ЗГУРТАВАНЬНЕ БЕЛАРУСКАЙ ШЛЯХТЫ

ASSOCIATION OF THE BELARUSIAN NOBILITY

СОБРАНИЕ БЕЛОРУССКОЙ ШЛЯХТЫ


Правілы форумаў (па-беларуску)Правила форумов (по-русски)

Бел.: Калі вы ўводзіце свой лагін і пароль, часта здараецца, што вас не пускае і піша пра памылку. Пры гэтым адкрываецца старонка для ўвахода на форум. Ваш лагін ужо запомніўся. Набярыце яшчэ раз пароль і націскайце "ўвайсьці". Павінна спрацаваць.

Рус.: Когда вы вводите свой логин и пароль, часто случается, что вас не пускает и пишет об ошибке. При этом открывается страница для входа на форум. Ваш логин уже запомнился. Наберите пароль ещё раз и нажимайте "войти". Должно сработать.

Автор Тема: Сінкевіч / Sinkievič / Sinkiewicz / Синкевич  (Прочитано 10885 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

sinkevich

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 2
Сінкевіч / Sinkievič / Sinkiewicz / Синкевич
« : 22 Сентября 2006, 11:59:32 »
Калі ласка, дапажыце адшукаць інфармацыю аб Сінкевічах.
З дапамогай Нацыянальнага Гістарычнага Архіву знойшоў наступныя зьвесткі:
Прадзед Фёдар Марцінавіч нарадзіўся ў 1881 годзе ў вёсцы Холм Сененскага ўезда. Хрысьцілі яго 14.06.1881 у Траецкай Соржыцкай царкве. Бацьку звалі Марцін Іаакімавіч Сінкевіч (селянін, пабілетны жаўнер). Ранейшыя архівы гэтай царквы не захаваліся.
Паводле сямейных чутак, продкі былі са шляхты (дзейсьці ў 50-х гадох нават бачылі генэалягічнае дрэва).
« Последнее редактирование: 22 Сентября 2006, 12:07:37 от Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта »

Васіль Грыбоўскі-Гурыновіч

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 239
  • Грыбоўскі В.А.
Re: Сінкевіч / Sinkievič / Sinkiewicz / Синкевич
« Ответ #1 : 22 Сентября 2006, 13:26:15 »
Вітаю!!!
 Шаноўны спадар, сустракаў род Сінкевічаў (пры праглядзе сваіх продкаў)у мэтрыках  Слуцкіх ці Бабруйскага уездаў 136 фонд, вопіс 13, зараз не памятаю , але пры наступным наведваньні зьвярну увагу і занатую царкву і веску.

З павагай Васіль Грыбоўскі-Гурыновіч
Любі бацькаўшчыну, ведай продкаў і адказвай толькі за сябе

sinkevich

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 2
Re: Сінкевіч / Sinkievič / Sinkiewicz / Синкевич
« Ответ #2 : 22 Сентября 2006, 21:09:17 »
але пры наступным наведваньні зьвярну увагу і занатую царкву і веску.
Вялікі дзякуй за хуткі адказ! Буду чакаць зь нецяплівасьцю  :)

Вадим Перегуда

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 1
Re: Сінкевіч / Sinkievič / Sinkiewicz / Синкевич
« Ответ #3 : 05 Апреля 2012, 22:47:02 »
Много Синкевичей и Сенкевичей есть на старом кладбище в Ошмянах под Вильно. Синкевичи в Ошмянах относятся к старожилам, т.е. носители фамилии проживают в этом регионе много веков.
По легенде Синкевичи происходят от темника Тохтамыша, который перешел на службу к Литовскому Великому князю ? В Белоруси есть село Синкевичи, где ранее жили мусульмане, которые все одни из первых перешли "всем миром" в католицизм. Очень хорошо это описано на татарских исторических форумах. Изначально Синкевичи - мусульмане и представители татаро - монгольской администрации.

