ЗГУРТАВАНЬНЕ БЕЛАРУСКАЙ ШЛЯХТЫ

ASSOCIATION OF THE BELARUSIAN NOBILITY

СОБРАНИЕ БЕЛОРУССКОЙ ШЛЯХТЫ


Правілы форумаў (па-беларуску)Правила форумов (по-русски)

Бел.: Калі вы ўводзіце свой лагін і пароль, часта здараецца, што вас не пускае і піша пра памылку. Пры гэтым адкрываецца старонка для ўвахода на форум. Ваш лагін ужо запомніўся. Набярыце яшчэ раз пароль і націскайце "ўвайсьці". Павінна спрацаваць.

Рус.: Когда вы вводите свой логин и пароль, часто случается, что вас не пускает и пишет об ошибке. При этом открывается страница для входа на форум. Ваш логин уже запомнился. Наберите пароль ещё раз и нажимайте "войти". Должно сработать.

Автор Тема: Сьвіда / Śvida / Świda, Śwido / Свида, Свидо  (Прочитано 12819 раз)

0 Пользователей и 1 Гость просматривают эту тему.

ljlj

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 4
Ищу любую информацию о мещанине Минской губернии Свидо Михаил Постумиев-Стефанов и его брате Стефане, сестрах Марии и Анне. Они жили в таких населенных пунктах: хутор Журавки, деревня Белицкое, Даленщина, Чериковский уезд. Сейчас существуют такие названия? В какой это области? Вся семья кажется выехала после революции.а может не вся? Спасибо заранее за помощь. Ольга Свидо (ljlj).
« Последнее редактирование: 10 Января 2009, 00:44:23 от Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта »

Tea

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 30
Re: Сьвіда / Śvida / Świda, Śwido / Свида, Свидо
« Ответ #1 : 11 Января 2009, 11:33:28 »
Чериков - это в настоящее время центр района Могилевской области. http://www.belarus.by/ru/belarus/territory/mogilev/cherikov/

Про Свиду из Минской губернии встречалось вот здесь http://www.zhodinonews.h1.ru/history/page15.htm
" В 1772 г. после первого раздела Речи Посполитой, орден иезуитов был ликвидирован, а имение Гливин передано Степану Свиду. Свиды хозяйничали здесь более ста лет. За это время имение пришло в упадок, было поделено между сыновьями и внуками. В «Списке о составе волостей, обществ и имений Минской губернии на 1 января 1870 г.» выделяются отдельно имение Залесье (д. Пересады), принадлежащее Петру Свиду, имение Заречье (д. Судобовка), принадлежащее Амилькару Петровичу Свиду, и т.д."
« Последнее редактирование: 11 Января 2009, 11:36:01 от Tea »

ljlj

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 4
Re: Сьвіда / Śvida / Świda, Śwido / Свида, Свидо
« Ответ #2 : 17 Января 2009, 13:02:01 »
 Уважаемая Tea! Огромное "благодарю" за помощь. Поскольку у моих предков имя Степан (Стефан) фигурирует, я думаю, что это все имеет отношение к моему деду Михаилу Пастумиев-Стефанову. Одного не могу понять, откуда это двойное отчество? У его брата Стефана тоже отчество Пастумиев-Стефанов. В документах упоминается Заболоцкая Троицкая церковь Чериковского уезда Могилевской Епархии. Выходит, что Заболоцкая и Зареченская - это одно и тоже? Мой дядя учился в Чериковском училище. Интересно, оно еще живое? Еще раз благодарю. Если знаете ссылки, где можно посмотреть еще об этом семействе и их владениях, подскажите пожалуйста. Где можно найти старые названия деревень? Такие как Журавка, Белицкое, Даленщина, Волковка. Ольга.(Ljlj)

pawel

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 1
Re: Сьвіда / Śvida / Świda, Śwido / Свида, Свидо
« Ответ #3 : 30 Января 2009, 10:40:03 »
Ольга .
У меня история семи Сьвидов с 17в. Они были эвангелики ( кальвины). Семя живут в Польшу, США, Аргентине.
Постумюш-Стефан родился в 1819г, отец Стефан ( ум. 01/1819) мать Анеля Дерналович. Больше о его семии не знаем, так интересно обменить информацию.

