ЗГУРТАВАНЬНЕ БЕЛАРУСКАЙ ШЛЯХТЫ

ASSOCIATION OF THE BELARUSIAN NOBILITY

СОБРАНИЕ БЕЛОРУССКОЙ ШЛЯХТЫ


Правілы форумаў (па-беларуску)Правила форумов (по-русски)

Бел.: Калі вы ўводзіце свой лагін і пароль, часта здараецца, што вас не пускае і піша пра памылку. Пры гэтым адкрываецца старонка для ўвахода на форум. Ваш лагін ужо запомніўся. Набярыце яшчэ раз пароль і націскайце "ўвайсьці". Павінна спрацаваць.

Рус.: Когда вы вводите свой логин и пароль, часто случается, что вас не пускает и пишет об ошибке. При этом открывается страница для входа на форум. Ваш логин уже запомнился. Наберите пароль ещё раз и нажимайте "войти". Должно сработать.

Автор Тема: Скіндэр, Скіндар / Skinder, Skindar / Скиндер, Скиндар  (Прочитано 16821 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

elmanie

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 4
Я зашла к вам первый раз. Мой отец Антони Скиндер родился в 1899 году в посёлке Сутин (в близи города Марьина Горька). Я ищу семьи.  :) Живу в Польше.
Мой отец cбежал из Сутина в Польшу вместе со своим другом Секелевским Францишком в 1918 г.
« Последнее редактирование: 20 Января 2007, 00:03:49 от Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта »
Рвущемуся к власти  дайже ты навластвоваться власть

sasha

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 1
Re: Скіндэр, Скіндар / Skinder, Skindar / Скиндер, Скиндар
« Ответ #1 : 11 Сентября 2007, 08:59:32 »
Здравствуйте, меня зовут Саша. корни моей семьи присходят из Сутина. Жив дедушка Станислав Скиндер. Я, Вас, прошу позвонить мне +375291013845. Или пишите skinder_gs@tut.by

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Скіндэр, Скіндар / Skinder, Skindar / Скиндер, Скиндар
« Ответ #2 : 13 Сентября 2007, 22:22:46 »
Сëньня ў архіве патрапіў на вывад Скіндэраў у Менскім ДДС. Яны жылі ў Суціне ўжо ў пач. 19 ст. Род карыстаўся гэрбам "Сшэнява". У Нацыянальным Гістарычным архіве Беларусі павінна быць родавая справа пра зацьвярджэньне Скіндэраў у расейскім шляхецтве.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Крэс

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 6
Здравствуйте!Меня зовут Виктор Кресс,я живу в Минске ,занимаюсь генеалогией своего рода.Мою бабушку звали Бронислава Юльяновна (1905-1943),она родилась,жила и умерла в деревне,до 1917 года называемой околице Сутин,оставив после себя детей:Марию-мою маму,ей теперь 70 лет,Иосифа и Станислава.Бабушкины родители Юлиан (1876-1948)и Мария ум.1935г.также как и их родители и прародители жили с начала 18 века в Сутине и похоронены на Сарафинском кладбище.У бабушки были братья:Станислав,похоронен в Барановичах,Антон(1913-14.10.1944)погиб в бою,похоронен в Польше ,Пултуск,Клешево,могила№242,Эдуард(1918-2000)похоронен в Сутине,сёстры:Ядвига,Анна,Франтишка.Муж бабушки-Понятовский Виктор Игнатьевич(1906-12.10.1944)также погиб и похоронен в Польше.Скиндеры и сейчас живут в сутине.Желаю здоровья,с уважением Виктор.     

