ЗГУРТАВАНЬНЕ БЕЛАРУСКАЙ ШЛЯХТЫ

ASSOCIATION OF THE BELARUSIAN NOBILITY

СОБРАНИЕ БЕЛОРУССКОЙ ШЛЯХТЫ


Правілы форумаў (па-беларуску)Правила форумов (по-русски)

Бел.: Калі вы ўводзіце свой лагін і пароль, часта здараецца, што вас не пускае і піша пра памылку. Пры гэтым адкрываецца старонка для ўвахода на форум. Ваш лагін ужо запомніўся. Набярыце яшчэ раз пароль і націскайце "ўвайсьці". Павінна спрацаваць.

Рус.: Когда вы вводите свой логин и пароль, часто случается, что вас не пускает и пишет об ошибке. При этом открывается страница для входа на форум. Ваш логин уже запомнился. Наберите пароль ещё раз и нажимайте "войти". Должно сработать.

Автор Тема: Гурыновіч / Hurynovič / Hurynowicz / Гуринович  (Прочитано 43373 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2021
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Гурыновіч / Hurynovič / Hurynowicz / Гуринович
« Ответ #15 : 19 Февраля 2009, 23:50:50 »
Гурыновічы гэрбу "Калінова" былі ў Віленскай губерні.

Не чытайце ўсякую лухту. "Гурын" — імя ўласнае, было ў пэўным распаўсюдзе. Пагэтаму ёсьць некалькі родаў Гурыновічаў і, відаць, два роды Гурынаў.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

Lilia

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 7
Re: Гурыновіч / Hurynovič / Hurynowicz / Гуринович
« Ответ #16 : 09 Июля 2009, 20:43:30 »
На 1889 год Гуриновичи Минской губернии имеют земельные наделы в Минском, Бобруйском, Игуменском, Речицком и Слуцком уездах...

АлесьКатковский

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 1
Re: Гурыновіч / Hurynovič / Hurynowicz / Гуринович
« Ответ #17 : 18 Июля 2009, 15:14:28 »
Здраствуйте.Моего прадеда звали Гуриновмч Кирилл Михайлович.Проживал в деревне Слобода,Пуховичского района,Минской области.Может вы что-нибудь знаете об этих Гуриновичах?Я хочу составить генеологическое дерево семьи.

Васіль Грыбоўскі-Гурыновіч

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 238
  • Грыбоўскі В.А.
Re: Гурыновіч / Hurynovič / Hurynowicz / Гуринович
« Ответ #18 : 25 Июля 2009, 19:18:34 »
Вітаю!
Алесь, скажыце якія вескі былі каля вашай Слабодкі?
Бо была Слабодка дзе жылі шляхта Гурыновічы-Аравінка, а была дзе маглі пражываць сяляне Гурыновічы.
Напішыце аб весках і мне будзе прасьцей адказаць на ваша пытаньне?

З павагай Васіль Грыбоўскі-Гурыновіч
Любі бацькаўшчыну, ведай продкаў і адказвай толькі за сябе

ingvorg

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 1
Re: Гурыновіч / Hurynovič / Hurynowicz / Гуринович
« Ответ #19 : 20 Декабря 2009, 10:47:46 »
Здравствуйте!Помогите,пожалуйста,узнать о происхождении.Мой дед,Гуринович Михаил Евстафьевич был выслан в Сибирь в 1929 году.Происходил он из Пуховичей на реке Птичь,на карте такое село я не нашёл.Бабушка в девичестве тоже была такой же фамилии.Знаю,что его деда называли майором.

Васіль Грыбоўскі-Гурыновіч

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 238
  • Грыбоўскі В.А.
Re: Гурыновіч / Hurynovič / Hurynowicz / Гуринович
« Ответ #20 : 28 Декабря 2009, 20:46:38 »
Вітаю!
Каля Пухавіч, гэта райцэнтр жыло шмат Гурыновічаў.
Ці ёсьць у вас інфармацыя што яны са шляхты?
Дазнайцеся прозьвішчы вашых бабулі і прабабулі?
Калі, што рады дапамагчы вам у геніалагічным сэнсе, бо тут форум зьвязаны з шляхецкімі родамі і справамі.
Пішыце мне на скрыню, калі есьць пытаньні: Grib-guri@rambler.ru

З павагай, Васіль Грыбоўскі-Гурыновіч
Любі бацькаўшчыну, ведай продкаў і адказвай толькі за сябе

21АлесьКатковский

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 1
Re: Гурыновіч / Hurynovič / Hurynowicz / Гуринович
« Ответ #21 : 28 Декабря 2009, 21:17:55 »
Вітаю!
Алесь, скажыце якія вескі былі каля вашай Слабодкі?
Бо была Слабодка дзе жылі шляхта Гурыновічы-Аравінка, а была дзе маглі пражываць сяляне Гурыновічы.
Напішыце аб весках і мне будзе прасьцей адказаць на ваша пытаньне?

З павагай Васіль Грыбоўскі-Гурыновіч

Деревня в которой проживал мой прадед стоит на р.Птичь.Ближайшие деревни  Михалово,Антоново,Заречье,Горелец,Веркалы, Хатляны,Старынки,Лучки,Ветеревичи,Паречье.(со слов дедушки).До революлюции возле деревни проходила узкоколейная ж.д,ведущая на    стеклозавод.