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Сінкевіч / Sinkievič / Sinkiewicz / Синкевич
« Ответ #4 : 05 Апреля 2012, 22:55:31 »
Прозьвішча на -віч — гэта патранімічнае прозьвішча. Патронім/імя — Сенька/Сянько/Сінько. Немагчыма паверкаваць, каб існаваў толькі адзін Сенька ад якога пайшлі ўсе людзі з такім прозьвішчам :)
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Светлана Синкевич

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 4
Re: Сінкевіч / Sinkievič / Sinkiewicz / Синкевич
« Ответ #5 : 05 Июня 2013, 10:41:57 »
Сумленна кажучы, я была здзіу'лена, калі даведалася, што пад Лунінцом есць веска Сінкевічы. УКантакце, я нават адшукала цэлую суполку з гэтай вескі. І гєта, калі я у' пошукавай сістєме  у'вяла свае прозвішча. Вельмі цікавыя людзі!
З цягам часу, атрымалася так, што гэтае прозвішча змянілася неяк нечаканп. Прозвічша маіх деда і бабкі мела, адразу мяккі знак. Сінькевіч. А пасля рєформы, у пашпарце дзеда Іосіфа, бабкі Алены ды іх дачок Веры ды Аліны з'мянілася прозвішча на Сінкевіч(без мяккага знака).

Светлана Синкевич

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 4
Re: Сінкевіч / Sinkievič / Sinkiewicz / Синкевич
« Ответ #6 : 29 Июня 2013, 14:13:41 »
Калі ласка, дапажыце адшукаць інфармацыю аб Сінкевічах.
З дапамогай Нацыянальнага Гістарычнага Архіву знойшоў наступныя зьвесткі:
Прадзед Фёдар Марцінавіч нарадзіўся ў 1881 годзе ў вёсцы Холм Сененскага ўезда. Хрысьцілі яго 14.06.1881 у Траецкай Соржыцкай царкве. Бацьку звалі Марцін Іаакімавіч Сінкевіч (селянін, пабілетны жаўнер). Ранейшыя архівы гэтай царквы не захаваліся.
Паводле сямейных чутак, продкі былі са шляхты (дзейсьці ў 50-х гадох нават бачылі генэалягічнае дрэва).
      В одном из сайтов соц.сети я обнаружила группу с происхождением шляхецких фамилий , я наткнулась на одного историка - Георга . Он мне поведал, что большинство Синкевичей, Синькевичей, Сенкевичей и Сенькевисей в годы Сталлинских репрессий были объявлены врагами народа. Соответственно, репрепрессированы или расстреляны. Я могла бы дать вам ссылку на этот сайт, если бы это позволяли модераторы сайта и чата.  К слову, некоторые из участников сообщества "Моя фамилия Синкевич/Синькевич/Сенкевич/Сенькевич..." уже нашли своих репрессированных родственников. Если у вас есть желание, то назовите имена, отчества, год, числр и месяц рождения, место жительства и я попробуэ их найти в списке репрессированных.

fatso

  • Старожил
  • ****
  • Сообщений: 278
    • Rodzina Robakow w Charkowie 1906
Re: Сінкевіч / Sinkievič / Sinkiewicz / Синкевич
« Ответ #7 : 29 Июня 2013, 16:59:47 »
Думаю что этот список репрессированных правилъно назватъ нужны как список подчиненных болшевизцкому генотсиду- позор которому нет прощения.
"Nie pozwol aby Cham gownem prychal miast je sam polykac"
- Hr Mendewesz

Светлана Синкевич

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 4
Re: Сінкевіч / Sinkievič / Sinkiewicz / Синкевич
« Ответ #8 : 29 Июня 2013, 20:27:04 »
Могу  обрадовать! Я просмотрела списки в группе "Моя фамилия Синкевич...", в теме обсуждения " пишем историю рода" вашего родственника Федора Мартиновича Синкевича и на сайте lists.memo.ru не нашла. И это, отчасти, радует! Если хотите, то заходите на сайт http://vk.com и регистрируйтесь в группе "Моя фамилия Синкевич/Синькевич/...". Думаю, что там вы сможете найти своих здравствующих родственников и узнать много чего интересного!

Екатерина.С

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 21
Re: Сінкевіч / Sinkievič / Sinkiewicz / Синкевич
« Ответ #9 : 05 Января 2022, 09:15:27 »
Родовод моих Синкевичей https://www.wikitree.com/wiki/Sienkiewicz-66 Кликнув на кнопку Descendants можно увидеть всех потомков Антония (ориент.1770г.р.)
Древо Горецких https://www.wikitree.com/wiki/Gorecki-261
древо Новицких https://www.wikitree.com/wiki/Nowicki-256
древо Синкевичей https://www.wikitree.com/wiki/Sienkiewicz-45
древо Довнаров https://www.wikitree.com/wiki/Downar-54