ЗГУРТАВАНЬНЕ БЕЛАРУСКАЙ ШЛЯХТЫ

ASSOCIATION OF THE BELARUSIAN NOBILITY

СОБРАНИЕ БЕЛОРУССКОЙ ШЛЯХТЫ


Правілы форумаў (па-беларуску)Правила форумов (по-русски)

Бел.: Калі вы ўводзіце свой лагін і пароль, часта здараецца, што вас не пускае і піша пра памылку. Пры гэтым адкрываецца старонка для ўвахода на форум. Ваш лагін ужо запомніўся. Набярыце яшчэ раз пароль і націскайце "ўвайсьці". Павінна спрацаваць.

Рус.: Когда вы вводите свой логин и пароль, часто случается, что вас не пускает и пишет об ошибке. При этом открывается страница для входа на форум. Ваш логин уже запомнился. Наберите пароль ещё раз и нажимайте "войти". Должно сработать.

Автор Тема: Клакоцкі / Klakocki / Kłokocki / Клокоцкий  (Прочитано 9213 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

ihar

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 2
Клакоцкі / Klakocki / Kłokocki / Клокоцкий
« : 29 Февраля 2008, 13:41:12 »
Маё прозвища КЛАКОЦКИ, завуць Игар. Мае продки з пад Бабруйску, веска Багушоука Гарбацевичскага с\с, таму вельми заинтрыгавали звестки з Бабруйскага Касцёлу. Идзе их магчыма знайсци?
Мой дзед Филипп Васильевич КлОкоцкий нарадиуся у Глуше  Бабрускага павету у 1887 годзе, служыу у расейскай армии у Троках (каля 1910 - 1914 г.г.), памер у 1953. Пахаваны у Багушоуцы. Бабуля - Циханович Марыя Ляксандрауна нарадзилась у Багушоуцы 4 червеня 1892 года, памерла у 1991 годзе, 23 лютага.Пахавана у Багушоуцы.
Выбачайце за дрэнны беларуски. Як магу...

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2027
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Клакоцкі / Klakocki / Kłokocki / Клокоцкий
« Ответ #1 : 29 Февраля 2008, 16:10:16 »
Цэлая справа пра зацьверджаньне рода ў расейскім шляхецтве (празь Менскі ДДС) ёсьць у Нацыянальным Гістарычным архіве Беларусі (Менск). Род карыстаўся гэрбам "Наленч".

А вось пра гэта вы ведаеце? :)
"Адам Клакоцкі і ягоныя цені"
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

ihar

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 2
Re: Клакоцкі / Klakocki / Kłokocki / Клокоцкий
« Ответ #2 : 29 Февраля 2008, 19:27:38 »
Дзякуй, ведаю, чытау.
На польских сайтах бачыу Spis szlachty wylegitymowanej... А што можна пабачыть у менским архиве? Як да гэтага Клакоцкага суатносится Ян Юзеф Клакоцки - падстоли, стольник и вайсковы Менски (1772-1789)? Як Казимир Крыштоф Клакоцки - харужи Менски(1684), яки працавау у Багуслава Радзивилла у Слуцку, чый партрэт намаляву Тарасевич(1685)? Ти мае дотык да их усих Петр Клакоцки - земянин Трокскага воеводства (1589)? Адкуль мазавецки Александр Клакоцки падаушы пачатак роду Клокачевых, и яки служыу ВасилюТемнаму? Чаму Станислау Клакоцки (дед  Яна Юзефа) памершы у 1722 годзе быу подстолим ПЛОЦКА?
Хто им усим Адам Клакоцки - епискап гр-кат. Берастейски? Хто быу бацькам Иаанны Незабытоускай - жонки Яна Юзефа? Як са Слуцку и Копылю у Глушу Бабрускага павета папали продки Клакоцких, ци уцалела ихняе шляхетства па гэтай линии? Так многа пытанняу, что галава кругам. У архивы запыты не рабиу. Ци варта гэта? Пакуль интэрнэт мой сябар по пошуку...