Васіль Грыбоўскі-Гурыновіч

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 238
  • Грыбоўскі В.А.
Re: Гурыновіч / Hurynovič / Hurynowicz / Гуринович
« Ответ #22 : 31 Декабря 2009, 18:48:26 »
Вітаю!
У Вецярэвічах і Парэччы жылі Гурыновічы сяляне. Прычым там яны узгадваюцца з канца 18 ст. Мэтрыкі Ігуменскага павета Парэчынская царква. Разгалінаваньне Гурыновічаў з Вецярэвічаў вельмі вялікае, магчыма, што з часам яны разсяліліся па навакольных весках.

З павагай
Любі бацькаўшчыну, ведай продкаў і адказвай толькі за сябе

Калечыц

  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 1052
Re: Гурыновіч / Hurynovič / Hurynowicz / Гуринович
« Ответ #23 : 07 Марта 2010, 17:22:06 »
Здравствуйте,

Гуриновичи есть в метриках койд. костёла 1797-1826 гг./937-4-94/

1816 г. в Демидовичах род. Николай, сын Франца

1826 г. в Демидовичах Винцент Гуринович=Розалия Варакса

и другие..

С уважением, Калечиц-Калицкий
In hoc signo vinces

Erdman

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 6
Re: Гурыновіч / Hurynovič / Hurynowicz / Гуринович
« Ответ #24 : 07 Апреля 2010, 23:37:41 »
Здравствуйте,
Вот, что знаю о Гуриновичах:
инвентарь Койдановского графства 1721 г. Земяне Гуриновичи деревни Демидовичи. Встречаются в метриках койдановского костёла, 18 в., роднились со шляхтой. Позже некоторые ошибочно записаны в крестьяне как Горуновичи и, иногда даже просто Горуны. В 19 в. отыскивали вольность от Радзивиллов и шляхетство.
Клыповщина- застенок Койдановского графства, уверен на 100%, что Гуриновичи из Клыповщины- потомки шляхты.
С уважением, Калечиц-Калицкий
Хм, моя бабушка носила фамилию в девичестве Га(о)рунович. Отец и мать ее были однофамильцами, все из деревни Вертники Дзержинского (а ранее Койданово) района. Ее деда раскулачили, но сундук с царскими червонцами он сумел припрятать, сказав лишь соседям, чтобы потом отдали его детям. Естественно что соседи прибрали весь сундук себе, а детям выдали по одной монете. До меня монета не дошла, так как ее украли. Когда бабушке задаю вопрос откуда такие богатства, она лишь отвечает что об этом нельзя говорить :(
« Последнее редактирование: 22 Декабря 2010, 15:57:44 от Erdman »

Вечар

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 5
Re: Гурыновіч / Hurynovič / Hurynowicz / Гуринович
« Ответ #25 : 21 Октября 2010, 00:00:57 »
Васіль,дзякуй за інфармацыю.Мяне цікавіць усё пра Вечароу і Бранавіцкіх.А вось маленькая даведка пра Гурыновічау:яука намесніка Слуцкага Юрыя Шчарбовіча-Вечара у суд Слуцкага Замка па справе аб зямлі паміж Пратасевічамі і Гурыновічамі ад 15 чэрвеня 1596г.(з фондау Нац.гіст.арх.Бел.).З павагай,В.Жывалеускі.

ирина аф

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 1
Re: Гурыновіч / Hurynovič / Hurynowicz / Гуринович
« Ответ #26 : 09 Ноября 2010, 15:09:56 »
Бабушка моего мужа была урожденная Гуринович Александра Дмитриевна, 1914г.р., проживала в д. Уланово Слуцкого района, д. Молотково совсем рядом.

yurochka

  • Пользователь
  • **
  • Сообщений: 63
Re: Гурыновіч / Hurynovič / Hurynowicz / Гуринович
« Ответ #27 : 18 Ноября 2010, 12:11:06 »
Дзень добры, шаноўнае спадарства, калі ёсць нейкія звесткі, была б вельмі ўдзячная за інфармацію пра род Гурыновічаў з вескі Вішанька Бабруйского раёну (раней - Кіраўскага). Майго прапрадзеда звалі Міхаіл Гурыновіч, адпаведна мой прадзед Афанасій Міхайлавіч.

Васіль Грыбоўскі-Гурыновіч

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 238
  • Грыбоўскі В.А.
Re: Гурыновіч / Hurynovič / Hurynowicz / Гуринович
« Ответ #28 : 22 Ноября 2010, 19:20:33 »
Скажыце кали ласка, а ци з шляхты вашы Гурыновичы?
Якия прозвишчы были у прабабуль?
Бо у Бабруйским павеце жыли як шляхта Ждановичы-Гурыновичы, Аравинка-Гурыновичы так и сяляне Гурыновичы.
Больш падрабязна можна листаваць на маил

Grib-guri@rambler.ru


З павагай, Василь Грыбоуски-Гурынович
Любі бацькаўшчыну, ведай продкаў і адказвай толькі за сябе

Гуринович Сергей

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 5
Re: Гурыновіч / Hurynovič / Hurynowicz / Гуринович
« Ответ #29 : 09 Января 2011, 00:54:22 »
Здравствуйте!
Подскажите если информация о Гуриновичах в Солигорском р-не(раньше слуцкий уезд) д.Кулаки дед Гуринович Ануфрий Николаевич.