ЗГУРТАВАНЬНЕ БЕЛАРУСКАЙ ШЛЯХТЫ

ASSOCIATION OF THE BELARUSIAN NOBILITY

СОБРАНИЕ БЕЛОРУССКОЙ ШЛЯХТЫ


Правілы форумаў (па-беларуску)Правила форумов (по-русски)

Бел.: Калі вы ўводзіце свой лагін і пароль, часта здараецца, што вас не пускае і піша пра памылку. Пры гэтым адкрываецца старонка для ўвахода на форум. Ваш лагін ужо запомніўся. Набярыце яшчэ раз пароль і націскайце "ўвайсьці". Павінна спрацаваць.

Рус.: Когда вы вводите свой логин и пароль, часто случается, что вас не пускает и пишет об ошибке. При этом открывается страница для входа на форум. Ваш логин уже запомнился. Наберите пароль ещё раз и нажимайте "войти". Должно сработать.

Автор Тема: Правалінскі, Пржэвалінскі / Pravalinski, Prževalinski / Przewaliński / Провалинский, Пржевалинский  (Прочитано 10758 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

Елена Михайловна

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 1
  • Елена Михайловна
Уважаемый Уладіслав Вяроукін-Шэлюта!

Моего прадеда по материнской линии звали Константин Пржевалинский. Он родился в  Могилёве  в 1852 году, принадлежал к белорусской шляхте  («Божья Воля»), молодым ещё (не знаю, в каком году) был выслан царским правительством в далёкую северную Гижигу (район нынешнего Магадана). Там он и умер в 1900 году, оставив 12 детей (мой дедушка – один из них). Его дети разбрелись по свету. Мой дед осел в Киеве, где мы, его потомки и живём сейчас. Мне очень хотелось бы знать,  есть ли сейчас другие потомки Константина Пржевалинского, и вообще, остались ли какие-либо сведения о жизни рода Пржевалинских. Извините, что пишу не по-белорусски. Я с 7-летнего возраста живу на Украине. Но белорусский понимаю.

С уважением

Елена  Михайловна.
« Последнее редактирование: 29 Ноября 2007, 18:17:07 от Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта »

Славина

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 1
Помогите, пожалуйста. Наша фамилия Провалинские. Прапрадед Провалинский Прохор (умер старым до 1917г.) жил в Витебской области, дер. Есипово. (раньше было Могилевская губерния, г. Орша, Пугляевская волость). У него было 5 сыновей (Семен, Максим (1894-1949), Осип, Василий(1898-1973), Митрофан) и 2 дочери (Варвара и Аксинья). У Семена был сын Емельян (1910-1993гг.), это наш дедушка. Может у Вас есть какие-либо сведения о других представителях фамилии?

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Может у Вас есть какие-либо сведения о других представителях фамилии?

Я ведаю нашчадкаў Максіма Прохаравіча.

Што тычыцца ранейшых вашых продкаў, далей Прохара мне таксама не вядома.

===

Па роду Правалінскіх вось такая сытуацыя. У пачатку 19 стагодзьдзя існавала некалькі асобных ліній рода. Адныя, больш замажнейшыя, яны рабілі вывады ў Магілёўскім ДДСе ў 1826 годзе і распавялі радавод сваёй лініі (у 17 ст., на мой погляд, даволі сумнеўны). У 19 ст. яны ў большасьці служылі ў вайсковай і цывільный расейскай службе. Здаецца, што дзесьці пасьля 1870-х яны ўсе павыязджалі зь Беларусі. У расейскіх дакумэнтах іх прозьвішча пісалася ў палянізавана-расейскай форме, як "Пржевалинский".

Вельмі цікавым зьяўляецца эпізод, які ёсьць ў вывадзе 1826 году. Былі згаданыя іншыя Правалінскія, зазначана, што яны ім не сваякі. Тыя Правалінскія жылі ў маёнтку князя Любамірскага. Пры перапісах-рэвізыях у буйных маёнтках часта ўсіх насельнікаў пісалі сялянамі, і многія шляхцічы супольна пападалі ў сялянскія рэвіскія казкі. Хутчэй за ўсё адбылося так, што малазаможных Правалінскіх запісалі ў рэвізыю пад князямі Любамірскімі, найхутчэй — гэта Дубровенскае графства. Пагэтаму, каб ня мець у далейшым праблем з зацьвярджэньнем у расейскім шляхецтве, замажнейшыя Правалінскія адмаўляліся ад сваяцтва. Надзвычай мала верагодна, каб людзі з аднаго рэгіёну і з даволі рэдкім прозьвішчам ня мелі сваяцтва.

Некаторыя з гэтых "драбнейшых" Правалінскіх паступалі на ваенную і цывільную службу і маюцца разнародныя зьвесткі, але без агульнага радаводу.

===

З часам, маю надзею, я складу кавалкі розных радаводаў і адзін. Напішыце мне ліст на эл. пошту, з больш падрабязнымі зьвесткамі пра ваш непасрэдны бліжэйшы радавод.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Евгения27

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 1
Здравствуйте!
В родословнике Модзалевского в росписи рода Ильяшенко есть Пржевалинский (имя-отчество не известно) - муж Анны Петровны Ильяшенко, которая родилась приблизительно в 1855 г. Может быть кто-то знает что-то о нём?