Пиши меня на маил, мой русский очень плохий.

Павел Ю.

Lilia

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 7
Re: Сьвіда / Śvida / Świda, Śwido / Свида, Свидо
« Ответ #4 : 30 Января 2009, 17:18:42 »
Свяжитесь обязательно с Павлом, у него масса информации. Сейчас у него не получалось войти на  форум. Можете выйти на меня - Лилия.

ljlj

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 4
Re: Сьвіда / Śvida / Świda, Śwido / Свида, Свидо
« Ответ #5 : 31 Января 2009, 19:06:10 »
Благодарю, Павел. Мой дед Свидо Михаил Пастумиев-Стефанов родился в 1880 году. У него был брат Стефан, сестра Мария и возможно еще сестры и братья. Мой отец, его 3 брата и сестра родились в Беларуси с 1900 по 1913 годы. Точный год рождения знаю только моего отца и одного брата. Все они умерли, жива только сестра по второму браку деда. Первый брак у деда был с француженкой, второй (после смерти моей бабушки) с украинкой. Интересно узнать про семью Постумюш-Стефана, возможно это и есть отец моего деда. У нас сохранилась фотография какой-то женщины из Польши. Я не знаю, кто она была деду. Возможно это родственница или даже мать.

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Сьвіда / Śvida / Świda, Śwido / Свида, Свидо
« Ответ #6 : 17 Февраля 2009, 18:35:53 »
Сьвіды (карысталіся таксама прозьвішчам з прыдомкамСьвідва-Сьвіда)  — беларускі шляхецкі род, які карыстаўся ўласным гэрбам.

Як было вышэй зазначана, род працяглы час быў евангеліцка-рэфармацыйнага (кальвінісцкага) веравызнаньня. Выпіскі з мэтрыкаў пра Сьвідаў можна пабачыць у кнізе Szlachta kalwińska w Polsce. Раю яе абавязкова скачаць, бо тамака акрамя мэтрычных выпісак ёсьць малюнак гэрбу Сьвідаў (на прыведзенай старонцы націснуць Pobierz і захаваць сабе на кампутар).

Сьвіды даказвалі сваё паходжаньне праз Менскі ДДС і былі зацьверджаныя ў расейскім шляхецтве. Род быў заможным. У 1889 валодалі двума маёнткамі ў Барысаўскім павеце:
Віктар Флярыянавіч Сьвіда — маёнт. Глівін (5538 дзес. зямлі);
Роза Іванаўна Сьвіда — маёнт. Зарэчча (2150 дзес. зямлі).

Шляхецкая справа з радаводнымі дакумэнтамі павінна быць у Нацыянальным Гістарычным архіве Беларусі і ў "Российском Государственном Историческом архиве (фонд Герольдии) в Петербурге".

Як ваш продак быў запісаны ў мяшчане, відаць з-за непрадстаўленьня нейкіх дакумэнтаў, інфармацыю пра яго трэба глядзець у НГА Беларусі ў фондзе мяшчанскай управы.

Для агульнага разуменьня, глядзіце таксама артыкул "Разбор шляхты".
« Последнее редактирование: 17 Февраля 2009, 18:40:37 от Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта »
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

ljlj

  • Новичок
  • *
  • Сообщений: 4
Re: Сьвіда / Śvida / Świda, Śwido / Свида, Свидо
« Ответ #7 : 22 Февраля 2009, 11:23:58 »
Благодарю за подсказки. Ольга.

Вітальд Ханецкі

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 111
  • гэрбу "Вэнда"
Re: Сьвіда / Śvida / Świda, Śwido / Свида, Свидо
« Ответ #8 : 15 Июня 2010, 18:48:26 »
Ищу любую информацию о мещанине Минской губернии Свидо Михаил Постумиев-Стефанов и его брате Стефане, сестрах Марии и Анне. Они жили в таких населенных пунктах: хутор Журавки, деревня Белицкое, Даленщина, Чериковский уезд. Сейчас существуют такие названия? В какой это области? Вся семья кажется выехала после революции.а может не вся? Спасибо заранее за помощь. Ольга Свидо (ljlj).