Алена Паўлава

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 185
Re: Клакоцкі / Klakocki / Kłokocki / Клокоцкий
« Ответ #3 : 29 Февраля 2008, 23:13:16 »
На одном интернете далеко не уедешь :) Вы спрашиваете, нужно ли делать запрос в архив. А как иначе можно ответить на Ваши вопросы? Вряд ли в интернете есть запись о рождении Вашего деда (а дальше деда Вы ведь и не знаете пока предков) :) Так зачем себя мучить вопросами о ВСЕХ абсолютно Клокоцких? Начнёте целенаправленный поиск от себя к предкам вглубь веков - найдёте ответы на все (или почти все) вопросы :) Чтобы найти ответ на вопрос, как мои предки попали из Слуцка в Горбацевичский с/с, мне понадобился год архивных поисков :) Если учесть, что я не знала изначально, откуда именно они под Бобруйск приехали, довольно неплохой результат. Сейчас я знаю эту ветку до 1700-1750-х годов (по разным фамилиям результат разный). Как раз приближаюсь к временному интервалу заданных Вами вопросов :)

Клокоцкий Александр

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 2
Re: Клакоцкі / Klakocki / Kłokocki / Клокоцкий
« Ответ #4 : 14 Февраля 2010, 12:47:45 »
Мое имя - Клокоцкий Александр Вячеславович, Минск, 1976 г.р.; отец - Клокоцкий Вячеслав Михайлович, 1948 г.р., Барановичи; брат отца - Клокоцкий Владимир Михайлович, 1939 г.р.; дед - Клокоцкий Михаил Алексеевич, 1916 г.р., Жлобин. Возник интерес - копнуть глубже. Буду работать с архивами. Кто располагает информацией по линии Клокоцких из Жлобина - Минска, спасибо за сообщения.

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2027
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Клакоцкі / Klakocki / Kłokocki / Клокоцкий
« Ответ #5 : 14 Февраля 2010, 18:21:43 »
дед - Клокоцкий Михаил Алексеевич, 1916 г.р., Жлобин. Возник интерес - копнуть глубже. Буду работать с архивами. Кто располагает информацией по линии Клокоцких из Жлобина - Минска, спасибо за сообщения.

Вам трэба глядзець мэтрычныя кнігі Жлобінскай царквы ў Нацыянальным Гістарычным архіве Беларусі. Раптам, бацька гэтага Міхаіла — Аляксей, не працаваў на чыгунцы?
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Клокоцкий Александр

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 2
Re: Клакоцкі / Klakocki / Kłokocki / Клокоцкий
« Ответ #6 : 15 Февраля 2010, 15:35:37 »
Цитировать
...Аляксей, не працаваў на чыгунцы?
Вы сказали - у меня тот час же родилось воспоминание: правда, в точку - работал. Вспомнил фото - паровоз... прадед в мундире.

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2027
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Клакоцкі / Klakocki / Kłokocki / Клокоцкий
« Ответ #7 : 15 Февраля 2010, 17:39:59 »
Цитировать
...Аляксей, не працаваў на чыгунцы?
Вы сказали - у меня тот час же родилось воспоминание: правда, в точку - работал. Вспомнил фото - паровоз... прадед в мундире.

Клакоцкія не праходзілі праз Магілёўскі ДДС, а зьвестак, каб нехта зь Менскага вываду стала жыў у Рагачоўскім пав. няма. Між тым, Жлобін буйны чыгуначны вузел, лягічна памеркаваць, што нехта мог быць зьвязаны службаю на чыгунцы. Там праходзіла 2 чыгункі. Першай была Лібава-Роменская, яе матар’ялы даволі добра захаваліся ў Нацыянальным Гістарычным архіве Беларусі. Ёсьць шмат пэрсанальных справаў службоўцаў, ад самых дробных пасадаў.

Адшукайце той фатаздымак, параспытвайце сваякоў пра больш далейшы радавод, а таксама сёстры, браты, адкуль жонкі і муж’я ды т. п.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.