Крэс

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 6
14 верасня 1647 года , суседні з Суцінам маёнтак Мацеевічы быў аддадзены ў ‘’вечнае карыстанне’’ Данілу Скіндару.У пачатку 18 стагодзя Скіндары бяруцца шлюбам з шляхтай аколіцы Суцін , на той час належачай , з 1700 года , земяніну Васілю Панятоўскаму гербу Цяля, напрыклад шлюб сына Васіля-Міхаіла Панятоўскага з Элізабэтай Скіндар у 1760 годзе.З тых часоў Скіндары жывуць у Суціне побач з нашчадкамі шляхты: Панятоўскімі,Вернікоўскімі ,Татурамі,Гурскімі,Корзюкамі.У гістарычным архіве ёсць справа аб устанаўленні дваранства суцінскіх Скіндараў ад 31 кастрычніка 1858 года з прыкладзеным радаводам , які пачынаецца ад лідскага мечнага Франца Скіндара пачатку 18 стагодзя.P.S.У 1918-1920 гадах шмат людзей з аколіцы Суцін  пайшлі ў Польшчу, быць палякам на той час было небяспечна ,за ‘’сувязь’’ з польскай акупацыйнай арміей людзей растрэльвалі ў блізлежачым Чэрвеньскім астрозе.У Польшчу пайшлі і два мае стрыячныя дзяды : Антон і Браніслаў Панятоўскія

Wisznewski

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 160
Суцін - знакамітае мястэчка. У 1863 годдзе амаль увесь Суцін змагаўся з казацкімі аддзеламі. Таксама Суцін быў месцам збору маладой шляхты з Менска пад дав. Ваньковіча і Свентаржэцкага...
Самая шляхецкая вёска на Беларусі...
Audiatur et altera pars...

Крэс

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 6
На жаль суцінская шляхетнасць зараз больш адчуваецца ў Злучаных Штатах і Аўстраліі чым у Суціне ,пасля амаль што грамадзянскай вайны ў1942-1944гадах,калі ноччу партызаны ,у дзень сілы самааховы ,з абодвух бакоў забівалі семьямі адны другіх.Даволі падрабязна папісана ў Віктара Хурсіка-''Трагедыя вёскі Дражна'', гэта побач з Суцінам, і дзеі там вельмі падобныя ў 1943 годзе, толькі меньш забітых жыхароў.Вось такая была небяспечная шляхетнасць і годнасць.Але гэта не для паважанага форуму а відаць  для гісторыі.

andrey

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 1
привет.меня зовут Скиндер Андрей.Мой отец Скиндер Эдуард Войтехович тоже родом из Сутина.Я много раз там  бывал.Хочу больше узнать про наш шляхецкий род.

Васiль Юрша

  • Старожил
  • ****
  • Сообщений: 414
Шляхта Скіндэры прайшла рэгістрацыю ў АГС у 1827г.

Калечыц

  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 1059
1767-1-235 Лiдзкi земскi суд. выпiс дэкрэта па справе памiж Якубам Скiндэрам i яго братам ад 20.01.1620(9)
In hoc signo vinces

Наталья2012

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 1
Здравстввуйте!
 Мой дед Иосиф Станиславович Скиндер родился в июне 1914 года в д. Сутин. Его мать звали Йозефа. Не подскажите, в какой архив можно обратиться за выписками?

Mariya

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 3
Информация по родословной хранится в НИАБе на Кропоткина, там и метрики, и другие данные

Mariya

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 3
Я ищу родных Скиндара Виктора Игнатьевича  родился в д.Сутин, знаю его трех сестер, всего было 9 детей
« Последнее редактирование: 27 Апреля 2012, 12:57:05 от Mariya »

Mariya

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 3
Re: Скіндэр, Скіндар / Skinder, Skindar / Скиндер, Скиндар
« Ответ #13 : 14 Августа 2012, 08:54:07 »
Добрый день всем, прошу отозваться Скиндаров  чьи корни из Сутино, с помощью родных узнала имена всех девяти  детей  Игнатия Скиндера 1850г.р., прошу откликнуться родственников в Пермской области, Омска и Мариинска, ищу фото своего деда Виктора Игнатьевича.
Ищу (Сташевскую в девичестве) Петровскую Валентину Адамовну или  её детей .

Крэс

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 6
Паважанае спадарства! Праца па радаводу Скiндзерау скончана. Каго цiкавiць гiсторыя роду Скiндзерау герба Шранява звяртайцесь kressviktor@tut.by   Виктар Крэс