892.09.09
   Аляксандра, * 1894.06.26
   Мікалай, * 1896.08.07
   Фёдар, * 1898.01.01
   Зінаіда, * 1900.10.07

Арк. 23—31.

   Пасьведчаньне дачцы рэчаіснага стацкага радцы Марыі Васільеўне Судзілоўскай, скончыўшай курс навучаньня ў Маскоўскай вучэльні Ордэна сьв. Кацярыны і атрымаўшай з гэтай вучэльні атэстат 27 траўня 1908 г.
   Падзьвяргалася ў траўні гэтаго году [1909] у Педагагічнай радзе Магілёўскай мужской гімназіі іспытам па лацінскай мове ў агульным курсе васьмікляснай гімназіі, і на гэтых іспытах выказала здавальняючыя веды.

Арк. 33.

Фота Марыі.

(Здаецца, яно павінна ў мяне быць на мікрафільме).
Арк. 33адв.
« Последнее редактирование: 07 Октября 2010, 20:12:34 от Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта »
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.