Дзіўна!? Як яны сталі мяшчанамі?
Сьвіды былі кальвінскага веравызнаньня.Вашы продкі належаць да малодшай лініі роду Сьвідаў.  Пачынаецца яна ад Фларыяна-Багуслава Сьвіды (*Эйнаравічы, ля Койданава1759, + ... )Шамбеляна Двара Польскага (1784). Ен быў уладальнікам вескі Краснае ў Барысаўскім павеце. У 1809 г. ен пазычыў Станіславу Юдыцкаму Генералу войск Літоўскіх 533 303 руб., а за гэта атрымаў у заставу на 6 гадоў вялікі маент.Глуск і Калацічы (зараз Глускі раен, яМагілеўскай вобл.), праз 6 гадоў у 1815г. Юдыцкі не здолеў выкупіць сваю маемасьць і ўсе гэта дабро стала ўласнасцю Фларыяна Свіды, які памер у тым жа годзе ў Бабічах ля Рэчыцы, але быў пахаваны ў Слуцку. Яго жонка Фэліцыянна Пшыстаноўская (*1763).

У іх было некалькі дзяцей, адзін зь якіх Стэфан (*1788, +Калацічы 1819, пахаваны ў Калацічах у сямейнай капліцы)Суддзя Гранічны Бабруйскі. Быў жанаты з Анэляй Дорыя-Дзерналовіч. Ен быў адзіны са Сьвідаў хто згадзіўся пахрысьціць сваіх сыноў у каталіцкім касьцеле. Іх дзеці: Фларыян-Якуб (ад яго ідзе далей лінія) і Пастуміўш-Стэфан (*1819 ,хрост 1819.06.19, хрост ў Глускім касцеле). Вывадам Мінскага ДДС 1835.06.05 Пастуміўш-Стэфан быў прызнаны ў дваранстве Расейскай Імпэрыі і Указам Сэнату 1837.11.30 зацьверджаны.
Ен ажаніўся с праваслаўнай Марфай Кіпрыянаўнай (прозьвішча невядома), якая, верагодна, да таго ж была прасталюдзінкай. Сям'я Свідаў дрэнна аднеслася да гэтага шлюбу, па маіх суб'ектыўных меркаваньнях ен за гэты учынак быў пазбаўлены спадчыны і стасункі з сям'ей перапыніліся, да таго ж пазьней нідзе не згадана, што ен валодаў якім маенткам, хаця род заможны, згадваецца толькі што жыў у розных маентках (можа служыў у каго?), уладальнікамі якіх былі чужыя асобы. Ен меў сыноў, хутчэй за ўсе праваслаўных, Стэфана (*1866.10.04,  + ... ) і Міхала (*1872.05.01  -  +...), якія Вывадам Менскага ДДС ад 1891.05.07 былі прызнаныя ў дваранстве Расейскай Імпэрыі і Указам Сэната 1891.09.09 за №5268 зацьверджаны ў ім. (А Вы казалі мяшчане!!)
Пастуміўш-Стефан з сынамі Стэфанам і Міхалам жыў у 1889г. у фальварку Цыганоўка Чэрыкаўскага павета, у 1890-91г.г. яны ўжо жылі Ў маентку Тур'я (у 6-ці км. ад Чэрыкава), уладальнікам якога быў Антон Роні (альбо Ронэ) (можа менавіта там Ваш дзед ажаніўся на "францужанке"?? :)). У 1891г. Пастуміўш-Стэфан пакінуў сыноў у Тур'і, а сам пераехаў жыць у маентак Вялікая Слабодка Мсціслаўскага павета, на той час яму было ўжо 72 гады. На гэтым сувязь перарываецца.

Можа Вы нам распавядзеце, што было далей!??

P.S. Даленшчына зараз знаходзіцца на паўночным-захадзе Крычаўскага раена, у 5 км. адсюль знаходзіцца Забалацьце(дзе была царква), зараз гэта ўжо Мсціслаўскі раен, ад Даленшчыны ў 5 км. есьць Беліца, яна зараз у Чэрыкаўскім раене, усе згаданыя раены ў Магілеўскай вобласьці.
« Последнее редактирование: 15 Июня 2010, 18:52:16 от Вітальд Ханецкі »
Dic, duc, fac, fer!

Ўладзіслаў Вяроўкін-Шэлюта

  • Администратор
  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 2036
    • Згуртаваньне Беларускай Шляхты
Re: Сьвіда / Śvida / Świda, Śwido / Свида, Свидо
« Ответ #9 : 15 Июня 2010, 21:21:21 »
у 1890-91г.г. яны ўжо жылі Ў маентку Тур'я (у 6-ці км. ад Чэрыкава), уладальнікам якога быў Антон Роні (альбо Ронэ) (можа менавіта там Ваш дзед ажаніўся на "францужанке"?? :)).

Гэтыя Роні не французы, а беларусы, у адзінкавым ліку — Роня. Першапачаткова — магілёўскія мяшчане, члены магістрату, з гэтага — карысталіся шляхецкімі правамі.
Просьба не пісаць e-mail’ы і ў асабістыя звычайныя пытаньні, для гэтага існуе Форум. Пэрсанальна — толькі камэрцыйныя запыты. Дорага. / Просьба не писать e-mail’ы и в личные обычные вопросы, для этого существует Форум. Персонально — только коммерческие запросы. Дорого.

GrayRam

  • Участник
  • ***
  • Сообщений: 244
Re: Сьвіда / Śvida / Świda, Śwido / Свида, Свидо
« Ответ #10 : 06 Января 2019, 21:12:13 »
Пачынаецца яна ад Фларыяна-Багуслава Сьвіды (*Эйнаравічы, ля Койданава1759, + ... ) Шамбеляна Двара Польскага (1784). Ен быў уладальнікам вескі Краснае ў Барысаўскім павеце. У 1809 г. ен пазычыў Станіславу Юдыцкаму Генералу войск Літоўскіх 533 303 руб., а за гэта атрымаў у заставу на 6 гадоў вялікі маент.Глуск і Калацічы (зараз Глускі раен, яМагілеўскай вобл.), праз 6 гадоў у 1815г. Юдыцкі не здолеў выкупіць сваю маемасьць і ўсе гэта дабро стала ўласнасцю Фларыяна Свіды, які памер у тым жа годзе ў Бабічах ля Рэчыцы, але быў пахаваны ў Слуцку. Яго жонка Фэліцыянна Пшыстаноўская (*1763).
Витольд, спасибо за эту инфу.
Исправлю ошибку. Станислав Юдицкий не был генералом Войск Литовских.
Он был сыном генерал-лейтенанта Иосифа Михайловича Юдицкого.
И ему действительно принадлежал т.н. Глуск Погорелый.
Про владение Калатичи - мне неизвестно.
Но знаю, что Анеля Свида ур. Дернолович приходилась Станиславу Юдицкому 4-юродной племянницей.
В Гербовнике Бел.шляхты т.3 на стр. 396 даны сведения о том, что фл. Бубновка Бобр. пов.  был продан сестрами Анелей (в браке Свидовой) и Юлией из дома Дерноловичей Михаилу Война-Ясенецкому (продажная запись от 11.03.1818 г.).
« Последнее редактирование: 06 Января 2019, 21:30:53 от GrayRam »

proliv

  • Гость
Re: Сьвіда / Śvida / Świda, Śwido / Свида, Свидо
« Ответ #11 : 10 Января 2019, 22:55:29 »
ЛГИА 1248-2-1295 - Дело временного полевого аудиториата Виленского военного округа о дворянах Свиде, Свенторжецком и Кораблисе, 5.12.1864-7.02.1865 гг.
Генрих Флорианов Свида, 36 лет (приговор от 3 декабря 1864 г.) - фермер имения (деревни?) Велятичи Борисовского уезда Минской губ.

Калечыц

  • Ветеран
  • *****
  • Сообщений: 1059
Re: Сьвіда / Śvida / Świda, Śwido / Свида, Свидо
« Ответ #12 : 06 Августа 2021, 17:42:12 »
Сьвіды таксама карысталіся прыдомкам "са Сьвідаў" - са Сьвідаў Сьвіды.
Род паходзіць са слуцкіх зямян. У 1646 г. прадстаўнік роду слуцкі замкавы суддзя. У 1680-я гг. Самуэль Сьвіда судзіўся за пляц у Слуцку.
In hoc signo vinces